Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Problema :albinele mele nu capacesc fagurii

Mesajde gabi bee » 01 Oct 2011, 09:24

Am dat rame descapacite dupa diafragme si albinele au carat mierea si au si capacit la ea dar mai sunt si rame inca necapacite .mai am inca vreo cativa stupi la care o sa le mai dau inca rame dupa diafragma . e tarziu acum sa o capaceasca sau intra in iarna cu ea necapacita ? :roll:
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Problema :albinele mele nu capacesc fagurii

Mesajde lucky5strike » 01 Oct 2011, 10:34

Daca il lasi asa, e posibil sa inghete marginea ghemului pe rama afisata. Ca e cam noua.

Pentru capacire iti trebuie de cel putin 4 ori mai multa albina pe rama decat ce ai tu in poza.

Asa ca organizeaza cuibul, restrange cu diafragma, folie si ziar... vezi ca a mai zis cineva pe pagina cealalta despre asta!

Da-i bataie ca nu prea mai e timp, treburile astea se fac pana in 10 septembrie!

Deja noaptea sunt 15 grade... :roll:

:idea:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Problema :albinele mele nu capacesc fagurii

Mesajde Dragos » 01 Oct 2011, 21:53

gabi bee scrie: am dat rame descapacite dupa diafragme si albinele au carat mierea si au si capacit la ea....


Asa am patit si eu cand am introdus rame dupa diafragma!! Am citit ca ramele descapacite trebuiesc puse la cativa centimetri de diafragma ca sa nu o mai capaceasca, iar daca sunt mai multe rame spatiu intre fiecare rama de un centimetru. eu asa am procedat si a mers le-am golit aproape pe toate!!
Spor la treaba!!! ;)
Avatar utilizator
Dragos
 
Mesaje: 218
Membru din: 15 Iul 2011, 23:22
Localitate: Jud. Buzau, Com. Smeeni

Re: Problema :albinele mele nu capacesc fagurii

Mesajde gabi bee » 02 Oct 2011, 11:02

dragos nu ai inteles ! am dat rame descapacite [zgariate] dupa diafragma , albinele au carat mierea in cuib unde au si capacit o parte . deci au capacit-o in cuib nu dupa diafragma . totusi in cuib mai sunt si rame care inca nu sunt capacite[ poza de mai sus] si ma intreb oare vor mai capaci de acum incolo ? :roll:
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Problema :albinele mele nu capacesc fagurii

Mesajde paul » 02 Oct 2011, 12:39

gabi bee scrie:dragos nu ai inteles ! am dat rame descapacite [zgariate] dupa diafragma , albinele au carat mierea in cuib unde au si capacit o parte . deci au capacit-o in cuib nu dupa diafragma . totusi in cuib mai sunt si rame care inca nu sunt capacite[ poza de mai sus] si ma intreb oare vor mai capaci de acum incolo ? :roll:

Salut Gabi .Cred ca vor capaci ,daca vremea se va mai mentine calduroasa si daca cuibul este restrans la maximum !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Problema :albinele mele nu capacesc fagurii

Mesajde un OM » 02 Oct 2011, 22:28

Si daca mai ai ceva cules de polen.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Problema :albinele mele nu capacesc fagurii

Mesajde paul » 02 Oct 2011, 23:49

un OM scrie:Si daca mai ai ceva cules de polen.

Explicati va rog ,ce legatura este intre culesul de polen si capacire ? Devine interesant ! Respect !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Problema :albinele mele nu capacesc fagurii

Mesajde proapis13 » 03 Oct 2011, 08:42

Daca ai polen sub mierea necapacita e bine;daca nu iar e bine
Pana una-alta citeste despre glandele ceriere si rolul lor dar mai
ales in ce conditii sau care sunt conditiile in care dau randament
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Problema :albinele mele nu capacesc fagurii

Mesajde paul » 03 Oct 2011, 09:59

proapis13 scrie:Daca ai polen sub mierea necapacita e bine;daca nu iar e bine
Pana una-alta citeste despre glandele ceriere si rolul lor dar mai
ales in ce conditii sau care sunt conditiile in care dau randament
salve :D

D-le proapis 13 (un nr ... ),nu cred ca toti colegii au acces la surse de informare atat de "academice ".Eu ,de exemplu ,am doar (din nefericire )2 carti de apicultura (pentru ca nu am gasit ):APICULTURA SI BAZA MELIFERA -V.Petrus ;I.Oprisan si INITIERE SI PRACTICA IN APICULTURA -E.MARZA ;N.NICOLAIDE .In ambele carti sunt prezentate glandele cerifere ,nr.lor ,forma lor ...etc .IN NICI UNA DINTRE CARTILE MELE NU SE SPECIFICA ABSOLUT NIMIC DESPRE VREO LEGATURA INTRE CULESUL DE POLEN SI CAPACIREA CELULELOR !!! "D-le proapis 13 ",sa stii ca ,personal ,nu am nici o problema sa ...CITESC (numai sa am de unde ) !Acum vreun an sau poate doi ,pune-ai intrebari (pe vechiul forum )mult mai lipsite de "substanta ",decat intrebarea pusa de mine .SA NU UITI ...DARIE !!! Colegial era sa ma (ne )lamuresti daca stiai.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Problema :albinele mele nu capacesc fagurii

Mesajde danipowsoft » 03 Oct 2011, 11:50

sunt aici multe carti utile
http://apiardeal.ro/website/index.php?p ... bliografie
[urlnew=]http://apiardeal.ro/website/index.php?pagina=bibliografie[/urlnew]
PS: nu este reclama, este ajutor, asa ca va rog nu stergeti postarea dargi administratori, macar citeva zile pana afla ia si paul (si altii) ce ii trebuie
Avatar utilizator
danipowsoft
 
Mesaje: 88
Membru din: 12 Apr 2011, 19:20
Localitate: Targu Jiu

Re: Problema :albinele mele nu capacesc fagurii

Mesajde paul » 03 Oct 2011, 12:31

danipowsoft scrie:sunt aici multe carti utile
http://apiardeal.ro/website/index.php?p ... bliografie
[urlnew=]http://apiardeal.ro/website/index.php?pagina=bibliografie[/urlnew]
PS: nu este reclama, este ajutor, asa ca va rog nu stergeti postarea dargi administratori, macar citeva zile pana afla ia si paul (si altii) ce ii trebuie

Multumesc frumos danipowsoft .Am sa citesc tot ce mi-ai recomandat ,o sa fiu doxa si promit ca nu voi mai pune nici o intrebare pe acest forum si nici pe altul .Eu am inteles ca STUPARITUL este un forum de discutii unde intreaba fiecare ceea ce-l doare si ...ceilalti ...care stiu si mai ales care vor, ...dau un raspuns ! Imi pare f.rau ca am deranjat ,cer scuze de la toti si ...TOATE CELE BUNE TUTUROR :!: :!: :!:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Problema :albinele mele nu capacesc fagurii

Mesajde Badea. claudian » 03 Oct 2011, 13:12

Dl Paul am sa incerc eu sa va ajut cu cateva informatii pentru a intelege de ce alb. dv. nu mai capacesc fagurii, cu toate ca domnul PROAPIS13 are perfecta dreptate cand va indrumat sa citeti despre glandele cerifere si rolul lor .... mie nu mai imi ramane decat sa va spun ca dupa cum se stie albinele nu secreta ceara decat intr-0 anumita perioada a anului apicol ,lucru de care stuparul avansat sau incepator trebuie sa tina cont ....aceasta perioada incepe din luna aprilie si se termina in luna august .... cu cat oferta de polen in natura este mai mare cu atat aceste glande secreta mai multa ceara ,iar in momentul in care aceasta cantitate de polen este pe sfarsite sau scade de tot glandele cerifere se atrofiaza si scad secretia la maxim pana la aparitiia unei noi oferte de polen cand incep iar sa se dezvolte si sa secrete ceara din abundenta necesara la construirea fagurilor si capacirea ramelor cu miere .
Acum in acest moment alb. dv. din lipsa de polen au glandele cerifere atrofiate si nu mai secreta ceara .... de aceia nu va capacesc faguri !!!... daca albinele din colonia respectiva la formarea ghemului de iernare acopera toata mierea necapacita puteti sta linistit ca nu se intampla nimic .!!!!
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Problema :albinele mele nu capacesc fagurii

Mesajde Badea. claudian » 03 Oct 2011, 13:21

Dl paulica stai linistit sinu te supara ... a pune intrebari nui nici o rusine ... sigur nu ai deranjat pe nimeni ,daca faci referire la proapis 13 este cel mai bun baiat
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Problema :albinele mele nu capacesc fagurii

Mesajde paul » 03 Oct 2011, 14:04

Badea. claudian scrie:Dl paulica stai linistit sinu te supara ... a pune intrebari nui nici o rusine ... sigur nu ai deranjat pe nimeni ,daca faci referire la proapis 13 este cel mai bun baiat

Multumesc frumos pt.raspuns .Sincer si nu imi este rusine sa recunosc ,nu stiam !!! In putinele carti de apicultura pe care le-am citit ,glandele cerifere erau prezentate ...la si altele ...In alta ordine de idei ,eu vad lucrurile putin ...altfel ...Nu cred ca cineva pune intrebari (deschide topicuri ),doar ...ca sa se afle in treaba ...In situatia concreta ,eu chiar am o problema si nu numai eu ,cerand un sfat de la colegi care s-au mai confruntat cu asa ceva.Toti stim ca in apicultura AZI este foarte important (poate face diferenta ),MAINE ...eventual pot fi intrebat ...de ce nu ai facut ...IERI ...Ca sa concluzionez ,pana gaseam unde sa citesc ,pana citeam ,pana aprofundam cele citite ,cand sa pun in practica ...sory ...prea tarziu ..."daca intrebai si tu ...se gasea cineva sa-ti raspunda " (citat ).Am intrebat ,nu numai eu ,si mi s-a recomandat sa citesc ...227 de volume :!: Am sa citesc tot ceea ce mi s-a recomandat !!!Deranjant este faptul ca acest sfat il dau unii care cu greu se exprima (in scris )pe forum ,ceea ce denota ca intr-adevar au citit f.mult la viata lor .P.S.Sa nu se simta vizati de aceasta afirmatie cei doi colegi care mi-au facut aceasta recomandare .Sunt altii ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Problema :albinele mele nu capacesc fagurii

Mesajde IonutMioveni » 03 Oct 2011, 14:58

Domnu' PAul eu zic sa nu va suparati pentru ca nu vad care ar fi motivul :|
Colegul nostru proapis 13 v-a indemnat sa cititi pentru ca asa veti intelege cel mai bine.
Fara suparare....cautati printre materialele primite de la colegu' danipowsoft . Eu unu am citit din cartea MANUALUL APICULTORULUI ED. a VII-a an 2000.
Daca vreti sa cititi la pagina 217 (josu paginii) se gasesc inf. despre ceara de albine pana la pag 225.
Nu e asa de greu de inteles :)
V-am salutat!
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Problema :albinele mele nu capacesc fagurii

Mesajde paul » 03 Oct 2011, 15:16

IonutMioveni scrie:Domnu' PAul eu zic sa nu va suparati pentru ca nu vad care ar fi motivul :|
Colegul nostru proapis 13 v-a indemnat sa cititi pentru ca asa veti intelege cel mai bine.
Fara suparare....cautati printre materialele primite de la colegu' danipowsoft . Eu unu am citit din cartea MANUALUL APICULTORULUI ED. a VII-a an 2000.
Daca vreti sa cititi la pagina 217 (josu paginii) se gasesc inf. despre ceara de albine pana la pag 225.
Nu e asa de greu de inteles :)
V-am salutat!

Ionut ,nu m-am suparat !Principiul era ,spune-i omului ce sa faca in problema lui si apoi recomanda-i sa citeasca :!: De ex :pag 217 pana la pag 225 -MANUALUL APICULTORULUI ...si nu se supara nimeni ... Colegul Gabi Bee a intrebat ,cu subiect si predicat ,daca mai are vreo sansa sa-i capaceasca fagurii .Raspundea cine stia sau, mai corect ,cine stia si voia ...In rest ,prea multa ...filosofie !!! Multumesc pentru trimitere !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 53 vizitatori