Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde cornelioandanciu » 16 Dec 2017, 21:17

varza scrie:
teinegru64 scrie:Azi o rama cu puiet la eclozare.Maine a doua rama cu puiet la eclozare.
Bineanteles fara albine.Si tot asa .

In 15 zile vei avea cea mai puternica familie din stupina.
Astazi te ajuta si temperatura.

Multumesc pentru sfat. Idea era sa nu racesc puietul respectiv .... Chiar daca ii dau cu puiet la ecloionare albina din respectivul nucleu e putina si nu prea vad cum ar putea acoperi asa o arie. Ar fi mai interesant cu tot cu albina aferenta....

S-ar parea ca omul nu stie ce este o rama GATA de eclozionare, si ce inseamna sa il ajute temperatura. Este si normal ca vrea sa treaca 100 de familii peste iarna,S-a cam prins dumnealui ca doar la interior i-ar reusi chestia asta in nucleu mic.
Eu cred ca nu este rau ce a spus teinegru, dar mai bine , dupa parerea mea, este sa dai acea rama bine acoperita de albina, si matca sa fie tinuta izolata. Cum nu ai in ce ? Nu ai o cutie de chibrituri pe care s-o gauresti si s-o tii doua -trei ore ? Mai faci maine treaba asta inca o data, dupa care poti sa dai cate o rama cu puiet gata de eclozionare in fiecare zi, de data asta fara albina acoperitoare. A, am itat, acuma nu te mai ajuta timpul ! :D
cornelioandanciu

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde cornelioandanciu » 16 Dec 2017, 21:27

yuonyuon scrie:
cucubau scrie:Inainte de ai da puiet capacit , in minifamilie trebuie adaugate albine tinere nezburatoare suficiente cat sa acopere puietul.
Se scutura un fagure cu ceva albine tinere dupa diafragma si se tine stupul deschis pana ce toate albinele scuturate se linistesc apoi se inchide .
Dupa o zi se repeta operatia , dar de aceasta data se scutura mai multe albine.
Dupa inca o zi se poate adauga si rama cu puiet capacit.
Daca nu specificati nimic de polen inseamna ca nu apuca nici Octombrie.

Pai... da ! asa este. Oricum, treaba pe care vrea s-o faca este cu cantec, am vazut ca postarea este din luna august.
cornelioandanciu

Mesajde cornelioandanciu » 16 Dec 2017, 21:30

peterneamt scrie:Care e scopu-la la iniţiativă ? A , cercetare ! :roll:

Cand eram in armata, in plina glorie militara, uneori si eu imi puneam s o intrebare asemanatoare : Care este scopul real al AZP-urilor ? :D
cornelioandanciu

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR