Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Anul apicol 2017

Mesajde cristi_vidican » 25 Iul 2017, 09:39

Mai sunt doar câțiva care încă nu au tras (toată) mierea de la floarea soarelui...
Donbazil a tras și el mana ...
așa că ne putem apuca să depănăm amintiri, concluzii ale acestui an 2017.
Evident, cum țara noastră e mare, sunt multe cazuri și cazuri.
Unii vor zice că a fost un an foarte bun. Alții vor zice că n-a mers nici anul acesta.

P.S. cum 7rame nu prea a scris anul acesta, se pare că, per ansamblu, a fost un an bun.
P.S.S. Mausică, tu iulișca nu o pui pe anul acesta. Tu ești privilegiat. Nici nu începe anul apicol și bagi miere.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Anul apicol 2017

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Anul apicol 2017

Mesajde filip » 25 Iul 2017, 09:50

Pentru mine anul apicol a fost slabut in stationar.
Salcamul brumat circa 50%
Teiul nu a dat.
Poliflora pana la instalarea secetei.
Media pe mierea extrasa pana acum a fost putin peste 10 kg/stup.
filip

Mesajde stefanmadalin » 25 Iul 2017, 10:13

Ma incadrez in media multianuala a stupinei, in productia de miere si roiuri.
Am discutat si cu alti apicultori la mine in sat si la ei situatia a fost mai grea, cu pierderi de efective in februarie-martie, respectiv un start mai greu pentru cules.
Rezerva de iernare este asigurata.
Mai urmeaza medicatia, ceva stimulare si organizarea cuibului.

Stationar,Calarasi.
Ultima oară modificat de stefanmadalin pe 25 Iul 2017, 10:27, modificat 1 dată în total.
stefanmadalin

Mesajde cristi_vidican » 25 Iul 2017, 10:14

Când specificăm nivelul culesurilor, cred că ar fi bine să spunem dacă ne-am dus după cules, sau am stat pe o singură vatră tot anul.
Este o foarte mare diferență.

P.S. Odată cineva mi-a spus. Cum de ai tu miere de salcâm, că eu n-am făcut deloc?
Păi, dacă ai rămas acasă!
cristi_vidican

Mesajde mausica » 25 Iul 2017, 12:11

Anul 2017...?.pffff multe ar fi de zis,dar asa p scurt :
In toamna lui 2016 culesul la iulisca a inceput mai repede ca de obicei si a tinut mai mult ca de obicei...m-a cam incurcat la tratamente lucru asta.....Cum s-a terminat culesul nu a trecut nici o sapt si a venit frigu....m-a prins cu o parte din miere scoasa..siropul nu il mai tragea asa ca am fost nevoit sa las multa mierea de iulisca in stup.....fapt ce m-a costat peste iarna ;)
Iarna fara zbor vreo 2 luni si ceva(eu care aveam saptamanal fereastra de zbor in alti ani) + mierea de iulisc = dezastru..
Am iesit tare sifonat in primavara...familii cu diaree....stupi trecuti pe lumea aialalta...in fine....a fos dureros.
M-am pus pe ei cu stimulari dese....proteina la greu si am reusit sa fac un lot la rapita....unde a fost nesperat de bine raportat la nr de stupi dusi si puterea lor.
Stupii ramasi acasa au fost dusi la padure unde aveau parte de polen grupa mare+nelipsitul sirop fapt ce a facut ca pe salcam sa fie apti de munca.
A venit si culesul la salcam......foarte bun pt mine(stupul de pe cantar a ajuns in 3mag de 1/2 ),un salcam impecabil la culoare cu o dulceata extraordinara fata de alti ani. Dupa salcam am depus un dosar fonduri europene si am fost nevoit sa divizez mare parte din stupi..dar a iesit bine treaba.
La aprox 1 sapt dupa ce am stors salcamul a inceput culesul la poliflora,un cules foarte bun de altfel....dupa care a urmat culesul la fs care pt mine a fost multumitor(20kg media/stup).Nu am dat multe cifre si cantitati pt ca nu e cazul.
Urmeaza din nou culesul la iulisca....culesc care e dureros daca ramane miere multa prin cuiburi...
Un an bun pt miere, desii a inceput rau,se putea si ma bine insa nu tot timpul ne ies planurile.
Am avut oarece probleme cu imperechiatul matcilor.....am ma avut ceva promisiuni de matci de la ,,unii...altii,, dar au ramas la stadiul de promisiuni....nu-i bai ..sa fie sanatosi ;)

PS: CV ai tu ce ai cu iulisca ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
mausica

Mesajde Catalin Ene » 25 Iul 2017, 12:37

Salut.
Anul 2017 consider ca a fost mediu...spre slab.
Media stupinei este 15 kg / stup, cu deplasari la rapita / salcam / FS....deplasari de maxim 10 km (rapita/FS) si 20 km salcam.
Rapita pastoral - Cules relativ bun.
Salcam pastoral - Cules bunicel dar nu de salcam :)) a fost si rapita langa padure care s-a suprapus cu salcamul, vreme cam rece pt salcam, a bagat 50-60 % rapita si restul salcam.
FS pastoral: foarte slab, medie 3 kg/stup...incarcatura mare de stupi la Ha.

Asteptam vremuri mai bune.

Pt 2018 imi propun sa schimb 80% din matcile actuale cu matci produse de mine...din lipsa de timp am tot amanat sa imi produc propriile matci.

Zona; Jud. Calarasi.
Catalin Ene

Mesajde jonny_it » 25 Iul 2017, 13:16

Astia care nu au extras inca pot sa scrie?
Caturi pline si sperante avem. :D

.. speranta moare ultima :lol:
jonny_it

Mesajde cristi_vidican » 25 Iul 2017, 13:19

jonny_it scrie:Astia care nu au extras inca pot sa scrie?

Pot să scrie dacă pot să spună ... adevărul :P
cristi_vidican

Mesajde gica.mosu » 25 Iul 2017, 13:49

Jonny_it scrie:speranta moare ultima...La care dintre stupine :?: E cam degraba sa tragem linie si sa calculam :idea: ...P.s-dar cu cei cu 2 caturi -corpuri cum facem...inclusiv la cei care inca nu s-a extras....ne v-a da socotelile peste cap ;) ...Revin ......Spor-G.M :!:...Iata si de ce...am inca FS inflorita :P D-om Mitica(teinegru) vreau si eu nisti butoaie pt caise..asa recolta nu am avut de 18 an pana acum(si am avut zapada la greu pe 28 apr)!?!!!
Fişiere ataşate
20170211_205400.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
gica.mosu

Mesajde filip » 25 Iul 2017, 14:18

gica.mosu scrie:Jonny_it scrie:speranta moare ultima...La care dintre stupine :?: E cam degraba sa tragem linie si sa calculam :idea: ...P.s-dar cu cei cu 2 caturi -corpuri cum facem...inclusiv la cei care inca nu s-a extras....ne v-a da socotelile peste cap ;) ...Revin ......Spor-G.M :!:

Ar mai fi un criteriu de luat in seama:
Cati roi ati facut?
Eu nu am facut nici unul si am avut patru roi intrati in lazi capcana.
Multi in zona mea nu au stors nimic.
filip

Mesajde jonny_it » 25 Iul 2017, 15:45

cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:Astia care nu au extras inca pot sa scrie?

Pot să scrie dacă pot să spună ... adevărul :P

Eu daca vreodata am spus neadevarul nu a fost cu intentie, doar ca de 2 ori pe an sunt si pescar, si probabil de acolo mi se trage. :lol: :lol:
jonny_it

Mesajde jonny_it » 25 Iul 2017, 16:02

gica.mosu scrie:Jonny_it scrie:speranta moare ultima...La care dintre stupine :?: E cam degraba sa tragem linie si sa calculam :idea: ...P.s-dar cu cei cu 2 caturi -corpuri cum facem...inclusiv la cei care inca nu s-a extras....ne v-a da socotelile peste cap ...Revin ......Spor-G.M ...Iata si de ce...am inca FS inflorita :P D-om Mitica(teinegru) vreau si eu nisti butoaie pt caise..asa recolta nu am avut de 18 an pana acum(si am avut zapada la greu pe 28 apr)!?!!!

Nu am facut pastoral(nu cred ca se pune mutatul nucleelor la munte si a familiilor cu trantori).

In Neamt am avut si am polifora, aduc binisor si acum. Probabil a fost si ceva tei, dar nu foarte mult.
Aici in zona ma reprofilez pe polen.

Vaslui:
salcam = bine
tei+lavanda = bine
floarea soarelui = slab

Iasi:
salcam = slab
tei = foarte bine
floarea soarelui = bine

Estimarea mea(in functie de numarul de caturi :lol: ) este de peste 30 kg/familie, dar fara sa pun familiile care in timpul si dupa salcam au ramas pe 4 rame cu albine(am facut roi). Rezultatul dupa extractie, ca am scris deja despre speranta.
Oricum la medie o sa contribuie mult vetrele din NT si VS, Iasi-ul este pe ultimult loc. Am iesit cu familii mai slabe in primavara. A fost primult an cand am avut in toamna + iernat un numar mai mare de familii si nu mi-am dat seama de unele probleme din zona. Mi-am invatat lectia, anul acesta nu mai gresesc.

filip scrie:Ar mai fi un criteriu de luat in seama:
Cati roi ati facut?

Aprox 90 de bucati din aprox 25 de familii.

Si sa nu uit, am ajuns la concluzia ca intotdeauna corciturile dintre BK si carpatina produc mai mult decat BK pur sau carpatina. Efectul de heterozis ...
Pana acum credeam ca mi se pare mie. :lol:
jonny_it

Mesajde Adrian Galofteanu » 25 Iul 2017, 17:51

Am plecat de acasa pe o vatra care are cam de toate fara a excela in ceva.

La rapita am manjit centrifuga cu nici o suta de kile(medie sub 1 kg), la salcam am tras cam 8 kile, la tei a mers, in cele doua zile cat a tinut teiul, cam 4-5 kile, nu am extras asteptand campul care se anunta bun(caldura, ploaie) si mai astept si acum....de abia ieri a crescut cantarul cu vreo doua kile si asta pentru ca am un lan de FS prin zona.

Vorba lui Jonny ... speram, speram, speram..... numai ca s-a cam dus speranta pentru ca vremea se anunta cam nasoala si FS se va termina pana se reface vremea.

Roi am facut peste 40 care la data asta se prezzinta foarte bine.

Se putea si mai bine dar.......sa multumim Domnului........ pentru ca se putea si mai rau!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Adrian Galofteanu

Mesajde vladonofrei » 25 Iul 2017, 19:26

An foarte prost.
Rapita 5kg
Salcam 3kg
tei 0kg
fs 5kg
Stuparit stationar
vladonofrei

Mesajde vladonofrei » 25 Iul 2017, 19:41

Merge vorba pe forumuri si printre ca numarul de stupi si apicultori ar fi in scadere, dar din ce vad eu la mine in zona sunt din ce in ce mai multi(in apropiere de Bacau).Cred ca de aici si media de miere din ce in ce mai slaba pe an ce trece :( Anul trecut facusem cca 20 kg pe familie doar la tei anul asta tot anul nu am facut atat. :?
vladonofrei

Mesajde Balian » 25 Iul 2017, 20:23

După un început de an cum a fost nu prea am avut speranţe mari.
La rapiţa am avut producţie peste aşteptări recunosc cu familii prea
puternice pentru care am şi primit nota de plată la roire.
La salcâm producţie medie nimic deosebit nici mierea nu era curată
de salcâm. Roire cât cuprinde. Am făcut 45 de roiuri din 47 de familii
iernate. Polifloră între salcâm şi FS binişor, în schimb FS m-a rupt în
două stoarcere după stoarcere şi din roiuri peste 10 kg. Bidoanele toate
pline. Nu am avut atâta miere în 40 de ani de stupărit cam 40kg/familii.
Am ţinut efectivul în 4 locaţii foarte atent alese, cu număr de familii
calculate după puterea de întreţinere a zonei, 3 locaţii staţionare şi una
pastoral. Am ieşit mai bine cu staţionarii, mai ales la FS care a înflorit în
3-4 reprize.
Spor în toate vă doresc!
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR