Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde vulpea » 28 Oct 2016, 15:23

PS.1.distantele intre Rcuib=7 mm si intre Rcat= 10 mm;2.daca stupul e de 12R si are 10R =>12R-10R >2R???=alimentator ?
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde vulpea » 28 Oct 2016, 15:34

PS2.lateralele sunt de 35 mm(ca leatul superior),iar jos(decalat) leatul inferior de 25 mm !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 28 Oct 2016, 20:46

Vad ca a-ti/am facut acele rame ...varza ! :lol: .

Ca sa lamurim problema ramelor , cutiei , dimensiunilor .

Foloseste Dadantul Modificat cu dimensiunile exterioare de 509 x 509 x 305 mm si interioare de 465 x 465 x 305 mm . Rama de Dadant Modificat difera fata de rama de Dadant Blatt in doua privinte :

- speteaza de sus este mai lunga cu 15 mm - are astfel 485 mm
- este mai putin inalta cu 5 mm - are astfel 295 mm
- latimea spetezei de sus - 28 mm
- distantiere intre rame - 7 mm
- distanta dintre axe a ramelor ce au acei bumbi metalici - 35 mm

465 mm :

- rame - 12R x 35 mm = 420 mm
- diafragma - 1 bucata x 20 mm = 20 mm

T = 440 mm astfel mai raman 25 mm spatiu de manevra sau se pot pune 13R x 35 mm = 455 mm dar inseamna ca diafragma sa nu mai intre .

Caturile au si ele 509 x 509 la exterior si 465 x 465 la interior .

10R se pun doar daca ramele introduse sunt CLADITE .

Deci avem spatiul de 465 mm :

- 10R x 28 mm = 280 mm ( ne mai raman acum 185 mm )
- 9 intervale mari x 18.5 mm /interval = 166.5 mm
- 2 spatii mici langa peretii catului x 9.25 mm/spatiu = 18.5 mm

Totalul iese 185mm .

Astfel , cei 280 mm ( 10R cu speteze superioare de 28 mm ) + 185 mm ( toate spatiile , intervalele ) = 465 mm .

Distanta intre axe iese la 46.5 mm pentru ramele de cat . Sunt asa pentru a micsora din nr. ramelor si pentru ca albina sa ingroase fagurii depozitant aceiasi cantitate de miere in mai putine rame/faguri ceea ce inseamna mai putina manopera , mai putine rame de luat la mana samd .

Ce rama mare de cat , 45 mm. ! :shock:


Si in Romania se folosesc aceste rame de cat doar ca au frezat umerasul Hoffman in timp ce neaamtul nu aresi de aceea vi se par ramele mai late desi ele au
doar 28 mm la speteaza de sus .

PS2.lateralele sunt de 35 mm(ca leatul superior),iar jos(decalat) leatul inferior de 25 mm !


- au 28 mm toate . Si cele de 1/1 si cele de 1/2 .

PS.1.distantele intre Rcuib=7 mm si intre Rcat= 10 mm;2.daca stupul e de 12R si are 10R =>12R-10R >2R???=alimentator ?


- Da 7 mm pentru ramele de puiet 1/1 . Intre ramele de cat 1/2 sunt 18.5 mm .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 28 Oct 2016, 21:40

@Cristian: Ma intorc la intrebarile mele si la raspunsurile tale.
Deja cred ca metoda este una teoretica, dar sa continuam.
Am inteles deci ce face cu (aproape) tot puietul scos din cuib. E o metoda antivarooa. Dar daca scoate si albina tanara de pe ramele cu puiet nu va mai avea cine sa ii creasca FA. FA sunt crescuti de albinele tinere. Din sirop nu se face crestere de FA nici din mama BK. Acum vei zice ca nu ia si albina de acoperire de pe rame. Dar fara albina nu poate sa faca acele turnuri cu feromoni, ca nu are cine sa tina regimul termic si altfel puietul se inbolnaveste grav.
Prin urmare a luat puiet, a luat albina tanara, a ramas regina si albina culegatoare peste care a trecut culesul. Are in stup o singura rama cu puiet. Iti imaginezi cum va arata stupul acesta dupa 10 zile de la aceasta manevra? Stai putin. El zice ca ii da FA (9?)? Pai tu crezi ca albinele alea sunt nemuritoare? In 10 zile va mai avea max 40% din efectivul de albine de la momentul operarii stupului! La el NU! In octombrie (brr!!) el mai ia o rama cu puiet si una cu albina sa mai faca niste roi. Pai pobabil ia singurele rame pe care le mai are in stup si din 4 stupi face unul si da matca tanara!
Da metoda descrisa de tine e palpitanta si aici pare o metoda antivarooa.
Ar putea ca sa faca cu ramele cu puiet scoase roi ca sa recomupuna efectivul pierdut prin manevrele acestea, ceea ce presupune un volum urias de munca, dar "mortul de la groapa nu il mai intorci" cat ar fi BK de BK! Adica, din stupul acela cu 1 rama de puiet in 15 iulie nu cred ca mai face el stup in vecii vecilor.
Desi metoda este nebuneasca voi incerca pe 3 stupi (BK) anul acesta. Tare as vre sa imi fie infirmate supozitiile.

@tinumaftei :

Dar daca scoate si albina tanara de pe ramele cu puiet nu va mai avea cine sa ii creasca FA. FA sunt crescuti de albinele tinere.


Intradevar , atunci cand scoate ramele ce au puiet pe ele le ia cu albina acoperitoare de pe acestea ( albina tanara despre care vorbiti dvs. ) dar tine-ti cont ca mai exista ceva albina prin caturi . In acele caturi nu avem albina culegatoare ( despre care spune-ti ca va mai trai 10 zile ) ci albina de varsta mijlocie ( albina responsabila cu procesarea nectarului adus de catre culegatoare in stup . Deci , dupa ce sunt luate ramele de puiet cu albina acoperitoare aferenta mai raman pentru a cladi acei FA albina de varsta mijlocie + albina culegatoare ( batrana ) .

Spatiul acela de dupa diafragma este pentru a ii oferi albinei culegatoare , trantorilor si albinei somere loc pentru a dormi ( face ghem ) pe timp de noapte , vreme rea sau cand nu este cules . Astfel ca albina ce proceseaza nectarul este in caturi . Neamtul ia ramele cu puiet + albina acoperitoare dar ii ramane culegatoarea
( ce este ori pe afara ori dupa diafragma ) si albina de varsta mijlocie din caturi ( albina asta o scutura din caturi peste FA noi introdu-si ) .

Deci va avea albina mijocie din caturi + culegatorea . Dupa un cules albina casnica ocupa un procentaj mic din totalul populatiei in comparatie cu albina ce se ocupa cu strangerea rezervelor ( culegatoare + procesatoarele ) . Fig.2

FA sunt crescuti de albinele tinere.


Nu neaparat . CE se intampla cand mutam prea aproape si culegatoarea se intoarce pe vechiul loc si apicultorul pune repede o lada plina cu FA + o matca in cusca
+ ( optional o rama cu puiet ) . Albina culegatoare va cladi acei FA pentru ca matca are nevoie de spatiu pentru a oua . Albina culegatoare isi poate reactiva glandele cerifere .

Din sirop nu se face crestere de FA


Doar cu sirop nu . Sirop + polen si in caz de deficit turte proteice .

Acum vei zice ca nu ia si albina de acoperire de pe rame.


Am spus . Odata cu ramele de puiet ia si albina acoperitoare .

a luat albina tanara,


A luat doar o parte din albina " tanara " sa spunem .

culegatoare peste care a trecut culesul


Dupa un cules mai traiesc in medie 10-15 zile zile cum a-ti spus si dvs .

In octombrie (brr!!) el mai ia o rama cu puiet si una cu albina sa mai faca niste roi. Pai pobabil ia singurele rame pe care le mai are in stup si din 4 stupi face unul si da matca tanara!


Partea cu Octombrie tine cont de temperaturile de atunci . Poate sa fie facuti acei roi in Septembrie sau Octombrie . Am si spus ca zona lui se aseamana cu tot sudul si vestul tarii de la noi .

Ar putea ca sa faca cu ramele cu puiet scoase roi ca sa recomupuna efectivul pierdut prin manevrele acestea,


Nu pierde nici o albina ba chiar daca doreste va si inmulti ( roi pr rame , roi la pachet ) plus ca o foloseste eficient punand-o la treaba . O pune la treaba sa cladeasca acei FA pentru a avea faguri curati pentru iernare plu perioada in care ele cresc acei FA este prielnica pentru a face tratamentul cu AO vaporiizat .

Adica, din stupul acela cu 1 rama de puiet in 15 iulie nu cred ca mai face el stup in vecii vecilor.


++++ culegatoarea si albina de varsta mijlocie din caturi si sigar face un stup + ceva roi daca doreste .

Cristian
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 28 Oct 2016, 22:33

Fig.2
Fişiere ataşate
fig-0224-592x450.png
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde SorinDaniel » 28 Oct 2016, 23:20

vulpea scrie:SD,'distingi' culorile ? [45= rosu-distanta intre axe;10=negru-distanta intre rame].la 10R ai 11 intervale !=>speteaza superioara 'fara bumbi' = 35(45-10) !refa,te rog,calculele si mai vedem.

Nea Vulpe, matale nu pricepi ca acele culori eu le-am pus dar dupa Cristian, am calculat gresit spatiu de 10 mm intre rame el este de 17mm corect. Acum eu din desen, ce sa zic? Pare a fi ca el.
Sunt 11 intervale dar pentru usurinta calculului, vezi si matale ca daca pui 10 intervale de valoare egala tot aia este . Ce faci, te lasi asa usor pacalit, nu cred eu asta ;) .
Vino si dumneata cu ceva mai destet ca eu nu stiu ce sa mai cred de stupul asta. Nu vreau sa par "Gica contra" dar nu-mi iese, cum as intoarce metoda asta , tot nu-mi da.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 28 Oct 2016, 23:31

Pai unde da cu virgula ...inca ?
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde SorinDaniel » 29 Oct 2016, 00:22

CristianBee scrie:Vad ca a-ti/am facut acele rame ...varza ! :lol: .`

Cristian, nu-ti fie teama, ne-ai ajutat si tu. Nu ne-ai spus totul de la inceput. Ai venit cu o rama total modificata, intr-o cutie atipica , numai stup Dadant Blatt nu mai este asta.
Ne-ai vorbit de 12 rame si am descoperit ca sunt 13, inaltimea cutiei nici macar asta nu este cat stim noi. O data ai spus ca are 460 la interior, pe urma ai refacut calculul si a iesit 465.
Eu pe tema cutiei si a ramelor nu mai insist, poate sti tu mai bine. Sincer, tu crezi ca este normal sa folosesti o cutie de 13 rame pentru un cuib de 7 sau 8 rame ? Crezi ca este bine sa inversezi catul cu 180 grad., poate este mai bine o inversare cu 90 grad. Sa stai sa cauti in cuib daca a mai aparut o rama cu miere si pastura ca trebuie repede scoasa ca se blocheaza cuibul.
Cum sa spun eu, se pierde exact tot sensul metodei Dadant-Blatt. In care se dorea spatiu suficient pentru puiet in cuib, interventii minime pentru ergonomia lucrarilor noastre si linistea albinei.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde SorinDaniel » 29 Oct 2016, 00:25

CristianBee scrie:Pai unde da cu virgula ...inca ?

Ramele ale si cutia lui nenea neamtu sunt vreun STAS in tara lui sau este o inventie personala ?
Sper ca nu le face el, nu cred ca mai are timp si pentru asta la cate lucrari trebuie sa faca.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde SorinDaniel » 29 Oct 2016, 00:46

CristianBee scrie:Intradevar , atunci cand scoate ramele ce au puiet pe ele le ia cu albina acoperitoare de pe acestea

Cu asta chiar m-ai terminat ! Vrei sa-l rogi sa procedeze asa si dupa un cules de floarea soarelui ? Poate o mai vedea ceva albina prin cutiile goale ....
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde tinumaftei » 31 Oct 2016, 17:33

@Cristian:
"++++ culegatoarea si albina de varsta mijlocie din caturi si sigar face un stup + ceva roi daca doreste . "

Asadar repet operatiile:
1.Are 7 rame cu puiet si 2-3 caturi 1/2 dupa ultimul cules (15 iulie).
2.Ia toate ramele cu puiet (mai putin una cu puiet larvar) inclusiv albina care acopera puietul. Albina aceasta are varsta intre 1 si 21 de zile. Aceasta se numeste albina tanara si este albina care nu a participat la cules si care participa in general la cresterea/intretinerea puietului si cresterea fagurilor.
*** Pana acum nu am intalnit notiunea de varsta mijlocie la albine. Dupa trecerea celor 21 de zile (uneori mai devreme) albina lucratoare devine culegatoare si participa la recoltarea si procesarea nectarului pana i se opresc motoarele. Aceasta albina mai are ceva potential de crestere de ceara dar mult mai redus decat in prima parte a vietii.
3. Cu ce ramane in stup in ziua Z? Pai stupul nu arata chiar rau. Are matca, o rama cu puiet (face bine ca lasa o rama cu puiet, altminteri matca nu va mai oua deloc!!) si albine culegatoare provenite de pe ramele din cat (aprox 10-15 rame de cuib). Nu pune la socoteala albina din spatiul acela gol de 4-5 rame din cuib. Acolo albina sta doar daca nu are loc pe rame si in nici un caz ziua, cand sta ori in cat ori pe camp.
4. Tot in ziua Z ia magaziile si da 9 rame cu FA si reteta nemteasca 20l apinvert.
Acum sa mergem in ziua Z +15. Ce gasim in stup? Albine, putine pentru ca toata albina culegatoare s-a cam dus de la cules si de la apinvert, gasim niste FA inceputi poate 2-3 cu apinvert depozitat in ei si probabil inca un FA cu ceva puiet, desi este improbabil ca matca mai oua dupa 15 iulie suprafete intinse pe faguri albi. Rezumand, avem in stup matca 1-2(max) faguri cu puiet si 6-7 rame cu albine.
Acum mergem in ziua Z +30. Ce gasim: Pai a eclozionat rama care a fost cu puiet in ziua Z si avem 2 rame cu albina tanara, la care sa mai adaugam 1-2 rame cu albina supravietuitoare din ziua Z. Ce mai probabil ca fagurele vechi mai are puiet. Rezumand (la 15 august) mai avem: matca, 1 rama cu puiet, si 4-5 rame cu albine. Albinele acestea in parte ar trebui sa supravietuiasca iernarii si sa creasca inca suficiente surate ca sa intre in iarna cu 8 rame asa cum zice neamtul.
**Si nu am uitat ca in septembrie octombrie mai ia cate o rame cu puiet si una cu albina ca sa faca prin stolonare niste familii de 8 rame.
Pai daca el are in 15 august 4-5 rame in cuib, de unde mai ia el 2 rame ca sa faca roi in septembrie octombrie?

Metoda este una teoretica care nu tine cont nici macar de "logistica" necesara formarii unei familii de albine. Albinele lucratoare nu vin din neant, ele vin din ou, acesta nu este depus in orice conditii in fagure. Cresterea larvelor/ingrijirea puietului nu are loc instantaneu, e nevoie de aprox 21 de zile pentru o generatie. Indiferent de capacitatea matcii, volumul de puiet e prestabilit la nivelul albinei care poate sa il ingrijeasca. Asa cum am presupus neamtul scoate albina cea mai calificata sa creasca puiet si ramane 1/7 din aceasta.
Partea aceasta cu manevrele din vara nu este deloc credibila pentru ca este in contra logicii care guverneaza familia de albine!!
Nu neg ca aceste manevre nu pot fi facute. Da, pot fi facute pentru combaterea varooa, dar rezultatul nu poate fi cel indicat.
Cel mult familia supravietuieste si are in sept-oct 4-5 rame. Daca are roi poate scoate matca batrana si unifica cu un roi (mai probabil in oct-nov) si sa recompuna efectivul, avand matci tinere.
Repet metoda asa cuma fost descrisa dupa 15 iulie "ad literam" nu cred ca duce la rezultatele indicate!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 31 Oct 2016, 19:53

SorinDaniel scrie:
CristianBee scrie:Vad ca a-ti/am facut acele rame ...varza ! :lol: .`

Cristian, nu-ti fie teama, ne-ai ajutat si tu. Nu ne-ai spus totul de la inceput. Ai venit cu o rama total modificata, intr-o cutie atipica , numai stup Dadant Blatt nu mai este asta.
Ne-ai vorbit de 12 rame si am descoperit ca sunt 13, inaltimea cutiei nici macar asta nu este cat stim noi. O data ai spus ca are 460 la interior, pe urma ai refacut calculul si a iesit 465.
Eu pe tema cutiei si a ramelor nu mai insist, poate sti tu mai bine. Sincer, tu crezi ca este normal sa folosesti o cutie de 13 rame pentru un cuib de 7 sau 8 rame ? Crezi ca este bine sa inversezi catul cu 180 grad., poate este mai bine o inversare cu 90 grad. Sa stai sa cauti in cuib daca a mai aparut o rama cu miere si pastura ca trebuie repede scoasa ca se blocheaza cuibul.
Cum sa spun eu, se pierde exact tot sensul metodei Dadant-Blatt. In care se dorea spatiu suficient pentru puiet in cuib, interventii minime pentru ergonomia lucrarilor noastre si linistea albinei.



Rama asta " modificata " are 1 cm in pus pe lungime si 0.5 cm in minus pe inaltime ( suprafata de fagure , golul ramei ) . Cutia are 1.5 cm in plus ( lungime , latime daca putem spune asta deoarece ea este patrata ) si 0.5 cm pe inaltime fata de ceea ce se foloseste la noi in tara , adica DB . Daca aceste dimensiuni in pus sau in minus modifica ceva din tot ceea ce sa tradus si din rezultate inseamna ca dorim sa ne " legam " de orice ca sa gasim argumente .
Sunt 12R + diafragma ce sta pe tot parcursul anului .
Da este normal daca gandim ca acel spatiu vine si ne ajuta cu rolul pe care il are ( nu mai insist aici ca vorbesc singur ) .
Da este bine sa ne folosim si de pozitionarea cu 90 grade fata de ramele de puiet a primului cat si de intoarcerea cu 180 grade a caturilor pentru a fi umplute
uniform .
Unde am spus ca stai mereu si cauti dupa rame ? .
Fiecare intelege " metoda " Dadant BLat in felul lui . Mai bine citim cate ceva chiar din cartea lui Charles Dadant .
Interventii minime !? - a avea interventii minime nu este idealul unui apicultor ce doreste profit . Interventiile eficiente sunt ! . De multe ori se incearca promovarea ideii ca a nu face o operatiune este mai bine pentru ca nu deranjam colonia . Mai bine punem in balanta ceea ce obtinem vs ceea ce trebuie sa fcaem pentru a obtine acel lucru .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 31 Oct 2016, 19:55

SorinDaniel scrie:
CristianBee scrie:Intradevar , atunci cand scoate ramele ce au puiet pe ele le ia cu albina acoperitoare de pe acestea

Cu asta chiar m-ai terminat ! Vrei sa-l rogi sa procedeze asa si dupa un cules de floarea soarelui ? Poate o mai vedea ceva albina prin cutiile goale ....


Pot sa intreb de ce ajungi la a nu mai avea albine in caturi dupa FS . Un dezastru natural sau o otravire nu tine de noi dar restul ...vina apicultorului . Oare polenul de FS este cel mai bun ? . Intreb , nu dau cu parul !
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 31 Oct 2016, 19:56

SorinDaniel scrie:
CristianBee scrie:Pai unde da cu virgula ...inca ?

Ramele ale si cutia lui nenea neamtu sunt vreun STAS in tara lui sau este o inventie personala ?
Sper ca nu le face el, nu cred ca mai are timp si pentru asta la cate lucrari trebuie sa faca.


Da sunt un STAS nu doar acolo ci si in alte tari . Dadant Blatt si Dadant Modificat . Si daca le-ar face ...iarna este lunga . Nu , nu le face ci le cumpara . Vara produce maxim si iarna sta .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 31 Oct 2016, 20:28

@tinumaftei :

1.Are 7 rame cu puiet si 2-3 caturi 1/2 dupa ultimul cules (15 iulie).


Are intre 5-7R cu puiet si caturi in functie de cat de mare a fost ultimul cules . Si in Romania gasim stupi ce se prezinta astfel la acea data daca albina este sanatoasa si a avut cules ( de la natura sau de la apicultor ) in orice moment .

2.Ia toate ramele cu puiet (mai putin una cu puiet larvar) inclusiv albina care acopera puietul. Albina aceasta are varsta intre 1 si 21 de zile. Aceasta se numeste albina tanara si este albina care nu a participat la cules si care participa in general la cresterea/intretinerea puietului si cresterea fagurilor.
*** Pana acum nu am intalnit notiunea de varsta mijlocie la albine. Dupa trecerea celor 21 de zile (uneori mai devreme) albina lucratoare devine culegatoare si participa la recoltarea si procesarea nectarului pana i se opresc motoarele. Aceasta albina mai are ceva potential de crestere de ceara dar mult mai redus decat in prima parte a vietii.


Prima fraza este adevarata . Intervalul dat de 1-21 zile este relativ si fluctuant de la stup la stup dar totusi adevarat .
*** Intalniti acum .

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2810364/
FIg . 1

3. Cu ce ramane in stup in ziua Z? Pai stupul nu arata chiar rau. Are matca, o rama cu puiet (face bine ca lasa o rama cu puiet, altminteri matca nu va mai oua deloc!!) si albine culegatoare provenite de pe ramele din cat (aprox 10-15 rame de cuib). Nu pune la socoteala albina din spatiul acela gol de 4-5 rame din cuib. Acolo albina sta doar daca nu are loc pe rame si in nici un caz ziua, cand sta ori in cat ori pe camp.


Albina din ramele de cat nu este intotdeauna doar albina culegatoare . Culegatoarea este una , cea ce primeste nectarul alta , doicile altele . Culegatoarea si albina fara job ( somera ) sta in marea sa majoritate dupa diafragma - cand nu este vremea buna pentru zbor , noaptea CAND NU ESTE CULES .

Asadar are albina din cat de varsta mijlocie ( in cea mai mare proportie ) , albina culegatoare si albina + rama de puiet larvar .

Middle-aged bees (MAB) remain in their caste for a little over a week, from ages 12–21 days (Seeley 1982; Johnson 2008b).
Albinele de varsta mijlocie ( MAB ) raman in aceasta" casta " pentru putin mai mult de 1 saptamana , cu varsta de 12-21 zile .

4. Tot in ziua Z ia magaziile si da 9 rame cu FA si reteta nemteasca 20l apinvert.
Acum sa mergem in ziua Z +15. Ce gasim in stup? Albine, putine pentru ca toata albina culegatoare s-a cam dus de la cules si de la apinvert, gasim niste FA inceputi poate 2-3 cu apinvert depozitat in ei si probabil inca un FA cu ceva puiet, desi este improbabil ca matca mai oua dupa 15 iulie suprafete intinse pe faguri albi. Rezumand, avem in stup matca 1-2(max) faguri cu puiet si 6-7 rame cu albine.
Acum mergem in ziua Z +30. Ce gasim: Pai a eclozionat rama care a fost cu puiet in ziua Z si avem 2 rame cu albina tanara, la care sa mai adaugam 1-2 rame cu albina supravietuitoare din ziua Z. Ce mai probabil ca fagurele vechi mai are puiet. Rezumand (la 15 august) mai avem: matca, 1 rama cu puiet, si 4-5 rame cu albine. Albinele acestea in parte ar trebui sa supravietuiasca iernarii si sa creasca inca suficiente surate ca sa intre in iarna cu 8 rame asa cum zice neamtul.
**Si nu am uitat ca in septembrie octombrie mai ia cate o rame cu puiet si una cu albina ca sa faca prin stolonare niste familii de 8 rame.
Pai daca el are in 15 august 4-5 rame in cuib, de unde mai ia el 2 rame ca sa faca roi in septembrie octombrie?


Da , introduce cei 9FA si hraneste ( cu SIROP si PROTEINA ) si TRATEAZA . Deci dupa dvs. in 2 saptamani 15R de albina a cladit 2-3 faguri si 1 fagure cu ceva puiet ? . Cei care pornesc de la roi la pachet sunt nestiutori si habar nu au ???. Faza cu improbabil sa oua in faguri albini : tine-ti cont ca 70-80% din matci sunt matci tinere in anul 1 ( crescute si imperecheate , tinu-te intr-un roi in anul precedent ) . Rasa conteaza imens . Nu compara-ti o rasa nelucrata , neameliorata si cate si mai cate cu o rasa ce sa dovedit a performa ca medie nu ca varfuri .

Noi in Romania ne-am obisnuit sa credem caa ceea ce facem noi este normalul si alteva nu exista , nu merge , nu se poate ! . O albina sanatoasa poate , o albina bine hranita poate , o matca sanatoasa si bine hranita poate .

CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde tinumaftei » 31 Oct 2016, 21:13

Cine este Johnson acesta?
Admit ca albina de 12-21 de zile poate fi numita asa, insa ideea ca aceasta "receptioneaza" nectarul este tampa de-a dreptul pentru ca sfideaza observatiile mele directe. Admit ca participa la prelucrarea nectarului si capacirea mierii, atat.
Prin urmare in ziua Z+15 vom avea o rama cu albine in plus. Asta nu schimba cu nimic datele problemei.
Ati vorbit de roi la pachet. Ati vazut vreodata? Pe 15 iulie? Acestia se fac cel mai tarziu la 15 iunie. Dupa sostitiul de vara matcile intra intr-un declin al pontei indiferent de meridianul pe care se afla in emisfera nordica.
Eu am incercat sa fac in 20 iulie roi cu albina din caturi. Roi cu matci de calitate, imperecheate. Rezultatul: dezastru! De ce? Pana la eclozionarea primei generatii de albine trec vreo 25 de zile timp in care roiul se goleste de albinele carora li se opresc motoarele. La acea data albinele lucratoare nu traiesc in medie mai mult de 40 de zile!!
Daca ai face roi cu albina din caturi in mai sau iunie alta ar fi situatia dar albina din iulie este uzata dupa 2 culesuri de FS.
Cei care fac roi la pachet au habar de tehnologie si nu fac roii la orice data din calendar. De asta ar trebui sa aiba habar si unii dintre noi. Ba mai mult, cei mai buni roi la pachet se fac cu albina scuturata din toata familia, adica inclusiv cu albina foarte tanara!!
Siropul nu face minuni nici macar dat cu proteina (albumina umana serica) in lipsa unui cules in natura. In general viata bate filmul.
Cat priveste matcile acestea laudate sa nu cumva sa credeti ca aceste suplinesc lipsa de experienta si sunt un panaceu!!
Am tot avut BK adus de la mama lui, imperecheat pe insule in M.Nordului. Am avut si alte variante de rasa. Sunt peste albina autohtona cu mult, dar daca in natura nu este cules rezultatele sunt comparabile cu ale albinelor autohtone. Acestea fac diferenta doar in cules. Cat despre BK, desi este un hibrid foarte performant, in RO este destul de lent primavara (pentru Germania / Anglia - cred ca este mai potrivit dpv al climei).
Asa ca sa nu nelasam amagiti ca vezi Doamne daca are BK stupii lui care nu mai au decat culegatoare vor creste 9FA!! Sa fim seriosi, in august?
Si asa credeti ca daca suntem din RO nu am vazut si alte tehnologii? Poate imi spuneti ce stupine ati vizitat in DE, DK, A, HU? Eu am vazut stupine destul de performante, dar performanta era data de logistica, sirop, tehnologie de extractie si nu in ultimul rand de sistemul de valorificare a productie.
Repet, pentru tehnologia de primava am aprecieri, dar rezultatul indicat pentru matevrele de dupa 15 iulie nu poate fi atins decat daca se reinventeaza apicultura.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori