Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde BUNKA » 05 Mai 2016, 15:06

Da...tu pui foarte diplomat problema...felicitari !
Dar daca el nu avea ideile astea "stralucite" eu nu imi pierdeam 10 ani din viata...si nici Dee Lusby ...zeci de ani, o viata de om...si multi altii.
Stii bancul cu prostu' care arunca o piatra in lac si 10 destepti se chinuie sa o scoata...se potriveste la fix :lol:

Scuze ca m-am bagat si eu pe langa Dee Lusby..dar cred ca intelegi frustrarea...
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 05 Mai 2016, 16:37

BUNKA scrie:Da...tu pui foarte diplomat problema...felicitari !
Dar daca el nu avea ideile astea "stralucite" eu nu imi pierdeam 10 ani din viata...si nici Dee Lusby ...zeci de ani, o viata de om...si multi altii.


Sunt de 30 zile in "bransa" deci imi "permit" sa privesc mai din ansamblu. Si nu m-am chinuit de loc, nu a ras nimeni de mine si mai si beneficiez de sangele varsat de tine in toti anii astia. Tu ai voie sa zici si ai si de ce. Eu nu :)

Pana una alta am gasit pe cineva care-mi face rame reduse (dar sa nu-l grabesc) si pt urgente cumpar si le ajustez pe cele de 37.

Cu foita am rezolvat partial. Am cumparat matrite de 5.1 si 4.9. Din pacate, la prima vedere, o sa iasa mai scumpa foita decat daca o cumparam. Asa este la manufactura.

Teoretic daca toti respecta termenele, la 1 iunie am primele rame bagate in cuib la crescut cu foita de 5.1 si rame reduse. Pana atunci mai citim din Hristea cum este cu albinele, hranirea, matcile. Invatam cu Haneman, cu roiurile, mai stam la intepat, mai strivim niste albina (poate nu si matca) :) .... Din astea, ale incepatorilor.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 08 Mai 2016, 21:51

Situatie:
Stup plin de botci capacite. Matca aparent batrana. Albinele o alerga pe rama de colo in colo in grup de 5-6 si par sa o goneasca. Parca nu o lasa sa se oua. Am citit ca la matcile neinperechate ar exista un astfel de comportament prin care le trimit afara din stup la imperechat. Dar ceva care sa se potriveasca nu am gasit pe nicaieri. Apoi m-am gandit ca o tin departe de botci ca sa nu le strice. Sau ca sunt pe ultimul minut de plecare si nebuna de matca nu vrea sa roiasca. Sunt ingrijorat pentru ea. Stie cineva ce-i asta?
Multumesc anticipat.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde Shrek » 08 Mai 2016, 21:56

Daca era bătrâna era deja in tren cu bagaju'facut! Mai degrabă a doua variantă.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 09 Mai 2016, 10:02

Shrek scrie:Daca era bătrâna era deja in tren cu bagaju'facut! Mai degrabă a doua variantă.


Este batrana. Deci o tin departe de botci sa nu le distruga?
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde Shrek » 09 Mai 2016, 13:16

Daca sunt botcile capacitate fa roiuri cat mai repede! Cu baba fa un roi micuț si pastreaz- o pentru rezervă daca este o familie buna! Studiază informația de pe topiicul cu înmulțirea fam de albine. Bafta!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 09 Mai 2016, 20:31

Shrek scrie:Daca sunt botcile capacitate fa roiuri cat mai repede! Cu baba fa un roi micuț si pastreaz- o pentru rezervă daca este o familie buna! Studiază informația de pe topiicul cu înmulțirea fam de albine. Bafta!


Roger. Mission complete.
Multumesc mult de sfaturi.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 28 Mai 2016, 17:11

Primele foi de construit la 5.1.
Evident, foile home made sunt (ies) mai scumpe si implica munca de negru pe plantatie :)
Fişiere ataşate
A1_1024x576.jpg
Foaie si rigla de control
Ultima oară modificat de bitt pe 28 Mai 2016, 17:18, modificat de 2 ori în total.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 28 Mai 2016, 17:15

Si ca sa lucrez ramele, am schitat un dispozitiv de intins sarme. Mai sunt amanunte de perfectionat la el dar este deja functional. Am si lipit primele foi.
Fişiere ataşate
B1_1024x576.jpg
Dispozitiv intins sarme
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde marco68 » 31 Mai 2016, 09:24

Bitt, eu fac asa cind am stup pus pe roire,incep sa apara botcile, iau matca batrina si ii tai una sau amindoua aripile, , notez aproximativ cind a facut botca/potirase, si las matca sa oua in continuare........normal ea pleaca cind deja ai o botca capacita(functie de vreme), dar cu aripa taiata nu poate pleca , urmind sa plece una nefecundata, aici intervin iar, cind se apropie termenul, iau batrina de care am profitat la capitolul oua inca 7-8 zile, fac un roi mic de rezerva, si din botci aproape gata sa iasa fac roi sau dau in alta parte.....ideea e ca cistigi o saptamina, si poti fi sigur ca nu pleaca , cel mult il vezi in fata stupului.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 200
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 01 Iun 2016, 19:31

marco68 scrie:Bitt, eu fac asa cind am stup pus pe roire,incep sa apara botcile, iau matca batrina si ii tai una sau amindoua aripile, , notez aproximativ cind a facut botca/potirase, si las matca sa oua in continuare........normal ea pleaca cind deja ai o botca capacita(functie de vreme), dar cu aripa taiata nu poate pleca , urmind sa plece una nefecundata, aici intervin iar, cind se apropie termenul, iau batrina de care am profitat la capitolul oua inca 7-8 zile, fac un roi mic de rezerva, si din botci aproape gata sa iasa fac roi sau dau in alta parte.....ideea e ca cistigi o saptamina, si poti fi sigur ca nu pleaca , cel mult il vezi in fata stupului.


Multumesc foarte mult. O sa o retin ca tehnica. Stiam doar partial acest procedeu ca schimbare linistita dar aceasta varianta pentru intreruperea roitului nu o stiam. Si pare foarte buna. Din pacate insa, anul acesta din lipsa din cunostinte si ingropat in avalansa de informatii nu mai deschid un front nou si o sa cumpar matci fecundate. Din pacate pana in prezent nu am gasit pe nicaieri. Toti care zic ca au de vanzare, de fapt nu au.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde vulpea » 01 Iun 2016, 20:01

ai incercat si la ICDA ?in mod normal,fiind si institut,nu(?) ar trebui sa aibe si mai ales de calitate ca asa se pretinde.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde vulpea » 01 Iun 2016, 20:03

PS. dece nu te serveste MOTANUL,ca e "de-al nostru' (Buc)?.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 01 Iun 2016, 20:06

vulpea scrie:PS. dece nu te serveste MOTANUL,ca e "de-al nostru' (Buc)?.


Am cautat pe forum dar nu am gasit (sau nu am stiut unde sa caut) pe nimeni cu vanzari. Nu stiu inca cine/ce poate pe aici. Sunt nou. O sa-l caut sa-i pun o intrebare.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 01 Iun 2016, 20:07

vulpea scrie:ai incercat si la ICDA ?in mod normal,fiind si institut,nu(?) ar trebui sa aibe si mai ales de calitate ca asa se pretinde.


Cu rusine recunosc ca nu m-am gandit. O sa sun sau sa dau o fuga sa intreb maine dimineata.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde Luviv » 01 Iun 2016, 22:57

Salut...
Anul acesta am cumparat inca vreo ca va stupi pentru ai intari pe ai mei de productie.... Si ca un om fara minte am luat pe incredere. M am trezit k am niste faguri de muzeu de crapat capul. Surprinzator multe albine erau aproape la jumatate fata de ale mele.

Deci daca vreti mai repede celula mica sau albina mica este o varianta.
Va spun sigur ca asa albina cred ca ar construi faguri naturali si mai mici de 4.5. Diferenta era enorma. Imi pare rau ca nu am facut poze. Nici nu stiu sa le pun

Spor si miere multa
Luviv
 
Mesaje: 18
Membru din: 06 Mai 2016, 17:38

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori