Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la munte

Mesajde bis.danut » 18 Iun 2018, 21:34

Muntii Apuseni. Cântar in staționare. Alte zone de munte??
bis.danut
 
Mesaje: 9
Membru din: 16 Mai 2018, 21:56

Re: Apicultura la munte

Mesajde lucky5strike » 22 Iun 2018, 21:36

Anul asta a cam mers salcamul in Oltenia.

Acum o luna eram pe la Polovragi, Gorj, zona bunicica de salcam 3, candva.

Dar la stupina manastirii Plovragi, se da sirop, ca familiile cam faceau foamea...

Cam asa cu apicultura la munte.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultura la munte

Mesajde Doru c » 07 Iul 2018, 20:06

Stupi la 1600m rezista daca au cules bun?
Doru c
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Iul 2018, 18:58

Re: Apicultura la munte

Mesajde teinegru64 » 08 Iul 2018, 12:25

jonny_it scrie:
horia_ch scrie:Și, apropo de salcâm: anul ăsta a înflorit cu 3 săptămâni mai repede... Dar nu asta e marea surpriză. Surpriza este că, după mulți ani, am văzut albine culegând în ei. Acum sunt în plină floare, însă vremea face figuri.


La munte inca nu a inflorit, astazi pana acum 10 minute am pregatit 60 de familii pentru plecare .. mai am treaba.
Sper ca pana marti sa fie gata tot(caturi, centrifugile, rame, cutii pentru roi, etc..)

Daca la Iasi(vatra cu roii + regine tinere) abia astazi am pus primul cat la toti, la munte deja au 2 pline cu albine.
La Vaslui aproape ca la munte, dar am avut noroc la salcam si am prins vreme buna si au explodat.

Si nu cobori la salcam in august ? La Vaslui. :lol: La menta nu ma bag. :D
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Apicultura la munte

Mesajde jonny_it » 09 Iul 2018, 14:04

teinegru64 scrie:Si nu cobori la salcam in august ? La Vaslui. :lol: La menta nu ma bag. :D


Am mai dus un rand de la VS la munte. Sa se stabilizeze vremea si gata cu VS-ul.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la munte

Mesajde Shrek » 09 Iul 2018, 15:37

teinegru64 scrie:Si nu cobori la salcam in august ? La Vaslui. :lol: La menta nu ma bag. :D

Adică ce vrei sa spui?! Ca albinele lui ...freacă menta? ! Ori le are in pastoral langa Socola si culeg miere de...mentă? !
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Apicultura la munte

Mesajde paul » 29 Iul 2018, 05:42

Anul asta, muntele-i ... praf. Mai bine zis ... apa ! ;)
Nu numai ca n-am scos nicio lingura de miere, dar, am fost ieri pe acolo dupa 3 saptamani si nu aveau nici pentru ele. Roii sunt asa cum i-am facut acum ... doua luni !!! ;)
Partea proasta-i ca nici nu-i pot lua de acolo pana nu se opresc ploile. Off road-ul ii ... minciuna. ;)
Jonny, la tine cum se prezinta situatia ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apicultura la munte

Mesajde mausica » 29 Iul 2018, 11:56

Paul...eu si la depresiune o trebuit sa bag serios in roi. Din iunie nu am avut 3 zile legate fara ploaie. ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Apicultura la munte

Mesajde jonny_it » 30 Iul 2018, 15:13

paul scrie:Anul asta, muntele-i ... praf. Mai bine zis ... apa ! ;)
Nu numai ca n-am scos nicio lingura de miere, dar, am fost ieri pe acolo dupa 3 saptamani si nu aveau nici pentru ele. Roii sunt asa cum i-am facut acum ... doua luni !!! ;)
Partea proasta-i ca nici nu-i pot lua de acolo pana nu se opresc ploile. Off road-ul ii ... minciuna. ;)
Jonny, la tine cum se prezinta situatia ?


Sincer nu voiam sa zic nimic pe forum, de obicei ma laud doar la prieteni nu asa la toata lumea :lol:
La munte in anii ploiosi nu scoti nimic iar cand este seceta sunt productii record totusi anul acesta a fost un an ciudat. Mai bine zis a plouat, dar temperaturile au fost ridicate, ploua si erau peste 20 de grade. Noaptea foarte cald. In alea 2-3 ore, rar 5-6 ore de pauza intre ploi au adus uneori si peste 4 kg/zi. Au fost si zile cu minus, dar per total a fost cel mai bun an din 2000 incoace. Ma refer la productia de miere si polen(mult polen a fost prins de ploaie, sta la congelator acum, bun pt turte, nu il pot vinde, dar este bine si asa).
Daca la cea mai productiva familie mai scot 30 si un pic de kg trec de 100 ca record. Acum are 3 caturi de 12 rame pline, nu am mai extras de cateva saptamani. Am tot pus caturi in ideea sa fac o singura extractie, cred ca am cam muncit in plus, mai bine extrageam, dar asta e.
In ultimele 2 saptamani(de la ultima vizita) au mai umplut majoritatea un cat.
Ce scriu eu mai sus este despre familiile de productie, roii au mers bine ca dezvoltare, dar o sa fie nevoie de completari, sau sa pun rame de la familiile puternice.
Oricum a fost singurul an din ultimii ani cand salcamul a dat cu adevarat, mai bine si fata de Vaslui si cu o parte l-am prins de 2 ori, odata la Iasi si odata la munte.
Ce a fost diferit fata de alti ani a fost ca nu a plouat+frig si in mai, cum este de obicei. A prins familiile cu multe albine, sunt niste mici monstruleti toate. Cateva ore fara ploaie, caldura + umiditate mare, deci productie buna.

Mierea rezultata a fost poliflora, sau amestec de poliflora cu salcam sau tei.
Oricum este evident ca s-a schimbat clima, diferenta fata de acum 4-5 ani este foarte mare. Salcamul la munte era mai mult decorativ, rar da nectar, si atunci putin. Dar in ultimii ani incepe sa dea bine de tot. Sper ca in 1-2 ani sa plantez tot terenul de acolo cu salcam(cateva hectare). Incepe sa merite investitia.

O alta constatare a fost ca familiile care nu au avut folie au produs semnificativ mai mult. Umiditatea din aer a fost foarte mare, folia a incurcat maturarea mierii foarte mult. 40 si ceva de folii mi-au facut teoretic o paguba de cel putin 6-7 mii de lei. Restul nu au avut.

Faneata inca mai este, a fost aproape imposibil sa coseasca si sa usuce fanul. Unde s-a cosit este crescuta la loc. Oricum de acum incolo baza o sa fie buruienile din culturile de cartof(aici nu se folosesc deloc erbicide, suprafetele detinute de o familie sunt mici) si plantele de prin mlastini, inclusiv menta salbatica si inca o planta asemanatoare.

Pe vatra din Vaslui pregatesc 1-2 tone de sirop si apoi ma pregatesc pentru o iernare la munte, atat de bine merge culesul. :lol:
Dupa ultimele ploi au aparut ceva buruieni pe camp, dar tot 100-200 grame plus/zi este.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la munte

Mesajde jonny_it » 30 Iul 2018, 15:29

As pune si un comentariu legat de rase si productia lor anul acesta dar ma abtin pentru ca nu am chef sa ma cert. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la munte

Mesajde 5rame » 30 Iul 2018, 16:08

jonny_it scrie:As pune si un comentariu legat de rase si productia lor anul acesta dar ma abtin pentru ca nu am chef sa ma cert. :lol:



Insinuarile sunt mai puternice decat cifrele exacte.

Eu unul, as vrea sa stiu, daca se poate, ce diferente ati constatat intre buckfast si carpatina noastra.

Multumesc, :)
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultura la munte

Mesajde jonny_it » 30 Iul 2018, 16:29

5rame scrie:
jonny_it scrie:As pune si un comentariu legat de rase si productia lor anul acesta dar ma abtin pentru ca nu am chef sa ma cert. :lol:



Insinuarile sunt mai puternice decat cifrele exacte.

Eu unul, as vrea sa stiu, daca se poate, ce diferente ati constatat intre buckfast si carpatina noastra.

Multumesc, :)


Am mai avut 12 familii cu carpatina, toate una si una in primavara.
Au mers bine pana au inceput ploile.
Concluzie: mai am 3 familii cu carpatina, le tin la parintii mei, sa-i arat lui bebe cand o sa creasca mare cum aratau albinele noastre pe care nimeni nu a vrut sa le duca la un alt nivel :(
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la munte

Mesajde ignatov andrei » 30 Iul 2018, 19:36

jonny_it scrie:Concluzie: mai am 3 familii cu carpatina, le tin la parintii mei, sa-i arat lui bebe cand o sa creasca mare cum aratau albinele noastre pe care nimeni nu a vrut sa le duca la un alt nivel :(


Te-a oprit cineva...?!?
De ce sa spunem ca "ALTII" trebuiau sa faca...?!?
E mai usor de ascuns faptul ca nu ne pricepem sa amelioram o rasa si de aceea luam de prin alte parti marfa mai buna decat ceea ce am putea face fiecare...?!?

Chestia cu: "n-am timp, urmaresc doar profitul"... e fumata de mult timp, chiar daca e inca sloganul "greilor" forumului... :(
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Apicultura la munte

Mesajde jonny_it » 30 Iul 2018, 20:13

ignatov andrei scrie:Te-a oprit cineva...?!?
De ce sa spunem ca "ALTII" trebuiau sa faca...?!?
E mai usor de ascuns faptul ca nu ne pricepem sa amelioram o rasa si de aceea luam de prin alte parti marfa mai buna decat ceea ce am putea face fiecare...?!?


Da, timpul.
Ma ocup de albine doar in weekend si in cate o zi cand imi pot lua liber nu am timp sa fac selectie, fac doar multiplicare de regine. Selectia se face in ani, rezultatele se vad in timp.
Costurile cu 200-300 de familii sunt destul de mari, nu imi permit sa fiu doar crescator de albine, trebuie sa si produc.
Las pe altii sa faca selectie eu cumpar regine de calitate indiferent de rasa lor, le multiplic si merg inainte. Ca inseminez artificial si controlat este alta poveste ce tine de reducerea costurilor.
Cand o sa vina cineva sa imi dea carpatine care produc cel putin 75% din cat produce un BK de calitate(sunt si multe ciori vopsite, foarte multe) atunci incep sa ma gandesc iar la carpatina. Dau 1000 euro pe o carpatina daca cineva imi garanteaza ca nu roieste indiferent de ce-i fac, rezista bine la boli si produce cum produc alte rase. Blandetea ajuta mult, dar nu ma intereseaza prea tare tinand cont ca nu am vecini si pentru ca imi plac intepaturile.
Nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, doar spun ce fac eu. Daca o considerati reclama banati-ma si stergeti tot ce am scris.
Simplu!
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la munte

Mesajde paul » 31 Iul 2018, 19:31

Jonny, ma bucur pt. tine ca ai avut rezultate foarte bune in acest an ploios la munte !
Cred ca ... bukfastul ii de vina ! ;)
Eu am maidaneza. F0 ! :(
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apicultura la munte

Mesajde jonny_it » 31 Iul 2018, 22:43

paul scrie:Jonny, ma bucur pt. tine ca ai avut rezultate foarte bune in acest an ploios la munte !
Cred ca ... bukfastul ii de vina ! ;)
Eu am maidaneza. F0 ! :(


BK-ul ajuta mult, dar sunt alte lucruri mai importante, in special zona si vremea si poate si intr-un procent mai mic modul de lucru.
Vii sa ma ajuti la extras? Nu este departe Falticeni-ul de mine :lol: :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 8 vizitatori


cron