Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Interventia in cuib

Mesajde paul » 22 Apr 2018, 09:15

lucky5strike scrie:Ca idee generala, mare atentie la pastrarea ordinii ramelor in cuib... spargerea cuibului este un concept depasit.


Explica de ce spargerea cuibului este un concept depasit ? Daca poti explica, fa-o intr-un limbaj cat mai putin ermetic, ca sa priceapa si neuronul meu ceva ! 8-)
Daca tot operez eu cu ... concepte depasite, de vreo 3 saptamani tot sparg cuiburi si am ajuns sa am familii super la data aceasta din calendar si mai ales in zona mea. Acum mai putin de o luna era zapada de 30 cm ! ;)
Nu sfatuiesc pe nimeni sa faca ca mine. Am spus-o ... atat ma pricep, atat fac. Eu sparg cuiburi pt. dezvoltare si ravasesc rame pt. a nu intra in friguri ! 8-)
Ca fapt divers ... vinerea trecuta am spart cuibul la unii cu cate 2 rame, vinerea asta totul era ouat si larve, adica ... intr-o saptamana . Totu-i sa apreciezi corect albina de acoperire si bineinteles sa stimulezi cu sirop !
Si daca tot iti place s-o faci pe-a profesorul si in aceasta materie ( eu inca nu-s convins ca ai fi ) nu prezinti tu vreo metoda modernista, novativa ? Moca, bineinteles ... 8-)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Interventia in cuib

Mesajde Shrek » 22 Apr 2018, 10:30

Intrebarea este daca dupa" imburdarea" ramelor , mai ai si cules? Sau numai " musca"?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Interventia in cuib

Mesajde codrean.iulian » 22 Apr 2018, 16:47

Bambucha scrie:Madalin, banuiesc ca folosesti rama tip dadant, ti-ai facut un calcul de cate ori lucrezi intr-un cuib pe an? In medie.

buna ziua! am si eu doi MER la care nu am umblat decat sa ma uit pt placerea mea pe cand la dadant nu le mai tin numarul :D
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: Interventia in cuib

Mesajde vulpea » 22 Apr 2018, 16:53

@ Shrek :la cate sisteme de stupi s-au 'descoperit',mie mi se pare de-a dreptul firesc sa existe si ,cel putin,tot atatea 'proceduri' de lucru.dar pe noi ne 'omoara' stasurile impuse de unii prea destepti fata de gloata de 'prostime'.aviz special pentru Shrek !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Interventia in cuib

Mesajde Shrek » 22 Apr 2018, 17:24

vulpea scrie:@ Shrek :la cate sisteme de stupi s-au 'descoperit',mie mi se pare de-a dreptul firesc sa existe si ,cel putin,tot atatea 'proceduri' de lucru.dar pe noi ne 'omoara' stasurile impuse de unii prea destepti fata de gloata de 'prostime'.aviz special pentru Shrek !

Trebe sa semnez un'eva pentru aviz ori merem pe încredere?! Mare lucru , n-am priceput din ceea ce ai scris dumneata mai sus, doar ca m-ai vazut prin " gloata de prostime" dar asta nu-i bai! Odata cu varsta, omu' începe sa aibă vedenii, sa auda voci , ...chestii d-astea!
Întrebarea era simpla, daca in afara de prevenirea roitului, Paul scoate si miere ori face " decat"roiuri?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Interventia in cuib

Mesajde vulpea » 22 Apr 2018, 23:37

chestia e ca ai cam imbatranit si m'neatale,pentru ca nu pricepusi ca nu te-am inclus in 'prostime' ci din contra.cand sa vin sa ma 'imprumuti' si pe mine cu un roi 'neaos' ?
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori