Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde dragos_vintu » 21 Ian 2015, 17:57

Eu am folie si pentru familiile mici unde s-a produs condensul am pus de la ceresit cutie de oprit umiditatea... merge perfect!
Assumption is the mother of all fuckups
dragos_vintu
 
Mesaje: 73
Membru din: 31 Dec 2013, 01:47
Localitate: Bucuresti

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde alinlupu » 21 Ian 2015, 20:50

Ce este cutia de oprit umiditatea?
L-am intrebat pe google si nici el nu stie :))
alinlupu
 
Mesaje: 45
Membru din: 01 Apr 2013, 23:17
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde mellis » 22 Ian 2015, 02:36

Cautati "absorbant umiditate" sau airmax/drymax/powertab/silicagel (personal nu cred ca sunt foarte inicate de pus in stup).
Nu folosesc asa ceva in stup dar mereu m-am intrebat cum poate o asa cutie mica sa preia umiditatea dintr-o camera...
este cam echivalent cu bulgarele de var pus in stup..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde mellis » 06 Feb 2015, 01:02

Uitati ce zicea regretatul Gica intr-o postare mai veche:
"Bulgarele de var se pune pentru mucegaiuri si in special contra puietului varos.In casa varuita nu intra medicul (varuita nu data cu lavabila)."
Ce ziceti de asta?
sursa:
http://stuparitul.3xforum.ro/viewtopic.php?pid=136301#136301
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde thomas » 06 Feb 2015, 12:19

Cel mai bun pt stup: bulgaras de var nestins. Posibil si cutia anti.umiditate sa contina tot clorura de calciu.. daca contine si altceva, e cam dubios pt albine. Acum depinde si ce cantitate se foloseste. Albinele chiar au nevoie de o picatura doua, de apa pe peretii stupului.
Oricum, eu nu folosesc folie decat din aprilie pana in octombrie. In rest nu, ca imi face lac in stupi.. Inca n.am gasit o modalitate sa scap de aceasta umiditate intensa, ca sa folosesc folia si iarna..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde cobi » 06 Feb 2015, 12:51

thomas scrie:Cel mai bun pt stup: bulgaras de var nestins. Posibil si cutia anti.umiditate sa contina tot clorura de calciu.. daca contine si altceva, e cam dubios pt albine...


Varul nestins = CaO - oxid de calciu !!!
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde mundumio » 07 Feb 2015, 12:30

Buna.
In primul an am izolat sus stupul si cu folie si ziar.
Am avut condens si putin mucegai. Nu mi-a placut defel ce am vazut in primavara.
Anul urmator nu am mai pus folie dar am pus ziar.Din pacate am avut stupi cu putin mucegai.Anul trecut, probabil si din cauza ca a fost o iarna blanda.
Anul asta am pus, nimic. Astept mai incolo sa vedem ce o iesi.
Spupii sunt verticali pe 12 rame cu fund antivaroua, dar am pus fundul de lemn dedesubt.
La urdinis am lasat doar gratia de soareci.
Vreau sa vad cum o sa arate in primavara, daca o sa am ceva mortalitate-sper ca nu-.
mundumio
 
Mesaje: 58
Membru din: 06 Dec 2012, 23:36
Localitate: Timisoara

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde mellis » 08 Feb 2015, 01:10

mundumio scrie:Buna.
In primul an am izolat sus stupul si cu folie si ziar.
Am avut condens si putin mucegai. Nu mi-a placut defel ce am vazut in primavara.

Mucegaiul poate fi cauza unei aerisiri insuficiente..
Din cate am studiat peste rame este bine sa fie pus un leat cat de mic - sa circule aerul, iar peste folie nu este suficient un ziar, ar trebui un material izolator mai serios..
Folia merge bine cu fund AV deschis partial macar sa permita circulatia aerului, sau urdinis deschis maxim..
Spor in toate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde mihai_ivan » 08 Feb 2015, 13:59

dragos_vintu scrie:Eu am folie si pentru familiile mici unde s-a produs condensul am pus de la ceresit cutie de oprit umiditatea... merge perfect!


Salutare, sunt dezumidificatoare ceresit, au o pastila pe baza de clorura da calciu, in locuinte cu umiditate excesiva sunt minunate, folosesc de multa vreme in casa, o pastila aduna cam aproape 1 litru de apa.
Anul acesta , in 24 ianuarie am desfacut stupii sa pun apifonda preventiv, si surpriza, unul avea mucegai pe intreg podisorul din zona cuibului cat si pe rame , (asta din dorinta de a le face o izolare buna am pus folie peste paturica cu podisor de scandura 9 mm,) restul au stat bine cu umiditatea, am schimbat podisorul cu unul nou, paturica noua si uscata, si am renuntat la folie de pe toti. In acel moment de disperare m-am gandit sa pun acel dezumidificator, dar cum nu am mai auzit pe nimeni sa foloseasca la albine, am renuntat. , am marit si urdinisul umpic pt o ventilatie mai buna. Astept primavara optimist , sper sa nu i fi provocat pagube prea mari .
Avatar utilizator
mihai_ivan
 
Mesaje: 6
Membru din: 26 Oct 2014, 21:19
Localitate: Avrig,Sibiu

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde M FANEL » 08 Feb 2015, 14:55

Buna,in legatura cu folia umiditatea si mucegaiul,in 2012 am utulizat folie + o bucata de patura groasa peste folie,nu a mers,2013 am pus numai folie,mucegai mult umiditate foarte multa la toti stupii,in primavara 3 stupi cu nosema,2014 am pus bucati de cutii de carton in spatiul gol unde nu sint faguri,cartonul este ceva ideal si cel mai bun absorvant de umiditate pina la ora actuala nu sa produs schimbare in stup umiditate 0 % mucegai 0 % cartonu nu poate fi ros de catre albine pentru ca e gros 3,4,5,mm eu am stupii dedant pe 10 fundul plin TIP YTALIAN cu streasina in fata urdinis de 8 cm pe lungime si 7 mm inaltime pentru o aerisire mai buna,pina acum e totul perfect DOAMNE AJUTA la toti apicultorii din ROMANIA,butoae pline in 2015
ALBINE ALBINUTE,CE NE-AM FACE NOI DACA-NATI FI VOI
+39:3664349000
Avatar utilizator
M FANEL
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Mai 2013, 20:55
Localitate: GRAMMICHELE (CT)ITALYA

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde nae » 08 Feb 2015, 15:33

Incearca matale urdinis de 30-37 cm /1cm (la roinite am de 10) ,izoleaza capacul ... ; important e sa iasa afara umiditatea nu s-o stochezi in cartoane care vor tine RECE ...,zic si eu .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde B.K » 08 Feb 2015, 16:36

mellis scrie:Folia merge bine cu fund AV deschis partial macar sa permita circulatia aerului, sau urdinis deschis maxim..
Spor in toate..

Cam asta e si ideea , daca ai FAV e bine sa-i folosesti intrebuintarile. Care mai e rolul sitei pe fund daca o astupam cu capace? ;)
Sanatate !!
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde M FANEL » 10 Feb 2015, 23:33

nae scrie:Incearca matale urdinis de 30-37 cm /1cm (la roinite am de 10) ,izoleaza capacul ... ; important e sa iasa afara umiditatea nu s-o stochezi in cartoane care vor tine RECE ...,zic si eu .

Dm nae,haideti sa fim seriosi,la mine in stupi nu curge piriul,si cred ca la nimeni nu se intimpla asta,ideea e ca,cartoanele au rolul de a absorbi umezeala mai bine ca ziarele,in alta ordine de idei si daca sar produce 50 60 de ml umezeala la fiecare stup,nu cred ca ar reusi sa ude 7,8,9,foi de carton,este pusa dupa diafragma si nu direct linga fagure,ca umezeala se produce unde nu sint faguri,SANATATE VA DORESC ;)
Fişiere ataşate
imagesG7FUTKV9.jpg
EU AM ASA CU FUND PLIN
imagesG7FUTKV9.jpg (7.43 KiB) Vizualizat de 13943 ori
ALBINE ALBINUTE,CE NE-AM FACE NOI DACA-NATI FI VOI
+39:3664349000
Avatar utilizator
M FANEL
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Mai 2013, 20:55
Localitate: GRAMMICHELE (CT)ITALYA

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde Florin Dobre » 10 Feb 2015, 23:36

E adevarat...cartoanele absorb umiditatea. Beleaua e ca o si retin. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde cosming » 11 Feb 2015, 00:10

Fanele la stupul cu fund plin, pe langa dimensionare urdinisului pe interval albina, lasa si 3mm intre doua scandure din podisor. Poti sa pui si cartonul dupa diafragma dar il vei gasi uscat. Nu acelasi lucru se intampla cu carton ce obtureaza aerisirea. O palnie de carton tine apa pe cand o carpa nu. La fel si cu aerul, un carton ud si nu mai ai aerisire. Atemtie si la capac sa nu fie fest pe stup ca la fel ,canci aerisire.
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: FOLIE! Pro si contra!

Mesajde 2roi » 28 Apr 2015, 23:25

Bună seara,
Experiență în domeniul nu am dar pot sa spun ce am făcut eu:
polistiren expandat grosime 5cm o bucată în spatele diafragmei și o bucată în podisor.
Nu am găsit nici gram de mucegai în stupi.(4 la nr.ptr.moment).Folosesc DB 12 rame cu fund AV,urdinis 37×1,5 cm și gratie ptr.șoareci.Subarul îl țin închis pana la începutul lui iunie după care îl scot pana în toamnă când fac tratamentele cu varachet.
Nu folosesc folie.
2roi
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Iun 2014, 23:54
Localitate: Ploiești

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori