Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pe ce rame oua matca?

Mesajde yuonyuon » 31 Iul 2017, 19:44

Mam tot gandit , nu ca nu as sti, dar parca nu stiu sigur. cam in ce ordine oua matca rame in natura (adica in scorbura). se pe pare ca matca are o rama centrala de unde incepe in primavara si duapa acea merge cu ouatul in reper stanga dreapta , cu timpu cand se ajunge cu ouatul pe 6-7 rame matca incepe sa bata cate o rama cap coada si in felul acesta ramane puiet capacit pe mijloc si larvar pe margine iar apoi se inverseaza. cand matca ajunge sa nu mai aiba spatiu iar albina tanara ecluzionata in masa si nu mai are sansa de hranit alt puiet la randul sau(adica somaj tehnic din cauza apicultorului daca e cazu), acesta se va pregatii de roit.

intrebarea mea este daca matca oua in functie de numarul ramelor cu puiet larvar sau in oglinda fata de rama centrala. sa numi spuneti acuma ca matca oua pa unde gaseste spatiu ca nu va cred. pentru ca am observat ca si polenul il pune in oglinda fata de rama centrala daca albina se strange seara pe 8 rame vei avea polen pe rama nr 1 si 8 cu toate ca pe 7 nu e inca ouat in curand acolo vei gasi puiet iar daca vei pune in mijloc rama la ouat vei gasii miere .
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pe ce rame oua matca?

Mesajde cucubau » 31 Iul 2017, 21:50

Se pare ca matca nu stie sa numere , si din cate stiu de pontata incepe din centrul ghemului si nu al stupului.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Pe ce rame oua matca?

Mesajde tiih » 01 Aug 2017, 08:31

Matca oua in celulele pregatite in prealabil de albinele specializate in acest sens,iar aceasta pregatire a celulelor e functie de anotimp,puterea familiei,aranjarea ramelor, intensitatea culesului din momentul respectiv,culoarea ramelor....etc ...etc

yuonyuon scrie:
intrebarea mea este daca matca oua in functie de numarul ramelor cu puiet larvar sau in oglinda fata de rama centrala. sa numi spuneti acuma ca matca oua pa unde gaseste spatiu ca nu va cred. pentru ca am observat ca si polenul il pune in oglinda fata de rama centrala daca albina se strange seara pe 8 rame vei avea polen pe rama nr 1 si 8 cu toate ca pe 7 nu e inca ouat in curand acolo vei gasi puiet iar daca vei pune in mijloc rama la ouat vei gasii miere .


Exemplu
1.Matca oua pe unde apuca la un cules de intensitate medie la salcam intr-o familie de albine puternica pe 20 rame 1/1....
2.Daca vei pune la ouat in mijloc o rama (mai ales inchisa la culoare)vei gasi sigur puiet in aprilie ,la un cules multumitor de pomi fructiferi...si sigur vei gasi miere in iulie..la un cules mediu de floarea soarelui(mai ales daca fagurii sant nou claditi...)
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Pe ce rame oua matca?

Mesajde yuonyuon » 01 Aug 2017, 09:39

Constatarile is bune, asa e , dar de ce? asta era intrebarea. clar ca albinele organizeaza forma cuibului si pregatesc zonele de ouat.

Hai sa dau un exemplu la un orozontal ca e mai simplu . sa fie pe 16 rame albina si 7 de puiet , cum ii fac pe 14 rame de puiet in 2 saptamani . se presupune ca e cules de intretinere(adica nu duce lipsa de mancare )
Asezarea ramelor se face astfel dintro parte in alta:
1 rama de polen miere
2-6 puiet capacit
7-8 larvar
9-15 rame bune de ouat
16 rama de polen miere
Doua conditii trebuie indeplinite aici, matca sa fie matca si si rama mijlocie sa fie in mijloc , care e aia? multi apicultori spun"asta si-a mutat cuibu in partea cealalta" da dar poate nu a obsevat nimeni ca stupu facand asta e pa 14 de puiet . Chestiile astea la fac la mine in stupina si la verticali , nu doar povestesc.

Cam dificil de explicat dar poate intelege cineva.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pe ce rame oua matca?

Mesajde DoarEu » 01 Aug 2017, 22:14

yuonyuon scrie:Constatarile is bune, asa e , dar de ce? asta era intrebarea. clar ca albinele organizeaza forma cuibului si pregatesc zonele de ouat.

Hai sa dau un exemplu la un orozontal ca e mai simplu . sa fie pe 16 rame albina si 7 de puiet , cum ii fac pe 14 rame de puiet in 2 saptamani . se presupune ca e cules de intretinere(adica nu duce lipsa de mancare )
Asezarea ramelor se face astfel dintro parte in alta:
1 rama de polen miere
2-6 puiet capacit
7-8 larvar
9-15 rame bune de ouat
16 rama de polen miere
Doua conditii trebuie indeplinite aici, matca sa fie matca si si rama mijlocie sa fie in mijloc , care e aia? multi apicultori spun"asta si-a mutat cuibu in partea cealalta" da dar poate nu a obsevat nimeni ca stupu facand asta e pa 14 de puiet . Chestiile astea la fac la mine in stupina si la verticali , nu doar povestesc.

Cam dificil de explicat dar poate intelege cineva.

Si la ce te ajuta alea 14 rame de puiet???(desi cred ca e mai mult "cu" puiet...asta daca nu se umbla cu alte rase mai "exotice")
Vrei ca toata albina sa fie ocupata cu puietul in loc sa fie la cules??
In conditiile tarii noastre unde avem rapita/salcam relativ devreme si culesurile nu-s de lunga durata 8 rame "de" puiet sunt arhisuficiente...
Nici in iarna nu e rentabil sa ai mai mult de 10-11 rame de albina maxim(vorbesc de stupul restrans...in octombrie...ca asa avem toti acum 10-15-20 rame de albina...)
Le:Ca o constatare(si nu dupa 1 an-2 de apicultura) primavara in prima decada a lui aprilie roii pe 5-6 rame au avut cate 4 rame "de" puiet...in conditiile in care familia pe 10 rame cu cat cu papa in cap avea tot 4...
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Pe ce rame oua matca?

Mesajde yuonyuon » 01 Aug 2017, 22:31

la inmultire te ajuta . la dezvoltare dupa salcam . cei mult nu strica .la metode de lucru etc. Si e vorba de matci carpatine dupa salcam sunt pe 10 rame de puiet medie.20 rame albina.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pe ce rame oua matca?

Mesajde cristi arad » 19 Aug 2017, 00:49

pe acelea cladite pe foita de ceara si nu pe foita de parafina :!:
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori