Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde yuonyuon » 30 Mar 2018, 16:58

Ce parere aveti de rumegusul bagat in rame de catre albine , in loc de polen? e bun ca inlocuitor? :))) ca la mine baga la greu :)
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde Balian » 30 Mar 2018, 22:55

yuonyuon scrie:Ce parere aveti de rumegusul bagat in rame de catre albine , in loc de polen? e bun ca inlocuitor? :))) ca la mine baga la greu :)

Mai multe ori am văzut. Am vrut să fac poze, dar în acest an nu am întâlnit. În zona mea a început să intră ceva polen adevărat.
Rumegușul sau alte prostii, bineînțeles că nu-i bun de nimic, chiar îi poate dăuna. :(
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde lucky5strike » 02 Apr 2018, 18:55

O vatra foarte buna de toamna nu este si foarte buna de primavara. Cel putin eu nu am intalnit. Blocarea cuibului cu polen primavara in stup D10 (nu in stup lucrat cu diafragma) nu are cum sa se petreaca daca pe acea vatra s-a si intomnat... pe considerentul de mai sus, anume ca nu gasesti pe teren vatra care sa exceleze si toamna si primavara. A... ca tin eu stupii printr-un smarc pe langa Dunare pana in octombrie si februarie ma gaseste printr-o caldare de podis, e partea a doua.
Am vazut o asemenea situatie la cineva in Gorj. Avea familii cu barbita in timpul prunului, iar mirosul care iesea din ele te ametea..
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde yuonyuon » 25 Apr 2018, 17:12

lucky5strike scrie:O vatra foarte buna de toamna nu este si foarte buna de primavara. Cel putin eu nu am intalnit. Blocarea cuibului cu polen primavara in stup D10 (nu in stup lucrat cu diafragma) nu are cum sa se petreaca daca pe acea vatra s-a si intomnat... pe considerentul de mai sus, anume ca nu gasesti pe teren vatra care sa exceleze si toamna si primavara. A... ca tin eu stupii printr-un smarc pe langa Dunare pana in octombrie si februarie ma gaseste printr-o caldare de podis, e partea a doua.
Am vazut o asemenea situatie la cineva in Gorj. Avea familii cu barbita in timpul prunului, iar mirosul care iesea din ele te ametea..
Si anul acesta, desii nu credeam . a inceput cu stangul dar a recuperat pe final . polen fara numar deja sunt cate 3 rame tabla de polen/miere .totusi sunt 7 rame de puiet . balanta e inclinata unde trebuie.

O sa spuneti ca familia stie mai bine, dar se intampla ca sa ai si 4-5 rame de polen si cuibul blocat , acea familie va merge cu frana trasa.

o intamplare din trecut , eram la amorfa , fericit ca erau plini de polen si cutiile negre de albine , polen de toate culorile(amorfa ciulini etc) din scoarta in scoarta . blocaj maxim fara sa mi dau seama ca puiet mai era pe 2 3 rame. culesurile la tei si fs au fost doar plimbari. asa ca aveti grija cu spatiul la ouat
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde yuonyuon » 10 Mai 2018, 21:49

zilele astea mam uitat si pe la alti apicultori prin stupi . si ce sa vezi ,cuiburi blocate cu polen . se pare ca majoritatea apicultorilor nu inteleg gravitatea situatiei . inca nu se face diferenta intre o rama cu puiet si una de puiet.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde yuonyuon » 30 Iul 2019, 21:34

pentru Balian ...
rama bagat acum 2 zile.......

deci (concluzia mea) daca la mine e asa inseamna ca e destul polen in natura .....spatiu sa fie.....

pe langa asta mai e una aproape lafel si cea cu pastura ridicata sus .........
Fişiere ataşate
2019-07-30 19.18.35.jpg
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde Balian » 31 Iul 2019, 08:06

E chiar frumos. Eu nu pot arăta momentan așa ceva.
Să fiu și eu cârcotaș, unde e populația? :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde yuonyuon » 31 Iul 2019, 10:01

Balian scrie:E chiar frumos. Eu nu pot arăta momentan așa ceva.
Să fiu și eu cârcotaș, unde e populația? :D
am scuturat rama ca sa se vada .....albina e cam 20 rame la data asta ..7 puiet ........
caturile(corpu 2) pe jumate capacite .......
Fişiere ataşate
1.jpg
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde jonny_it » 31 Iul 2019, 10:36

yuonyuon scrie:zilele astea mam uitat si pe la alti apicultori prin stupi . si ce sa vezi ,cuiburi blocate cu polen . se pare ca majoritatea apicultorilor nu inteleg gravitatea situatiei . inca nu se face diferenta intre o rama cu puiet si una de puiet.


Sper sa se blocheze si la mine cu polen, imediat vand pastura :lol:
M-am uitat si eu ieri la cateva familii(am schimbat regine) si sunt cate 3-4 rame cu polen in fiecare. Raman 8-9 pentru miere si puiet, suficient. :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde yuonyuon » 31 Iul 2019, 12:19

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:zilele astea mam uitat si pe la alti apicultori prin stupi . si ce sa vezi ,cuiburi blocate cu polen . se pare ca majoritatea apicultorilor nu inteleg gravitatea situatiei . inca nu se face diferenta intre o rama cu puiet si una de puiet.


Sper sa se blocheze si la mine cu polen, imediat vand pastura :lol:
M-am uitat si eu ieri la cateva familii(am schimbat regine) si sunt cate 3-4 rame cu polen in fiecare. Raman 8-9 pentru miere si puiet, suficient. :D
cum schimbi matcile ?
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde jonny_it » 31 Iul 2019, 13:48

yuonyuon scrie:cum schimbi matcile ?


Nu este cine stie ce metoda sofisticata :)
Ce am schimbat acum sunt regine care nu au facut treaba. Caut regina batrana si o iau din familia de albine, apoi pun regina tanara imperecheata direct pe o rama cu puiet si inchid cu grija stupul. Se mai intampla uneori sa nu o primeasca, dar foarte rar. Nu dau cu fum si nu tin familia deschisa foarte mult timp, cat mai putin deranj posibil.

Cand nu este timp pun regina tanara si astept cateva zile sa vedem care ramane. Toate reginele sunt marcate ... in caz ca regina batrana omoara regina tanara.
In majoritatea cazurilor ramane regina tanara, dar se intampla destul de des sa gasesc regina tanara cu aripi sau picioare rupte asa ca am cam renuntat la metoda.

Nu sunt adeptul ideii de a pastra regina tanara in colivie, acceptarea este mai greoaie si trebuie deranjata familia de mai multe ori.

Aveti o metoda mai buna?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde yuonyuon » 31 Iul 2019, 17:46

sincer nu prea am schimbat matci la stupii de productie(mari).....

ce nu mi a placut ..adica ce a scartait ...mai ma uit odata la el....sa vad daca a fost vina mea sau nu.... si il fac bucati......facut roi .....din mai multe familii .....la gramada si matca imperiecheata in cusca........
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde jonny_it » 31 Iul 2019, 18:23

yuonyuon scrie:sincer nu prea am schimbat matci la stupii de productie(mari).....

ce nu mi a placut ..adica ce a scartait ...mai ma uit odata la el....sa vad daca a fost vina mea sau nu.... si il fac bucati......facut roi .....din mai multe familii .....la gramada si matca imperiecheata in cusca........


Faceti roi din familiile unde sunt sanse mici sa produceti ceva. Eu din alea scutur toata albina si pun in nuclee. :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde Balian » 31 Iul 2019, 18:47

Toți avem diferite metode de făcut roi. Nu vreau să critic pe nici una, numai întreb. Pe acest forum de multe ori sa spus că prin schimbarea mătcii de multe ori nu se rezolvă "problema" unei familii care nu funcționează la parametri optimali. Prin divizarea ei și scimbarea simplă a mătcii nu producem pericolul divizarii acelei "probleme"?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde jonny_it » 31 Iul 2019, 18:55

Balian scrie:Toți avem diferite metode de făcut roi. Nu vreau să critic pe nici una, numai întreb. Pe acest forum de multe ori sa spus că prin schimbarea mătcii de multe ori nu se rezolvă "problema" unei familii care nu funcționează la parametri optimali. Prin divizarea ei și scimbarea simplă a mătcii nu producem pericolul divizarii acelei "probleme"?


Noi vorbim de familii care la primul cules au produs un cat cu miere fata de cele de langa care au produs 3 caturi.
Familiile bolnave trebuie elimiate sau tratate, nu se fac roi din ele.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde Balian » 31 Iul 2019, 19:03

Care au produs un cat față de trei f sigur că sunt 100% sănătoase?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori