Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde SorinDaniel » 27 Oct 2016, 22:06

maximotgv scrie: Eu comentez asa: Cautati nod in papura! :lol: Scuze, nu m-am putut abtine, dar prea sunteti convins ca cineva vrea sa ne pacaleasca!
Imi cer scuze daca credeti asta dar va asigur ca nu este asa. Daca citeati primul meu post am spus ca-mi place metoda, am spus ce imi place si ce nu . Am incercat sa fiu clar. Recunosc, m-am ambitionat sa sustin ce cred, nu vreau sa se supere nimeni. Stiu ca Cristian, nu a fost rau intentionat si in nici un caz nu a vrut sa minta pe nimeni. Este de apreciat subiectul pentru ca aduce ceva nou in practica noastra a fiecaruia.
Va rog, uitativa cu atentie la filme, pe poze si veti vedea ca este ceva suspect la rama aia.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 27 Oct 2016, 22:10

Cristiane, ia-ne usor ca ne pierzi pe drum. Sau crezi ca scapi de noi:

1. Iulie - dupa ultimul cules: ce sa faci cu 6x300 de rame cu puiet scoase din stupi? Le scoate cu albina acoperitoare?

- faci roi pe rame sau combini ( pooling brood ) 50R 1/1 intr-un turn cu feromoni de matca si la fiecare 8 zile scuturi din albina din turn pe masura ce eclozeaza . Acea albina este tratata si folosita ori pentru a incepe stupi noi pe FA sau sa o unim cu stupii din care am luat ramele cu puiet .
- Le scoate cu albina acoperitoare !

Tratament 7 ori?? Ce! E combinat petrochimic?


- trateaza cu AO vaporizat . Acesta spre deosebire de solutia de zahar cu AO nu produce daune albinelor . Au fost facute studii in care coloniile au fost tratate de 25 de ori la rand la fiecare 3 zile cu 2 g de AO iar coloniile nu au avut nimic . In mod normal se foloseste 1 gr AO /colonie .

Daca nu mai este cules in natura cine ii mai creste lui FA?


- Pai nu am spus cumva ca hraneste ? 8-) sirop . Dar stupii aceia nu mai au si ceva culegatoare mai multa ?! . Dupa ultimul cules da caturile jos astfel culegatoarea nu mai are unde sta decat pe acei FA pe care ii va creste fortat . In aceasta pauza de puiet vine AO vaporizat si elimina din varroa foarte eficient .

Apoi din 8 in 8 zile scutura albina sa faca roi la pachet?!


- din 8 in 8 zile se scutura albina din acele turnuri formate din ramele de puiet si albina luate din stupii de productie .

Pai nu a zis ca ia apoape tot puietul?


- da , mai ramane doar 1R cu puiet majoritar sau total larvar cu matca .

Albina aia de unde vine?


- albina ce creste FA este culegatoarea ce se intoarce acasa din camp si gaseste doar 1R de puiet si multi FA pe care ii va creste ( sirop + polen + matca ce are nevoie de fagri crescuti pentru a ponta = faguri crescuti )

Si ce face cu ea?


- face ori roiuri pe rame ( rmae puiet + albina acoperitoare + matca tanara din nucleele de imperechere ) , ori turnuri din care scutura albina mai apoi : cu aceasta albina poate face roiuri la pachet sau o poate folosi sa intareasca stupii din care a luat initial ramele de puiet ( asta nu prea o face ) .

Scopul este sa induca o pauza de ponta/putin puiet in stup pentru ca AO vaporizat sa actioneze eficient si sa scape stupii de productie de varroa cat mai rapid astfel albina de iarna va fi foarte curata de varroa .
Al doilea scop este acela de a schimba din rame . Ramele noi au o incarcatura de agenti patogeni foarte mica ceea ce face ca sanatatea coloniilor sa fie
foarte buna .


Intareste alti stupi?


- am spus mai sus , foarte rar . Cel mai des face noi roi pe rame si roi la pachet cu albina scuturata din turnuri .

Pai daca foloseste aceeasi metoda la toti stupii ce face, scoate albina sa dea la altii si aduce albina din alti stupi. Pai are matci de plastic de poate sa dea albina asa de parca ar pune carti in biblioteca?


- nu scote nici o albina ca sa o de altora si ca mai apoi sa o dea inapoi celor de unde a luat ramele cu puiet decat foarte rar . Nu are matci din plastic .

2. August - alte 7 tratamente?? Pai mai supravietuieste vreo albina dupa 14 tratamente cu ac oxalic, de matci nici nu indraznesc sa intreb!


- am spus mai sus ca nu este nici o problea in folosirea AO vaporizat .( sublimat ) nici l matci nici la albine .

Sper ca am raspuns .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde vulpea » 27 Oct 2016, 22:16

CBee,cred ca este o discutie deja sterila la a 12-a pagina.fi convins ca nici la pag.100 nu o sa reusesti sa-i convingi cu ceva din metota neamtului,sa ca ...eu v-as propune ca peste un an pe vremea asta sa mai afirmati ceva dupa ce ati incercat metoda neamtului,corect ?
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde SorinDaniel » 27 Oct 2016, 22:18

Cristian, eu ma abtin ... nu face exact ce face neamtul ... preia ce crezi ca este bun si hai sa o lasam asa.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 27 Oct 2016, 22:19

SorinDaniel scrie:Ciudata rama, are Hoffman prea mic, cutia nu pare sa aiba 500/500 , este mai de graba o cutie de 10 rame.
A scos cele doua rame marginase dar are miere si pastura la greu pe ramele cu puiet. Mie nu-mi place :cry:

1. Iulie
a) Interesant, scapa de puietul care poate sa aiba varoua si trateaza eficient. Asta dupa ce probabil s-a terminat culesul de la FS si a dat jos caturile.
b) Aduce familia la 10 rame, opreste roitul dar nu creaza un decalaj prea mare intre generatii ? Cu ce albina ramane dupa 30 de zile ?
c) tratamentele cu acid oxalic vaporizat de minim 7 ori la interval de 3 zile ? Nu este prea des, asa se face ?

3. Septembrie
In septembrie nu este prea tarziu pentru hranirile de completare, nu se uzeaza prematur albina de iernare ?
[quote4. Octombrie

Ai spus ca scoate 2 rame din cele 12 R. Mi-a scapat mie, cand a mai adaugat 2 rame la cele 10 din iulie ?
Scuze, am spus mai jos ca raman la 10R, deci, a fost o gresala, este ok.
7. Aprilie
FA in aprilie, cred ca este cam devreme...

Multumesc, parca este mai clar acum. Fiecare poate prelua ce crede ca i se potriveste din metoda descrisa...
Astept si eu comentariile voastre.[/quote]

a) aceste este scopul - sa aduca varroa la un nivel cat mai mic .
b) aduce familia in 10R dupa ultimul cules ( 1R puiet larvar + 9FA ) . Ce roit la acea vreme ? . El practic ajunge la un " roi la pachet " . Culegatoarea este to ceea ce ramane sa creasca FA , puietul . Aceasta albina va duce stupul inainte pana cand va incepe sa eclozeze albina din ramele nou rescute .
c) nu este nici des si nici daunataor daca vaporizarea/sublimarea este facuta corect = aparat de calitate

Nu cred ca este prea tarziu la noi . Eu in Dobrogea de Nord am facut completarile dupa 15 Sept cu hraniri in aer liber la butoi si nu sunt probleme . Chiar daca sunt cateva zile reci cum da caldura imediat il trage . Nu se uzeaza daca este sanatoasa .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde maximotgv » 27 Oct 2016, 22:22

vulpea scrie:CBee,cred ca este o discutie deja sterila la a 12-a pagina.fi convins ca nici la pag.100 nu o sa reusesti sa-i convingi cu ceva din metota neamtului,sa ca ...eu v-as propune ca peste un an pe vremea asta sa mai afirmati ceva dupa ce ati incercat metoda neamtului,corect ?


Eu as incerca pe 3 stupi in primavara. Problema este ca am matci carpatine sinu stiu daca va functiona. Oricum, voi incerca macar dezvoltarea din primavarasi pana dupa salcam. Sunt si eu tare curios daca in acel spatiu liber nu vor creste fagurasi, chiar daca le dau spatiu si foite in caturi!
Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 27 Oct 2016, 22:28

SorinDaniel scrie:Acum se explica mai multe , Hoffmanul ala mic de la rama va duce la roire imediat daca ai mai mult de 8 rame, sunt de acord... ;)
Dar la rama noastra normala, nu roiesc nici la 12 rame de cuib daca ai grija ....


Speteaza de sus are 28 mm , fara Hoffman + acele distantiere din poza ce au 7 mm = 35 mm ( aceasta este latimea unei rame cu spatiul dintre ele ) . 12R x 35 mm = 420 mm ) cutia are 450 mm la interior ) .

Ce rol are in roire faptul ca ramele nu au Hoffman . Latimea ramei este aprox ca si ce folosim noi ( 37 mm ) deci nu exista diferente mari . Ce diferenta vedeti intre rame ? .
Fişiere ataşate
4305311_2.jpg
4305311_2.jpg (8 KiB) Vizualizat de 11445 ori
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 27 Oct 2016, 22:35

Va rog, uitativa cu atentie la filme, pe poze si veti vedea ca este ceva suspect la rama aia


Uite asta este rama .





Da-ti pauza si numara-ti nr. de rame din celelalte cutii si o sa va iasa ...12R .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde SorinDaniel » 27 Oct 2016, 22:59

Da, diferenta este doar spatiu dintre rame, are o rama cu 2mm mai mica ca latime decat rama normala.

Imagine

Are celula prelugita, adica mai lunga. La noi Hoffmanul are 12 mm, la el 7mm
Are hranitorul mai mare decat doua rame, are speteaza modificata(mai mare) si de aici confuzia mea.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 27 Oct 2016, 23:29

Mda . Speteaza de sus are 28 mm fata de 24-25 mm pe la noi sau chiar 20 mm . Latimea de 28mm face ca albina sa nu creasca tot felul de punti ingreunand
inspectiile . Celula mai lunga posibil pentru nectar si polen caci pentru puiet nu se schimba nimic . Spatiul de 7 mm intre spetezele de sus si ramele mai apropiate ajuta in primavara .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde SorinDaniel » 28 Oct 2016, 00:21

Stupul are la interior 450, adica impartit la 10 rame (poza din dreapta) rezulta 45 mm
Speteaza are 28, ai spus tu, 28*10=280 spatiu ocupat de speteze, 450-280=170 spatiu liber intre rame. Asa ca rezulta 17 mm Hoffmanul . Unde am gresit, spune-mi tu , Criatian ?
Fişiere ataşate
cristi.jpg
Cristi,uitate la cele doua poze , astept explicatii.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde SorinDaniel » 28 Oct 2016, 00:27

CristianBee scrie:Deci crezi ca minti eu sau neamtul ?. Pentru ce as pierde timpul sa inventez lucruri . La pomi sau la rapita nu avem si nopti reci ? .

Astept un raspuns la aceasta intrebare.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 28 Oct 2016, 00:39

SorinDaniel scrie:Stupul are la interior 450, adica impartit la 10 rame (poza din dreapta) rezulta 45 mm
Speteaza are 28, ai spus tu, 28*10=280 spatiu ocupat de speteze, 450-280=170 spatiu liber intre rame. Asa ca rezulta 17 mm Hoffmanul . Unde am gresit, spune-mi tu , Criatian ?


Poza aceea este o poza cu un cat . In stanga este cutia de cuib iar in dreapta este catul ce are doar 10R dar sunt distantate .
Pentru cutia pt puiet 1/1 12R x 35 mm = 420 mm .
Pentru cat 1/2 reiese o distanta de 45 mm dar rama are doar 28 mm . 10 x 28 mm = 280 mm .450 - 280 = 170 mm / 11 spatii deoarece avem 10R = 15,45 mm intre ramele de cat cu faguri claditi .
Sau 9 spatii x 17 mm + 2 spatii pe lateral de 8,5 mm fiecare = 153 + 17 = 170 mm + 280 mm spetezele de sus = 450 mm
Sa inteles acum ?
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde SorinDaniel » 28 Oct 2016, 02:04

Ce rama mare de cat , 45 mm. ! :shock:
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde tinumaftei » 28 Oct 2016, 07:35

@Cristian: Ma intorc la intrebarile mele si la raspunsurile tale.
Deja cred ca metoda este una teoretica, dar sa continuam.
Am inteles deci ce face cu (aproape) tot puietul scos din cuib. E o metoda antivarooa. Dar daca scoate si albina tanara de pe ramele cu puiet nu va mai avea cine sa ii creasca FA. FA sunt crescuti de albinele tinere. Din sirop nu se face crestere de FA nici din mama BK. Acum vei zice ca nu ia si albina de acoperire de pe rame. Dar fara albina nu poate sa faca acele turnuri cu feromoni, ca nu are cine sa tina regimul termic si altfel puietul se inbolnaveste grav.
Prin urmare a luat puiet, a luat albina tanara, a ramas regina si albina culegatoare peste care a trecut culesul. Are in stup o singura rama cu puiet. Iti imaginezi cum va arata stupul acesta dupa 10 zile de la aceasta manevra? Stai putin. El zice ca ii da FA (9?)? Pai tu crezi ca albinele alea sunt nemuritoare? In 10 zile va mai avea max 40% din efectivul de albine de la momentul operarii stupului! La el NU! In octombrie (brr!!) el mai ia o rama cu puiet si una cu albina sa mai faca niste roi. Pai pobabil ia singurele rame pe care le mai are in stup si din 4 stupi face unul si da matca tanara!
Da metoda descrisa de tine e palpitanta si aici pare o metoda antivarooa.
Ar putea ca sa faca cu ramele cu puiet scoase roi ca sa recomupuna efectivul pierdut prin manevrele acestea, ceea ce presupune un volum urias de munca, dar "mortul de la groapa nu il mai intorci" cat ar fi BK de BK! Adica, din stupul acela cu 1 rama de puiet in 15 iulie nu cred ca mai face el stup in vecii vecilor.
Desi metoda este nebuneasca voi incerca pe 3 stupi (BK) anul acesta. Tare as vre sa imi fie infirmate supozitiile.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde vulpea » 28 Oct 2016, 15:18

SD,'distingi' culorile ? [45= rosu-distanta intre axe;10=negru-distanta intre rame].la 10R ai 11 intervale !=>speteaza superioara 'fara bumbi' = 35(45-10) !refa,te rog,calculele si mai vedem.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori