Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Interventia in cuib

Mesajde ignatov andrei » 13 Noi 2017, 03:27

paul scrie:Si ca sa fiu cat de cat la subiect ... dupa ce-am incheiat cuibul si mai ales dupa ce i-am pus catul (1/2) umblu in cuib odata la 3 saptamani ca sa-i fac operatiunile necesare sa nu intre in friguri fara sa iau rame cu puiet ( adaug cat daca-i nevoie si rotesc ramele din cuib) .


Ce mama dracu' mai intrebi, cand consultantii tai (nici macar nu-ti mai stiau nr. telefon) te sfatuiesc stiintific...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Interventia in cuib

Mesajde paul » 13 Noi 2017, 23:56

irina scrie:In 3 saptamani are timp sa paraseasca lada :D
Cum rotesti ramele din cuib?

Teoretic, regina are timp in aste 3 saptamani sa paraseasca lada, dar ... n-o face ! Nu ma intreba de ce, ca nu stiu sa-ti raspund. Probabil creez eu un haos atat de total astfel incat albinele in perioada asta abia reusesc sa se stabilizeze si nu le mai arde de nunta. Dupa care iar le destabilizez la 3 saptamani si tot asa pana la finalul sezonului ... ;)
Irina, iti place iobageala ? Daca nu-ti place, nu-ti recomand metoda, e iobagie in forma cea mai pura !
As renunta oricand la metoda, dar nestiind alta mai buna ... umblu din 3 in 3 saptamani prin cuib in sezon . ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Interventia in cuib

Mesajde lucky5strike » 14 Noi 2017, 01:35

Stapanirea focului... imblanzirea fiarelor... exodul din Egipt... dezrobirea tiganului... emanciparea femeii... omenirea s-a tot impiedicat si... tot a trecut mai departe...

Doar Paulica al meu se condamna la vesnica iobagie apicola! :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Interventia in cuib

Mesajde Bambucha » 14 Noi 2017, 09:18

Si tie ce-ti mai place dansul! cu ursul ;)

Hai si cu neste argumente sa priceapa si elevii cum de nu mai pui mana pe rama vreme de 5-6 ani.
Ipoteza/concluzie/demonstratie
Iobagi pana la urma suntem cu totii. :mrgreen:
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Interventia in cuib

Mesajde irina » 14 Noi 2017, 10:20

paul scrie:Irina, iti place iobageala ? Daca nu-ti place, nu-ti recomand metoda, e iobagie in forma cea mai pura !
As renunta oricand la metoda, dar nestiind alta mai buna ... umblu din 3 in 3 saptamani prin cuib in sezon . ;)

Imi place/nu-mi place.....dar si daca intra in friguri.... umblu saptamanal in cuib ;) .Multam.
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Interventia in cuib

Mesajde paul » 14 Noi 2017, 21:00

irina scrie:Imi place/nu-mi place.....dar si daca intra in friguri.... umblu saptamanal in cuib ;) .Multam.

OK !
Cum procedez eu ... dupa ce adaug catul si acesta se ocupa de albine cam 70-80% ma apuc de ravasirea ramelor din cuib.Scot ramele marginase care de obicei au miere, polen si cateodata putin puiet. Caut ramele cu oua si ramele cu larvar si cu ele incep formarea noii structuri, concomitent din ambele laterale ale lazii (stg. - dr.) astfel ... prima rama cea de langa doaga este rama cu oua, a doua este cea cu larvar, urmatoarea cu puiet capacit mai proaspat si cealalta cu puiet capacit la eclozare. Raman cele doua rame marginase pe care le decapacesc si le pun exact in mijlocul cuibului,practic rup cuibul in doua. Daca catul de 1/2 este ocupat cam 7-8 rame ii mai dau un cat de 1/2 deasupra cuibului, deci catul care a fost peste cuib pana la ravasire devine catul 2. Si tot asa din 3 in 3 saptamani,pana fac roii sau pana prin august ... Timpul asta de 3 saptamani e relativ, functie de distanta unde am amplasati stupii, functie de acuwetter,functie de timpul pe care-l am disponibil ... mai devreme de 2 saptamani n-am trecut niciodata si cel mai tarziu cam dupa 23 zile.
Anul asta la sf. lui iunie aveam stupii cuib + 3 caturi ( un cat 3/4 + 2 caturi 1/2 )si nu aveam nicio botca sa fac si eu un roi. Eu nu stiu ce-i ala taiat botci .
Precizez ca lucrez cu rasa maidaneza F0 ! ;)
Rog emeritii sa nu-mi sara la beregata, atat ma pricep atat fac !
Si ca sa respect intru totul adevarul, m-am inspirat dintr-un filmulet pus pe Youtube postat de Dragoselu, caruia ii multumesc pentru acest lucru.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Interventia in cuib

Mesajde ignatov andrei » 15 Noi 2017, 21:36

Muhaiele... surde dom'le, ca altfel...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Interventia in cuib

Mesajde MUSTA » 16 Noi 2017, 10:08

paul scrie:
irina scrie:Imi place/nu-mi place.....dar si daca intra in friguri.... umblu saptamanal in cuib ;) .Multam.

OK !
Cum procedez eu ... dupa ce adaug catul si acesta se ocupa de albine cam 70-80% ma apuc de ravasirea ramelor din cuib.Scot ramele marginase care de obicei au miere, polen si cateodata putin puiet. Caut ramele cu oua si ramele cu larvar si cu ele incep formarea noii structuri, concomitent din ambele laterale ale lazii (stg. - dr.) astfel ... prima rama cea de langa doaga este rama cu oua, a doua este cea cu larvar, urmatoarea cu puiet capacit mai proaspat si cealalta cu puiet capacit la eclozare. Raman cele doua rame marginase pe care le decapacesc si le pun exact in mijlocul cuibului,practic rup cuibul in doua. Daca catul de 1/2 este ocupat cam 7-8 rame ii mai dau un cat de 1/2 deasupra cuibului, deci catul care a fost peste cuib pana la ravasire devine catul 2. Si tot asa din 3 in 3 saptamani,pana fac roii sau pana prin august ... Timpul asta de 3 saptamani e relativ, functie de distanta unde am amplasati stupii, functie de acuwetter,functie de timpul pe care-l am disponibil ... mai devreme de 2 saptamani n-am trecut niciodata si cel mai tarziu cam dupa 23 zile.
Anul asta la sf. lui iunie aveam stupii cuib + 3 caturi ( un cat 3/4 + 2 caturi 1/2 )si nu aveam nicio botca sa fac si eu un roi. Eu nu stiu ce-i ala taiat botci .
Precizez ca lucrez cu rasa maidaneza F0 ! ;)
Rog emeritii sa nu-mi sara la beregata, atat ma pricep atat fac !
Si ca sa respect intru totul adevarul, m-am inspirat dintr-un filmulet pus pe Youtube postat de Dragoselu, caruia ii multumesc pentru acest lucru.
dati-ne un link cu Dragoselu
MUSTA
 
Mesaje: 116
Membru din: 17 Ian 2013, 16:20

Re: Interventia in cuib

Mesajde paul » 16 Noi 2017, 21:06

MUSTA scrie: dati-ne un link cu Dragoselu

Asta am intentionat insa, ca de obicei cand cauti un lucru ... nu-l gasesti ! ;) N-am timp sa stau sa caut filmuletul.
Nu-s convins ca am facut la virgula ceea ce era prezentat in filmulet, posibil sa fi interpretat ceva intr-o maniera mai personala, habar n-am, mai sus v-am spus cum procedez eu !
Si apropos de ... spus, am facut-o pentru ca cineva s-a aratat interesat de rotirea ramelor in cuib (modul meu de lucru). Si m-am mai gandit ca poate o sa foloseasca si vreunui coleg incepator cand o sa inceapa presiunea roitului. Nu pentru a aduna laicuri sau dislaicuri ... ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Interventia in cuib

Mesajde vulpea » 16 Noi 2017, 22:10

daca tot e metoda ta de lucru( inseamna ca i-ai 'descoperit' logica),detaliezi,pentru 'muritori' , care e aceasta logica si deci care sunt avantajele in final ?.daca s-a scris despre asa ceva pina acuma,sigur sunt un comod care nu mai catadixesta sa mai caute.te rog ,stima !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Interventia in cuib

Mesajde activ » 16 Noi 2017, 23:03

paul scrie:
MUSTA scrie: dati-ne un link cu Dragoselu

Asta am intentionat insa, ca de obicei cand cauti un lucru ... nu-l gasesti ! ;) N-am timp sa stau sa caut filmuletul.
Nu-s convins ca am facut la virgula ceea ce era prezentat in filmulet, posibil sa fi interpretat ceva intr-o maniera mai personala, habar n-am, mai sus v-am spus cum procedez eu !
Si apropos de ... spus, am facut-o pentru ca cineva s-a aratat interesat de rotirea ramelor in cuib (modul meu de lucru). Si m-am mai gandit ca poate o sa foloseasca si vreunui coleg incepator cand o sa inceapa presiunea roitului. Nu pentru a aduna laicuri sau dislaicuri ... ;)
Fişiere ataşate
FB_IMG_1507365673923.jpg
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Interventia in cuib

Mesajde asd5 » 17 Noi 2017, 10:36

... "presiunea roitului" ... mai degraba obsesia incepatorilor de a nu ramane cu lazile goale insa o chestie: ca si hobist nu imi doresc inmultire pentru ca oricum nimeni nu cumpara de la mine asa ca din punctul meu de vedere e o temere falsa asta cu roitul.

Mai bine lasi familiile sa bubuie si faci miere ca in fond asta e idea apiculturii. Relax.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Interventia in cuib

Mesajde irina » 17 Noi 2017, 12:42

asd5 scrie:Mai bine lasi familiile sa bubuie si faci miere ca in fond asta e idea apiculturii. Relax.

Daca le lasi sa bubuie prea tare nu mai faci nici miere si ramai si fara albine in lada. :lol:
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Interventia in cuib

Mesajde Balian » 17 Noi 2017, 13:16

asd5 scrie:... "presiunea roitului" ... mai degraba obsesia incepatorilor de a nu ramane cu lazile goale insa o chestie: ca si hobist nu imi doresc inmultire pentru ca oricum nimeni nu cumpara de la mine asa ca din punctul meu de vedere e o temere falsa asta cu roitul.

Mai bine lasi familiile sa bubuie si faci miere ca in fond asta e idea apiculturii. Relax.

Puteți să ne prezentați și nouă, metoda de intreținere "relax"? :?:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Interventia in cuib

Mesajde asd5 » 17 Noi 2017, 13:20

Continuati va rog discutiile. Nu vreau sa va intrerup mai mult decat am facut-o deja.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Interventia in cuib

Mesajde ignatov andrei » 17 Noi 2017, 19:46

asd5 scrie:... "presiunea roitului" ... mai degraba obsesia incepatorilor de a nu ramane cu lazile goale insa o chestie: ca si hobist nu imi doresc inmultire pentru ca oricum nimeni nu cumpara de la mine asa ca din punctul meu de vedere e o temere falsa asta cu roitul.

Mai bine lasi familiile sa bubuie si faci miere ca in fond asta e idea apiculturii. Relax.



asd5 scrie:Continuati va rog discutiile. Nu vreau sa va intrerup mai mult decat am facut-o deja.


Anonimatul si fumigenele nu fac parte din arsenalul unui om ce cunoaste apicultura...
Asa mi se pare, avand in vedere ca 90% din stupinele lumii se confrunta cu frigurile roitului!
Daca tu reusesti stapanirea acestui fenomen "cu bubuiala"... ar fi bine sa si explici (oricum nu rade nimeni de un anonim)...!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 98 vizitatori