Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Interventia in cuib

Mesajde irina » 09 Noi 2017, 13:23

Bambucha scrie:Asta fac si eu la cuibul dadant, si tot cred ca e multa manopera, coroborat cu restrangerea cuibului in toamna.
Lasarea unei astfel de familii pe 10 rame nerestransa are acelasi rezultat in productie!


Am lasat si eu anul trecut niste familii nerestranse.Dintre cele mai bune, cu albina multa si miere la fel. Le-am ocolit cu strangere de inima toata toamna.Le-am ocolit si-n primavara cand am plecat la rapita :D . Erau printre cele mai slabe, cu puiet insirat pe multe rame.Poate mi-a scapat ceva in ceea ce priveste nerestrangerea cuibului.
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Interventia in cuib

Mesajde yuonyuon » 09 Noi 2017, 13:49

Mircea_63 scrie:Habar nu am cum sa verific vitalitatea puietului si nici nu inteleg in ce consta, ca d'aia nu stiu nici cum sa o verific.
La lectia asta am lipsit.
Imi da cineva si mie caietul? :(
Semn ca puietul va fi viabil este cantitatea de laptisor in celule .puietul copact pe rama .

ce puteam sa facem noi ca sa avem puiet viabil : sa nu largim cuibu aiurea . sa ne asiguram ca avem pastura si ramele pentru puiet sunt de calitate. sunt mai multe .hrana etc cand totul e cum trebuie atuci puietu nu are incotro decat sa fie viabil ...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Interventia in cuib

Mesajde lucky5strike » 09 Noi 2017, 18:30

paul scrie:... cumparati de la mine matci ca nu va roiesc in veci si va fac si sute de kile per familie ! ;)

Vreau si eu loc pe lista lui... Paul Valoare !! :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Interventia in cuib

Mesajde mellis » 09 Noi 2017, 19:17

L5S - asta a fost intoarsa la fileu frumos ;)..
Paul - pai cum sa roiasca - nu umbla in cuib cu rama - dar ia un cat cu rame si albina din el - de exemplu - si nu mai roiesc..
sau pune un fund intre corpuri si face din unul 2 sau mai multi - si .. nu lucreaza cu rama...
Sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Interventia in cuib

Mesajde Avram » 09 Noi 2017, 19:36

cucubau scrie:. De cele mai multe ori omul vede doar ce vrea ... sau doar ce cunoaste




bine spus
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Interventia in cuib

Mesajde Bambucha » 09 Noi 2017, 19:59

irina scrie:
Am lasat si eu anul trecut niste familii nerestranse.Dintre cele mai bune, cu albina multa si miere la fel. Le-am ocolit cu strangere de inima toata toamna.Le-am ocolit si-n primavara cand am plecat la rapita :D . Erau printre cele mai slabe, cu puiet insirat pe multe rame.Poate mi-a scapat ceva in ceea ce priveste nerestrangerea cuibului.


Ati incercat sa introduceti un magazin-tampon sub cuib? Aici vad un mic dezavantaj primavara al cuibului dadant.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Interventia in cuib

Mesajde Bambucha » 09 Noi 2017, 20:10

lucky5strike scrie:Vitalitatea puietului inseamna puterea familiei.

Daca ai primavara:
- flux bun de albina cu polen pe urdinis,
- intervale bine ocupate,
- 10 kg rezerve de miere in cuib,

Puietul cam cum credeti ca arata?


In principiu da, dar nu e regula generala! Stii foarte bine ca in selectie e criteriu principal ;) sau ar trebui sa fie! Si chiar stupii de productie trebuie sa dea feedback pentru a ne confirma poteca ce buna.

Primavara e irelevant. Orice martoaga de familie are puiet compact, frumos, regulat, sanatos de ia ochii. E foame de dezvoltare... cine ramane in urma acolo se pune semnul crucii (urgent). Adevaratul test se face toamna, atunci se vede adevarul.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Interventia in cuib

Mesajde Bambucha » 09 Noi 2017, 20:26

Mircea_63 scrie:Habar nu am cum sa verific vitalitatea puietului si nici nu inteleg in ce consta, ca d'aia nu stiu nici cum sa o verific.
La lectia asta am lipsit.
Imi da cineva si mie caietul? :(


Nu vreau sa ma dau "dastept", dar o frana importanta in dezvoltarea familiei o are de multe ori imaginea puietului in asamblu. Un puiet compact, sanatos, lipsit de capace sparte, lipsit de larve intortocheate, stafidite, supte, lipsit de culori ciudate, galbejite, etc un astfel de puiet spune multe despre abilitatea familiei de a lupta cu bolile, boli care datorita aglomeratiilor de stupini, si mai ales pe fondul scaderii imunitatii in urma unei agrochimii din ce in ce mai nocive si agresive, sunt prezente in toate stupinele din Ro.

Si mai exista cazuri cand totul este ok, puiet de nota 10, matca tanara viguroasa, miere grupa mare... familia stagneaza deoarece musteste de nosema. La situatia asta se referea Lucky5strike.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Interventia in cuib

Mesajde Bambucha » 09 Noi 2017, 20:41

jonny_it scrie:
Bambucha scrie:Ok, cand ar trebui cercetata vitalitatea puietului ? Tu ce operatii faci in cuib?

In ce priveste vitalitatea puietului o verific in special la familiile din care cresc regine sau care sunt folosite pentru cresterea de trantori.
In rest la sfarsitul verii examinez toate familiile(cu ocazia pregatirilor de iarna) si le dau o nota legat de vitalutatea puietului.

Desfac cuibul la toate familiile cam de 2 ori pe an, primavara si toamna.
Vara doar la cele din care fac roi/nuclee.


Unde am ingrosat asa procedez si eu, la nota sub 10 schimb regina indiferent de culoarea de pe torace!
Desfac cuibul doar toamna. Primavara e irelevant, constat doar prezenta pontei, starea generala si cam atat... in rest rame/caturi sau... desfiintari.
Toamna ai tot timpul de bilant, temperatura exterioara permite, vremea in septembrie e perfecta chiar fara sa fi invaziv cu intimitatea cuibului, este timp sa lucrezi aplecat si cu ochi critic.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Interventia in cuib

Mesajde paul » 09 Noi 2017, 21:09

lucky5strike scrie:Vreau si eu loc pe lista lui... Paul Valoare !! :lol:

Tot la stadiu de glume de autobaza ai ramas ??? :oops:
Ceva tehnica de lucru cu albina aia pe care-o cresti in ograda proprie de 8 ani si careia ii umbli in cuib odata la 5-6 ani se poate sa impartasesti si pe aici ??? Nu de alta dar poate te faci cu mai multe laicuri ... ca vad ca te pasioneaza sa faci colectie .;) Sau o avut dreptate C.I. -ul cand spunea ca tu daca nu-ti iese ceva nu dai nici gunoiul de sub pres daramite un sfat sau un ajutor ? ;)
Si ca sa fiu cat de cat la subiect ... dupa ce-am incheiat cuibul si mai ales dupa ce i-am pus catul (1/2) umblu in cuib odata la 3 saptamani ca sa-i fac operatiunile necesare sa nu intre in friguri fara sa iau rame cu puiet ( adaug cat daca-i nevoie si rotesc ramele din cuib) .
Ultima oară modificat de paul pe 09 Noi 2017, 21:19, modificat 1 dată în total.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Interventia in cuib

Mesajde jonny_it » 09 Noi 2017, 21:18

Bambucha scrie:Primavara e irelevant. Orice martoaga de familie are puiet compact, frumos, regulat, sanatos de ia ochii. E foame de dezvoltare... cine ramane in urma acolo se pune semnul crucii (urgent). Adevaratul test se face toamna, atunci se vede adevarul.


Si sa nu uitam loca europeana, care asa cum spune si cucubau este prezenta in 99% din stupine.
Unde este puiet pestrit este cel mai probabil loca. Aiurea este ca nu se manifesta prin simptomele pe care le stim si credem ca este de la nosema, varroa, etc ..
In vara care tocmai a trecut am testat cateva zeci de probe de la diversi apicultori, majoritatea aveau loca(infestare usoara) + nosema(infestare mare).
Parerea mea este ca totul pleaca de la poluare + varroa + chimicalele cu care combatem noi varroa.
Pe o vatra nu tratez deloc chimic, pe una tratez doar cat sa tin varroa sub control si pe ultima tratez cat sa nu ramana deloc. In 2-3 ani va spun concluziile. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Interventia in cuib

Mesajde paul » 09 Noi 2017, 21:50

mellis scrie:L5S - asta a fost intoarsa la fileu frumos ;)..
Paul - pai cum sa roiasca - nu umbla in cuib cu rama - dar ia un cat cu rame si albina din el - de exemplu - si nu mai roiesc..
sau pune un fund intre corpuri si face din unul 2 sau mai multi - si .. nu lucreaza cu rama...
Sanatace buna!

Mellis, eu stiu ca tu esti baiat fain si te bagi pentru prietenii aflati la inghesuiala, dar ... nu-i da idei ! Lasa-l pe el sa dea pe tasta si concluzionam ... dupa ! :lol:
Daca face asa cum ai zis tu ... nu mai face miere !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Interventia in cuib

Mesajde jonny_it » 09 Noi 2017, 21:55

Bambucha scrie:Unde am ingrosat asa procedez si eu, la nota sub 10 schimb regina indiferent de culoarea de pe torace!
Desfac cuibul doar toamna. Primavara e irelevant, constat doar prezenta pontei, starea generala si cam atat... in rest rame/caturi sau... desfiintari.
Toamna ai tot timpul de bilant, temperatura exterioara permite, vremea in septembrie e perfecta chiar fara sa fi invaziv cu intimitatea cuibului, este timp sa lucrezi aplecat si cu ochi critic.


Cei care fac selectie(unii de cresc BK prin lume si pe la noi) noteaza de obicei de la 1 la 6, unde 6 este nota maxima.
O nota de 6 primesc doar familiile cu o performanta exceptionala, nota de 5 nu este rea, se traduce prin foarte bun, etc ..

Din aproximativ 260 de familii nu cred ca am mai mult de 10 cu nota 6 la o anumita insusire, trebuie sa fim stricti. :)
Cand verific o familie toamna de exemplu si cantitatea de miere o notez dupa aceeasi metoda.
La roi trebuie tinut cont si de numarul de rame de la care a plecat in dezvoltare.
Iarna cand ma plictisesc centralizez datele si stiu ce scot si ce pun in grupa de prasila.

Editare: Uneori pot sa ma insel cu o anumita familie, dar cand media se face pe familii cu regine surori probabilitatea sa pun in grupa de prasila o familie care nu merita scade, si invers. Si oricum in fiecare an cresc din mai multe familii, daca o linie se dovedeste in timp a fi inferioara este doar o mica parte din totalul familiilor.
PS: Sa traiasca si sa fie sanatoase KB33 :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Interventia in cuib

Mesajde Shrek » 09 Noi 2017, 22:08

paul scrie:
mellis scrie:Daca face asa cum ai zis tu ... nu mai face miere !!!

Da' poa'sa facă. ..mușchi! Ori hernie! Ori abonament la sala de kinetoterapie!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Interventia in cuib

Mesajde ignatov andrei » 10 Noi 2017, 00:05

Bambucha scrie: boli care datorita aglomeratiilor de stupini, si mai ales pe fondul scaderii imunitatii in urma unei agrochimii din ce in ce mai nocive si agresive, sunt prezente in toate stupinele din Ro.


Parerea mea e ca aceasta exprimare e un pic exagerata...
Germenii pot fi prezenti, dar stau acolo mult si bine daca nu gasesc conditii de "manifestare"...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Interventia in cuib

Mesajde gica.mosu » 10 Noi 2017, 09:18

gica.mosu scrie:L5S scrie:....am familii cu 5-6 ani de cuib neumblat prin el.....CUUUUM? ...si pe mine ma"mananca spinare" daca nu-i curat-flambez in fiecare an :shock: ...Cat despre vitalitatea puietului...un ochi bini format"ghiceste" ca'nacel stup e "scroafa moarta'n cotet"... 8-)...adica scavai "boale"(puiet varos,puiet in sac ,LA-LE,matca defecta(consagvinizare excesiva,si nu numai...)si-l dechide=rez problema(in afara de NEOSEMA la care trebuiesc facute analize de laborator)....Se vb aicisa de fam de productie,inmulire si....."copii de gradinita":shock: Da,daca vremea te ajuta si le ai o tar' cu dalta faci si din "copii de gradinita" stupi de productie(recititi MS lu'TIIH....)se=il bagi /6r cu albine'nghem,ii dai 1-2 turte si la S1 ii pui catul.....(ca cel din poza)am acum15 "copii" :P Si da, din cei 2-3 in stup orizontali5+5r+3 ii unifici inainte de salcam1 le pui cat si seara ai plecat...Sigur(daca vremea te ajuta)umpli 1-2 caturi de 160 iar dupa i-ti permiti sa le"furi"1-2 r cu puiet=faci si roi(prinzi 2 iepuri).... P.S- peste sipci pun=asez doar o paturica(cat tine ghemul) apoi podisor monobloc+un ziar si o salteluta s-au o paturica siiii, paaaa!
....

Da Cucubau(Dr nostru), ai dreptate(intr-o mana,nu tot ce vede ochiul exprima realitatea...),buna precizarea ta.Bini ar fi cei care scrieti MS ,sa cititi si pe cele scrise de altiii!?!!!..valabil si pt Banbucea(bini venite precizarile tale pt incepatori......si nu numai,multi se uita la puiet dar nu stiu sa verifice cele scrise....)si pt altiiii:idea: P.S1-in acest MS am corectat cuvantulVITALIZAREA=VITALTATEA puietului(corect)...
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 77 vizitatori