Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dadant?

Mesajde varza » 07 Aug 2017, 10:29

Cum pot sa ajut 50 pana la 100 de albine sa treaca iarna? :lol: . Problema a aparut la un roi format pe o rama . Nu sa imperecheat matca .... si tot am introdus alta si alta pana intrun final am ramas cu f putina albina si o matca imperecheata. Acum mi-am propus sa il ajut cu puiet +albina de la un alt stup. Cum fac acest lucru fara sa imi omoare matca? Nu am la indemana nimic pentru izolarea matci . Care ar fi variantele pentru a il ajuta sa treaca iarna?multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde Closcutz » 07 Aug 2017, 11:33

Cea mai buna varianta ar fi sa schimbi regina batrana din alta familie cu aceasta...dar din cate inteleg regina celor 50 de ambine provine din botca de salvare asa ca nu stiu cat de prolifica e. In principiu in aceasta configuratie n-are sanse de supravietuire.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde varza » 07 Aug 2017, 11:43

Closcutz scrie:Cea mai buna varianta ar fi sa schimbi regina batrana din alta familie cu aceasta...dar din cate inteleg regina celor 50 de ambine provine din botca de salvare asa ca nu stiu cat de prolifica e. In principiu in aceasta configuratie n-are sanse de supravietuire.

Regina as prefera sa o pastrez daca e posibil si sa iernez nucleul acesta in interior dar nu stiu exact cum sa ii ofer albina fara sa imi omoare matca. In stupii ceilalti inca se afla mult puiet si albina cu care as putea ajuta acest nucleu. Ideea e ca avand anul acesta ceva probleme cu imperecherea matcilor as dori sa o pastrez sa pot la nevoie sa il unesc in caz ca vreo matca da coltul. Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde teinegru64 » 07 Aug 2017, 11:49

Azi o rama cu puiet la eclozare.Maine a doua rama cu puiet la eclozare.
Bineanteles fara albine.Si tot asa .

In 15 zile vei avea cea mai puternica familie din stupina.
Astazi te ajuta si temperatura.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde varza » 07 Aug 2017, 21:56

teinegru64 scrie:Azi o rama cu puiet la eclozare.Maine a doua rama cu puiet la eclozare.
Bineanteles fara albine.Si tot asa .

In 15 zile vei avea cea mai puternica familie din stupina.
Astazi te ajuta si temperatura.


Multumesc pentru sfat. Idea era sa nu racesc puietul respectiv .... Chiar daca ii dau cu puiet la ecloionare albina din respectivul nucleu e putina si nu prea vad cum ar putea acoperi asa o arie. Ar fi mai interesant cu tot cu albina aferenta....
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde yuonyuon » 07 Aug 2017, 22:15

varza scrie:
teinegru64 scrie:Azi o rama cu puiet la eclozare.Maine a doua rama cu puiet la eclozare.
Bineanteles fara albine.Si tot asa .

In 15 zile vei avea cea mai puternica familie din stupina.
Astazi te ajuta si temperatura.


Multumesc pentru sfat. Idea era sa nu racesc puietul respectiv .... Chiar daca ii dau cu puiet la ecloionare albina din respectivul nucleu e putina si nu prea vad cum ar putea acoperi asa o arie. Ar fi mai interesant cu tot cu albina aferenta....
daca faci asa nu trece nici noiembrie iti garantez.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde cucubau » 07 Aug 2017, 22:57

Inainte de ai da puiet capacit , in minifamilie trebuie adaugate albine tinere nezburatoare suficiente cat sa acopere puietul.
Se scutura un fagure cu ceva albine tinere dupa diafragma si se tine stupul deschis pana ce toate albinele scuturate se linistesc apoi se inchide .
Dupa o zi se repeta operatia , dar de aceasta data se scutura mai multe albine.
Dupa inca o zi se poate adauga si rama cu puiet capacit.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde yuonyuon » 07 Aug 2017, 23:10

cucubau scrie:Inainte de ai da puiet capacit , in minifamilie trebuie adaugate albine tinere nezburatoare suficiente cat sa acopere puietul.
Se scutura un fagure cu ceva albine tinere dupa diafragma si se tine stupul deschis pana ce toate albinele scuturate se linistesc apoi se inchide .
Dupa o zi se repeta operatia , dar de aceasta data se scutura mai multe albine.
Dupa inca o zi se poate adauga si rama cu puiet capacit.
Daca nu specificati nimic de polen inseamna ca nu apuca nici Octombrie.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde varza » 08 Aug 2017, 16:06

Multumesc cucubau pentru explicatie asa am sa si fac dar doresc sa va intreb daca e necesar uniformizare de orice fel atunci cand scutur albina sau daca trebuie sa iau alte masuri de siguranta? Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde cucubau » 08 Aug 2017, 19:23

Ca masura de siguranta : dupa diafrgma sa existe un fagure gol fara miere . Albinele se scutura in spatiul dintre fagurele gol si perete si se asteapta cu stupul desfacut pana ce toate albinele se linistesc , adica toate cele adulte au zburat.
Nu este necesar a se uniformiza mirosurile.
Inca un amanunt ; daca nu exista cules operatia se va executa cat mai spre seara.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde yuonyuon » 08 Aug 2017, 22:52

cucubau scrie:Ca masura de siguranta : dupa diafrgma sa existe un fagure gol fara miere . Albinele se scutura in spatiul dintre fagurele gol si perete si se asteapta cu stupul desfacut pana ce toate albinele se linistesc , adica toate cele adulte au zburat.
Nu este necesar a se uniformiza mirosurile.
Inca un amanunt ; daca nu exista cules operatia se va executa cat mai spre seara.
Nu poti sa faci treaba asta in alta cutie goala, si dupaia doar adaugi rama seara ?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde un OM » 09 Aug 2017, 08:33

Operatiile de unificare sunt multe. Alegerea uneia dintre ele tine doar de timpul alocat si priceperea stuparului. Nu exista metoda infailibila. Am avut prieten care s-a incapatanat sa uneasca albina unei familii bezmetice de 10 rame cu 5 roi, cate doua rame de albina fiecaruia. Rezultatul...spectaculos, 4 matci omorate, zeci de manevre de unificari cu alte familii. Era foarte bucuros dupa vreo doua saptamani ca a reusit sa stabilizeze situatia.
Pe de alta parte 100 de albine nu vor trece iarna niciodata intr-un stup cu rama Dadant. Ca le vei trece iarna in nuclee mititele, cu miere de salcam, cu adaosuri de alte 100 de albine din luna in luna, cu deranjul altor familii in luni de iarna cand ar trebui sa intorci fundul pe partea ailalta, normal ca se poate. Ce prietenul meu cu bezmeticele nu era mandru ca i-au reusit unificarile intr-un final?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde vulpea » 10 Aug 2017, 23:49

varza,se poate trece 'rama' peste iarna numai asa:in casa + temperatura constanta 25*(impachetare ca de iarna,chiar daca sunt in casa = metoda rusilor) + 'metoda' lui teinegru(rame adaugate cate una la 24h ,dar nu in nestire ci doar cand/daca mai e cazul functie de cat pot 'duce' albinele existente) + stimulare LA GREU regina ca sa mai continuie ponta + MAI ALES , asigurare cu pastura stanga/dreapta si bineinteles hrana din belsug.toate astea,cat mai repede cat mai e cald inca.PS. in casa, inteleg sa inconjor 'ministupul' intr-un paralelipiped de sipca pe care asi prinde pe toate laturile tifon care sa izoleze complect 'ministupul' de restul incaperii si la care asi 'bodicai' pentru operatiuni si control/supraveghere numai spre seara(posibilitate si de zbor 'local' daca au nevoie albinele).astea toate NUMAI DE DRAGUL ALBINELOR SI A REUSITEI IN ASEMENEA SITUATIE.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde varza » 11 Aug 2017, 17:07

Multumesc tuturor de sfat. Aseara am administrat albina tanara de pe o rama .... Dupa diafragma.... Azi mai administrez o parte iar maine prima rama cu puiet capacit. Fac aceasta doar pentru acea matca ;) voi verifica inainte de administrarea acelei rame si prezenta matci.... Cat despre pastrarea acestui nucleu in casa ar fi interesant macar pentru experienta. Nu am incercat pana acum.Deci cum trebuie sa fie conditiile din casa referitor la luminozitate, aerisire, temperatura? Banuiesc ca temperatura ar trebui sa fie undeva la 5grade celsius ca sa nu zboare..... Ai cumva niste filme la modul in care te-ai gandit? Multumesc mult tuturor pentru sfaturi
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde varza » 13 Aug 2017, 18:20

Eram dator cu un update..... Matca nu a suferit asa ca azi se plimba linistita. Cum numarul albinelor a crescut am administrat si o rama de puiet la eclozionare. Multumesc tuturor .
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde peterneamt » 13 Aug 2017, 18:53

Care e scopu-la la iniţiativă ? A , cercetare ! :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori