Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 19 Oct 2016, 19:48

SorinDaniel scrie:Dadantul modificat patrat nu numai ca se adapteaza la biologia albinei , dar de asemenea ii permite apicultorului sa lucreze mult mai usor .

Lucrez pe 12 rame Dadant si matcile bune duc cuibul la 12 rame. Acesta este unul din principalele avantaje al spatiului acetui stup. Sigur, in cuib gasim pe rame miere si ceva pastura, as estima cam la 10 -15 % maxim. Asa ca calculul cu numarul de celule de care are nevoie matca pentru cuib si strangerea fortata la cele 7 rame este gresit.

* Eu unul ma ajut de matematica si de experienta pe care o am , multa sau putina , nu stiu... . Asadar :

- 1R 1/1 = 8964 celule ~ 9000 celule/rama
- 12R 1/1 = 9000 celule x 12R = 108,000 celule
- 108,000 celule - 15% din numarul total de celule = 108,000 celule - 16,200 celule = 91,800 celule
- 91,800 celule : 9000 celule/rama = 10,2R 1/1
- 91,800 celule : 21 zile/ciclu = 4372 OUA/ZI

- 24 ore x 60 minute/ora x 60 secunde/minut = 86,400 secunde/zi
- 86,400 secunde/zi : 4372 OUA/ZI = 19,8 secunde/ou ( atat are la dispozitie matca pentru a depune un ou , daca mentine un ritm constant fara pauze ) .
Daca acest lucru este posibil in momentul in care in primavara foarte rara avem temperaturi constante fara a mai vorbi de faptul ca temperaturile sunt scazute in general . Rata de depunere a oualelor este corelata cu temperatura maxima a zilei .

Urmatoarele afirmatii eu cred ca sunt gresite, cred ca ele sunt prost intelese si nici neamtul nu procedeaza asa:
1. "- Niciodata sa nu dai in cuib mai mult de 7 rame ( Dadant modificat . Acestea sunt ) pe stup .
Intr-un stup cu doua matci , niciodata sa nu ai mai mult de 3-4 rame per matca . "

Stupii de productie ii strange la 8 rame pentru iernare , deci in cules familia sigur avea 12 rame in corpul de jos.
Daca nu duci cuibul catre 12 rame atunci nu vei avea familii puternice care sa culeaga asa cum poate acest tip de stup.

- In iarna toti stupii de productie ( ce au fost in productie sau vor fi in anul urmator ) stau peste iarna peste iarna pe 8R fara exceptie . Cine nu poate pe 8R este transferat in stupii dubli .
- Asta inseamna ca un orizontal care are 20R pentru cuib va fi cel mai productiv tip de stup ? . Nu cred . Ceea ce conteaza sunt numarul de celule cu puiet viabil nu , numarul de rame . Cele 7R sunt doar rezultatul unui numar de celule de puiet pe care le poate depune in medie o matca de-a lui , repet o medie nu un varf . Degeaba avem cateva varfuri daca restul sunt mediocre rezultand o medie buna .

2. "Gasesti o rama plina cu polen : scoate-o afara . Redu numarul de rame ."
Aici eu cred ca se scot doar ramele cu polen care sunt in plus fata de necesarul familiei si daca esle nu sunt suficient acoperite de albina.

- Ramele cu polen in exces nu au ce cauta in cuib . Intotdeauna managementul polenului este mai important decat cel al mierii/nectaului din cuib . Polenul/pastura cauzeaza probleme mai mari .

3. "Regula : in loc sa maresti numarul de rame in cuib , mai bine mareste spatiul prin caturi ! "
Aceasta regula se aplica numai inaintea unui cules important. Adica cu 30 de zile inainte de cules, nu se mai largeste cuibul. Se asteapta culesul si la momentul oportun se adauga catul.

- Explicati-mi logica largirii cuibului peste puterea pe care o are matca de al creste , va rog ? .

4. "Toate albinele tinere vor sa cladeasca faguri noi . Da-le destui FA in caturi astfel incat acestea sa isi faca treaba acolo ."
Este bine ca anual sa cladim macar 20% din fagurii de cuib. Asa ca atunci cand familia o cere este bine sa adaugat un FA in cuib.

- de aceea se mareste numarul de rame pana la cele 7R , dupa ce stupii sunt egalizati doar cu FA .

5. " Incepe sa cresti matci foarte devreme . Produ matci tinere .Inlocuieste cam 70-80 % din matcile batrane"
Cred ca procentul este exagerat, 30 - 40% Unele matci ponteaza foarte bine in anul 2 sau chiar 3.

- procentul ridicat de inlocuire are legatura cu inexistenta metodelor traditionale de control al roirii ( botcarit si alte metode de mutat , intors si scos ) . Odata stupii intrati in culesuri se fac doar verificari sumare ( se scoate o rama centrala si daca totul este OK , se inchide stupul si mai departe ) . Degeaba daca ponteaza foarte bine daca dorinta de a roii este mai mare decat dorinta de a continuua munca in stup . Matcile care au o ponta ridicata si isi fac in continuare treaba sunt folosite in reproductie . Totodata toti stupii cu ocazia primului control sunt notati cu privire la performanta matcii peste iarna .


Pentru CristianBee :
Sub cele doua hranitoare din mijloc exista spatiu gol ?
- Nu , acele hranitoare sunt tip rama intreaga ( un hranitor uuluc de dimensiunea unei rame de 1/1 ) .

"Foloseste un hranitor uluc de dimensiunea a doua rame"
Aici ma refeream la hranitorul de plastic care este cat 2 rame."- Hranitoare duble". Cum ar putea sa aiba fagure sub el ? :shock:
Nu vad cum as putea ierna 2 familii(roi) pe 4 rame cu atat de mult spatiu gol la mijloc

- Acele hranitoare peste iarna sunt mutate spre exterior , astfel ca albina se va comasa catre diafragma . Hranitoarele sunt dispuse langa diafragma doar pe timpul verii deoarece permit un control mai bun al miscarii matcilor pe parcursul unui control ( sunt ca un ocean pe care matcile trebuie sa il traverseze ca sa ajunga in cealalta parte ) .

Cum se poate lucra cu aceasta metoda la stupul in pat cald ?
- Nu stiu , dar nu vad impedimente in a lucra cu stupi in pat cald .

"Ca sa reduc din inventar , folosesc o diafragma totala pentru a pune 2 roi pe cutie"
Daca se foloseste o diafragma totala, albina din familia aflata in spatele diafragmei nu poate sa mai ajunga afara. ;)
Daca diafragma are o fereastra cu gratie Hanneman atunci albina din familia a doua va trece prin prima familie. Ai folosit asa ceva ? Pot sa apara pierderi de matci ?
Cum se tolereaza albinele din cele doua familii ? Pot sa apara depopulari la a doua familie ?

- Cutiile pentru stupii dubli sunt montate cate 4 pe un palet ( in genul europaletului ) asadar amandoi roii au urdinisul pe aceiasi parte ( fata stupului ) . Diafragma este una totala . Eu folosest caturi comune atunci cand stupii sunt in cules si nu apar nici un fel de probleme . Folosesc gratia HN si pentru nucleele de imperechere de 3R 3/4 cu iesire separata pentru fiecare nucleu . Peste vine gratia HN si mai apoi un capac normal si din nou nu apar probleme de nici un fel . Pentru ernare acestia trebuie izolati unul de altul deoarece exista ricul mutarii albinei dupa o matca sau alta chiar daca au aceiasi varsta .

Aceasta metoda eu o gasesc interesanta prin faptul ca se ierneaza doua familii slabe in aceeasi cutie. Acestea participa impreuna la culesul de rapita dupa care ele se despart.

- Din ceea ce mi-a spus BHeuvel un stup dublu produce cel putin cat cel mai bun stup normal din ferma sa . Asadar si cei mai slabi devin productivi fara o munca neaparat mai mare decat pentru stupii normali .

Cristian .

Dan Mirea descria acest mod de lucru cu ceva timp in urma ...
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde SorinDaniel » 19 Oct 2016, 23:54

Cristian,
Mi-ai dat bataie de cap cu calculele tale.
Hai sa vedem , o rama are in jur de 8000 de celule din care scadem 15% , rezulta un numar maxim de 6800 celule de puiet.
In stupul de 12 rame vom avea un maxim 10 rame de cuib , adica 68000 celule de cuib (prima si ultima rama sunt de regula cu miere si pastura)
O matca buna poate ajunge cu ponta si la 3000 de oua/zi , adica 63000 de celule.
Cei care folosesc acest sistem de stup pot sa-ti confirme ca nu este o raritate sa ai 10 rame de puiet.
1. Folosesti stup pe 12 rame pentru a tine matca pe 7 rame de puiet ?
Asta inseamna ca un orizontal care are 20R pentru cuib va fi cel mai productiv tip de stup ? . Nu cred . Ceea ce conteaza sunt numarul de celule cu puiet viabil nu , numarul de rame . Cele 7R sunt doar rezultatul unui numar de celule de puiet pe care le poate depune in medie o matca de-a lui , repet o medie nu un varf . Degeaba avem cateva varfuri daca restul sunt mediocre rezultand o medie buna .

Daca tu gasesti o matca care sa tina un cuib pe 20R de puiet si pui un cat de 1/2 deasupra sa vezi cules atunci. :) Nu vei gasi asa ceva . ;)
Concluzia o tragi tu. Apropo, pentru ce mai folosesti cutia pe 12 rame daca cuibul nu depaseste 8R , nici pentru doi roi de 3/4 rame fiecare nu se justifica.
Ce scri tu aici nu are sustinere in practica apicola. Exista o tehnica buna de a forta matca sa reduca ponta in apropierea unui cules mare. Scopul este sa participe la cules cat mai multa albina culegatoare si in stup sa ramana mai putina albina doica. Nu face din tehnica asta o regula.
2. Ai recunoscut ca numai ramele in exces :)
3. Am explicat mai sus.
4. Deci , este mai bine sa cladim FA mai mult in cuib, acolo unde schimbam ramele mai des. Un fagure de cat poti sa-l ti si 7 ani.
5. Da, procentul ridicat de roire l-am pierdut din vedere. Trebuie indreptata familia cu un roi. Asa ca trebuie multe matci , multa manopera etc .
Trebuie retinuta metoda de rezolvare a starilor anormale cu un roi dar trebuie sa facem tot ce putem sa prevenim aceste stari anormale.

Cutiile pentru stupii dubli sunt montate cate 4 pe un palet ( in genul europaletului )
Adica vrei sa spui in pat rece .... asa cum reiese si din poze. Dar in pat cald ai mai putea sa-i pui ? Sigur NU.
Eu am pavilion asa ca iernez in pat cald.
Pentru iernare acestia trebuie izolati unul de altul deoarece exista ricul mutarii albinei dupa o matca sau alta chiar daca au aceiasi varsta .
Adica nu se poate ierna in pat cald, pe pavilion, cu doua matci ?

Din ceea ce mi-a spus BHeuvel un stup dublu produce cel putin cat cel mai bun stup normal din ferma sa . Asadar si cei mai slabi devin productivi fara o munca neaparat mai mare decat pentru stupii normali .
Asa este si pentru asta as fi dorit ca cineva sa detalieze practica cu doua matci intr-un stup. Sigur, m-ar interesa mai mult varianta in pat cald.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde tinumaftei » 20 Oct 2016, 07:58

Si eu am observat ca in mod obisnuit matcile bune au puiet mai mult decat gasim scris in literatura de specialitate. 10 rame si peste cu puiet compact 85-95% gasesti in foarte multi stupi in mai - iunie, daca matca are acest spatiu si are valoare biologica.
Sa tii doua matci valoroase intr-un cuib de 12 rame, indiferent de volumul caturilor, este discutabil. Daca ai prea multe matci si nu ai cutii suficiente poate...
Lucrul cu 2 matci in stup nu este chiar atat de simpul pe cat pare..
Eu am retinut ca valoroase urmatoarele:
1. Metoda practicata de neamt mi se pare foarte interesanta pentru manevrele pe care le face primavara. Daca lucrarile din toamna, in general, fac diferenta dintre stupine in ceea ce priveste supravietuirea/ traversarea iernii, lucrarile din primavara fac diferenta intre stupine in ceea ce priveste productia de miere.
2. Metoda de a ierna doua familii mai mici intr-o cutie si a le pregati de cules.
La acest ultim punct insa cred ca in marea majoritate a cazurilor, daca as folosi eu aceasta metoda de iernare, as scoate una din matci (cu o parte din albine) dupa rapita pentru a fi o colonie de sine statatoare. Altminteri as chinui si matcile si m-as chinui si pe mine lucrand la un stup cu 2 matci.

Pentru cele doua puncte retinute de mine, tipul de stup nu este asa de important, mai ales ca personal nu agreez utilizarea a doua tipuri de rame in stupina.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde vulpea » 20 Oct 2016, 13:41

tm,daca tot e sa agreezi un tip de rama,vreau sa stiu ce parere ai de Ecotoria.Berendei.ru,asta ca sa fim in topic,respectiv ME8/pavilionar.(16/32/48 fam. 3/4R).stima
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde vulpea » 20 Oct 2016, 13:44

PS.asta apropos si de 8R/corp.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 20 Oct 2016, 13:51

Domnule SorinDaniel :

Prin calculele mele am transpus ceea ce a-ti spus dumneavoastra mai devreme si anume ca din cele 12R 10-15% din suprafata acestora este cu rezerve de hrana iar restul puiet adica = 10,2R . O rama are aproximativ 9000 de celule , nu 8000 cat a-ti specificat mai devreme .
Suntem multi apicultori care credem ca acele 3000 de oua sunt minimul unei matci ceea ce este cred eu fals . Este doar o medie , deoarece temperaturile nu sunt cum credem noi iar matca se ia dupa temperatura . Dumneavoastra a-ti spus ca o matca " poate " ajunge cu ponta la 3000 de oua/zi ceea ce este adevarat dar nu poate pe timpul unui ciclu de 21 de zile sa aibe o ponta de minim 3000 oua/zi .

Ce este rau in a face ca doica sa particpe la cules ? .( doar o parte din doica si anume ca doicile de o anumita varsta sa mearga in cules ) .

Se foloseste cutia de 12R chiar daca se tin doar 7R pentru matca deoarece acel spatiu care ramane are un ROST si anume :

- albinele batrane si trantorii fac ghem peste noapte , vreme nepotrivita pentru zbor si odata cu transportul .
- este o " autostrada " catre caturi .
- cuibul este alimentat foarte bine cu oxigen datorita faptului ca albina nu face ghem la urdinis odata cu transportul sau pe timp de noapte si vreme neprielnica .

Eu unul nu am vazut la nimeni un stup care sa aibe 10,2R cu puiet 100% ( pana la 12R sunt acei 15% de rezerve de hrana ) .

Dumneavoastra incercarti sa luati doar ce va convine si sa faceti sa mearga pe cutiile pe care le aveti acum ; pat cald pavilion ceea ce nu cred sa mearga daca improvizam . Fiecare operatie care se face aici are un rost . Eu unul doar transmit in lb. romana ceea ce BHeuvel imi spune in lb.engleza . Nu inventez nimic . Recititi totul pas cu pas si intrebativa care este rolul fiecarei interventii si de ce face asa si nu invers .

Am observat ca nu numai dumneavoastra ati spus ca foarte multi stupi au mult mai mult de acel numar maxim de 7R pentru puiet . O intrebare am si anume :

Unde este toata albina aceea din rame daca noi vedem ca stupii nu depasesc un anumit numar de caturi . Noi doar avem impresia ca este puiet mult in
stupi ( 10R full ) pe cand efectiv avem mult mai putin daca il concentram avand mai putine rame de puiet .

Cristian
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 20 Oct 2016, 13:53

vulpea scrie:PS.asta apropos si de 8R/corp.


Retine-ti ca acel spatiu are un anumit rol . Altfel ar fi folosit cutii de 8R ( 7R pentru puiet si 1 diafragma ) ceea ce nu face .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde daffid mihailov » 20 Oct 2016, 17:37

Cutia de 9 rame e suficientă. 7-8 rame de piuiet e numai bun pt cules.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde Mishu05 » 20 Oct 2016, 17:56

7-8 rame de puiet exista in orice moment in stup daca mai ai si 3-4 rame de pastura pe aproape ( lateral sau jos) . Altfel, e doar un varf in functie de dezvoltarea familie ( in general aprilie-mai) dupa care se stabilizeaza pe mai putine rame. Asta pe 10 rame..pe 12 probabil le e mai bine..
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde vulpea » 20 Oct 2016, 17:58

Cristian Bee,cred ca e derutanta scoatere din context:8R se refera la .ru,nu la neamt ,ru = Berendei pavilionar,nu stupii 'varsati'(era vorba de ME8).e despre pregatiri de toamna vs. pregatiri de primavara.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde tinumaftei » 20 Oct 2016, 19:10

CristianBee scrie:
vulpea scrie:PS.asta apropos si de 8R/corp.


Retine-ti ca acel spatiu are un anumit rol . Altfel ar fi folosit cutii de 8R ( 7R pentru puiet si 1 diafragma ) ceea ce nu face .

Spațiul de care vorbiți nu are nici un rol, doar forțează albinele să urce în cât. Dacă nu se da catul spațiul se umple de faguri naturali la cel mai mic cules. Asta este o idee foarte buna.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde joohny » 20 Oct 2016, 19:20

Va salut.Cristi,ai spus ca in cuib trebuie sa fie 8R.Banuiesc ca a-8-a R este rama claditoare (eu asa am inteles 7R pt. puiet iar a-8-a pt. trintori. .Presupunem ca pe-a-8-a rama(deci cea claditoare )se construieste celule de albina nu de trintor.In acest caz ce facem?Multumesc.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde tinumaftei » 20 Oct 2016, 20:01

vulpea scrie:tm,daca tot e sa agreezi un tip de rama,vreau sa stiu ce parere ai de Ecotoria.Berendei.ru,asta ca sa fim in topic,respectiv ME8/pavilionar.(16/32/48 fam. 3/4R).stima

Am apreciat la acest material tehnologia folosita primavara. Ramele nu au mare importanta. Eu, din considerente practice, vreau sa am in stupina rame de un singur fel. Am Dadant, iar daca ar fi sa incep de la zero as incepe cu ME. Cu cat te duci spre rame mai mici cu atat te complici, pentru ca volumul stupului (aprox.30 rame Dadant) trebuie asigurat din mai multe corpuri, ceea ce pentru stuparitul pavilionar ridica probleme.
Se poate face apicultura de mare performanta pe orice tip de stup si cu orice model de rama daca se aplica tehnologii adaptate biologiei albinei si stupul are volumul necesar dezvoltarii si acumularii mierii.
Faptul ca neamtul tine in cuib primavara doar ramele cu puiet asta face ca regimul termic al cuibului sa fie foarte bun si ingrijirea larvelor sa fie foarte buna. Asta face ca in scurt timp cuibul sa creasca si nu de putine ori intalnim cuiburi care au peste 10 rame ca in imaginea alaturata........
Fişiere ataşate
cctjh2p.jpg
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde Molluc » 20 Oct 2016, 21:37

tinumaftei scrie:
vulpea scrie:tm,daca tot e sa agreezi un tip de rama,vreau sa stiu ce parere ai de Ecotoria.Berendei.ru,asta ca sa fim in topic,respectiv ME8/pavilionar.(16/32/48 fam. 3/4R).stima

Am apreciat la acest material tehnologia folosita primavara. Ramele nu au mare importanta. Eu, din considerente practice, vreau sa am in stupina rame de un singur fel. Am Dadant, iar daca ar fi sa incep de la zero as incepe cu ME. Cu cat te duci spre rame mai mici cu atat te complici, pentru ca volumul stupului (aprox.30 rame Dadant) trebuie asigurat din mai multe corpuri, ceea ce pentru stuparitul pavilionar ridica probleme.
Se poate face apicultura de mare performanta pe orice tip de stup si cu orice model de rama daca se aplica tehnologii adaptate biologiei albinei si stupul are volumul necesar dezvoltarii si acumularii mierii.
Faptul ca neamtul tine in cuib primavara doar ramele cu puiet asta face ca regimul termic al cuibului sa fie foarte bun si ingrijirea larvelor sa fie foarte buna. Asta face ca in scurt timp cuibul sa creasca si nu de putine ori intalnim cuiburi care au peste 10 rame ca in imaginea alaturata.......



Salutare. O intrebare scurta daca se poate. Motivele pt. care ai merge pe ME daca ai incepe acum apicultura. Cu stima.
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 20 Oct 2016, 21:43

tinumaftei scrie:
CristianBee scrie:
vulpea scrie:PS.asta apropos si de 8R/corp.


Retine-ti ca acel spatiu are un anumit rol . Altfel ar fi folosit cutii de 8R ( 7R pentru puiet si 1 diafragma ) ceea ce nu face .

Spațiul de care vorbiți nu are nici un rol, doar forțează albinele să urce în cât. Dacă nu se da catul spațiul se umple de faguri naturali la cel mai mic cules. Asta este o idee foarte buna.


1. Estompeaza emotiile albinelor asigurandu-le un spatiu in care sa isi descarce emotiile crescand faguri acolo decat sa stea prin pomi . Desigur ca va fi enervant sa tot tai fagurii dar dupa ce inceti cand sa dai catul si cate anume scapi aproape in totalitate de acei faguri de dupa diafragma .
2. Acolo face ghemul albina la transport , pe timp de noapte si cand e vreme rea afara facand ca nivelul de aer proaspat oxigenat sa ajunga foarte usor in zona
puietului . Un cuib bine oxigenat si incalzit de faptul ca este compact va fi mult mai sanatos . In marea majoritate albina batrana ( culegatoarea ) si trantorii se aduna
acolo . De obicei albina batrana agreseaza matca , trantorii o pot deranja . O matca mai putin deranjata si agasata va performa mult mai bine .
3. Acel spatiu mai are rolul de a usura tranzitarea albinelor ce preiau mierea de la culegatoare pentru a o depozita in caturi . Neavand ca si prima " statie " cuibul , riscul de a bloca ramele destinate puietului cu miere scade semnifcativ . Este de ajuns sa fie facut primul pas catre blocareac cuibului si mai apoi albina va pune strangerea de rezerve pe priml loc in fata cresterii de puiet .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBee » 20 Oct 2016, 21:45

joohny scrie:Va salut.Cristi,ai spus ca in cuib trebuie sa fie 8R.Banuiesc ca a-8-a R este rama claditoare (eu asa am inteles 7R pt. puiet iar a-8-a pt. trintori. .Presupunem ca pe-a-8-a rama(deci cea claditoare )se construieste celule de albina nu de trintor.In acest caz ce facem?Multumesc.Sanatate.


Sunt 7R destinate puietului si 1 diafragma ( are aproximativ latimea unei rame ) . De aceea am spus " 8R " . Sunt doar 8R in cuib .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


cron