Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Protectie viscol

Mesajde jonny_it » 15 Sep 2017, 13:55

Pe vatra din Iasi iarna sufla vantul binisor, as vrea sa fac un paravan si sa protejez cat de cat stupii.

Ma gandeam sa folosesc ceva de genul:

https://www.olx.ro/oferta/plasa-umbrire-95-3m-original-din-olanda-ID3Peei.html#67cbb40980

Oare rezista iarna, il pot prinde din 2 in 2 metri + sus si jos pe toata lungimea. Vantul o sa fie perpendicular pe plasa.
O solutie ar fi sa intorc stupii cu spatele catre zona de unde vine vantul dar terenul este putin inclinat si nu prea imi permite.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Protectie viscol

Mesajde Balian » 15 Sep 2017, 15:03

jonny_it scrie:Pe vatra din Iasi iarna sufla vantul binisor, as vrea sa fac un paravan si sa protejez cat de cat stupii.

Ma gandeam sa folosesc ceva de genul:

https://www.olx.ro/oferta/plasa-umbrire-95-3m-original-din-olanda-ID3Peei.html#67cbb40980

Oare rezista iarna, il pot prinde din 2 in 2 metri + sus si jos pe toata lungimea. Vantul o sa fie perpendicular pe plasa.
O solutie ar fi sa intorc stupii cu spatele catre zona de unde vine vantul dar terenul este putin inclinat si nu prea imi permite.

Se pare perfect. Dar prins în 3-4 locuri sus şi jos în 2 metri ca pe poză. Montat pe gard cu plasă de sârmă şi vântul să apese ţesătura pe ea.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Protectie viscol

Mesajde jonny_it » 15 Sep 2017, 16:12

Balian scrie:Oare rezista iarna, il pot prinde din 2 in 2 metri + sus si jos pe toata lungimea. Vantul o sa fie perpendicular pe plasa.
O solutie ar fi sa intorc stupii cu spatele catre zona de unde vine vantul dar terenul este putin inclinat si nu prea imi permite.

Se pare perfect. Dar prins în 3-4 locuri sus şi jos în 2 metri ca pe poză. Montat pe gard cu plasă de sârmă şi vântul să apese ţesătura pe ea.[/quote]

Problema este ca in fata stupilor nu am gard, am pus gard viu dar este mic.
Pun tarusi din lemn din 2 in 2 metri si prind bine de ei. Oare tine? :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Protectie viscol

Mesajde cantemir » 15 Sep 2017, 19:45

Vantul perpendicular pe plasa, e ok!
Dar daca vantul aduce zapada, atunci vei avea troiene cat plasa de inalte, fix in zona protejata! Adica pe stupi!

Solutia mea: randul de stupi paralel cu directia vantului. Primul stup va prelua (cu stanga) vitregia naturii dar ii va proteja pe ceilalti. Vantul nu va nametii zapada pe stupi ci le va curata scandurile de zbor!
Ultima oară modificat de cantemir pe 15 Sep 2017, 19:56, modificat de 2 ori în total.
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Protectie viscol

Mesajde mellis » 15 Sep 2017, 19:48

Salut,
cativa ani in camp am incercat diferite variante..
cea mai rezistenta este aceasta din poza..
Stalpi din 2 metrii, paleti prinsi unii de altii in spatele stalpilor...si folie rezistenta peste ei..
inclinatia te ajuta sa treaca vantul peste..
poza e facuta pe vatra veche in spatele stupilor

Daca plasa gasita de tine are gauri - cum cred - nu te ajuta prea mult..
in fata - la cativa metrii de ei - 3 sau 4 m - aveam gard cu stalpi fier si sarma sudata peste..
peste plasa am pus folie de la Hornbach - 2m per 6 - cam scumpa dar foarte rezistenta...
problema este ca pana la urma se rupe..o schimbam o data pe an..
ultimele retusari- dupa foc - am pus folie albastra de la DededeOM - calitate PRET bun! si face treaba...

Prinderea iarasi este importanta...doar cu coliere de plastic nu este suficient - am folosit leaturi de lemn sus si la mijloc..
la urma am renuntat la cele de mijloc - doar sus..
cand bate vantul din fata stupilor - folia se lipeste de gard - ii protejeaza - cand bate din spate - se ridica si nu se rupe..!!
este o metoda ce sperie si pasarile ;)

Pun poza cand gasesc..
Sanatace!
Fişiere ataşate
ParavanVant.JPG
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Protectie viscol

Mesajde mellis » 15 Sep 2017, 19:58

in tinerrete ...mai foloseam lemn in fata urdinisului ..
LEMNUL NU BLOCHEAZA URDINISUL - ESTE DOAR LA CATIVA CM IN FATA LUI ...albinele pot iesi la zbor can vor..Nu o mai folosesc de mult(I)..
In spate dupa primele MEuri se vede una din primele plase folosite..
PLasa de UMBRIRE nu protejeaza impotriva vantului!!!
Daca ai funduri detasabile - cea mai frumoasa metoda este - burete la capac si intre corpuri - invatat de Nea Gica - si CORP BECI!!!este aur!!
...
AM mai atasat o chestie ce mi-a placut intr-un parc belgian..ma gandeam sa-l folosesc ca paravan pe noua vatra ...
am multe crengi din defrisare..dar imi e frica de ..FOC..
Sanatace..
Fişiere ataşate
GardCRENGI.jpg
MEMartie2015.JPG
MEMartie2015.JPG (31.86 KiB) Vizualizat de 10765 ori
Ultima oară modificat de mellis pe 15 Sep 2017, 20:03, modificat 1 dată în total.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Protectie viscol

Mesajde jonny_it » 15 Sep 2017, 20:01

cantemir scrie:Vantul perpendicular pe plasa, e ok!
Dar daca vantul aduce zapada, atunci vei avea troiene cat plasa de inalte, fix in zona protejata! Adica pe stupi!

Solutia mea: randul de stupi paralel cu directia vantului. Primul stup va prelua (cu stanga) vitregia naturii dar ii va proteja pe ceilalti. Vantul nu va nametii zapada pe stupi ci le va curata scandurile de zbor!


Pai asa sunt acum si asa vreau sa-l las, invers nu pot sa-i pun. Dar as pune ceva sa nu-i sufle vantul toata iarna. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Protectie viscol

Mesajde mellis » 15 Sep 2017, 20:08

Uite si poza..m-a salvat cativa ani...de pierderi...
Acum pe noua vatra .. i-am ascuns in padure..
am o descgidere in fata lor - dar folosesc 2 cutii mari pt vant...
cu folia ce vrei tu sa o folosesti poti face ...umbrar - ca in numele ei...dar pt la VARA!!
Fişiere ataşate
UMBRAR.jpg
ProtVant.jpg
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Protectie viscol

Mesajde Balian » 16 Sep 2017, 10:00

jonny_it scrie:
cantemir scrie:Vantul perpendicular pe plasa, e ok!
Dar daca vantul aduce zapada, atunci vei avea troiene cat plasa de inalte, fix in zona protejata! Adica pe stupi!

Solutia mea: randul de stupi paralel cu directia vantului. Primul stup va prelua (cu stanga) vitregia naturii dar ii va proteja pe ceilalti. Vantul nu va nametii zapada pe stupi ci le va curata scandurile de zbor!


Pai asa sunt acum si asa vreau sa-l las, invers nu pot sa-i pun. Dar as pune ceva sa nu-i sufle vantul toata iarna. :)

Cred că este bine cum îl ai. Dacă pui ceva de vânt, plasa cred că este mai bună decât folia care face gălăgie şi se desprinde. Plasa diminuează vântul în putere nu-l blochează.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Protectie viscol

Mesajde mellis » 16 Sep 2017, 15:07

rasfoind...ti-am gasit un gard pt vant ;)
Fişiere ataşate
moving.JPG
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Protectie viscol

Mesajde mellis » 17 Sep 2017, 00:30

cantemir scrie:Solutia mea: randul de stupi paralel cu directia vantului. Primul stup va prelua (cu stanga) vitregia naturii dar ii va proteja pe ceilalti. Vantul nu va nametii zapada pe stupi ci le va curata scandurile de zbor!


La voi vantul bate doar dintr-o directie? Sau ii muti dupa cum bate ...
Ma intreb oare de ce DM acopera toate gaurile..

min 5:38
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Protectie viscol

Mesajde cantemir » 17 Sep 2017, 06:39

La noi, da! Se numeste Crivat si bate numai dinspre est. Prin comparatie, restul sunt adieri.
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Protectie viscol

Mesajde teinegru64 » 17 Sep 2017, 13:01

http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Protectie viscol

Mesajde State » 17 Sep 2017, 14:24

cantemir scrie:Vantul perpendicular pe plasa, e ok!
Dar daca vantul aduce zapada, atunci vei avea troiene cat plasa de inalte, fix in zona protejata! Adica pe stupi!

Solutia mea: randul de stupi paralel cu directia vantului. Primul stup va prelua (cu stanga) vitregia naturii dar ii va proteja pe ceilalti. Vantul nu va nametii zapada pe stupi ci le va curata scandurile de zbor!



Cea mai buna soluție.
Primul stup poate fi gol dar ancorat. :idea:

Plasa aia verde e buna doar daca ai bani sa o schimbi la 2 ani. Văzusem la cineva gard din plasa sudata, acoperita cu stuf. Avea 5 ani și era încă ok. Ar merge și cu coceni cred dar e migală multa.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Protectie viscol

Mesajde Balian » 17 Sep 2017, 19:37

Primul stup gol şi ancorat, foarte ingenios. Am gard de plasă acoperit cu stuf de cca 10 ani.
Odată am pus un rând nou de rogojină peste cel vechi. Merge. Mi se pare fiabil.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Protectie viscol

Mesajde State » 17 Sep 2017, 20:18

Cat de ieftină e rogojina aia?
Arata și bine, fata de alte variante.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori