Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre centre

Mesajde bitt » 10 Apr 2016, 13:22

Precizez ca sunt incepator. Nu pentru ca ma deranjeaza cei care vor sa ma ia de sus ci pentru ca eventualele explicatii sa fie la nivel de incepator.
Astfel, dupa ce am citit cartile lui Malaiu, Hristea si cateva zeci de situri/forumuri, mi-am luat inima in dinti si am cumparat cativa stupi. Si, ca orice incepator, doresc sa ofer conditii cat mai bune albinei. Recunosc ca din tot ce am citit stupul multietajat si stupul lui Bunka mi-au parut cele mai bune solutii dar nu si cele mai usor de administrat. Oricum, anul acesta vreau nu vreau trebuie sa lucrez pe Dadant (asa am cumparat stupii).

Si asa am ajuns la subiect:

1. Vreau sa micsorez distanta intre centre si intre rame, pt. ca sa ajung la albina mica, naturala. Din carti si din citite totul pare usor, dar... nu gasesc in jurul Bucurestiului pe nimeni care sa faca rame la comanda. Stie cineva pe cineva care face rame la comanda dupa dimensiuni/plan (si sa nu dureze o vesnicie)?

2. Foitele de ceara de pe piata sunt toate 5,4 si nu exista nimeni care sa faca 5.1, sau mai mici. Am gasit in Suedia foite care chiar daca sunt prohibite ca pret, au avantajul ca sunt. Dar, .... mare dar ... nu a raspuns nimeni la repetate emailuri (o sa incerc si pe telefon). Si iata ca sunt in blocaj. Stie cineva pe cineva care face foite cu dimensiunea celulei mai mica? Eventual daca mai este cineva interesat, in jurul bucurestiului care produce deja foite, ma ofer sa mai cumpar o matrita.

3. Daca are cineva experienta cu distanta dintre centre si rame micsorata, va rog sa-mi spuneti macar cateva impresii generale.

4. Exista cineva care a obtinut celula de 4,9? Bunka spunea la un moment dat ca este aproape si ca va masura dar nu a mai confirmat cu masuratorile.

Am citit cam toate postarile lui Bunka si ale altora, stiu ca subiectul a mai fost dezbatut dar au trecut ceva ani de atunci si poate au mai aparut alte idei/pareri. Din cate stiu eu, Bunka este singurul care "lucreaza" in directia asta, dar nu am considerat corect sa postez pe pagina lui care are ca subiect Stupii Delon.

Cu multumiri anticipate.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde Gicuta » 10 Apr 2016, 13:35

De ce nu iti faci niste stupi Warre si lasi albine sa construiasca singura, fara foita. In feluyl asta nu mai ai probleme cu dimensiunea celulei data de fagurele artificial. Se gasesc destul de usor stupi Delon sau Warre cu rama. In plus, daca instalezi familia intr-un Warre cu leat, iti poti regla latimea leaturilor si distanta dinbbtre ele cum vrei. Chestia e doar sa incerci. Sau iti cumperi Warre cu rama si adyuci umerii ramelro la ce dimensiune vrei. dar sfatul meu este sa mergi pe o poteca batatorita, sa nu chinui bietele insecte :D. Succes!!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde namzeb » 10 Apr 2016, 14:31

Albina, singura construieste celula mai mare (verificat, cu rama de control,in care se depun doar larve de trintor),dar in general la rame nou construite albina este mai mare si mai rezistenta la boli (de aceea se recomanda ca ramele sa fie reinoite la 2-3 ani) si riscul imbolnavirii se reduce la 50%, fiindca o data cu reformarea fagurilor se distrug multe din cuiburile microbiene.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 10 Apr 2016, 14:37

Gicuta scrie:De ce nu iti faci niste stupi Warre si lasi albine sa construiasca singura, fara foita. In feluyl asta nu mai ai probleme cu dimensiunea celulei data de fagurele artificial. Se gasesc destul de usor stupi Delon sau Warre cu rama. In plus, daca instalezi familia intr-un Warre cu leat, iti poti regla latimea leaturilor si distanta dinbbtre ele cum vrei. Chestia e doar sa incerci. Sau iti cumperi Warre cu rama si adyuci umerii ramelro la ce dimensiune vrei. dar sfatul meu este sa mergi pe o poteca batatorita, sa nu chinui bietele insecte :D. Succes!!


Corect. Dar am ales ca variante de lucru o combinatie economic/practic. Din punct de vedere iernare, deplasare, pastoral, etc. Am decis sa cumpar un pavilion in toamna. Si la asta chiar nu gasesti decat ori orizontali ori Dadant. Orizontal sigur nu vreau. Delon este o optiune, dar vreau sa incep sa inteleg intai despre ce este vorba fara sa ma pricep, instinctual, am senzatia ca este mai complicat de lucrat si necesita mult mai multa atentie.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 10 Apr 2016, 14:49

namzeb scrie:Albina, singura construieste celula mai mare (verificat, cu rama de control,in care se depun doar larve de trintor),dar in general la rame nou construite albina este mai mare si mai rezistenta la boli (de aceea se recomanda ca ramele sa fie reinoite la 2-3 ani) si riscul imbolnavirii se reduce la 50%, fiindca o data cu reformarea fagurilor se distrug multe din cuiburile microbiene.Cu respect


Trebuie sa recunosc ca am semnele mele de intrebare. Incepator fiind nu i-am dat rama la construit si a facut un fagure sub hranitor. Celula este de 6,7 pe toate directiile. Dar fiind specifica celulei de trantor sau de miere/depozitare, m-am gandit ca este cuibul prea strans si este un semn de preroire (pregatire de trantori) sau chiar de depozitare. Doresc sa fac in viitorul apropiat in mod categoric experiente mai clare.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 10 Apr 2016, 14:51

Totusi am gasit in multe locuri pe forumuri (atat la noi cat si afara) ca cei care au prins roii salbatici au observat albina mai mica.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 10 Apr 2016, 15:33

Gicuta scrie:De ce nu iti faci niste stupi Warre si lasi albine sa construiasca singura, fara foita.


Din pacate mai adaug inca o problema. Eu nu gasesc pe cineva sa-mi faca niste rame/faguri... La Warre, intru in aceeasi poveste si mai adaug si corpul.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bmdna » 10 Apr 2016, 16:08

Imi spun si eu parerea. Cred ca pentru inceput ar fi bine sa mergi un an doi pe dadant, asa cum sint ramele pe care le-ai cumparat. Ca sa te obisnuiesti cu albina merge orice system. Dupa ce ai deprins baza, poti sa treci pe sisteme mai pretentioase. Nu trebuie sa uitam ca albina mare nu s-a obtinut imediat. Asa si trecerea la albina mica nu se poate face in cateva sezoane. Parerile sint impartite. Daca eram mai aproape eu as fi impartasit bucuros cunostintele pe care le-am acumulat.
bmdna
 
Mesaje: 74
Membru din: 02 Oct 2014, 12:34
Localitate: Piatra Neamt

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde mellis » 10 Apr 2016, 16:39

Dragilor,
Sa nu comparam cum construiește albina rama clăditoare cu un stup clădit natural.
Warre nu as recomanda pt începători pt simplul fapt ca trebuie sa învețe si nu merge treaba cu scos de rame si verificat..
Daca scoți înrăma warre si o inclini pe căldură se rupe usor. Warre are câteva principii ce trebuiesc respectate.
Am clădit câteva corpuri Warre doar de la un starter de ceara. Daca as începe pe natural, nu as renunța la rama mobila.
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde Shrek » 10 Apr 2016, 20:32

Domnu' bitt!? Da' ce-ti trebuie albine mai mici? Vrei sa aiba si ochii oblici? Ia si cumpara din China, ca alea mici (chinezoaice') mananca numai orez si este ieftin, nu scump ca zaharu'! Iar miere dau ...... de nu mai au unde sa o depoziteze in China! O aduc si o depoziteaza in Eu. in Hamburg in port!
Io zic sa faci cum zice neamtu' " pas cu pas"! Nu te complica cu lucruri la care inca nu te pricepi!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 10 Apr 2016, 21:06

bmdna scrie:Imi spun si eu parerea. Cred ca pentru inceput ar fi bine sa mergi un an doi pe dadant, asa cum sint ramele pe care le-ai cumparat. Ca sa te obisnuiesti cu albina merge orice system. Dupa ce ai deprins baza, poti sa treci pe sisteme mai pretentioase.


Impartasesc aceasta parere. Si in acelasi timp, imi doresc sa pun in practica distanta intre rame si dintre centre micsorata dar pastrand sistemul Dadant. Din cate imi dau seama, cred ca este cea mai buna cale pentru un incepator. Este ca un iPhone (facut sa poata lucra oricine cu el).
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 10 Apr 2016, 21:10

mellis scrie:Dragilor,
Sa nu comparam cum construiește albina rama clăditoare cu un stup clădit natural.
Warre nu as recomanda pt începători pt simplul fapt ca trebuie sa învețe si nu merge treaba cu scos de rame si verificat..


Am citit de acest sistem si ca si Delonul lui Bunka, cred ca trebuie sa ai ceva experienta. Desi ca principiu, lucrurile par simple, fara experienta, intuiesc multe probleme pe care teoria nu le poate inlatura. Si ultimul lucru dorit ar fi niste familii moarte (mai corect spus omorate).
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 10 Apr 2016, 21:19

Shrek scrie:Domnu' bitt!? Da' ce-ti trebuie albine mai mici? Vrei sa aiba si ochii oblici? Ia si cumpara din China, ca alea mici (chinezoaice') mananca numai orez si este ieftin, nu scump ca zaharu'! Iar miere dau ...... de nu mai au unde sa o depoziteze in China! O aduc si o depoziteaza in Eu. in Hamburg in port!
Io zic sa faci cum zice neamtu' " pas cu pas"! Nu te complica cu lucruri la care inca nu te pricepi!


:lol: Nici vorba.. Fara ochi oblici !!! Si da... pas cu pas (dar nu ca neamtu' :) ) Daca ma aruncam, faceam Warre sau luam Delon de la Bunka. Dar nu ma simt pregatit pt aceste sisteme. Nu vreau albina mica dar nici pompata artificial. Am cautat special cateva familii de albine neaose... cu radacini de multe zeci de ani intr-un loc si care nu au facut pastoral niciodata. Pe scurt doresc doar sa fie exact asa cum a lasat-o natura (si se pare ca natura nu a lasat-o de 5.4). Daca o las sa construiasca singura pe sistem Dadant, sansele sunt foarte mici sa cladeasca ceva corect din motive de rama lunga, boloboc, lipsa de experienta si... lista poate sa se lungeasca.
Deci, inca sper cu ajutor sa gasesc pe cineva dispus sa faca foite si rame....
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde cristi x » 11 Apr 2016, 08:45

deoarece declari ca esti incepator eu te sfatuiesc sa incepi cercetarile tale cumparandu-ti o pereche de pantofi, o pereche de ciorapi, o pereche de chiloti, o pereche de blugi, un tricou, toate cu un numar mai mic. te astept dupa o saptamana sa ne povestesti ce concluzii tragi dupa aceasta cercetare. :lol:
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 11 Apr 2016, 09:32

cristi x scrie:deoarece declari ca esti incepator eu te sfatuiesc sa incepi cercetarile tale cumparandu-ti o pereche de pantofi, o pereche de ciorapi, o pereche de chiloti, o pereche de blugi, un tricou, toate cu un numar mai mic. te astept dupa o saptamana sa ne povestesti ce concluzii tragi dupa aceasta cercetare. :lol:


Foarte buna observatia ta. Ne cunoastem? :) In ultimii ani, datorita excesului de miere :) plus conexe (porc, rata, cartofi) se impune sa-mi cumpar toate hainele cu un numar mai mic ca sa nu am de ales si sa revin la o forma mai "naturala" si sa reduc riscul bolilor cardiovasculare (parca asa suna si reclama la TV).

Lasand gluma la o parte, cred ca paralela este foarte corecta. Sunt sigur ca se poate functiona foarte bine cu actualul sistem cum sunt sigur ca nu o sa-mi scurtez dramatic viata cu 2 numere in plus la haine. Dar sunt tot asa de sigur ca pentru oricine este mai bine sa aibe greutatea, forma naturala optima.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Albina mica naturala, distanta dintre rame si intre cent

Mesajde bitt » 11 Apr 2016, 09:47

Nu mai foloseste nimeni rame modificate si/sau celula mica?
Ultima oară modificat de bitt pe 11 Apr 2016, 09:48, modificat 1 dată în total.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 21 vizitatori