Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Rama cu polen(pastura)in centrul cuibului

Mesajde Arhivistu » 19 Aug 2017, 20:56

Toata lumea se confrunta cu blocari de cuib in perioada iulie august..si peste tot se recomanda,deblocarea cuibului. Buna recomandare,dar nimeni nu a mai zis ca asa zisa deblocare, cu o rama extrasa (ca nu o facem cu rame noi) aduce peste o saptamana o rama aproape plina de miere si polen in imprejurimirele centrului cuibului(asa zisa rama de deblocare de obicei e umpluta de miere).intrebarea de 100 de puncte,ce faceti cu rama aia?h
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Rama cu polen(pastura)in centrul cuibului

Mesajde luci » 19 Aug 2017, 21:20

O rama cu pastura in centrul cuibului e f. valoroasa si e f importanta in primavara la dezvoltare dar doar familiile ce intra in al 2-lea an de productie au asa ceva adica la roi cam lipseste.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Rama cu polen(pastura)in centrul cuibului

Mesajde gica.mosu » 20 Aug 2017, 08:15

.....In ultimile 3wekenduri am parcurs peste o mie de Km prin tara si vai mama looor a unor stupi din unele zone de ses unde nu sunt scavai rauri si un cules tarziu de polen :shock: Asadar, acea rama o notezi ff frumos cu un marcher=un punct-X si o asezi penulstima in stg-dreapta ...apoi stimulezi-completezi+ce intra da'fara si ai la nevoie in primavara....P.S-Spor la....stimulat cand si cu ci aveti fiecare :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Rama cu polen(pastura)in centrul cuibului

Mesajde Arhivistu » 20 Aug 2017, 12:39

Marea majoritate o mută de acolo.dar de ce sa o mutam,nu stiu ele mai bine unde trebuie sa fie polenul?
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Rama cu polen(pastura)in centrul cuibului

Mesajde filip » 20 Aug 2017, 13:03

Arhivistu scrie:Marea majoritate o mută de acolo.dar de ce sa o mutam,nu stiu ele mai bine unde trebuie sa fie polenul?

Polenul e pus doar in celula de albina.
Apoi daca in mijlocul cuibului e pus ramul cu foita si peste tot e blocat,normal ca acolo e pusa pastura.
Cum se impaca ramul nou iarna in mijlocul cuibului e o alta discutie,mai ales ca nu a apucat sa eclozioneze nici macar o generatie de puiet.
Apropos am cumparat matci caucaziene de la Apiexpert,au o tendinta formidabila de blocare cu polen.Se stie ca albinele capacesc pastura pentru iarna.
Intrebare:
Cum stim daca sub capaceala avem polen ori miere?
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Rama cu polen(pastura)in centrul cuibului

Mesajde gica.mosu » 20 Aug 2017, 13:18

.....Ii pui punct s-au X si o muti unde trebuie......o capacesc daca au cu ci si cand le tb "sar" la ea :idea: P.S- Sunt fff muuuulti "apicultori" care nu stiu aranja=organiza un stup-cuib in dif perioade ale anului-vara toamna(de regula -polen in cuib=mijloc=lipsa de nectar)...si tb luat masurile cuvenite...daca le stii....e grele "cititul" unui stup-carti :mrgreen: ...P.S2 -am intalnit des ac situatii...si cand au inceput sa intre nectar s-au din "MRCHET"ele si-au reglat singure TB in propria "bucatarie"... :shock:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori