Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proasta?

Mesajde varza » 12 Mai 2018, 23:42

Dupa cum spune si titlul doresc sa intreb daca cineva a incercat aceasta combinatie si poate sa afirme daca merita luata in considerare sau nu? Am incercat pe un stup la culesul de la salcam insa nu am reusit nici cum sa le fac sa ridice mierea in cat...... desi jos cuibul era blocat cu miere. Cum se rezolva aceaste probleme? Care e parerea voastra despre acest sistem? Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde yuonyuon » 13 Mai 2018, 00:04

varza scrie:Dupa cum spune si titlul doresc sa intreb daca cineva a incercat aceasta combinatie si poate sa afirme daca merita luata in considerare sau nu? Am incercat pe un stup la culesul de la salcam insa nu am reusit nici cum sa le fac sa ridice mierea in cat...... desi jos cuibul era blocat cu miere. Cum se rezolva aceaste probleme? Care e parerea voastra despre acest sistem? Multumesc
pai stupul "sia pus capac" adica a apucat sa faca coronite(sau a avut din iarna) , mierea a fost adaugata de la coronite in jos si sa blocat.

CEl mai probabil stupii nu erau de caturi la data culesului..
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde yuonyuon » 13 Mai 2018, 00:11

normal trebui sa nu ai coronite (capacite) pe ramele de puiet primavara. puietu trebuie sa fie pana sus

edit: foarte rar vei gasi coronite la ramele care au fost ouate "tabla " primavara , iar mierea va fi depozitata la "etaj" mai usor.
dezvoltarea o faci de la dreapta la stanga si dupaia de jos in sus , daca te grabesti nu iti iese , doar sa blochezi pe orizontala cu niste faguri artificiali.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde lucky5strike » 13 Mai 2018, 07:49

Parerea mea este ca la noi in tara raportul intre cat recolta/cat cuib trebuie sa fie ceva gen 2/3... un cuib D10 si un cat de 2/3, de ex. Sau orizontal 20, unde familia se intinde cat o tine plapuma.
Daca eu merg pe Dadant cu 2 caturi 1/2, de ex, dar acest volum se justifica mai cu sema in cules bun, in rest e cam fortat.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde vulpea » 13 Mai 2018, 08:42

am facut o treaba fenomenala cu Blatt (12R)+2 Cat 1/2R.dupa mine,as ridica sistematic ramele marginase sau,mai ales, ramele cu miere din vecinatatea puietului si le-as aseza in magazie(cat stransura).jos as lasa doar ramele cu puiet si ramele ridicate le-as inlocui cu rame 'albe'pentru miere sau negre pentru puiet(dupa cum vor albinele).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde Bubu Trantoru' » 13 Mai 2018, 08:50

Salut
Am folosit acest mod de lucru in ultimii 3 ani.
Totul este ok si se intampla asa cum vrem noi daca la momentul așezării gratiei si a catului, avem în corpul de jos 7-8 de puiet iar albina pare ca nu mai are loc.
Pot sa iti confirm că in momentul de față la mine au capacit ramele din cat aproximativ 25% chiar dacă folosesc gratia.
În momentul în care pun catul nu iau de jos rame sa ridic sus.
Albina e satirică: înţeapă. Eu am umor: pişc.
Avatar utilizator
Bubu Trantoru'
 
Mesaje: 36
Membru din: 19 Sep 2012, 15:06
Localitate: Plopeni / Prahova

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde ignatov andrei » 13 Mai 2018, 08:55

In mod normal nu vorbim doar de putere, ci de specializarea albinei.
Ce sa caute o albina proaspat eclozionata sau culegatoare intr-un spatiu gol...?!?
Ce motiv are sa se duca pe acolo...?!?

Daca vorbim de "putere mare" (adica doar doua caturi)... mai bine LASA!!!


yuonyuon scrie:normal trebui sa nu ai coronite (capacite) pe ramele de puiet primavara. puietu trebuie sa fie pana sus


Acum 5 ani, unii colegi spuneau ca sunt ***** (adica din ala cu multe idei) dupa ce facusem o astfel de afirmatie... :lol: :lol: :lol:
Vad ca mai sunt si altii care sustin acest lucru!
Asta dovedeste (daca mai era nevoie) ca apicultorii sunt rari...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde yuonyuon » 13 Mai 2018, 10:48

Foarte rari apicultorii(eu nu sunt inca) intalnesti unul la 5 ani , ca de stupari sunt incercuit , si nu mai scap de ei .

La noi in "balata brailei" sa face o apicultura gen "survivar" ce scapa peste iarna se face pana la FS , dupa fs prapad si se repeta ciclu (la infinit) .... stiti mai bine.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde tiih » 14 Mai 2018, 09:29

yuonyuon scrie:Foarte rari apicultorii(eu nu sunt inca) intalnesti unul la 5 ani , ca de stupari sunt incercuit , si nu mai scap de ei .

La noi in "balata brailei" sa face o apicultura gen "survivar" ce scapa peste iarna se face pana la FS , dupa fs prapad si se repeta ciclu (la infinit) .... stiti mai bine.


Nu deturna sensul cuvintelor din limba romana unde conform dictionar, apicultor=stupar
Poate vrei sa spui ca rar intalnesti apicultori ( stupari ) cu adevarat,adica .....MESERIASI..cunoscatori in profunzime a meseriei respective,cu rezultate practice...concrete....
Aici iti dau dreptate.....!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde vulpea » 14 Mai 2018, 16:31

tiih,cred ca si tu esti putin...'extremist'/optimist:cea mai mare 'calitate' a stuparitului/albinaritului este ca si atunci cand crapi nu poti sa spui ca sti absolut tot despre albine,viata lor si, mai ales, cum e cel mai bine pentru albine.poti sa ma crezi ... pe cuvant !poti sa fi sigur ca ,de fiecare data , procedam pe bajbaite ... mai mult sau mai putin,functie de acumularea/experienta fiecaruia .
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde yuonyuon » 14 Mai 2018, 23:40

tiih scrie:
yuonyuon scrie:Foarte rari apicultorii(eu nu sunt inca) intalnesti unul la 5 ani , ca de stupari sunt incercuit , si nu mai scap de ei .

La noi in "balata brailei" sa face o apicultura gen "survivar" ce scapa peste iarna se face pana la FS , dupa fs prapad si se repeta ciclu (la infinit) .... stiti mai bine.


Nu deturna sensul cuvintelor din limba romana unde conform dictionar, apicultor=stupar
Poate vrei sa spui ca rar intalnesti apicultori ( stupari ) cu adevarat,adica .....MESERIASI..cunoscatori in profunzime a meseriei respective,cu rezultate practice...concrete....
Aici iti dau dreptate.....!
Rar gasesti meseriasi in orce domeniu , nu numai apicultura.crezi ca degeaba cuvintele astea is diferite ?? intre a stii si a intelege? diferenta e imensa.

pun pariu ca la intrebarea " de ce nu urca albina in cat" multi se asteapta la raspunsuri legate de lazi ,rase sau cules, nicidecum de "mecanica" biologia albine . ca doar acolo ce i o matca gen "hitler" si subalternii care trebuie sa bage miere. faza tare e ca nu baga :)))) atata timp cat viata albinei este asociata cu cea a oamenilor , va fi bajbaiala.

lumea albinelor este guvernata de miros si culori .forma fam de albine este sferica nu cubica (cum e lada) mierea o va depozitata mereu deasupra (din motive intemeiate nu aiurea) , acuma cine vrea miere in cat trebuie sa se asigure ca Sfera cuibullui este cat mai mare de preferat cat o rama dadant.si mierea va fi adaugata deasupra (adica in cat) dar trebuie sa ai si albina , vb de caturi deacuma.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde varza » 15 Mai 2018, 13:47

Multumesc tuturor care au participat la rezolvarea enigmei. Citind raspunsurile voastre am inceput sa ma gandesc unde am gresit..... Am citit si raspunsul Domnului Ignatov pentru care ii si multumesc si da cred ca aici este problema..... Am avut puiet destul de mult in corp (in medie 7 rame de puiet ) insa sunt constient ca albina culegatoare la acel moment a fost in cantitate mica comparativ cu puietul.... Cum pot remedia pe viitor aceasta situatie..... Cat puiet ar trebui sa am si inainte cu cat timp fata de marele cules pentru a nu mai avea astfel de situatii in situatia in care folosesc cuib de 10 si 12 rame +cat intreg? In acest moment s-a terminat culesul la salcam si am stupii full de puiet. De obicei procedam la divizarea lor si formarea de roiuri pentru a evita roirea. Insa am culesul de tei si faneata apoi...... Credeti ca ar fi mai bine sa asez un extra corp pe ei ca magazie (nota:nu am rame construite suficiente pentru magazie) sau pur si simplu sa raman la divizarea lor? Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde yuonyuon » 16 Mai 2018, 00:50

Trebuie sa ti cont de 3 aspecte in lucrul cu caturile, si nu numai.desi pare simplu pentru cei care le au inteles, nu e..

-in dezvoltarea de primavara pana la a 7 rama de puiet(daca nu ai ajuns la a 7 ramma inseamna ca nu ai albina de cat|) trebuie ca sa te asiguri ca ai puiet pe toata suprafata ramei (fara coronite) si sa inchei a 7 rama inainte de primul mare cules.
- ca sa ai culegatoare (albina care paraseste stupul , care aduce nectarul) soscotesti 40 45 zile inainte de cules . cat puiet capacit vei avea la acea data , aceia va fi culegatoare .si ultima . pentru ca , culegatoarea nu face doi bani fara albina "de manevra " (care participa la cules : muta miere ,ventileaza, creste faguri etc) va trebuii sa eliminam din puiet capacit(faci roi , dai la "religve") inainte de a incepe culesul . astfel albina nu va mai ingrijii puietul(hranit si incalzit) si va participa la cules.

chiar nu conteaza puterea stupului ci mai degraba configuratia . poti destul de bine cu un stup pe 6 rame sa scoti 15 kg de mere lafel cum unul pe 20 sa bage 35.dara dacac e configurat prost se poate spune simplu ca nu a dat salcamu (exemplu), mai mult ca sigur majoritatea apicultorilor au stupii configurati prost.au 9-10 rame de puiet acum si albina nu urca in cat (incredibil).....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde tiih » 16 Mai 2018, 10:49

vulpea scrie:tiih,cred ca si tu esti putin...'extremist'/optimist:cea mai mare 'calitate' a stuparitului/albinaritului este ca si atunci cand crapi nu poti sa spui ca sti absolut tot despre albine,viata lor si, mai ales, cum e cel mai bine pentru albine.poti sa ma crezi ... pe cuvant !poti sa fi sigur ca ,de fiecare data , procedam pe bajbaite ... mai mult sau mai putin,functie de acumularea/experienta fiecaruia .


Sunt de acord cu dvs..in apicultura inveti o viata intreaga si tot constati ca mai sunt multe pe care nu le stii...Totusi pentru a fi meserias,a fi Apicultor=Stupar cu litere mari si nu mici ,nu trebuie sa stii tot..tot..dar trebuie sa stii atat de mult incat la sfarsitul sezonului apicol sa ai Profit...
Ca marea majoritate dintre apicultori nu au un bilant cu venituri si cheltuieli, ca nu stiu spre exemplu ca amortizarile fondurilor fixe se introduc si ele la rubrica "cheltuieli" alaturi de stimulente,medicamente,transport,cheltuieli cu forta de munca suplimentara...etc...etc......e treaba lor...dar sa nu imi spuneti mie ca e mare apicultor daca nu are un profit de cel putin 100 de lei /familie de albine la valoarea de acum a leului.....

Pentru yuangyuang...la o adica nu conteaza cate rame de puiet ai in cuib..ca ai 4....ca ai 8...,nu asta e criteriu pentru ca albinele sa urce in cat ,ci cel putin alte 2 conditii..le stii care sunt?

PS.Fara sa exagerez.am cateva familii de albine care la ora actuala sunt pe 36 de rame (9 rame 1/1 in cuib si 3 caturi cu 9 rame 1/2 in fiecare cat..si albinele au urcat fara probleme la fel cum am si cateva familii pe 9 rame 1/1 care abia acum la sfarsitul culesului de salcam le pui un cat cu 9 rame 1/2...Acestea au fost catalogate "niste mortaciuni"(roisori) atat la intrarea in toamna cat si la intrarea in primavara,la inceputul lunii martie,dupa perioada de iernare... :!:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde vulpea » 16 Mai 2018, 11:45

tiih,pentru ca te respect(fara linguseala),am 2 precizari sa-ti fac :1.in anii '60 , majoritatea stuparilor din Mehedinti(judet cu record de productie miere la acea data) obisnuiau sa foloseasca masiv zaharul subventionat de stat pentru apicultori la a indopa stupii si a preda apoi mierea la stat,rezultand un profit aproape demential.zic eu ca aia nu erau chiar meseriasi,mai de graba speculanti/oportunisti.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde vulpea » 16 Mai 2018, 11:52

PS.la pct 2.:pentru ce nu te inspiri din tehnica lui Dan Margarit(Canada)?:'mortaciunile' restrange-le sever la 5R ,apoi le grupezi cate 2 si pui deasupra un cat comun.o sa te minunezi ce productie fac la comun.incearca numai ca sa te convingi.sper ca ai inteles sa folosesti gratiile Han.la 'roisori'.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori