Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Anul apicol 2016

Mesajde vulpea » 01 Sep 2016, 17:41

ala e stupar meserias care face cu cel mult 50 stupi cat altii cu 100 !restul sunt povesti chiar si pescaresti(la albine,bineinteles si mai ales).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Anul apicol 2016

Mesajde jonny_it » 01 Sep 2016, 17:43

daffid mihailov scrie:La prețul asta e mai rentabil sa ai 50 de stupi si sa dai cu borcanu decat 100 cu cheltuieli duble si pret de ne gross. Deci ca sa fie rentabil in condițiile astea minim 300. (Găsiți oameni sau faceți fata singuri la 300?) Mutări doar unde merita. Dar poți tine 300 pe minus chiar si o saptamana? Cu ce costuri? Hai la întreținere? Cu ce costuri?


Sunt unii cu 200 care dau cu borcanul, important este sa stii unde si cum sa o dai. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Anul apicol 2016

Mesajde vulpea » 01 Sep 2016, 17:51

PS.daffit mihailov:un MARE stupar(de 3 generatii) a afirmat ca beneficiul se realizeaza MAI ALES din subprodusele stupului(ca sa fie clar:propolis,polen,LAPTISOR de MATCA,ceara si IN ULTIMUL RAND - miere).vezi,dragos oo6 = Florin Hanganu !(filmulete).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Anul apicol 2016

Mesajde daffid mihailov » 01 Sep 2016, 19:36

Cine da cu borcanu si are 200 de stupi inseamna ca nu produce cat trebuie. Altfel, ca sa intri in lanturi de magazine e alta poveste.. Oricum, felicitări celor care reușesc. Eu nu am răbdare sa pun in borcane nici la cunoscuti.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Anul apicol 2016

Mesajde daffid mihailov » 01 Sep 2016, 19:39

Daca ar fi ziua asa lunga le-am face pe toate. Dar pt ca nu se poate unii fac miere alții roi la pachet, regine si alții o dau la nemti.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Anul apicol 2016

Mesajde balasbebe » 01 Sep 2016, 20:12

daffid mihailov scrie:Cine da cu borcanu si are 200 de stupi inseamna ca nu produce cat trebuie. Altfel, ca sa intri in lanturi de magazine e alta poveste.. Oricum, felicitări celor care reușesc. Eu nu am răbdare sa pun in borcane nici la cunoscuti.

Nu vreau sa fac o lista cu cei care dau cu borcanul si cumpara de la mine sute de kile de polen. Pana nu a fost miere nu a trecut polenul.Cum a scos mierea cum a fost si cererea de polen si propolis. Cel care face miere nu are timp sa faca si polen. la fel se intempla si cu mine. Nu scot miere decat pentru casa daca vreau sa vand polen.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Anul apicol 2016

Mesajde vulpea » 01 Sep 2016, 20:57

daca va 'tine' priceperea,cautati sa va procesati voi insiva produsele si aveti enorm de castigat.si roii la pachet sunt profitabili.si producerea de faguri NATURALI('de casa').si colaborarea(nici nu va imaginati cat se cauta)cu lanturile farmaceutice si de cosmetice,etc.dar producerea si vanzarea de regine(ciclul de innoire e perpetuu = cerere constanta).la asta se referea eminentul Hanganu.e castigul cel mai pagubos sa vinzi numai miere si mai ale sa fii nevoit sa vinzi en gross.dar fiecare dupa pricepere !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Anul apicol 2016

Mesajde vulpea » 01 Sep 2016, 20:59

PS.nu pierdeti din vedere ca,din pacate,romanul consuma cel mai putin miere,chiar din Europa.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Anul apicol 2016

Mesajde Marius Adrian » 01 Sep 2016, 22:15

vulpea scrie:problema e ca totul functioneaza in sistem de banca si daca o 'balbai' un pic te-ai nenorocit definitiv.ce e greu de priceput cu aceste fonduri ?. ca si cu ajutoarele (m.)UE : RO cotizeaza la greu pentru pusculita UE,iar cand e sa beneficieze de nerambursabile,vine cate un ****** tehnocrat cu ascultari dela Bruxell(sunt sigur ca nu am scris corect) si accesarea RO la aceste fonduri > 0 !acum e clar ?

Ai ramas ancorat in anii comunismului. Sau mai grav te-au spalat pe creier A3 si Romania tv.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Anul apicol 2016

Mesajde cristian bh » 01 Sep 2016, 22:32

Marius Adrian scrie:
vulpea scrie:problema e ca totul functioneaza in sistem de banca si daca o 'balbai' un pic te-ai nenorocit definitiv.ce e greu de priceput cu aceste fonduri ?. ca si cu ajutoarele (m.)UE : RO cotizeaza la greu pentru pusculita UE,iar cand e sa beneficieze de nerambursabile,vine cate un ****** tehnocrat cu ascultari dela Bruxell(sunt sigur ca nu am scris corect) si accesarea RO la aceste fonduri > 0 !acum e clar ?

Ai ramas ancorat in anii comunismului. .

Sa fi fost si asta un criteriu in pragul de 40 ani,bagat de coana ue? ;)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Anul apicol 2016

Mesajde daffid mihailov » 01 Sep 2016, 22:36

Deci daca idealul nostru in Apicultura e borcanu, trăiască producția romaneasca si fondurile de subzistenta ca daca nu e, pica. Daca as fi la pensie, ce bun ar fi borcanu ala. Mai pe o bucata de brânza mai pe o Țuică sau palinca.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Anul apicol 2016

Mesajde vulpea » 01 Sep 2016, 22:44

si daca asta e alegerea mea,care e problema ta ? care e varsta ta de stii asa de bine de comunism si de comunisti ? mie mi-ar fi rusine sa acuz pe cineva despre care nu stiu absolut nimic.afla cu nu am fost niciodata comunist,dupa 'revolutie' secretarul de partid dela intreprinderea mea a fost nevoit sa plece din cauza mea,s.am.d.sa-ti fie rusine obraznicatura mucoasa !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Anul apicol 2016

Mesajde Hunbee » 01 Sep 2016, 22:46

In legatura cu diversificare produse.
Sigur, e bine si frumos sa faci si aia si aia.
Hai ca faci ceara di rame claditoare si capaceala. Daca ai cules bun sau hranesti masiv sau pierzi ceva miere.
Hai ca faci si propolis ca pui plasa. Asta nu e plus de munca. Sa zicem.
Dar sa faci si regine, si laptisor si polen...singur... Nu stiu.
Hai ca faci regine pt tine si ceva pt amici, da. Asta fac si eu.
Polenul. Colecteaza, proceseaza, ambaleaza. Toate astea in timp ce faci mutari din 3 i 3 sapt. Iara nu stiu.
Adica, vreau sa cunosc si eu pe greuceanul care le face pe toate, singur.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Anul apicol 2016

Mesajde cristian bh » 01 Sep 2016, 22:49

vulpea scrie:afla cu nu am fost niciodata comunist,dupa 'revolutie' secretarul de partid dela intreprinderea mea a fost nevoit sa plece din cauza mea,

chiar asa......cu repartitie in bucuresti?astea nu se dadeau chiar oricui!
Saracu secretar,....n-o fi prins el locu de secretar al fsn.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Anul apicol 2016

Mesajde Marius Adrian » 01 Sep 2016, 23:01

Stiu mult mai multe decat tine ce a reprezentat comunismul in Romania ,Europa de est si restul lumii. Am mai vazut eu comunisti vopsiti in fesenisti ,vorba lui Cristian.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Anul apicol 2016

Mesajde vulpea » 01 Sep 2016, 23:29

cum de va aduna draq pe voi.poate-l cooptati si pe Astafsoaiei,ca va merita din plin.STOP.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: marco68 şi 25 vizitatori