Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde ignatov andrei » 07 Oct 2016, 08:59

Mai aveti...?!?
De unde scoateti toate bazaconiile astea...?!?

Roiul natural are albina care traieste pana la 60-70 de zile.
Asa ca, nu mai vorbiti tampenii cu structuri asemanatoare!
Mai ales ca, stapaniti roirea doar din visele si inchipuirile unora...! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde filip » 07 Oct 2016, 09:18

ignatov andrei scrie:Mai aveti...?!?
De unde scoateti toate bazaconiile astea...?!?

Roiul natural are albina care traieste pana la 60-70 de zile.
Asa ca, nu mai vorbiti tampenii cu structuri asemanatoare!
Mai ales ca, stapaniti roirea doar din visele si inchipuirile unora...! :lol:

Roirea naturala opreste turatia motoarelor odata cu intrarea in frigul roitului,aceasta reducere a turatie prelungeste viata albinelor.
La formarea roilor artificiali aceasta prelungire a vietii albinelor e compensata de ramul (ramele) cu puiet capacit.......
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde ignatov andrei » 07 Oct 2016, 09:24

filip scrie:
ignatov andrei scrie:Mai aveti...?!?
De unde scoateti toate bazaconiile astea...?!?

Roiul natural are albina care traieste pana la 60-70 de zile.
Asa ca, nu mai vorbiti tampenii cu structuri asemanatoare!
Mai ales ca, stapaniti roirea doar din visele si inchipuirile unora...! :lol:

Roirea naturala opreste turatia motoarelor odata cu intrarea in frigul roitului,aceasta reducere a turatie prelungeste viata albinelor.
La formarea roilor artificiali aceasta prelungire a vietii albinelor e compensata de ramul (ramele) cu puiet capacit.......


Deci, nu au aceeasi structura, punct!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde filip » 07 Oct 2016, 09:36

Depinde de cine face roii la pachet si pentru cine sunt acestia.
Daca scuturi albina uzata din magazie poti sa-i dai si matca imperechiata efectul e nesemnificativ.Dupa un cules intens albina din magazii e uzata.
Ori daca faci roi artificial in care scuturi albina tanara si mai dai si rame cu puiet gata de eclozionat efectul e altul mai ales daca e dus pe o alta locatie.
Prin atasarea de botca capacita asiguri un interval de timp in stup in care nu exista puiet,cand regina incepe sa oua atunci un tratament contra varroua are eficienta maxima pentru deparazitare.
Parerea mea e ca ROIUL la PACHET e solutia cea mai proasta din punctul de vedere a cumparatorului.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde mihaistupar » 07 Oct 2016, 09:45

daca se merita rotirea coloniilor?
sigur ca se merita.dar operatiunea trebuie adaptata la fiecare stupar si conditiile fiecaruia in parte
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde Cristian IONITA » 07 Oct 2016, 09:53

foarte interesanta discutia si cred ca ar fi benefic (chiar daca e mai superficial) sa ne concentram pe pasi ce trebuiesc facuti (abordare lautareste si nu "filozofica") ptr a stabili care varianta optima.

Eu am incercat metoda asemanatoare cativa ani buni dar am renuntat ptr ca nu reusesc sa am regine imperecheate de calitate la momentul optim (jumatate lunii mai), daca formez roii cand am si regine (jumatate iunie) este prea tarziu sa se dezvolte fara sa fie ajutat cu rame cu puiet ..... iar daca tot adaug rame .... prefer sa fac roii deja pe rame crescute .... cu riscurile si dezavantajele de rigoare.

varianta cu botca sau regina neimperecheata nu am incercat .... dar nu vad cum ar putea fi functionala in conditiile unei pauze de ponta de minim 2 saptamanii. \
Eu nici ptr roii facuti pe rame crescute nu apelez la botci/regine neimperecheate.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde filip » 07 Oct 2016, 10:03

@Cristian Ionita,
Botca din care iese o regina in roiul format si deparazitat poate fii doar tranzitorie pana la inlocuirea ei cu o regina selectionata.
Rolul roilor artificiali nu e neaparat facut in ideea de inmultire a fam de albine cat un echilibru prin care controlam roirea si deparazitarea cu interventii minime mai ales cele chimice.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde ignatov andrei » 07 Oct 2016, 10:14

Imi cer scuze, dragi colegi, dar observ ca, anumiti "stupari", care faceau (si fac) galagie mare cu privire la selectia familiilor neroitoare, nu stapanesc aproape deloc ROIREA!
Una e combaterea lui "Dusmanu' paduche", eficienta in cazul tratarii roilor, alta e cum sa facem roi, sau ce structuri au roiii!
Ultima oară modificat de ignatov andrei pe 07 Oct 2016, 10:18, modificat 1 dată în total.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde mellis » 07 Oct 2016, 10:14

De unde am plecat - si unde am ajuns..
Acum fiecare cu ce are in casa, dupa cum face /stie.

Discutia are a baza - punerea unui roi artificial la rece macar 2 zile cu hrana, fara rame din colonia/iile donatoare.
Tratament facut albinelor la pachet - fara puiet - este un detaliu de luat in considerare!
Dupa unificare - se pune roiul pe rama/lada noua!!
Rupem lantul antibioticelor si a chimicalelor bagate in stup.
Parca tratamentul din film se face cu oxalic!?
Mai ramane foita de parafina - mama ei - dar am vazut apicultori care produc din propria ceara...acolo este una lt detaliu de luat in considerare la re-invierea apiculturii.

Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde Cristian IONITA » 07 Oct 2016, 10:22

filip scrie:@Cristian Ionita,
Botca din care iese o regina in roiul format si deparazitat poate fii doar tranzitorie pana la inlocuirea ei cu o regina selectionata.
Rolul roilor artificiali nu e neaparat facut in ideea de inmultire a fam de albine cat un echilibru prin care controlam roirea si deparazitarea cu interventii minime mai ales cele chimice.


aveti dreptate ... o idee oki si usor de aplicat

la fel si pentru rolul roilor artificiali, eu limitez discutia la ce ma intereseaza pe mine .... in primcipal inmultirea si "deparazitarea" ca si accesoriu'
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde Cristian IONITA » 07 Oct 2016, 10:24

ignatov andrei scrie:Imi cer scuze, dragi colegi, dar observ ca, anumiti "stupari", care faceau (si fac) galagie mare cu privire la selectia familiilor neroitoare, nu stapanesc aproape deloc ROIREA!
Una e combaterea lui "Dusmanu' paduche", eficienta in cazul tratarii roilor, alta e cum sa facem roi, sau ce structuri au roiii!



nu e fix acelasi lucru ... dar au destule la comun :)

atat timp cat nu o dam in arogante consider ca discutia este utila si constructiva pentru toata lumea
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde Cristian IONITA » 07 Oct 2016, 10:25

mellis scrie: ....
Mai ramane foita de parafina - mama ei - dar am vazut apicultori care produc din propria ceara...acolo este una lt detaliu de luat in considerare la re-invierea apiculturii.

Sanatate.


de avut in in vedere si foita de plastic .... preturile au devenit mai accesibile .... iar pana acum nu am auzit de alt dezavantaj.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde mellis » 07 Oct 2016, 10:34

La plastic - un dezavantaj ar fi cresterea lor mai greu si munca de "zugravire" (am putina experienta cu ele - si nu le-am zugrait..).
Daca ati gasit rame plastic ceruite - ar fi un avantaj - dar ne intoarcem la parafina...
Plasticul zugravit cu ceara "de acasa" este de luat in considerare!!
Multumesc.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde cucubau » 07 Oct 2016, 10:39

Idea originala presupune intreruperea ciclului normal de dezvoltare a familiei pentru a putea face un tratament eficient antivarroua .
Pe scurt: in familia de baza trebuie sa nu mai fie puiet capacit . Aceasta presupune orfanizarea , adica din acea familie sa se faca un roi cu matca existenta . pentru ca si roiul nou format sa nu aiba puiet capacit pentru a nu perpetua paduchele se impune ca el sa fie sub forma de roi la pachet.
Concluziile le trageti singuri.... daca puteti! :lol: :lol: :lol:
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde 7Rame » 07 Oct 2016, 11:39

dragilor, e un topic de mare interes.
personal am incercat fel si fel de chestii, metoda germana, romaneasca, personala, naturala etc.
beci, foame, foi, etc.
acum 3 sezoane am avut stupina beton, cu 2 caturi 1/1 in august peste cuib(e drept, si un an mai bun)
dupa care toata munca mea am aruncat-o la vecini!
vreo 300 de familii infestate in raza de zbor, ceva pastoral idem si...aia' e! ti s-au redus rezultatele la jumate'!
daca te izolezi, faci treaba buna.
daca nu, atata munca, o faci pt jumate de rezultate.
se merita, da, rotatia, dar in anumite conditii.
de paduche nu scapi asa usor, de aici si vorba romanului...din experienta!
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Rotația anuală a coloniilor - se merită?

Mesajde andrei_calinescu » 07 Oct 2016, 12:16

7Rame scrie:dragilor, e un topic de mare interes.
personal am incercat fel si fel de chestii, metoda germana, romaneasca, personala, naturala etc.
beci, foame, foi, etc.
acum 3 sezoane am avut stupina beton, cu 2 caturi 1/1 in august peste cuib(e drept, si un an mai bun)
dupa care toata munca mea am aruncat-o la vecini!
vreo 300 de familii infestate in raza de zbor, ceva pastoral idem si...aia' e! ti s-au redus rezultatele la jumate'!
daca te izolezi, faci treaba buna.
daca nu, atata munca, o faci pt jumate de rezultate.
se merita, da, rotatia, dar in anumite conditii.
de paduche nu scapi asa usor, de aici si vorba romanului...din experienta!



Foarte corect.
Pentru cine face pastoral as spune ca e vital sa aiba colonii de rezerva, deoarece orice ai face stupii dupa un sezon de alergat se pravalesc.
Am vazut la amici din Mures, stupine pe 3 rame dupa un sezon de intensiv pastoral.
In stationar e mai bine.
Daca faci tratamentele in august ca la prospect, nu sunt probleme mari.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: crisandp2 şi 22 vizitatori