Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde maximotgv » 27 Oct 2016, 20:21

Metoda de lucru a neamtului are logica dar nu se prea preteaza pentru pastoral! Si cred ca nu se poate aplica prea bine cu matci carpatine care aduc multe rezerve langa puiet.
Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde maximotgv » 27 Oct 2016, 20:23

un OM scrie:Sigur se intampla lucrul aceasta la o magazie de 10 rame? Adica sa mearga si pe rece si pe cald?

Omul spune clar ca are stupi pe 12 rame la care magaziile pot fi puse in pat cal sau pat rece, stupii fiind patrati.
Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 27 Oct 2016, 20:23

un OM scrie:Sigur se intampla lucrul aceasta la o magazie de 10 rame? Adica sa mearga si pe rece si pe cald?


Cutia de 10R ( 420 sau 430 mm latime ) nu merge si in pat rece si in pat cald .

In poze este ilustrata o cutie de 12R ( 500 x 500 mm ) = 12R care contine doar 10R dar distantate . Ramele se pun distantat doar daca nu se cresc FA . Daca se cresc FA , cum este cazul catului 2, 3 sau cate vrea stupul se pun automat 12Fa in catul de 12R .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 27 Oct 2016, 20:26

maximotgv scrie:Metoda de lucru a neamtului are logica dar nu se prea preteaza pentru pastoral! Si cred ca nu se poate aplica prea bine cu matci carpatine care aduc multe rezerve langa puiet.



El unul face pastoral dar muta stupii cu motostivuitorul . Stupii stau cate 4 pe palet . Matcile sunt Buckfast . Spune clar ca genetica face 50% din munca . Anul acetsa au roit 2% din totalul stupilor .

Stupii la rapita si cum muta .



Asa arata in luna August .

CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde SorinDaniel » 27 Oct 2016, 21:18

maximotgv scrie:Aceste 2 poze sunt facute in cules si arata ca daca se pune catul rotit cu 90 grade (adica cuibul in pat rece si catul in pat cald ) se obtine rezultaul ilustrat.

Care cules ? Scrie clar, " Aceasta poza a fost facuta in timpul primaverii cu nopti reci si toate cele ".
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde SorinDaniel » 27 Oct 2016, 21:21

un OM scrie:Sigur se intampla lucrul aceasta la o magazie de 10 rame? Adica sa mearga si pe rece si pe cald?

Magazia poate sa fie pentru 12 rame cu doar 10 rame de cat distantate dar corpul NU ?
Aici s-a comis o gresala si cred ca metoda a fost putin alterata .. :x
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde SorinDaniel » 27 Oct 2016, 21:22

maximotgv scrie:
un OM scrie:Sigur se intampla lucrul aceasta la o magazie de 10 rame? Adica sa mearga si pe rece si pe cald?

Omul spune clar ca are stupi pe 12 rame la care magaziile pot fi puse in pat cal sau pat rece, stupii fiind patrati.

Unde ati vazut asta in cele doua poze ?
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde SorinDaniel » 27 Oct 2016, 21:24

CristianBee scrie:
un OM scrie:Sigur se intampla lucrul aceasta la o magazie de 10 rame? Adica sa mearga si pe rece si pe cald?


Cutia de 10R ( 420 sau 430 mm latime ) nu merge si in pat rece si in pat cald .

In poze este ilustrata o cutie de 12R ( 500 x 500 mm ) = 12R care contine doar 10R dar distantate . Ramele se pun distantat doar daca nu se cresc FA . Daca se cresc FA , cum este cazul catului 2, 3 sau cate vrea stupul se pun automat 12Fa in catul de 12R .

Am inteles eu bine, crezi ca ramele alea 10 de cuib sunt distantate? Nu pare .
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 27 Oct 2016, 21:26

Deci crezi ca minti eu sau neamtul ?. Pentru ce as pierde timpul sa inventez lucruri . La pomi sau la rapita nu avem si nopti reci ? .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde tinumaftei » 27 Oct 2016, 21:27

Cristiane, ia-ne usor ca ne pierzi pe drum. Sau crezi ca scapi de noi:
1. Iulie - dupa ultimul cules: ce sa faci cu 6x300 de rame cu puiet scoase din stupi? Le scoate cu albina acoperitoare?
Tratament 7 ori?? Ce! E combinat petrochimic? Daca nu mai este cules in natura cine ii mai creste lui FA? Apoi din 8 in 8 zile scutura albina sa faca roi la pachet?! Pai nu a zis ca ia apoape tot puietul? Albina aia de unde vine? Si ce face cu ea? Intareste alti stupi? Pai daca foloseste aceeasi metoda la toti stupii ce face, scoate albina sa dea la altii si aduce albina din alti stupi. Pai are matci de plastic de poate sa dea albina asa de parca ar pune carti in biblioteca?

2. August - alte 7 tratamente?? Pai mai supravietuieste vreo albina dupa 14 tratamente cu ac oxalic, de matci nici nu indraznesc sa intreb!

Sunt din ce in ce mai dezamagit. Ideea cu organizarea de primavara a cuibului mi se pare buna. Dar ma tem ca nu vei putea sa aduci raspunsuri la intrebarile de mai sus si la cele ce vor urma (suntem abia in august)
Prin Brazilia sunt niste pasari foarte colorate? Ma tem ca neamtul este una dintre ele!!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde tinumaftei » 27 Oct 2016, 21:32

CristianBee scrie:Deci crezi ca minti eu sau neamtul ?. Pentru ce as pierde timpul sa inventez lucruri . La pomi sau la rapita nu avem si nopti reci ? .

Cristiane in 29 de sezoane apicole am avut 2 cu cules mai serios la pomii fructiferi! La nemti cules in acea perioada nu este nici atat. Uneori albinele la ei nu ies din stup 4-5 luni (pana la jumatatea lui aprilie)!
Pai daca noptile sunt reci, de unde cules? La noi daca este rece noapte la rapita (nu la pomi) nu este nici urma de nectar?
Ai certitudinea ca acea fotografie a fost facuta in acea perioada? Poti autentifica asta?
Sa fim mai rezervati!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 27 Oct 2016, 21:34

Dragi colegi , am ceva par in cap si vad ca incep sa il pierd cam rapid :D .

Magazia poate sa fie pentru 12 rame cu doar 10 rame de cat distantate dar corpul NU ?
Aici s-a comis o gresala si cred ca metoda a fost putin alterata ..


Magazie 12R ce contine doar 10R distantate . Daca dvs. vreti sa ma crede-ti , ma crede-ti daca nu la fel . Eu nu am nici un motiv sa stau sa mint pe aici .

Unde ati vazut asta in cele doua poze ?


Daca a-ti fi citit tot topicul a-ti fi vazut ca este specificat ca este folosita o cutie de 12R ( 500x500 mm ) ceea ce presupune si folosirea de caturi tot
de 12R ( 500x500 mm ) dar care contine doar 10R de 1/2 distantate .

Am inteles eu bine, crezi ca ramele alea 10 de cuib sunt distantate? Nu pare .


Da , ramele sunt distantate .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 27 Oct 2016, 21:40

tinumaftei scrie:
CristianBee scrie:Deci crezi ca minti eu sau neamtul ?. Pentru ce as pierde timpul sa inventez lucruri . La pomi sau la rapita nu avem si nopti reci ? .

Cristiane in 29 de sezoane apicole am avut 2 cu cules mai serios la pomii fructiferi! La nemti cules in acea perioada nu este nici atat. Uneori albinele la ei nu ies din stup 4-5 luni (pana la jumatatea lui aprilie)!
Pai daca noptile sunt reci, de unde cules? La noi daca este rece noapte la rapita (nu la pomi) nu este nici urma de nectar?
Ai certitudinea ca acea fotografie a fost facuta in acea perioada? Poti autentifica asta?
Sa fim mai rezervati!


El este in NRW intr-o zona mai ferita si putin mai calduroasa , la fel ca in Muntenia/Oltenia/Banat sau Dobrogea deci culesul este posibil . Nu prea are zapada ci mai mult frig/ger fara aceasta .

Un cules nu tine 1 zi ! . Un cules are o durata poate de 5-15 zile . Asta nu inseamna ca daca in doua zile din acelea este frig peste noapte in celelalte zile nu se poate strange nectar pentru a fi dus in caturi .

A-ti tradus vreodata un text , mai ales apicol unde fiecare cuvant poate fi interpretat in fel si fel ? . Unele sunt intelese diferit prin citirea traducerii decat prin citirea textului original .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde SorinDaniel » 27 Oct 2016, 21:42

Ciudata rama, are Hoffman prea mic, cutia nu pare sa aiba 500/500 , este mai de graba o cutie de 10 rame.
A scos cele doua rame marginase dar are miere si pastura la greu pe ramele cu puiet. Mie nu-mi place :cry:

1. Iulie
a) Interesant, scapa de puietul care poate sa aiba varoua si trateaza eficient. Asta dupa ce probabil s-a terminat culesul de la FS si a dat jos caturile.
b) Aduce familia la 10 rame, opreste roitul dar nu creaza un decalaj prea mare intre generatii ? Cu ce albina ramane dupa 30 de zile ?
c) tratamentele cu acid oxalic vaporizat de minim 7 ori la interval de 3 zile ? Nu este prea des, asa se face ?

3. Septembrie
In septembrie nu este prea tarziu pentru hranirile de completare, nu se uzeaza prematur albina de iernare ?
[quote4. Octombrie[/quote]
Ai spus ca scoate 2 rame din cele 12 R. Mi-a scapat mie, cand a mai adaugat 2 rame la cele 10 din iulie ?
Scuze, am spus mai jos ca raman la 10R, deci, a fost o gresala, este ok.
7. Aprilie
FA in aprilie, cred ca este cam devreme...

Multumesc, parca este mai clar acum. Fiecare poate prelua ce crede ca i se potriveste din metoda descrisa...
Astept si eu comentariile voastre.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde SorinDaniel » 27 Oct 2016, 21:55

Acum se explica mai multe , Hoffmanul ala mic de la rama va duce la roire imediat daca ai mai mult de 8 rame, sunt de acord... ;)
Dar la rama noastra normala, nu roiesc nici la 12 rame de cuib daca ai grija ....
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde maximotgv » 27 Oct 2016, 21:59

SorinDaniel scrie:Ciudata rama, are Hoffman prea mic, cutia nu pare sa aiba 500/500 , este mai de graba o cutie de 10 rame.
A scos cele doua rame marginase dar are miere si pastura la greu pe ramele cu puiet. Mie nu-mi place :cry:


Astept si eu comentariile voastre.

Eu comentez asa: Cautati nod in papura! :lol: Scuze, nu m-am putut abtine, dar prea sunteti convins ca cineva vrea sa ne pacaleasca!
Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: crisandp2, yuonyuon şi 10 vizitatori