Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Sirop la stupi toamna

Mesajde raincode » 19 Sep 2018, 08:20

Salutare tuturor!
Am in total vreo 7 stupi la care le-am pus sirop de la 1 sept, poate cam tarziu, si din cauza asta la verificare am gasit trei mai slabi si fara rezerve suficienta miere pentru iernat. As vrea sa stiu daca le mai pot pune in continuare sirop pentru completarea rezervelor, sau incetez acum cu siropul si le pun turte in luna ianuarie. Multumesc pentru ajutor.
raincode
 
Mesaje: 7
Membru din: 07 Mai 2018, 08:56

Re: Sirop la stupi toamna

Mesajde ignatov andrei » 19 Sep 2018, 08:58

raincode scrie:Salutare tuturor!
Am in total vreo 7 stupi la care le-am pus sirop de la 1 sept, poate cam tarziu, si din cauza asta la verificare am gasit trei mai slabi si fara rezerve suficienta miere pentru iernat. As vrea sa stiu daca le mai pot pune in continuare sirop pentru completarea rezervelor, sau incetez acum cu siropul si le pun turte in luna ianuarie. Multumesc pentru ajutor.


Nu-s slabi din cauza siropului, ci din cauza ta. Ar fi fost bine sa explici ce inseamna "mai slabi si fara rezerve"...
Oricum, mai bine completezi acum, decat sa te bazezi ca pui turte in ianuarie...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Sirop la stupi toamna

Mesajde raincode » 19 Sep 2018, 09:15

ignatov andrei scrie:Nu-s slabi din cauza siropului, ci din cauza ta. Ar fi fost bine sa explici ce inseamna "mai slabi si fara rezerve"...
Oricum, mai bine completezi acum, decat sa te bazezi ca pui turte in ianuarie...

De acord cu tine. Stupii sun mai slabi: doi au roit, unul are un ritm mai lent de inmultire a albinelor. De fapt vreau sa stiu daca le dau sirop acum fara a le pot cauza anumite probleme, intrucat stiam ca siropul se da pana la 10-15 sept.
raincode
 
Mesaje: 7
Membru din: 07 Mai 2018, 08:56

Re: Sirop la stupi toamna

Mesajde ignatov andrei » 19 Sep 2018, 09:43

raincode scrie:
ignatov andrei scrie:Nu-s slabi din cauza siropului, ci din cauza ta. Ar fi fost bine sa explici ce inseamna "mai slabi si fara rezerve"...
Oricum, mai bine completezi acum, decat sa te bazezi ca pui turte in ianuarie...

De acord cu tine. Stupii sun mai slabi: doi au roit, unul are un ritm mai lent de inmultire a albinelor. De fapt vreau sa stiu daca le dau sirop acum fara a le pot cauza anumite probleme, intrucat stiam ca siropul se da pana la 10-15 sept.


Si cum ziceai ca te cheama...?!?
Te-ai intalnit cu baietii la Craiova...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori