Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

protofil

Mesajde puiuws » 01 Apr 2018, 08:50

am gasit pe forum o reteta pentru protofil . ce parere aveti ?
reteta PROTOFIL data de un cercetator dela ICDA;
UN PACHET DE CEAI GASTRIC 1 plus UN PACHET CEAI GASTRIC 2
puse impreuna in 2 litri alcool 90grade lasat sa macereze la intuneric timp de 2 saptamini. Dupa scurgerea alcoolului plantele pot fi folosite inca odata. Preluata dela "UNCHIUL"
puiuws
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Apr 2012, 11:26

Re: protofil

Mesajde Balian » 01 Apr 2018, 09:58

Pentru ce doriți să-l folosiți? Împotriva nosemei ceranae, e apă de ploaie.
Eventual pentru stimulare de primăvară dacă nu declanșați un furtișag. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: protofil

Mesajde cucubau » 01 Apr 2018, 13:50

Adevăratul protofil este doar cel ce poartă acest nume. Toate celelalte produse homemade sunt surogate sau imitații. Pentru stimulare sunt foarte eficiente infuziile din plante și sunt pe bani puțini. În privința combaterii nosemozei absolut toate tratamentele pe bază e plante sunt frecție...
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: protofil

Mesajde yuonyuon » 01 Apr 2018, 14:46

apa de balta. aia e protofilu. ca si toate produsele de cse vand si au "api" in fata. pierdere de timp , bani ,si efort.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: protofil

Mesajde unincepator » 01 Apr 2018, 19:28

yuonyuon scrie:apa de balta. aia e protofilu. ca si toate produsele de cse vand si au "api" in fata. pierdere de timp , bani ,si efort.

Atunci ce recomandati,mai bun.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: protofil

Mesajde daffid mihailov » 01 Apr 2018, 19:36

Familii puternice. Scapi de proto...file.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: protofil

Mesajde Balian » 01 Apr 2018, 19:48

Dacă familiile chiar trebuie stimulate, eu recomand Apicomplex produs tot de ICDA
și Startovit sau alt stimulent pe bază de cobalt. Bineînțeles stict după descrierea
modului de administrare. Împotriva nosemei? Mai căutați în magazinele online, și
veți găsi cel potrivit. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: protofil

Mesajde csaa » 01 Apr 2018, 20:02

Stiu ca se recomanda tinctura de cimbru, de menta si altele.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: protofil

Mesajde yuonyuon » 01 Apr 2018, 20:58

unincepator scrie:
yuonyuon scrie:apa de balta. aia e protofilu. ca si toate produsele de cse vand si au "api" in fata. pierdere de timp , bani ,si efort.

Atunci ce recomandati,mai bun.
ceara de calitate,fara "negrituri " in stup .stupii stransi bine mancare de calitate adica miere si polen .si zahar(sirop) cand trebuie ,atat

Stupii in primavara se ingrijesc singuri mai usor daca sunt stransi la maxim. garantez ca nu o sa mai sti ce e aia nosemoza , e mai bine sa previi decat sa tratezi!!!

Vreti sa spuneti ca apicomplexu are beneficii mai mari decat mierea si polenul lor natural ?? :)) pai se trateaza bolnavii cu pastuara si miere cei cu boli de ficat stomac etc.da na , acuma tre sa isi vanda si aia marfa "api"....

stange i si dale miere de rapita/salcam.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: protofil

Mesajde Balian » 01 Apr 2018, 21:18

yuonyuon scrie:Vreti sa spuneti ca apicomplexu are beneficii mai mari decat mierea si polenul lor natural ?? :)) pai se trateaza bolnavii cu pastuara si miere cei cu boli de ficat stomac etc.da na , acuma tre sa isi vanda si aia marfa "api"....

stange i si dale miere de rapita/salcam.

Domnu! Am spus ceva ce mie era f bun ani de zile. Nu am spus că este mai bun decăt mierea și polenul. Dacă are stupul stimulezi.
Dacă n-are dai înlocuitori, că și mierea și polenul adunat poate fi infectat. Dacă nu avem aparate ochiometric nu le putem selecta.

Doriți să spuneți ce-i cu prefix ”api” nu-i bun de nimic? Lăsați-vă de ”api”cultură. :shock:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: protofil

Mesajde yuonyuon » 01 Apr 2018, 21:38

Balian scrie:
yuonyuon scrie:Vreti sa spuneti ca apicomplexu are beneficii mai mari decat mierea si polenul lor natural ?? :)) pai se trateaza bolnavii cu pastuara si miere cei cu boli de ficat stomac etc.da na , acuma tre sa isi vanda si aia marfa "api"....

stange i si dale miere de rapita/salcam.

Domnu! Am spus ceva ce mie era f bun ani de zile. Nu am spus că este mai bun decăt mierea și polenul. Dacă are stupul stimulezi.
Dacă n-are dai înlocuitori, că și mierea și polenul adunat poate fi infectat. Dacă nu avem aparate ochiometric nu le putem selecta.

Doriți să spuneți ce-i cu prefix ”api” nu-i bun de nimic? Lăsați-vă de ”api”cultură. :shock:
Eu vb cu cine a intrebat . ... ma las ce am sa fac....aia a fost o intrebare retorica :))
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: protofil

Mesajde Balian » 01 Apr 2018, 21:57

Vă propun, trecem peste asta. Probabil și eu la sfârșit am intervenit prea aspru. :oops: :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori