Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Protectie viscol

Mesajde mellis » 20 Sep 2017, 16:19

de la padure este bine..capace zburate - chiar daca erau paleti peste ele - hranitoare si izolatoare adunate de prin pomi dar stupii pe pozitie..
Momentan am 2 cutii mari ca protectie de vant in zona fara verdeata..Va
Santace buna!
Fişiere ataşate
ProtectieVant.jpg
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Protectie viscol

Mesajde Arhivistu » 20 Sep 2017, 16:21

Gard nu ai acolo?..nu intra animale salbatice?
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Protectie viscol

Mesajde mellis » 20 Sep 2017, 16:58

vatra este noua - abia le-am dus de cateva saptamani...
am inceput sa fac gauri pt gard in fata - spatele are gard - mai trebuie fata si lateralele.
Mai am destul de lucru - stalpii metal i-am scos cu macaraua de pe vechea locatie (era sa fiu spintecat de vreo 2 la extragere) - si plasa asteapta zile insorite sa pot sa o montez..
Saptamanile acestea nu pot sa fac asta...dar este in plan - sper in octombrie ...
La vechea locatie am dat gauri pt stalpi manual cu sfredelul - acum am chemat din publitim - 2 baieti cu foreza profesionista ..
Au venit chiar in ziua cand am mutat albinele - dupamasa - si au lucrat cu masca - dupa ce au facut pe vitejii...si i-am uns cu tinctura propolis in cap...
le-am lasat ciubuc pt curaj ;)
Sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Protectie viscol

Mesajde State » 20 Sep 2017, 19:43

Am găsit o soluție pe care o voi pune in practica în următoarele zile: Mesh. Va țin la curent.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori