Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pavilion

Mesajde jonny_it » 18 Mai 2017, 18:50

In materie de pavilioane sincer doar imi imaginez cum sta treaba.

Totusi ma gandesc pentru viitor sa cumpar/confectionez unul. Vreau mai mult pentru simplitatea de a transporta stupii dintr-un loc in altul.
Exemplu: pe vatra din apropiere de Iasi toamna este secetoasa, polen cam putin, familiile nu raman cat as vrea eu de dezvoltate pentru intrarea in iarna. La munte in schimb pot sa pun si colectoare, aduc polen pana ninge, albina de nu ai ce face cu ea. :)
La munte problema este ca am faneata toata vara si un cules de tei, nu am salcam, in anii ploiosi productie redusa. Cand este seceta productie mare(la campie/deal productie zero, fix pe dos).

Cu 1-2 pavilioane as rezolva problema. Tin stupii tot timpul la munte si plec doar la salcam si tei in zona Iasi-ului / Valui apoi revin la munte. Acolo sunt departe si de pesticidele de la floarea soarelui/porumb.

Intrebari pentru cei care au pavilioane:
1. Exista diferente de dezvoltare fata de stupii varsati? Daca da spuneti-mi daca sunt in minus sau in plus.
2. Familiile care o sa fie pe partea neinsorita cum ierneaza?
3. Cum sunt imperecherile de regine? Se pierd multe? Ma gandesc la roi, posibil sa tin si roi acolo. Uneori mai folosesc si regine neimperecheate.
4. Ce model de pavilion ar fi cel mai bun, pe cate nivele sa fie stupii(nu ma intereseaza camera pentru dormit/extractie)?
5. Ce model de stup ar fi cel mai simplu de folosit?
6. Tractarea cu um tractor pe o distanta de 200 km ar fi exagerata? Sau este mai bun un camion?
7. Cati stupi ar putea pune pe un pavilion fara probleme cu depopulari/suprapopulari? Vreau cat mai multi posibil dar sa fie si usor de umblat in ei.

Atat pentru moment.
Multumesc.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pavilion

Mesajde vulpea » 18 Mai 2017, 22:09

sunt deadreptul fermecat de pavilionul tip BERENDEI(rusesc),dupa mine e bestial.mai precis:stup ME8 ,4 corpuri + 8 coloane a 2 randuri de ME8 pe o parte,deci in total 8x2x2= 32 ME8. ATENTIE,e cel mai mic !cel mai mare are 12 coloane(pe o parte)x2x2 = 48 ME8.se lucreaza extrem de uniform(aceleasi lucrari la toti stupii odata).diferentele pe care le constati cu ocazia stimularii ati arata si starea fiecarui stup.e cam mult de descris,asa ca ar fi mai bine sa constati singur si sa tragi cuncluziile din punctul tau de vedere accesand site.ul berendei.ru.PS.ma gandesc serios sa cumpar si eu unul(la anii mei=71 ani) cel mai mic = 32 ME8.(din Rep.MD).PS1.mai e unul intermediar pe 10 col. = 40 ME8. "succesuri" !!!
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Pavilion

Mesajde danmirea » 18 Mai 2017, 22:11

Salut!

Daca ai spatiu unde sa versi stupi pe jos....iti sugerez sa faci asa, din ce inteleg nu ai sa ai foarte multe mutari...un camion cu macara si stupii asezati pe europaleti ca la americani cred ca ar fi ok pentru tine...DE CE ???

1. nu exista diferente de dezvoltare dar existe depopulari ale familiilor de la etaj si suprapopulari la cele de jos si pe capete iarasi suprapopulari...
2.familiile ierneaza relativ bine si cu fata spre nord...dar eu prefer sa le vars pe jos in fiecare toamna si sa le tin cu urdinisul la sud pe toate
3. imperecherea pe pavilion da cu virgula....mare problema. nu se face imperechere pe pavilion
4. pavilion bun??? cel mult 2 randuri...eu am un singur rand...prefer sa fac familii bune sa pun cate caturi vreau...
5. evident ca un multietajat ...un me sau mer...nu as face niciodata pe orizontal
6.un tractor merge incetisor...asta depinde numai de tine daca vrei sa faci 5-6 ore acei 200 de km...eu personal am camion si pe autostrada merg cu 90 km/h.
7. in functie de lungimea lor...poti punte pe un rand 15 familii pe 6,6 metri, 20 familii pe 8,5 metri....


Repet....un singur camion cu macara si paleti ar fi ok. poti pune oricati vrei...oarecum, ai aceleasi metode de lucru ca si pana acum in rest.

problema ar fi cu timpul pierdut la incarcat / descarcat...
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Pavilion

Mesajde yuonyuon » 18 Mai 2017, 22:19

hai sa incerc sa raspund si eu .
1 la pavilion dezvoltare mai buna fiind mai cald.
2 ar fi bine dati jos
3 in nici un caz pe pavilion
4 pe 2 nivele cu posibilitatea de a adauga 2 caturi 3 sferturi. camion 7.5 t
5 dadant 10 r caturi de care vrei
6 nu recomand . depinde ce fel de tractor.
7 48 dar cu paravanturi obligatoriu

dezavantaje mari la pavilioane : vantul , randul de jos capteaza multa culegatoare si se suprapopuleaza .sunt mai multe dezavantaje dar cred ca am scris destule. eu sunt in favoarea stupilor varsati .
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion

Mesajde jonny_it » 18 Mai 2017, 22:58

Ma linistesc in legatura cu pavilionul. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pavilion

Mesajde cucubau » 19 Mai 2017, 08:26

Stupina mobila are avantaje si dezavantaje . O organizare dar si exploatare adecvata poate poate face ca pavilionul sa fie mult in avantaj fata de stupii varsati. Daca mobilitatea este atuul principal depopularea stupilor de pe randurile superioare in avantajul celor de jos constituie principalul handicap al pavilionului.
Acest neajuns poate fi transformat in avantaj prin asezarea stupilor foarte buni pe randul de sus , pe randul 2 cei de putere medie si pe randul de jos cei mici.
Astfel asezati stupii dupa o perioada se uniformizeaza si ofera multa satisfactie .
Pentru situatia in care pavilionul este folosit doar in timpul sezonului ,iernarea facandu-se pe jos mai exista dezavantajul depopularii primare la asezarea stupilor pe pavilion stupii de sus raman chei , iar cei de jos se suprapopuleaza .
Pentru a prevenii aceasta depopulare este nevoie ca asezarea stupilor sa se faca in etape , primul randul de sus , dupa minim 3 zile randul de la jumatate si dupa alte 3 zile randul de jos.
Pe o septica (7,5 t ) incap asezati pe 3 randuri 78 stupi verticali 10r , randul de sus caturi obligatoriu 2X1/2 , randurile de la jumatate si jos , caturi 1/1 sau 1/2 dupa preferinta.
La pozitionarea pavilionului trebuie tinut cont de soare si directia vanturilor , vantul trebuie sa sufle perpenticular pe pavilion si nu in lungul acestuia.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Pavilion

Mesajde cristi_vidican » 19 Mai 2017, 14:59

jonny_it scrie:Ma linistesc in legatura cu pavilionul. :)

Circulă un zvon cum că pentru pavilion Bk nu e indicat.
S-ar dezorienta. Nu glumesc aici.

Să știi că apicultura e grea. Oricum ai întoarce-o, tot dai de greu.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pavilion

Mesajde jonny_it » 19 Mai 2017, 15:31

cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:Ma linistesc in legatura cu pavilionul. :)

Circulă un zvon cum că pentru pavilion Bk nu e indicat.
S-ar dezorienta. Nu glumesc aici.


Cred ca ai mai vazut poza cu nucleele mele. O sa fac anul acesta poze si cu ele in actiune. Intra odata fix 600 de regine. Nucleele sunt aproape identice si nu le intind pe o suprafata foarte mare. Ghici cate regine se pierd la o serie? :)

cristi_vidican scrie:Să știi că apicultura e grea. Oricum ai întoarce-o, tot dai de greu.


La fel este si cu carnea de porc. :lol:

Imagine
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pavilion

Mesajde cristi_vidican » 19 Mai 2017, 17:48

jonny_it scrie:Cred ca ai mai vazut poza cu nucleele mele. O sa fac anul acesta poze si cu ele in actiune. Intra odata fix 600 de regine. Nucleele sunt aproape identice si nu le intind pe o suprafata foarte mare. Ghici cate regine se pierd la o serie? :)

Fă o poză cu nucleele în acțiune.
Nu zic că nu funcționează, dar nu e indicat să ai astfel de nuclee.
Rătăcirea la nuclee e una, la pavilion e alta.
Stai odată în fața unui pavilion când bate vântul în rafale.
Eu vedeam asta la stupii puși în rând. Să vezi cum ducea vântul albina 10 stupi mai încolo.

Legat de BK și pavilion, un cunoscut care are pavilion.
Este fascinat de Bk, dar încă nu trece pe el din cauză că a auzit că se dezorientează albina.
Eventual dacă ai avea tot pavilionul pe Bk, să se dezorienteze toată lumea.

P.S. Apropo de dezorientare ... Aveam la rapiță notat pe câțiva stupi - SLAB. Îl găseam plin de albină.
La rapiță am notat pe alții - SLAB. Acum unii sunt plini de albină și caturi grele.
Greu cu dezorientarea asta.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pavilion

Mesajde jonny_it » 19 Mai 2017, 18:35

cristi_vidican scrie:Fă o poză cu nucleele în acțiune.


Fac, cu cele care mai sunt functionale. Dupa 2 ani de exploatare se cam dezintegreaza. :D
O sa trec totul pe nuclee din plastic(alea de 40 de lei de pe la targuri) si lemn(le confectionez eu, o parte le am deja).
Adio polistiren! :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pavilion

Mesajde vulpea » 20 Mai 2017, 11:47

j_i , ti-asi recomanda polistiren GRAFITAT(alb sau negru).este mult mai dens si mai rezistent si cel mai bun la izolatie termica si zgomot.macar incearca si n-ai sa regreti.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Pavilion

Mesajde jonny_it » 22 Mai 2017, 12:42

vulpea scrie:j_i , ti-asi recomanda polistiren GRAFITAT(alb sau negru).este mult mai dens si mai rezistent si cel mai bun la izolatie termica si zgomot.macar incearca si n-ai sa regreti.


Am folosit ceva mai inchis la culoare, era gri inchis, aproape negru. Am doar un nucleu asa, se "coace" la soare si se sfaramiteaza tot chiar si dat cu vopsea.
Da-mi un link, poate vorbim despre altceva. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pavilion

Mesajde vulpea » 22 Mai 2017, 20:05

e exclus,grafitul 'respinge'razele de soare si chiar pastreaza caldura fara sa se piarda.sigur vorbesti despre altceva.ia legatura cu d.l Crutescu/Bragadiru(Buc.),care produce si site.ul-AMVIC.RO.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori