Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde yuonyuon » 14 Mar 2018, 13:13

Cati dintre voi sau confruntat cu blocarea stupului cu polen la salcie /amorfa sau chiar si pe final de FS. Multi dintre apicultori ce vin pe malu dunarii la salcie /amorfa . dar in special amorfa(salcamita) o iau in freza major. PE final de cules cantitatea de puiet devine din ce in mai putina , odata cu reinceperea pontei se declanseaza si culesul intensiv de polen , in maxim 2-3 zile stupul e blocat , va dura cel putin o saptamana ca stupul sa revina la normal, in tot acest timp matca sta pe bara .

Acestea sunt scenariile uni cules la floarea soare/tei ratat.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde kovacslg » 14 Mar 2018, 14:51

Am salcie capreasca cu sutele langa o vatra si cu ani in urma am intrebat si eu in stanga in dreapta de blocajul de polen. M au linistit toti ca sansa sa se blocheze cuibul astfel incat sa avem oportunitati ratate de puiet sunt extrem de mici.
Polenul se transorma in puiet rapid, au ele loc acolo pana la margini pt puiet si pe exteriorul ultimei rame pt polen, daca e cazul.
Daca totusi este polen temperatura suprafata de puiet la extrem atunci se rezolva cu un colector sau o rama intercalata.
Nu cred ca ratarea culesurilor trebuie cautata in blocajul de polen in marti aprilie, chiar din contra polenul abundent este premisa unor familii superdezvoltate in sezonul ce urmeaza, chiar daca e o zi doua de blocaj.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde Balian » 14 Mar 2018, 15:24

kovacslg scrie:...Polenul se transorma in puiet rapid, au ele loc acolo pana la margini pt puiet si pe exteriorul ultimei rame pt polen, daca e cazul.
Daca totusi este polen temperatura suprafata de puiet la extrem atunci se rezolva cu un colector sau o rama intercalata.

Corect la salcie, care are înflorire relativ scurtă. Dar la rapiță cred că ar putea apărea probleme, dacă nu colectează.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde cristi_vidican » 14 Mar 2018, 15:39

Discutam odată cu Blaguescu ...
Ne lăudam fiecare cu ramele pline de polen în stupi.
Era primăvara.
Ne-am mai auzit la tel după vreo 2-3 săptămâni.
Zice el: Vidicane, mai ai polen în stupi?
Între timp veniseră niște ploi mai lungi.

Oricât de mult polen a fost în stupi, niciodată n-a fost să fie prea mult.
Pentru că vremea e ca vremea
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde yuonyuon » 14 Mar 2018, 20:45

In apicultura cel mai greu lucru e sa pui intrebari.
Oricât de mult polen a fost în stupi, niciodată n-a fost să fie prea mult.
Pentru că vremea e ca vremea


Nu a fost prea mult pe termen lung , dar pe termen scurt nu a fost cuibu blocat(polenu nu il baga in cat ci in cuib)

Ce faci cand ai asa 5 rame in cuib https://nearbees.de/blog/wp-content/uploads/2016/04/BlogPollenWabe.jpg

matca joaca sotronu ?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde kovacslg » 14 Mar 2018, 21:20

Mergem in extreme. Vrem sa rezolvam probleme inexistente sau situatii marginale.
Sa ne bucuram, cei care avem polen mult primavara.
Si eu sunt de parere ca niciodata nu e prea mult. Daca nu vine vreme rea intr o saptamana, in 10 zile sigur avemm o perioada de 2-3 zile fara cules si s-a rezolvat polenul.
De rapita nu am idee fiindca nu ma deplasez la culturi. Deocamdata.

In perioada aia am fructiferi si altele, fara cules intens care sa permita extractie, insa destul de constant, fara chimicale etc.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde Balian » 14 Mar 2018, 21:37

kovacslg scrie:De rapita nu am idee fiindca nu ma deplasez la culturi. Deocamdata.

În momentul de față în jurul meu (pe câmpie) oriunde mă duc cu stupii, găsesc rapiță cât cuprinde, și
în mai multe reprize. La cele harnice câteodată nu ajungea sertarul pentru o zi de cules.
Poate apărea situații de blocaj în cuib dacă n-aș folosi colector. Dar și colectorul le crește
poate pofta de a aduna mai mult.(?) Sunt ani când și fără colector abia intră ceva.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde gica.mosu » 14 Mar 2018, 22:38

...Tare-i "RAU" cand e BINE...,si tare'sbune cand e rau :mrgreen: ...,TRADUS: cauti solutii...pui recoltor strangi polen,il pastrezi uscat-crud (congelat) si il folosesti la turte proteice...,pui rame goale(la cei blocati),iar cele cu pastura le pui la pastrat-le dai la saraci sa le umple cu miere(la S1-S2-tei)...,iar in seceta si iarna-primavara timpuriu...au de ce se agata ="PAINITA"...P.S-Ramele cu pastura ,le notez cu un punct s-au un x la capat si le adaog la org cuibului pt iernare cate 2 pe familie....punct :P
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde cucubau » 15 Mar 2018, 14:03

Poate vi se pare ciudat, însă întodeauna albinele preferă să aducă nectar când au de unde alege. Atunci când aportul de polen este uriaș este un semn de alarmă pentru apicultor. În traducere liberă înseamnă ca nu există nectar, iar consumul exagerat de polen poate duce la intoxicatii.
Lipsa secreției de nectar la tei sau FS întodeauna se lasă cu diaree și depopulare.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde ignatov andrei » 15 Mar 2018, 15:00

cucubau scrie:Poate vi se pare ciudat, însă întodeauna albinele preferă să aducă nectar când au de unde alege. Atunci când aportul de polen este uriaș este un semn de alarmă pentru apicultor. În traducere liberă înseamnă ca nu există nectar, iar consumul exagerat de polen poate duce la intoxicatii.
Lipsa secreției de nectar la tei sau FS întodeauna se lasă cu diaree și depopulare.


Sa nu exageram! E primavara, iar teiul inca doarme si FS e in sac!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde cucubau » 15 Mar 2018, 15:35

ignatov andrei scrie:Sa nu exageram! E primavara, iar teiul inca doarme si FS e in sac!

Voiam să spun că nu întodeauna un aport masiv de polen este motiv de bucurie, poate fi și invers!
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde Bambucha » 15 Mar 2018, 17:16

Da Doamne sa ma confrunt eu cu problema asta!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde gica.mosu » 15 Mar 2018, 21:47

Bambucha scrie:Da Doamne sa ma confrunt eu cu problema asta!


...,ANKE,IO ca, de nu le,..t de la sar..."CAPACELE",(nu la... sticlele de bere) :P :lol:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde yuonyuon » 17 Mar 2018, 14:44

Nustiu daca ma am lamurit exact despre ce vroiam sa stiu , dar nu i problema ca vad eu .orcum cat de cat am inteles ceva ceva.

Sa vedem peste o saptamana , sa treaca frigu, daca trece.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde kiloz » 17 Mar 2018, 20:25

Anul asta nu cred ca trebuie sa te temi de esces de polen! Cum se arata vremea sa speram ca nu trebuie completat cu inlocuitori!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Blocarea cuibului cu polen. cum actionam?

Mesajde Greoscot » 30 Mar 2018, 10:46

Knowledge at your fingertips
Greoscot
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Mar 2018, 08:06

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori