Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: parere ...

Mesajde paul » 11 Apr 2019, 22:23

ignatov andrei scrie:
Paul, aduna, intr-o lada, cateva rame cu albina de la familiile puternice si dupa doua ore de la "amestec" le poti da la cele slabe.
Nu-i mult, da' decat deloc...!?!
Dupa aceasta operatie poti schimba, dupa cateva zile, locul (cea slaba cu cea puternica).

Buna idee !
Nu mi-a trecut prin cap ! :(
Incerc sa fac asa, doar sa ma ajute putin vremea. La mine azi a plouat, a fost un vant rece, 8*C in termometru, dar, real feel era 1*C.
Multumesc Andrei !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde paul » 11 Apr 2019, 22:26

ignatov andrei scrie:
Ma simt dator sa-ti raspund:
- Cand ne uitam la o familie de albine, ziua, cand e cald, ne bucuram cand vedem "cat a adus", dar nu ne gandim ca exista posibilitatea ca 50%din albina sa fie "afara".
Cand ai inchis stupii la miezul noptii, n-ai observat ca "impricinatul" era "bucshit" de albina, mai ales culegatoare, care e dracul de pe comoara cand e inchisa...! :lol:

Era frumos sa fi fost asa, doar ca ... un pumn de albina, puiet capacit de doua palme pe 2-3 rame si neacoperit de albina. :(
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde ignatov andrei » 11 Apr 2019, 22:39

paul scrie:
ignatov andrei scrie:
Ma simt dator sa-ti raspund:
- Cand ne uitam la o familie de albine, ziua, cand e cald, ne bucuram cand vedem "cat a adus", dar nu ne gandim ca exista posibilitatea ca 50%din albina sa fie "afara".
Cand ai inchis stupii la miezul noptii, n-ai observat ca "impricinatul" era "bucshit" de albina, mai ales culegatoare, care e dracul de pe comoara cand e inchisa...! :lol:

Era frumos sa fi fost asa, doar ca ... un pumn de albina, puiet capacit de doua palme pe 2-3 rame si neacoperit de albina. :(

paul scrie:Asta care-o adormit avea doar o singura punguta. Era pe 9 rame cu 6 full de puiet (din leat in leat) si a 7-a ouata pe o fata cam cat o palma. Era in lada de 12 rame, avea diafragma si o rama dupa diafragma. Mai era loc gol de o rama.
ignatov andrei

Mesajde Closcutz » 12 Apr 2019, 01:13

akmm scrie:Nu stiu cat de coecta e observatia, insa un mos stuopar mi-a spus odata ca o familie daca are o gaura cat sa treaca o albina, nu se sufoca.Tragem singuri concluziile.Nu discutam de cazurile cu sita pe fund 100%.

Din cele traite pe propria piele va spun ca nu este adevarata afirmatia. Mi-a murit o familie in conditii asemanatoare ca a lui Paul(inchisa o zi datorita stropirii la rapita cu sita de plasa pe 50 % din suprafata fundului bineinteles libera) a dat coltul. Nu i-am mutat din loc, doar inchis si atat. Nu avea rame descapacite, nu s-a topit si nu a curs nicio rama.
Closcutz

Mesajde paul » 12 Apr 2019, 07:21

ignatov andrei scrie:
Paul, aduna, intr-o lada, cateva rame cu albina de la familiile puternice si dupa doua ore de la "amestec" le poti da la cele slabe.
Nu-i mult, da' decat deloc...!?!
Dupa aceasta operatie poti schimba, dupa cateva zile, locul (cea slaba cu cea puternica).

Andrei, dupa ce fac acest coktail nu exista riscul ca albinele zburatoare sa se intoarca inapoi in stupii de la care le-am luat ?
Am posibilitatea sa mut stupii astia pe o alta vatra, la vreo 7 km. distanta, ca sa nu risc nimic ! Nu prea mi-ar conveni varianta asta pt. ca ar trebui sa ma impart intre cele doua vetre, dar, daca-i musai n-am ce face. ;)
paul

Mesajde tiih » 12 Apr 2019, 08:21

paul scrie:..... Am avut familii pe care le stiam ca au puiet mult si stateau cam prost cu hrana si aveau cate 3 pungute. Asta care-o adormit avea [b]doar o singura punguta[/b]. Era pe 9 rame cu 6 full de puiet (din leat in leat) si a 7-a ouata pe o fata cam cat o palma. ......

Va salut....O parere de care puteti sau nu sa tineti cont pe viitor..Eu cred ca aceasta e principala cauza...poate daca avea si el 3 pungute si era mai "amarat" sigur ar fi scapat......
tiih

Mesajde tiih » 12 Apr 2019, 11:43

De doua lucruri mi-a fost foarte frica in viata;furtisagul generalizat si inchiderea stupilor pe timul stropirilor....
In ce priveste inchiderea stupilor..cele mai bune rezultate le-am avut atunci cand in stationar,i-am mutat in beciuri ,magazii,la loc mai racoros si INTUNERIC..si cand le-am asigurat APA din abundenta...inclusiv prin pulverizare la 2..4 ore,functie de temeratura de afara.
Poate ca apa in plus aflata in sirop,le-a asigurat o sansa in plus celor cu 3 pungute :idea:
tiih

Mesajde paul » 12 Apr 2019, 14:09

tiih scrie:
Va salut....O parere de care puteti sau nu sa tineti cont pe viitor..Eu cred ca aceasta e principala cauza...poate daca avea si el 3 pungute si era mai "amarat" sigur ar fi scapat......

Asta-i ca-n reclama aia ... cumperi acum si platesti la anul. ;)
Am intrebat anul trecut si mi s-a raspuns ... dupa un an ! :lol:
Am retinut ideea ... sa tin familii cat mai amarate si cu cat mai multe pungi cu sirop in cap, ca sa le pot inchide in perioada stropirilor ! ;)
Va salut si eu !
LE ... intrebarea, la momentul dat, ca sa ma exprim ca un cunoscut stupar de pe youtube, era ... cum pot salva vreo 6 regine care au ramas numai cu un pumn de albine, din cauza mierii de mana pe care au iernat ? Raspunsul, probabil ... la anul . :lol:
paul

Mesajde paul » 23 Apr 2019, 06:54

Alta ... habar n-am ce se intampla, la vreo 6 familii albinele au omorat reginele (cred)sau poate au murit reginele din cauze nestiute si si-au tras botci de salvare. Daca la inceput am suspectat o manipulare defectuoasa a ramelor din partea mea, am constatat ulterior ca lucrurile nu stau asa. Am avut 2 familii carora nu le-am ridicat nici o rama si acum voind sa largesc cuibul am constatat aceeasi situatie. Puiet capacit era, larvar era, nu erau oua si isi trasesera botci de salvare, unele erau inchise, altele nu ! ;) Cele doua familii in care n-am umblat aveau cate 5 rame cu puiet. :(
Care-i faza ?
paul

Mesajde DoarEu » 23 Apr 2019, 14:46

Un pui de nosema? :?
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
DoarEu

Mesajde jonny_it » 23 Apr 2019, 15:01

Ai facut recent tratamente?
jonny_it

Mesajde ignatov andrei » 23 Apr 2019, 17:04

paul scrie:Am avut 2 familii carora nu le-am ridicat nici o rama si acum voind sa largesc cuibul am constatat aceeasi situatie.
Care-i faza ?

Da, exprimarea e corecta, deoarece daca spuneai ca "la acei stupi nu au fost ridicate rame", greseai. ;)
ignatov andrei

Mesajde paul » 23 Apr 2019, 18:16

DoarEu scrie:Un pui de nosema? :?

Sigur !
La cata miere de mana in forma cea mai pura am am avut in toamna si pe care n-am extras-o ... :(
paul

Mesajde paul » 23 Apr 2019, 18:17

jonny_it scrie:Ai facut recent tratamente?

Nu fac tratamente primavara !
De la inceputul lui noiembrie nu le-am mai facut niciun fel de tratament !
paul

Mesajde ignatov andrei » 23 Apr 2019, 20:38

ignatov andrei scrie:
paul scrie:Am avut 2 familii carora nu le-am ridicat nici o rama si acum voind sa largesc cuibul am constatat aceeasi situatie.
Care-i faza ?

Da, exprimarea e corecta, deoarece daca spuneai ca "la acei stupi nu au fost ridicate rame", greseai. ;)

La faptul ca ti-au fost furate...nu te-ai gandit!
ignatov andrei

Mesajde paul » 23 Apr 2019, 21:48

ignatov andrei scrie:
La faptul ca ti-au fost furate...nu te-ai gandit!

Nu cred !
Ti-am detaliat in MP !
paul

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR