Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la munte

Mesajde ignatov andrei » 18 Sep 2018, 20:55

Vrajitoru23 scrie:Buna ziua!

Am citit tot acest topic, si am ajuns sa imi fac cont pentru ca simt nevoia sa va spun ca imi doresc cu adevarat sa citesc despre apicultura din zona montana!

Am albine de cativa ani la campie si imi place sa visez ca la un moment dat in viata asta voi ajunge sa traiesc intr-o zona montana, si nu cred ca voi putea trai fara sa detin macar cateva familii de albine.


Omule, pune ceva intrebari, chiar daca, acest forum, pare ca-si da duhul!
Cine stie, poate iese ceva...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Apicultura la munte

Mesajde Vrajitoru23 » 19 Sep 2018, 07:25

Nu stiu daca voi avea intrebari bune, dar voi incerca.

Sunt sanse ca o stupina la munte sa poata sustine o familie fara sa se faca pastoral?
Ce altitudini sunt cele mai potrivite pentru zona noastra?
Exista un tip de stup mai bun ca celelalte pentru zona de munte?
Vrajitoru23
 
Mesaje: 4
Membru din: 18 Sep 2018, 14:14

Re: Apicultura la munte

Mesajde un OM » 19 Sep 2018, 07:55

Exista cunostinte pentru a conduce familiile de albine, puse in cel mai bun tip de stup, sa fructifice culesurile din zona?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Apicultura la munte

Mesajde ignatov andrei » 19 Sep 2018, 09:05

Vrajitoru23 scrie:Nu stiu daca voi avea intrebari bune, dar voi incerca.

Sunt sanse ca o stupina la munte sa poata sustine o familie fara sa se faca pastoral?
Ce altitudini sunt cele mai potrivite pentru zona noastra?
Exista un tip de stup mai bun ca celelalte pentru zona de munte?


Stupul cu rama mare (dadant sau Layens), dar mai bine cu MER.
Cele mai bune altitudini sunt cele cuprinse intre 650-850 metri, in zone cu vai lagri, la poale de masiv cu paduri mixte si expozitie sudica.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Apicultura la munte

Mesajde Vrajitoru23 » 19 Sep 2018, 09:54

Multumesc pentru raspuns!
Vrajitoru23
 
Mesaje: 4
Membru din: 18 Sep 2018, 14:14

Re: Apicultura la munte

Mesajde jonny_it » 24 Sep 2018, 18:45

ignatov andrei scrie:
Vrajitoru23 scrie:Nu stiu daca voi avea intrebari bune, dar voi incerca.

Sunt sanse ca o stupina la munte sa poata sustine o familie fara sa se faca pastoral?
Ce altitudini sunt cele mai potrivite pentru zona noastra?
Exista un tip de stup mai bun ca celelalte pentru zona de munte?


Stupul cu rama mare (dadant sau Layens), dar mai bine cu MER.
Cele mai bune altitudini sunt cele cuprinse intre 650-850 metri, in zone cu vai lagri, la poale de masiv cu paduri mixte si expozitie sudica.


Am lucrat mai bine de 10 ani cu ME la munte si este ok, mult mai usor fata de dadant. Multe lucrari sunt mai simple si necesita mai putin timp.
Cat despre altitudine merge si la peste 1000 metri, cu conditia sa fii protejat de curentii de aer(deci sa fii pe o vale, nu pe varful muntelui) si iarna sa ai soare.
Despre paduri mixte nu stiu ce sa zic, nu prea sunt la munte pe aici pe la mine. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la munte

Mesajde ignatov andrei » 24 Sep 2018, 19:37

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:
Vrajitoru23 scrie:Nu stiu daca voi avea intrebari bune, dar voi incerca.

Sunt sanse ca o stupina la munte sa poata sustine o familie fara sa se faca pastoral?
Ce altitudini sunt cele mai potrivite pentru zona noastra?
Exista un tip de stup mai bun ca celelalte pentru zona de munte?


Stupul cu rama mare (dadant sau Layens), dar mai bine cu MER.
Cele mai bune altitudini sunt cele cuprinse intre 650-850 metri, in zone cu vai lagri, la poale de masiv cu paduri mixte si expozitie sudica.


Am lucrat mai bine de 10 ani cu ME la munte si este ok, mult mai usor fata de dadant. Multe lucrari sunt mai simple si necesita mai putin timp.
Cat despre altitudine merge si la peste 1000 metri, cu conditia sa fii protejat de curentii de aer(deci sa fii pe o vale, nu pe varful muntelui) si iarna sa ai soare.
Despre paduri mixte nu stiu ce sa zic, nu prea sunt la munte pe aici pe la mine. :)


Cine dracu' te-antrebat, de-mi raspunzi...mie...?!?
A pus omul o intrebare, am raspuns, raspunde si tu... nu ma fute la cap cu ideile tale cretine, clar...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Apicultura la munte

Mesajde jonny_it » 24 Sep 2018, 20:01

ignatov andrei scrie:Cine dracu' te-antrebat, de-mi raspunzi...mie...?!?
A pus omul o intrebare, am raspuns, raspunde si tu... nu ma fute la cap cu ideile tale cretine, clar...?!?


Nu inteleg cu ce te-am deranjat?!
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la munte

Mesajde pvc » 24 Sep 2018, 20:50

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:Cine dracu' te-antrebat, de-mi raspunzi...mie...?!?
A pus omul o intrebare, am raspuns, raspunde si tu... nu ma fute la cap cu ideile tale cretine, clar...?!?


Nu inteleg cu ce te-am deranjat?!


Asta are ceva la cap!
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Apicultura la munte

Mesajde dantat » 30 Sep 2018, 15:17

Vrajitoru23 scrie:Nu stiu daca voi avea intrebari bune, dar voi incerca.

Sunt sanse ca o stupina la munte sa poata sustine o familie fara sa se faca pastoral?
Ce altitudini sunt cele mai potrivite pentru zona noastra?
Exista un tip de stup mai bun ca celelalte pentru zona de munte?


Gata, am reusit sa termin planul de afaceri (ca asta a rezultat din intrebare, ca raspuns), pentru apicultura bio, cu altitudini, tip de stup, rentabilizare si eventual axare pe produse secundare in functie de zone. Si am luat toate zonele montane in considerare, exceptand Vf. Omu si Moldoveanu, ca la florile de gheata nu iese albina la cules. Am inclus speciile floricicicole din fiecare zona, aportul melifer al fiecareia si rotatia plantelor in functie de sezon. Toate pt. burta si mangaiatul dvs. Cand va hotarati, vi-l trimit prin posta, la o casuta postala din Caraibe ori alta insula cu derogari, pentru a evita neplacerile cum ar fi de a ne cunoaste personal. Totul in schimbul a...bineinteles ca nu gratis. :mrgreen: :mrgreen: :) ;)
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Apicultura la munte

Mesajde dantat » 30 Sep 2018, 15:26

dantat scrie:
Vrajitoru23 scrie:Nu stiu daca voi avea intrebari bune, dar voi incerca.

Sunt sanse ca o stupina la munte sa poata sustine o familie fara sa se faca pastoral?
Ce altitudini sunt cele mai potrivite pentru zona noastra?
Exista un tip de stup mai bun ca celelalte pentru zona de munte?


Gata, am reusit sa termin planul de afaceri (ca asta a rezultat din intrebare, ca raspuns), pentru apicultura bio, cu altitudini, tip de stup, rentabilizare si eventual axare pe produse secundare in functie de zone. Si am luat toate zonele montane in considerare, exceptand Vf. Omu si Moldoveanu, ca la florile de gheata nu iese albina la cules. Am inclus speciile floricicicole din fiecare zona, aportul melifer al fiecareia si rotatia plantelor in functie de sezon. Toate pt. burta si mangaiatul dvs. Cand va hotarati, vi-l trimit prin posta, la o casuta postala din Caraibe ori alta insula cu derogari, pentru a evita neplacerile cum ar fi de a ne cunoaste personal. Totul in schimbul a...bineinteles ca nu gratis. :mrgreen: :mrgreen: :) ;)


Opaa... trebuie sa reiau. Am gresit tara...excluzand aiurea vf. Omu si Moldoveanu. Da' in fine, incepusem si eu cu ceva zone desertice, fiind mai usor, ca singura altitudine e cand duci mana la ochi parlit de sete sa vezi cat mai e pana in varful dunei de nisip. Mai e pana fac planul si pt. Romania. Daca musai graba, de impins ceva prin conturile din Costa rica, de plasat curcanul sub masa, de impiedicat damigeana cu palinca de piciorul scaunului...fiecare cu ce are ...ca tot omu' de alearga de colo colo dupa multa birocratie, dupa plozi cu cetatenie straina, etc. Aia ie, ati nimerit in RO.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Apicultura la munte

Mesajde Vrajitoru23 » 03 Oct 2018, 07:58

Nu m-a impresionat gluma, daca asta ati urmarit.
Vrajitoru23
 
Mesaje: 4
Membru din: 18 Sep 2018, 14:14

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori