Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde vali79 » 27 Dec 2011, 13:32

dorindafi scrie:cu doi ani in urma la trei apicultori din zona sibiului care au venit cu pavilioanele la salcam 2 in gorj am vazut preshuri tzesute la razboi [ cum se faceau mai demult } puse peste rame in loc de podishor shi la unele familii shi nailon

Nu am pavilion dar cred ca efecte mai bune le are la stupii varsati.Nu imi place sa folosesc materiale din lina pe motivul ca poate atrage gaselnita,cele mai bune sunt covoare persiane taiate pe dimensiune.Cel mai bine vezi difernta la un cules bunisor pe o familie medie,urca mai usor mierea in cat fiindca ajuta la mentinerea temperaturii,avantaje mai sunt...Le mai foloseste cineva?
Sanatosi sa fim ca boala...vine!
vali79
 
Mesaje: 87
Membru din: 05 Mar 2011, 20:49
Localitate: Teius/Alba

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde florinapi » 27 Dec 2011, 15:47

balasbebe scrie:
florinapi scrie:Eu de cate ori am folosit folia iarna nu am fost multumit nici o data,indiferent ca am avut fund plin sau cu sita,urdinisul larg deschis sau mai stramtorat stupi restransi sau nu,de fiecare data am avut condens.Nustiu unde gresesc,dar la mine nu merge.
Vara in schimb este ne lipsita de pe stupi.

Stupii deranjati de animale, pasari si stupari vor face condens.




Asta de unde a-ti deduso ca-i tare de tot.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde pngflorin » 27 Dec 2011, 18:39

proapis13 scrie:[ :D
NU se intampla nimic deosebit vara;din contra,incearca
Am un prieten nascut mai de multisor si foloseste folia deasupra si vara si iarna
A :!: ,singurul lucru inovator in stupina lui a fost ca anul acesta a trecut la fundul cu sita
NU citeste forumurile,asa a prins stupii acum 30 de ani cand a inceput apicultura si asa s-a rupt
salve :D


interesant, insa nu am incercat din motivele expuse de mine mai sus.
sa inteleg ca o lasi si pe timpul culesurilor( toata vara ), intre cat si cuib ....pe intreaga suprafata, jumatate, te rog vino cu detalii pt ca intereseaza.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde proapis13 » 27 Dec 2011, 19:47

Acum are folia peste cuib
Cand pune catul muta folia pe cat
Toamna cand da jos caturile pune folia pe cuib
Nu e nici-o filozofie
Eu unul merg cu folia din noiembrie pana in mai
cand pun caturile si nu am avut probleme
Am stupii cu sita antivaroa fara tabla la ora actuala
Tabla v-a fi introdusa undeva la sfarsitul lui ianuarie
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde dorindafi » 27 Dec 2011, 19:56

salve leatule
fara rautate eu cred ca de multe ori difera shi zona unde e amplasata stupina :roll:
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde arnautu valentin » 27 Dec 2011, 20:04

dorindafi scrie:salve leatule
fara rautate eu cred ca de multe ori difera shi zona unde e amplasata stupina :roll:

asta cam asa e!una e in frigul de la horia si alta e in calafat!
adi1574
arnautu valentin
 
Mesaje: 188
Membru din: 09 Apr 2011, 08:14
Localitate: Cocorastii Mislii, Prahova

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde proapis13 » 27 Dec 2011, 20:10

dorindafi scrie:salve leatule
fara rautate eu cred ca de multe ori difera shi zona unde e amplasata stupina :roll:

Perfect de acord cu tine
EU am expus cum procedez la mine in zona
Nu este litera de lege ce scriu eu aici
Cand te uiti ce posteaza un coleg ai datoria sa citest ce scrie la avatar
Daca la mine in zona se preteaza folia la altii merg mai bine budigaii :lol:
polistirenul sus jos si in laterale,plus presuri si alte alea
La altii merge folia si urdinisul de 5cm;eu am urdinesele de 37 cm :o
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde pescaru » 27 Dec 2011, 20:19

proapis 13 eu nu dau jos folia niciodata ca si prietenul tau mai batran ,pe acelasi sistem merg ,pe corp folie iarna coborata dupa ultima rama si cand se dezvolta primavara o ridic pe cat ,iar la stimulari dupa 1 sept. o cobor pe corp si o indoi deasupra la o 8-ta rama tot deasupra iar la impachetari o cobor in jos dupa ultima rama ,simplu, si urdinisul de la 10 cm in sus pe 2 cm h cu gratie anti soarici . Pe cand aveam gheata aveam stupii infofoliti cum sant multi ,cu urdinis de 2-3 cum ierneaza multi, iar dupa cum am discutat cu stupari mai batrani ca mine ,condensul nu ie o problema grava pt. ei si au stupi din tata in fiu si nu fac caz asa mare cum il facem noi si au stupi orcum mai multi ca noi . ,iar gheata din stupii mei a fost doar o iarna si mia murit un roi pe 3 rame .Continuam orcum pt a nu uita .Orcum stiai :mrgreen: . cu respect
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde pescaru » 27 Dec 2011, 20:25

iar la dorindafi e un frig de crapa pietrele iarna , are alt tip de impachetare stie el cum mai bine pt albine . salut Dorin .
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde gabi bee » 27 Dec 2011, 21:42

dle proapis si pescaru va salut pe amandoi ! aveti si ceva poze cu iernarea cu folie ?chiar daca sunt si mai vechi dar important este sa se vada sistemul ! eu fiind in prima iarna am echipat stupii cu folie prin noiembrie si la unii am avut condens multicel si incepuse si un pic de mucegai pe la capetele ramelor iar la doi stupi tot cu folie etansa nu e pic de condens sau sa zic ,1 % . astazi a fost soare si 8 grade si am mai inlocuit foliile la 2 stupi, cu podisoare +ziare , deoarece condensul persista !
Fişiere ataşate
Fotografie0119 (Copy).jpg
la asta am eliminat folia azi si am pus podisorul cu plasa + ziare
Picture 055 (Copy).jpg
acest stup ,desi are 2 roi si sita goala doar 1/3 nu a facut condens si l-am lasat asa
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde dorindafi » 27 Dec 2011, 23:46

pescaru scrie:iar la dorindafi e un frig de crapa pietrele iarna , are alt tip de impachetare stie el cum mai bine pt albine . salut Dorin .

viatza lunga shi spor in toate :P
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde proapis13 » 28 Dec 2011, 00:05

:D
Fişiere ataşate
rama dupa diafragma.JPG
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde proapis13 » 28 Dec 2011, 00:06

:D
Fişiere ataşate
iernarea cu folia.JPG
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde proapis13 » 28 Dec 2011, 00:11

:D
Fişiere ataşate
turta si folie.JPG
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde ilalexandru » 28 Dec 2011, 00:42

In natura nu mai pune nimeni folia peste familia de albine. Daca un lucru se aplica intr-o zona, s-ar putea ca in alta zona sa nu se poate aplica.
Am vazut si eu apicultor care avea nailon vara peste cuib...dar avea stupii pe pavilion, pe 17 rame, iar el avea folie doar pe primele 8 rame. Ce rost are folia la 35 de grade, la stupii varsati sub podisor?
La mine in zona, daca pun folia chiar si peste podisor, mi se formeaza condens pe ea. Asta la stupii verticali. La cei de pe pavilion, in pat cald, rar se intampla sa se observe cate o urma de condes la urdinis. Si asta pt ca se prelinge de pe peretele care se afla la exterior. Anul acesta am pus pasla la toti stupii deasupra, peste podisoare. Sa vedem in primavara cum va fi
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde pngflorin » 28 Dec 2011, 09:13

In mod cert ce se aplica intr-o zana a tarii nu se aplica in alta, eu cand am pus folie peste intreaga suprafata a ramelor am avut condens si gheata, deobicei indoi folia macar 20%, lasand liber.

Nici eu nu vad rolul foliei la 30>grade, vara, insa daca voi ati experimentat si e ok, f bine.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori