Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Care este problema lor?

Mesajde Mihaii » 31 Mai 2018, 21:49

Salut! Acuma 3 zile am făcut un roi, a2a zi l am controlat, și toate bune și frumoase, astăzi am văzut ca albinele iară sunt foarte multe în barba la urdinis, și am decis sa îl controlez iară, și am observat ca abandonează ramele, matca au, bătrână, dar au, ponta o face încă destul de ok.
Podisorul este din scândurele, cu o bucata de pasla pe ele ca să nu pătrundă căldură, și capacul.
Roiul: https://youtu.be/_Xh3L2gtevU
Stupul donator: https://youtu.be/5UsE5A-S-AQ
Habar nu am de ce este o calitate asa penibila, nu prea am încărcat video pe yt ca să știu cum sa ma descurc, dar nu asta contează, contează ca as vrea sa știu ce naiba pot avea.
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Care este problema lor?

Mesajde vulpea » 31 Mai 2018, 22:20

tu ai auzit de aerisirea HORN(ca la sobe !).pe caldura asta tu "captusesti" cu pasla ? macar scandurelele dela podisor incaleca-le putin, pentru ventilare.fa asa si vezi rezultatul.parerea mea.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Care este problema lor?

Mesajde Mihaii » 31 Mai 2018, 22:47

vulpea scrie:tu ai auzit de aerisirea HORN(ca la sobe !).pe caldura asta tu "captusesti" cu pasla ? macar scandurelele dela podisor incaleca-le putin, pentru ventilare.fa asa si vezi rezultatul.parerea mea.

"Captusesc" cu pasla pentru izolație, cred ca ești constient cât de tare se incing capacele in soare, toată căldură aia se duce pe podisor, și de pe podisor direct în stup, pasla nu ii permite căldurii sa între în stup, pasla subțire. De ce i am pus pasla? Pentru ca am avut stupi doar cu podisor, și aveau bărbi imense. Toți stupi ii țin asa. Stupul "mama" de ce nu iese afara? Și el are pasla, sub el are plasa, dar din cauza ca se adunau albinele acolo în loc sa între in stup, l am așezat pe polistiren. Dar oricum, ma duc acuma sa ii pun niște iarba pe capac, sa vad dacă se schimba ceva, și în caz ca ii mai bine, vopsesc capacul cu vopsea alba, dar repet; toți stupii ii țin asa, ca altfel topesc ramele doar cu capac și podisor. Ma refer la Podisorul de SCÂNDURELE(subțiri) , nu SCANDURI.
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Care este problema lor?

Mesajde vulpea » 01 Iun 2018, 16:55

atunci flambeaza tot si apoi razuesti tot.daca nici asa nu rezolvi,atunci schimba cu un stup nou.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Care este problema lor?

Mesajde cucubau » 01 Iun 2018, 18:00

Schimbă ramele. Pune cel putin o ramă cu puiet larvar care să fie și sănătos.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Care este problema lor?

Mesajde cristian bh » 01 Iun 2018, 22:35

Daca tu ala il numesti roi,....o fi,...la mine,...un roi are de la inceput minim 3 rame cu puiet,....rame normale,cu coronita de miere si puiet de toate stadiile,cu albina ce se gaseste pe ele.insa barbi la mine la stupi nu vad defel,...
La tine,...pe ce sa stea albina,..pe rame goale? :shock:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Care este problema lor?

Mesajde yuonyuon » 01 Iun 2018, 23:01

roi structurat prost. trebuia facut " cu detoate " mai ales ca e pe aceiasi vatra.

Ce vad eu acolo o rama cu capacit care a ecluzionat integral in 2 zile ,restu fara motiv de a ramane in lada.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Care este problema lor?

Mesajde Mihaii » 02 Iun 2018, 00:14

Într-adevăr, nu prea mai aveau albinele motiv sa mai steie pe rame, neavând puiet, accesta ecuzlionand din cauza ca am pus puiet capacit aproape de eculzionare... Și sincer, nici nu observasem lipsa de puiet ieri, axandu ma maxim pe faptul ca nu stau în stup :shock: am schimbat ramele cu altele cu puiet larva și capacit astăzi, și am schimbat și lada... Problema era faptul ca acuma o săptămână am afumat niște rame în acea lada, am crezut ca era destul de aerisita, dar am greșit...
Mulțumesc pentru răspunsuri, dau o bere :D
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Care este problema lor?

Mesajde un OM » 02 Iun 2018, 06:14

Un uluc cu muuult sirop ar rezolva pozitionarea albinelor.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Care este problema lor?

Mesajde dantat » 10 Iul 2018, 20:34

Mihaii scrie:
vulpea scrie:tu ai auzit de aerisirea HORN(ca la sobe !).pe caldura asta tu "captusesti" cu pasla ? macar scandurelele dela podisor incaleca-le putin, pentru ventilare.fa asa si vezi rezultatul.parerea mea.

"Captusesc" cu pasla pentru izolație, cred ca ești constient cât de tare se incing capacele in soare, toată căldură aia se duce pe podisor, și de pe podisor direct în stup, pasla nu ii permite căldurii sa între în stup, pasla subțire. De ce i am pus pasla? Pentru ca am avut stupi doar cu podisor, și aveau bărbi imense. Toți stupi ii țin asa. Stupul "mama" de ce nu iese afara? Și el are pasla, sub el are plasa, dar din cauza ca se adunau albinele acolo în loc sa între in stup, l am așezat pe polistiren. Dar oricum, ma duc acuma sa ii pun niște iarba pe capac, sa vad dacă se schimba ceva, și în caz ca ii mai bine, vopsesc capacul cu vopsea alba, dar repet; toți stupii ii țin asa, ca altfel topesc ramele doar cu capac și podisor. Ma refer la Podisorul de SCÂNDURELE(subțiri) , nu SCANDURI.


Stupul "mama" nu iese afara pentru ca toate albinele au pus umarul la ridicat capacul. E atat de cald incat musai sa ridice pe antene capacul.
Nu stiu modelul de capac, dar al meu are polistiren si pfl. Nu se incinge. In plus, fundul cu o distanta mai mare de 2 cm pana la leatul de jos. Un urdinis marit si aia ie.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Care este problema lor?

Mesajde jonny_it » 10 Iul 2018, 21:12

Mai pune rame, sa aiba pe ce sta.
Puietul de la roi arata ciudat, incearca sa il filmezi mai de aproape.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori