Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Completare rame și adăugare caturi

Mesajde tiih » 12 Apr 2018, 21:38

Fel si fel de variante,cu partile lor bune si rele nu face decat sa intareasca ideea ca sistemul de stup cu corpuri si caturi formate din rame 1/1 este cel mai dificil,atat la pregatirea pentru iernare cat si la asigurarea dezvoltarii optime in primavara....
Daca stupul era orizontal adaugai la 7..10 zile cate 1.. 2 rame crescute, mai inchise la culoare ptr puiet,de o parte si de alta a cuibului si nu te durea capul pana la salcam...daca aveai caturi 1/2 puneai catul cu rame 1/2 iarasi ptr...puiet iar la salcam adaugai inca un cat cu rame albe si faguri artificiali ptr cules....
Sa pui un cat cu 10 rame 1/1 nu ar fi un risc, daca vremea ar fi ca in ultimele zile cu temperaturi mari si ziua si noaptea....
Insa daca ar veni un val de frig cu zapada si temperaturi scazute cum a fost anul trecut pe 20....22 aprilie,daca va mai amintiti.....atunci mare parte din puietul larvar ar fi canibalizat ......
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Completare rame și adăugare caturi

Mesajde cristi82 » 12 Apr 2018, 23:05

lucky5strike scrie:
cristi82 scrie:Bună dragi colegi! As dori o părere din partea voastră .
1 ) pentru stupul 1 din imaginile de mai jos se poate pune cat ?
20180410_154741_800x450.jpg

20180410_154725_800x450.jpg


Ori ii pui cat(mic), ori il urci in cat mare si lasi ramele goale dedesubt, ori ii iei 2 rame de albina, ori una de capacit...
Grija la rezerve.

Depinde mult de vatra/cules.

Le-am dat rame și pe corp (cuib) am pus o folie lăsând o fâșie libera cam de 2-3 rame ca sa urce albinele si am pus cat cu 5 rame în el ca sa poată depozita și miere. La mine deja o înflorit prunul și baga nectar la greu , toate ramele din cuib au coroniță frumoasa de miere de la pomi fructiferi. Problema este ca în urma controlului în cuib am observat ca o început sa îmi blocheze cuiburile cu polen. Am băgat zilele trecute colectoarele în funcțiune ca sa temperez blocarea cuburilor dar după doua zile fără colectoare o ajuns la blocarea cuburilor . Din experiența voastră dacă pun colectoarele în funcțiune oare o sa scadă cantitatea de Nectar care intra în stup ? Mulțumesc.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Completare rame și adăugare caturi

Mesajde asd5 » 13 Apr 2018, 08:58

Anul asta din lipsa de timp nu am mai spart cuibul. Am adaugat corpuri deasupra la familiile tari si dedesupt la cele mai slabe. Aceste corpuri contin rame cladite alternate cu rame oarbe (folosesc doar rame cladite natural din considerente de lene). Albinele au luat in lucru ramele oarbe in functie de pozitia cuibului, adica cele de deasupra centrului acestuia. Prin acest sistem am muncit foarte putin si nu am afectat familia cu nimic. Spatiul este asigurat si loc de cladit au. Mai ramane sa le verific de botci o data pe saptamana prin ridicarea corpurilor.
Daca as fi folosit foite as fi bagat tot catul cu foite daca familia este tare sau alternate daca e mai slaba, la fel deasupra sau dedesupt in functie de putere.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Completare rame și adăugare caturi

Mesajde Sam » 13 Apr 2018, 09:30

asd5 scrie:Anul asta din lipsa de timp nu am mai spart cuibul. Am adaugat corpuri deasupra la familiile tari si dedesupt la cele mai slabe. Aceste corpuri contin rame cladite alternate cu rame oarbe (folosesc doar rame cladite natural din considerente de lene). Albinele au luat in lucru ramele oarbe in functie de pozitia cuibului, adica cele de deasupra centrului acestuia. Prin acest sistem am muncit foarte putin si nu am afectat familia cu nimic. Spatiul este asigurat si loc de cladit au. Mai ramane sa le verific de botci o data pe saptamana prin ridicarea corpurilor.
Daca as fi folosit foite as fi bagat tot catul cu foite daca familia este tare sau alternate daca e mai slaba, la fel deasupra sau dedesupt in functie de putere.


Va salut!

Ce dimensiune are rama oarba? Faceti pastoral, rezista ramele crescute fara foita la mutari daca au miere/puiet?
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Completare rame și adăugare caturi

Mesajde mellis » 13 Apr 2018, 10:22

" contin rame cladite alternate cu rame oarbe " - exista rame oarbe ?
Sam - cine te opreste sa pui sarma in rama "oarba" - fie ea 1/1 sau 1/2?
Sa fii sanatos!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Completare rame și adăugare caturi

Mesajde asd5 » 13 Apr 2018, 12:28

Folosesc doar 3/4. Cu sarma e si mai bine insa efectiv nu am mai avut timp sa insarmez. Folosirea ramelor naturale e doar o chestie de lipsa timp si nu are vreo legatura cu bolile sau varoa(exceptand variantele cu ceara contaminata). Nu cred in faza cu celula mica si nimic de genul asta. Am pierdut o stupina intreaga datorita acestor balarii. :lol:

Alternarea cu rame cladite asigura cladirea corecta a ramelor, desi se mai poate intampla sa le lipeasca intre ele(mai rar).

Tot ce urmaresc e sa intervin cat mai putin si la timpul potrivit. Pe viitor vreau sa folosesc rame de plastic... am avut in plan si anul asta dar n-am mai apucat.

Sunt doar pe stationar. La pastoral nu ar rezista ramele astea.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Completare rame și adăugare caturi

Mesajde asd5 » 13 Apr 2018, 13:22

Am adaugat caturile ieri. Stupii din imagini au 2 corpuri bine ocupate iar in al treilea am adaugat ramele goale. Deja au cladit cate ceva.

Imagine
Imagine
Imagine
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Completare rame și adăugare caturi

Mesajde varza » 13 Apr 2018, 21:05

Domnule asd..... Ati ridicat rame de jos pentru a le impulsiona la cladirea ramelor goale? De asemenea ce cules aveti in zona de ati decis adaugarea magaziilor? ;) La mime abia au inceput pomii fructiferi
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Completare rame și adăugare caturi

Mesajde varza » 13 Apr 2018, 21:13

De asemenea merge in magazie 1 cladita 1 rama oarba 1 cladita si tot asa.... Adica in momentul in care vine culesul nu intra in roire? :?
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Completare rame și adăugare caturi

Mesajde asd5 » 14 Apr 2018, 00:56

Nu ma bag acum in discutii inutile. Sa ma scuzi.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Completare rame și adăugare caturi

Mesajde asd5 » 14 Apr 2018, 14:58

O familie puternica roieste orice ai face dar macar elimini motivul de lipsa spatiu. La unele a ouat matca in fagurii proaspat claditi. Pana la urma asta e sensul natural al lor: sa cladeasca si sa oua. Mai incolo dupa eclozionare o sa umple cu nectar tot spatiul de sus. Spatiul trebuie asigurat ca altfel si-l rezolva ele.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Completare rame și adăugare caturi

Mesajde ignatov andrei » 14 Apr 2018, 16:55

cristi82, ti-am trimis un MP!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Completare rame și adăugare caturi

Mesajde cristi82 » 14 Apr 2018, 17:33

Așa arata o rama cu puiet la un roi de anul trecut . Au iernat foarte bine în stupi orizontali și S-au dezvoltat foarte bine în acești stupi, acum sunt cam intre 6-9 rame roii. Urmează sa îi mut în stupi verticali cam în doua săptămâni.
Fişiere ataşate
20180414_163127_800x450.jpg
Rama roi
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Completare rame și adăugare caturi

Mesajde ignatov andrei » 14 Apr 2018, 21:11

cristi82 scrie:Așa arata o rama cu puiet la un roi de anul trecut . Au iernat foarte bine în stupi orizontali și S-au dezvoltat foarte bine în acești stupi, acum sunt cam intre 6-9 rame roii. Urmează sa îi mut în stupi verticali cam în doua săptămâni.


Cristi, esti un "incepator" care a purces, din prima, pe autostrada!
Ai grija la sfaturi, deoarece multi "avansati" inca mai merg cu ciubotele prin noroi!

Butoaie pline!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Completare rame și adăugare caturi

Mesajde cristi82 » 14 Apr 2018, 23:52

ignatov andrei scrie:
cristi82 scrie:Așa arata o rama cu puiet la un roi de anul trecut . Au iernat foarte bine în stupi orizontali și S-au dezvoltat foarte bine în acești stupi, acum sunt cam intre 6-9 rame roii. Urmează sa îi mut în stupi verticali cam în doua săptămâni.


Cristi, esti un "incepator" care a purces, din prima, pe autostrada!
Ai grija la sfaturi, deoarece multi "avansati" inca mai merg cu ciubotele prin noroi!

Butoaie pline!

Așa e , sunt un începător și voi rămâne un începător . Pentru mine apicultura este un hobby, și asa va rămâne , o relaxare după programul de munca . De 5 ani de când am albine nu am pierdut nici o familie de albine, chiar din contra am ieșit anual în primăvara cu familiile mai mult de cât bine, "am nimerit bine pe autostrada " . Parcă când apicultura o faci din hobby și nu o faci cu gândul sa faci bani , lucrurile merg bine, chiar scoți și miere! Mulțumesc pentru sfaturi.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Completare rame și adăugare caturi

Mesajde asd5 » 15 Apr 2018, 17:01

Scuzati-mi va rog entuziasmul naiv si va rog sa ne fiti dvs. mentorul nostru al tuturor. :lol:
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori