Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Inversare rame iarna

Mesajde gica.mosu » 18 Ian 2016, 21:38

Marius Adrian scrie:Eu nu stiu de ce iti bati capul cu asemenea oameni. Eu trebuie sa fac eforturi ca sa inteleg ce scrie.


Marius ,fa te rog un efort siii,recitestee...apoi vei intelege ce si cum sta treaba pacilea :shock: P.S -AZI,mi-a cumparat sotiea o pereche de chiloti moderni cuuu"TABLA IN SPATE"....asa ca a ramas fata ....libera-SPOR-G.M :!: P.S-I-mi cer MIIII de scuze daca am jignit pe altcineva.....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Inversare rame iarna

Mesajde Marius Adrian » 18 Ian 2016, 21:52

Am vazut postari in care scriai corect ,chiar gramatical (cratima corect pusa etc). Nu stiu de ce te prostesti sa nu te inteleaga nimeni.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Inversare rame iarna

Mesajde unincepator » 18 Ian 2016, 21:55

Marius Adrian scrie:Am vazut postari in care scriai corect ,chiar gramatical (cratima corect pusa etc). Nu stiu de ce te prostesti sa nu te inteleaga nimeni.

corect spus.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Inversare rame iarna

Mesajde Marius Adrian » 18 Ian 2016, 22:07

Proapis .te-am intrebat si eu ceva ?
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Inversare rame iarna

Mesajde Arhivistu » 18 Ian 2016, 22:25

unincepator scrie:
Marius Adrian scrie:Am vazut postari in care scriai corect ,chiar gramatical (cratima corect pusa etc). Nu stiu de ce te prostesti sa nu te inteleaga nimeni.

corect spus.


Subscriu.
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Inversare rame iarna

Mesajde proapis13 » 18 Ian 2016, 22:32

Marius Adrian scrie:Proapis .te-am intrebat si eu ceva ?

Ti-am raspuns,este doar o solutie de avarie in perioada asta inversarea ramelor
De obicei se practica cand se imprimavareaza...la infloritul pomilor...
Ti-am mai adt un link...acolo se face vorbire despre asa ceva
Cel mai mult s-a scris pe aceasta tema la topicul despre iernarea albinelor
Sa nu umbli in ei poti intoarce stupii cu totul la 180 grade... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Inversare rame iarna

Mesajde Marius Adrian » 18 Ian 2016, 22:39

Acum inteleg. Solutie de avarie......De acord.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Inversare rame iarna

Mesajde vulpea » 19 Ian 2016, 00:04

M A,P 13 scrie din...citite si nu din practica proprie('practica te omoara',nu ? ).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Inversare rame iarna

Mesajde FlorinPlopsoru » 19 Ian 2016, 00:23

vulpea scrie:M A,P 13 scrie din...citite si nu din practica proprie('practica te omoara',nu ? ).

Din citite, am vazut ca se mai practica întoarcerea ramelor sau a stupului. Din practica ,,mi am luat o in buza...direct,,. Am hotărât eu asa ca un ,,inteligent,,: las mancare albinelor,ca doar ele au muncit pt ea si verific periodic daca au urcat cumva pe rame. Daca e vreunu mai ,,viteaz,, si a ramas pe gol,bag o rama deasupra sau o turta.in nici un caz nu mai umblu in cuib iarba sa vad eu ce si cum...( asta de frica) . Părere de ,,Stupar,, care abia a început sa nu mai dea din mâini cand are albine pe degete... Pana la urma....cum e mai bine? Turta sau rotim ramele? ( asta ca sa stiu ca de prost am omorât o familie asta iarna . In ambele cazuri: 1 am rotit ramele 2 am rotit ramele dar nu bine...tot de prost). PS inca nu mi-am propus sa vând o anumită cantitate de miere sau sa am un câștig considerabil din apicultura de aceea ,,las miere,,.cand va veni timpul sa ,,decontam,, sper sa am aceeasi părere despre hrana rezerva de hrana... :roll: deocamdată,învăț! PS 2 referitor la aceasta postare,chiar nu meritam cenzurarea cuvântului cu care m am catalogat.
cine zice ca sta bine, sa ia aminte sa nu cada!!!
FlorinPlopsoru
 
Mesaje: 106
Membru din: 15 Dec 2015, 23:00
Localitate: Plopsoru Giurgiu

Re: Inversare rame iarna

Mesajde Florin Dobre » 19 Ian 2016, 06:06

FlorinPlopsoru scrie:Pana la urma....cum e mai bine? Turta sau rotim ramele?

Pana la urma mai bine e sa le lasam sa ierneze linistite pe rezervele pe care le-am asigurat din vreme cu mare grija. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Inversare rame iarna

Mesajde proapis13 » 19 Ian 2016, 09:34

vulpea scrie:M A,P 13 scrie din...citite si nu din practica proprie('practica te omoara',nu ? ).

Cand o sa ai ...bunul simt si priceperea necesara sa citesti prin forumuri,o sa afli ca am aplicat
aceasta metoda si am scris despre ea cu mult inainte ca desteptaciunea ta sa-ti faci aparitia...scrisa...
Te mananca iarasi ca pe Zambilica ????....
NU am inteles in ce calitate vorbesti la adresa mea ????? :oops:
Te-am angajat cumva pe post de tutar si nu mai stiu ???/
Da albine ai...???...sau vorbesti doar dupa...ureche...????
Citeste...cititul NU a omorat pe nimeni... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Inversare rame iarna

Mesajde robert georgescu » 20 Ian 2016, 13:29

Eram sigur ... :)
Unde dai si unde crapa. De-aia sunt asa stufoase forumurile.
Pleci de la o intrebare, care pentru tine, cel care o pui e foarte pertinenta si conteaza si ajungi sa fi criticat de "experti" care le stiu pe toate si pe tine incepator te cred un intrus.
Pentru cine e vechi in apicultura si are zeci de stupi, sa-ti moara unul, nu este chiar nici o problema. Eu, care nu am decat unul, daca moare e clar ca o iau de la capat: bani pe matca, rame cu albina si puiet. Partea cu "desumflatul" nu vine de la intepaturi :).
Acum, revenind la subiect, stupul are mancare (placa cu Apifonda). Dar una e zaharul si alta ar fi mierea din rame, nu?
Am citit discutii in care, fara aport de mancare din exterior, chiar daca stupul avea miere, a murit pentru ca nu s-a deplasat si in spate. Poate mai rar, dar au fost.
Multumesc, oricum de intentie, pentru ca ati dat curs de a intra pe discutie si pentru sfaturi. O sa vad cum decurg lucrurile.
robert georgescu
 
Mesaje: 26
Membru din: 13 Ian 2016, 17:49
Localitate: Rm.Valcea

Re: Inversare rame iarna

Mesajde MIHAEE'E » 20 Ian 2016, 14:07

Salut !
Eu nu vad normal sa fie suparare .
De cele mai.multe ori intrebarea stupida este insotita de raspuns stupid / ? incompleta sau lipsita de detalii = raspinsn evaziv sau incomplet .
Daca sunt doar 4 rame de albina ( probabil nici alea full ) pe care naiba sa le mai intorci ?
Sunt multe situatii de pozitionare a ghemului ( scrie in carte ) - o situatie mai dificila este aceea cand ghemul a fost pe centru - s-a ridicat - merge spre urdinisi si nu se mai poate intoarce pentru ca va trebui sa traverseze zonanprin care a trecut si unde nu mqi este miere. Acest traseu durewza ceva timp si e posibil sa fidepus puiet - nu se mai deplaseaza- necesita turtita.
Cei care au 2-3-5 stupi pot sa cumperen5 kg de miere de la un apicultor, sa nu se mai vaiete ca nu enbine sa le dai turtita din zahar ! :mrgreen:
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Inversare rame iarna

Mesajde robert georgescu » 20 Ian 2016, 15:14

Multumesc Proapis13, FlorinPlopsoru, Mihaee'e.
robert georgescu
 
Mesaje: 26
Membru din: 13 Ian 2016, 17:49
Localitate: Rm.Valcea

Re: Inversare rame iarna

Mesajde Gicuta » 20 Ian 2016, 21:45

Florin Dobre scrie:
FlorinPlopsoru scrie:Pana la urma....cum e mai bine? Turta sau rotim ramele?

Pana la urma mai bine e sa le lasam sa ierneze linistite pe rezervele pe care le-am asigurat din vreme cu mare grija. :)

Daca "marea grija" din diverse (foarte diverse motive), revenim cu "marea grija" deasupra!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Inversare rame iarna

Mesajde Gicuta » 20 Ian 2016, 21:46

proapis13 scrie:
vulpea scrie:M A,P 13 scrie din...citite si nu din practica proprie('practica te omoara',nu ? ).


Citeste...cititul NU a omorat pe nimeni... :!:


De ce sa risti?? 8-)
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 69 vizitatori