Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Incepator-sfaturi

Mesajde dan_ionut » 17 Mai 2016, 10:18

Salut!
Am primit cadou de la un prieten un roi intr-o cutie noua.Am zero cunostinte dar nu vreau sa moara albinutele mele asa ca apelez la voi sa ma sfatuiti.

Din ce am vazut, acolo in cutie am 3 rame, una veche de-a celui care mi-a dat albinutele si doua rame noi primite odata cu cutia si mai detin 8 rame goale, adica doar lemnul.

Sunt la mine de o saptamana.In prima zi au zburat dar nu s-au intors cu nimic, iar acum vad ca vin cu polen si din ce am citit pe net ele au nevoie de ajutor uman ca sa nu moara/plece.

Va rog sa-mi spuneti pe intelesul meu cum ar trebui sa le ajut in perioada asta.
Va multumesc!
Avatar utilizator
dan_ionut
 
Mesaje: 3
Membru din: 17 Mai 2016, 10:10
Localitate: Buzau

Re: Incepator-sfaturi

Mesajde bmdna » 17 Mai 2016, 20:58

Salut!

Cred ca cel mai bun sfat pe care poti sa-l primesti este sa citesti macar o carte de apicultura. Abia dupa ce te-ai lamurit cu chestiile de baza (pe care nu cred ca are cineva rabdare sa ti le explice aici) poti sa intrebi pe forum despre situatiile care prezinta nelamuriri.

Daca aduc polen, poti sa fii linistit, nu mai pleaca nicaieri.

Ar trebui sa procuri faguri artificiali si sarma si sa montezi ramele pe care zici ca le ai goale. Nu ai dat detalii derspre cutie. Cred ca nu ar fi rau sa-ti procuri si un cat si sa-ti faci rame pentru el. Daca vremea va fi buna, e posibil sai ai nevoie chiar de anul asta.

In general albinele nu mor daca omul care le are in grija nu greseste. Studiaza tratamentele antivarroa pentru ca o sa fie necesar sa le aplici.

Mult success!
bmdna
 
Mesaje: 74
Membru din: 02 Oct 2014, 12:34
Localitate: Piatra Neamt

Re: Incepator-sfaturi

Mesajde Shrek » 17 Mai 2016, 21:48

Te-ai uitat mai bine în stup? De regula, când se fac astfel de cadouri se pun si instructiuni de folosire si certificatul de garantie! Bun venit in taverna noastra!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Incepator-sfaturi

Mesajde dan_ionut » 23 Mai 2016, 08:44

In week-end am gasit un roi pe un stalp, am luat o rama din stupul vechi si asa am reusit sa le transfer intr-o cutie de carton din care au scapat doua care au survolat cutia toata ziua pana am reusit sa cumpar un stup nou si sa mai fac 4 rame cu foita de ceara pe ele, lipita la bateria auto.

Acum am stupul original cu 3 rame(2 vechi si una noua) si stupul nou cu 3 rame.Din ce am vazut, albinutele din stupul nou incep sa vina cu polen pe picioruse.

Si le-am administrat sirop 1:1 doua zile si au baut tot.

Am gresit ca nu am apropiat ramele de peretele stupului si am observat ca au inceput sa creeze faguri albi aiurea in spatiul dintre perete si rama.E vreo rezolvare?Cred ca doar sa rup fagurii si sa apropii rama de perete dar sunt prea multe pe perete si nu stiu cum sa le indepartez.
Avatar utilizator
dan_ionut
 
Mesaje: 3
Membru din: 17 Mai 2016, 10:10
Localitate: Buzau

Re: Incepator-sfaturi

Mesajde mihaibursuc » 23 Mai 2016, 11:08

rupe fagurii construiti aiurea ,apropie ramele de peretele stupului si dupa ultima rama pune un carton sau fati o diafragma iar pe rame pune o punguta cu sirop 1/1 Spor la treaba
mihaibursuc
 
Mesaje: 160
Membru din: 09 Sep 2012, 10:21
Localitate: Bucuresti

Re: Incepator-sfaturi

Mesajde vulpea » 25 Mai 2016, 08:54

d_i,ca sa indepartezi albinele foloseste fumul.la inceputuri produceam fum folosind o carpa din bumbac adunata ca pe un fitil pe care rasuceam o sirmulita folosita la insarmare rame.carpa din bumbac arde fara flacara la fel ca o tigare.nu ai scris de care stup/cutie ai,12 rame sau 10 rame.in locul tau nu asi rupe fagurii inceputi ci as muta ramele pe celalalt perete(opus),fagurii dela rame le-as stropi usor cu sirop si asa le-as momi spre rame.ramele e musai sa le ti apropiate ca sa nu mai dai ocazia sa construiasca in spatiile mari dintre rame(nu le plac spatiile mari).foloseste un 'perete' mobil dupa ultima rama(pe post de perete stup)fabricat/improvizat din carton de ambalaj electrocasnice sau chiar o rama goala la care,in loc de fagure monteaza cartonul de ambalaj.pentru moment atat.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Incepator-sfaturi

Mesajde dan_ionut » 30 Mai 2016, 09:21

Multumesc de sfaturi.
Intre timp le-am apropiat ramele, defapt le-am lipit unele de altele si sper sa aibe loc printre ele.Le-am administrat cam 1l de sirop pe care l-au consumat in 2 zile.
Stupul nr. 1 a scos pui intre timp si mai are o rama cu larve pe exterior, iar capsulele din centru sunt capacite/acoperite de o folie alba si nu inteleg de ce.Acolo pot fi alti pui sub folia aceea?

Iar stupul nr. 2 cel prins pe stalp acum are si el oua pe o rama, deci e bine.


A, si am fost la cineva care nu a mai deschis un stup de cam 1 an, genul de stup pe 18 rame, am fost sa vad si m-au atacat.
E genul de stup cu capac care se deschide lateral, iar pod-ul stupului este format din niste scanduri/placi de lemn care se intreunesc, am reusit sa desprind una si sa ma uit inauntru: plin de faguri creati de ele.M-au intepat prin hanorac, vreo 8 si m-am lasat pagubas pe moment.Ramane sa revin la ele echipat mai bine dar nu stiu daca sa le iau acasa pentru ca mi s-au parut foarte violente.
Proprietara nu le mai poate ingriji.
Avatar utilizator
dan_ionut
 
Mesaje: 3
Membru din: 17 Mai 2016, 10:10
Localitate: Buzau


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori