Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde vulpea » 02 Iun 2016, 08:17

Luviv,de unde esti si cati mer ai ? de cand te-ai apucat de stuparit ? dece-ti plac mer.ii ?
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 02 Iun 2016, 09:30

Luviv scrie:Salut...
Anul acesta am cumparat inca vreo ca va stupi pentru ai intari pe ai mei de productie.... Si ca un om fara minte am luat pe incredere. M am trezit k am niste faguri de muzeu de crapat capul. Surprinzator multe albine erau aproape la jumatate fata de ale mele.
Deci daca vreti mai repede celula mica sau albina mica este o varianta.
Va spun sigur ca asa albina cred ca ar construi faguri naturali si mai mici de 4.5. Diferenta era enorma. Imi pare rau ca nu am facut poze. Nici nu stiu sa le pun

Spor si miere multa


Salut Luviv,
Nu am inteles care este varianta? Sa cumpar faguri foarte vechi/sa cumpar de la tine albina asta de acum? Sincer nu am inteles. Multumesc anticipat
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde marco68 » 02 Iun 2016, 09:54

Probabil sa lasi/lasam fagurii sa se invecheasca ,(oricum ele rod si repara cind nu mai corespund) celulele devenind tot mai mici prin camasuire repetata, ulterior dind la construit (fara foite), albinele mici vor construi celule noi dar mici deja.......la capatul tunelului e luminita.Aici apare o trezire, intradevar o luminita dupa tunel , aceea ca a prins puternic prostia spusa de vinzatorii de ceara cum ca trebuie schimbati fagurii la 2-3 sezoane.........bla-blauri.Am pus si s-a pus mereu foite noi tot mai pline cu chimicale si parafina, aruncind cele vechi micsorate si curatate,dezinfectate de albine.Incet incet se observa ca de fapt singurul cistig il au cei din industria apiculturii, procesatorii si vinzatorii de ceara si unelte........apicultorii si albina pierd incet si sigur pina cind vom descoperi ca Matrix functioneaza si in apicultura.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 200
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde Luviv » 02 Iun 2016, 15:45

Salut. Sunt lucian si am nu foarte de mult timp albine. De vro 6 ani ale mele si impreuna cu tata de vro 13.... Dar nu asta e problema...
Vreti albina mai mica care sa construiasca celula de 4.9 , pentru asta e nevoie de cateva sezoane adika intai la 5.1 apoi mai mic.
Ceea ce face Bunka e super dar si acolo trebuie cateva generatiii sa ajungi la o albina mica. Ceea ce am spus io e ca se poate scuti timp daca iei sau cumperi albina de la cineva care nu a mai schimbat faguri din 2000. Eu unul nu m as baza pe asa albina.
Fagurii negrii cresc presiunea infectioasa in stupi si poate sa spuna orice stupar care stie cu ce se mananca stupii ca daca se schimba regulat faguri albinele sunt mai sanatoase si mai viguroase, de aceea si roiul la pachet care simuleaza naturalul.

Cititi pe Bunca pe Rorer delon si o sa va dati seama ca imultirea lui e cu rame noi nu cu vechituri.
Ideea e ca el vrea sa faca multi si mereu rame noi cei cu rame vechi sunt pentru vanzare..

Mer uri am vro cateva dar.... O sa am mai multe in curand..

Am pus deja in stupi rame cu sarme sa imi cladeasca si sa fac macar un stup sau mai multi cu rama naturala sa vad ce iese. Am pus rama de dadant.
Cred ca metoda lui Bunka e geniala dar nu ma pot schimba peste noapte e nevoie de timp si tre sa mai exploatez inca sistemul care il am apoi intre timp schimbam cu celula mica...

Si eu am cautat faguri dar nu sunt asa ca sfatuit de .... Colegiii de aici... Am pus rame fara foita in stupi si ...nu au iesit ca la delon dar pentru un dadant nu e rau...

Noi sa fim sanatosi si binevoitori ca in rest poarta Domnul de grija
Luviv
 
Mesaje: 18
Membru din: 06 Mai 2016, 17:38

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 02 Iun 2016, 17:35

Din fericire eu am rezolvat cu foita de 5.1. Cu multa munca suplimentara si cu o matrita de 5.1 am deja rame reduse de 32 pregatite de pus la construit. Necazul este cu vremea si cu lipsa de matci. Chiar la matci nu am curaj sa ma bag iar de cumparat nu gasesc pe nicaieri.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 02 Iun 2016, 17:36

Daca vinde cineva matci in perioada aceasta, sunt interesat.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde Luviv » 02 Iun 2016, 18:02

Eu anii trecuti am mai si cumparat matci dar am fost de cateva ori la o mare crescatorie. Seful e prieten cu mine dar oamenii care lucrau pitulau tot ceea ce era f b si restul punea la vanzare. Adica nu prea am incredere in cumparate.... Sa stii ca nu e complicat sa faci regine e chiar simplu.
Anul asta am facut peste 150 de botci .... Daca vrei te pot ajuta sa iti faci ...nu e greu de loc.
Ceea ce e cel mai important e genetica in rest joaca de copiiii
Luviv
 
Mesaje: 18
Membru din: 06 Mai 2016, 17:38

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde Luviv » 02 Iun 2016, 18:07

Totusi daca ai albina mai mica ai nevoie si de regine mai mici ? Nu?
Tre sa mergi pe natural adica....complicat
Luviv
 
Mesaje: 18
Membru din: 06 Mai 2016, 17:38

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde vulpea » 02 Iun 2016, 18:28

albinele mici cumparate intamplator nu le vinzi ? sunt amator sa le incerc.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 02 Iun 2016, 18:34

Luviv scrie:Eu anii trecuti am mai si cumparat matci dar am fost de cateva ori la o mare crescatorie. Seful e prieten cu mine dar oamenii care lucrau pitulau tot ceea ce era f b si restul punea la vanzare. Adica nu prea am incredere in cumparate.... Sa stii ca nu e complicat sa faci regine e chiar simplu.
Anul asta am facut peste 150 de botci .... Daca vrei te pot ajuta sa iti faci ...nu e greu de loc.
Ceea ce e cel mai important e genetica in rest joaca de copiiii


Este primul an cand am albine si nu am fost pregatit pentru toate aspectele. Metode de inmultire sunt multe, Janese are descrisa o metoda foarte interesanta, si mai sus Marco68 mi-a mai deschis o perspectiva. Din pacate anul asta daca vreau sa mai constuiasca rame (si vreau), trebuie sa cumpar matci. Daca ma apuc eu sa le fac, pe langa ca nu ma pricep si risc, pierd minim 30-50 de zile, perioada in care pot sa construiasca multe rame. Deci imi trebuie matci, si imi trebuie acum din pacate.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde Luviv » 02 Iun 2016, 18:51

Spune mi unde esti sa vad daca cunosc pe cineva?
Luviv
 
Mesaje: 18
Membru din: 06 Mai 2016, 17:38

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 02 Iun 2016, 19:15

Luviv scrie:Spune mi unde esti sa vad daca cunosc pe cineva?


Salut. Sunt din Bucuresti.
Multumesc foarte mult pentru ajutor.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde Luviv » 02 Iun 2016, 19:42

Uite , cunosc pe la fagaras pe cineva la suceava si la ciucurova..... Iti re omand ciucurova, tulcea
Daca iei mai multe e avantajos ca sa iti scoti drumul
Eu am mers de la suceava pana la ciucurova doar pentru o matca de prasila si cred ca se merita...
Acum tu faci socotelile..... Pe langa bucuresti cunosc ceva pe langa giurgiu dar nu e meserias deloc

Putini stupari prin zona aia......
Daca vrei .... Imi zici si iti dau nr

Numai bine......
Luviv
 
Mesaje: 18
Membru din: 06 Mai 2016, 17:38

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 03 Iun 2016, 20:10

Luviv scrie:Uite , cunosc pe la fagaras pe cineva la suceava si la ciucurova..... Iti re omand ciucurova, tulcea


Am gasit. Doi din cei pe care i-am tot sunat au mai ramas din livrarile mari cu cateva. Suficient pentru mine.
Acum sa vedem cu acceptarea. Ca si aici este cu cantec si 1000 de metode. Toata lumea ma incurajeaza ca din 10, albinele o sa omoare 8 :)
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde Luviv » 03 Iun 2016, 21:07

Este adevarat dar daca ai rabdare si observi se poate inversa procentul

E de preferat sa faci nuclee fata puiet necapacit apoi asezi matca in cusca.....
A doua zi deschizi si vezi daca albinele sunt agitate pe cusca e semn rau tre sa mai astepti si sa controlezi de botci..
Eu obisnuiesc sa dau usor cu degetul peste cusca matcii daca sunt linistite teschid capacelul si las sa pape serbetul daca nu mai astept o zi

Poti astepta si o saptamana..... Asta e o metoda destul de sigura.....

Bafta sa ai ..... Si numai bine
Luviv
 
Mesaje: 18
Membru din: 06 Mai 2016, 17:38

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori