Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cum asigur rezerve hrana în multietajat pt iernare

Mesajde Danieldan » 31 Ian 2019, 16:58

Bună ziua.
Am doua intrebari: cum asigur rezervele de hrana pt multietajat? Stupul are 3 corpuri: 2 corpuri cu cuib albine, iar un corp este cel în care se depozitează mierea. Am stupi verticali dadant cu caturi 3/4, câțiva cu 1/2. În cel dadant, chiar dacă are cat 3/4, albinele strâng mierea și în ramele din cuib, lateral si coronita. Am încercat cu cei multietajati: albinele au puiet pana la speteaza superioara a ramelor din cuib, nu aduna deloc in cuib. Fac extrageri la salcâm, nu păstrez rame cu miere, iar toamna alta extragere: floarea soarelui cu diverse sortimente. ( stuparit stationar).În stupul Dadant-vertical ,albinele aduc și miere în cuib, dar la cel multietajat doar în corpul 3. Dacă iernează pe 2 corpuri, unul gol și unul plin cu miere-10 rame din corpul de stransura, de unde mai extrag eu? Alta întrebare : mierea este în ramele albe, de cat, fără puiet( folosesc gratie haneman).dacă le las la iernat ca rezerve de hrana se transforma în rame de cuib, negre. De unde anul următor încă 10 rame curate? Nu au timp pana la salcâm sa clădească. Am citit cartea lui Malaiu, forumuri, nimic despre acest subiect. S-ar asigura rezerve doar dacă multietajatul ar avea 2 caturi pt miere, în total 4 corpuri, dar mai greu stationar. În cartea lui Malaiu tot despre 3 corpuri este vorba, doua de cuib care se inversează , și un corp pentru cules. Ar trebui obligatoriu sa depozitez rame cu miere , dat ele sunt atacate vara de dăunători . La Dadant extrag tot din catul de stransura, iar din cuib nu extrag deloc( doar uneori primăvara la pomi fructiferi sa deblochez cuibul
Danieldan

Cum asigur rezerve hrana în multietajat pt iernare

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Cum asigur rezerve hrana în multietajat pt iernare

Mesajde jonny_it » 31 Ian 2019, 18:09

Promit ca iti povestesc eu tot dar nu sunt capabil acum sa scriu toata "povestea". :)
Iti scriu treptat, ok?
jonny_it

Mesajde yuonyuon » 31 Ian 2019, 18:21

jonny_it scrie:Promit ca iti povestesc eu tot dar nu sunt capabil acum sa scriu toata "povestea". :)
Iti scriu treptat, ok?
"trilogia"
yuonyuon

Mesajde Danieldan » 01 Feb 2019, 13:38

Bună ziua. Dacă se considera necesar, se poate discuta la rubrica "fan club me" , sa nu fie prea întortocheat forumul. Însă am deschis un topic nou deoarece ultima postarea avea vechime de 1 an. Știu ca e citit si rascitit de cei care au intrebari, dar nu știu dacă cei care au răspunsurile și au postat acolo la vremea respectiva când a fost nevoie mai deschid acea secțiune. Scuze dacă am încurcat pe cineva. Mulțumesc jhonny it pt.disponibilitate, aștept sa postezi când ai timp pe oricare topic
Danieldan

Mesajde Cristian IONITA » 01 Feb 2019, 15:10

Danieldan scrie:Bună ziua.
Am doua intrebari: cum asigur rezervele de hrana pt multietajat? Stupul are 3 corpuri: 2 corpuri cu cuib albine, iar un corp este cel în care se depozitează mierea. Am stupi verticali dadant cu caturi 3/4, câțiva cu 1/2. În cel dadant, chiar dacă are cat 3/4, albinele strâng mierea și în ramele din cuib, lateral si coronita. Am încercat cu cei multietajati: albinele au puiet pana la speteaza superioara a ramelor din cuib, nu aduna deloc in cuib. Fac extrageri la salcâm, nu păstrez rame cu miere, iar toamna alta extragere: floarea soarelui cu diverse sortimente. ( stuparit stationar).În stupul Dadant-vertical ,albinele aduc și miere în cuib, dar la cel multietajat doar în corpul 3. Dacă iernează pe 2 corpuri, unul gol și unul plin cu miere-10 rame din corpul de stransura, de unde mai extrag eu? Alta întrebare : mierea este în ramele albe, de cat, fără puiet( folosesc gratie haneman).dacă le las la iernat ca rezerve de hrana se transforma în rame de cuib, negre. De unde anul următor încă 10 rame curate? Nu au timp pana la salcâm sa clădească. Am citit cartea lui Malaiu, forumuri, nimic despre acest subiect. S-ar asigura rezerve doar dacă multietajatul ar avea 2 caturi pt miere, în total 4 corpuri, dar mai greu stationar. În cartea lui Malaiu tot despre 3 corpuri este vorba, doua de cuib care se inversează , și un corp pentru cules. Ar trebui obligatoriu sa depozitez rame cu miere , dat ele sunt atacate vara de dăunători . La Dadant extrag tot din catul de stransura, iar din cuib nu extrag deloc( doar uneori primăvara la pomi fructiferi sa deblochez cuibul

Iti spun cum procedez eu .... fara a avea nici cea mai mica pretentie ca ar fi si de urmat:

- nu fac inversari .... si nici nu stiu alti stupari care sa faca ... am citit in literatura de specialitate ce si cum, dar la mine nu a dat rezultate bune, ba dimpotriva ... stupul la care am inversat regreseaza in urmatoare perioada;
- folosesc exclusiv magazie de 1/2 pentru recolta, ramele de 3/4 nu ajung niciodata in centrifuga;
- cuibul este permanet pe 2 corpuri de 3/4 .... nu restrang;
Etapizarea interventiilor:
- iernarea se face in cuib de 2 ME iar sub cuib "depozitez" si 2 magazine 1/2;
- primavara devreme familia este exclusiv pe cateva rame din corpul de sus, inainte ca familia sa "explodeze" (martie) evalueaz ramele din cele 2 cutii ME, inlocuiesc (daca nu am rame gata crescute chiar cu foite) toate ramele vechi/deformate in care nu este puiet sau rezerve (miere, pastura) si noteze pe cele in care exista puiet / rezerve;
- las familia sa se dezvolte (stimulari sirop, spargere cuib, etc) pana cand regina coboara cu puiet in corpul de jos .... asta in functie de puterea familiei poate dura si pana dupa salcam.
- cand am albina "de 2 corpuri" mut ramele notate anterior (vechi, deformate - dar ocupate cu puiet & rezerve) in corpul de jos pe laterale; totdata fac si rocada magaziilor .... pun unul deasupra si celalalt in asteptare;
- dezvoltarea familiei va fi in jos .... adica regina va cobora ponta pe masura ce albinele vor depozita miere in partea superioara astfel ca la varful sezonului (iunie) in corpul superior majoritatea ramelor vor avea puiet doar in partea de inferioara, cea superioara fiind ocupata cu miere capacita, iar in corpul inferior va fi un amalgam de rame cu puiet si nectar (miere necapacita), faptul ca jos am rame vechi incurajeaza regina sa ponteze predilect acolo, si ptr ca in corpul de sus sunt rame noi se va acumula miere capacita;
- cand incepe declinul dezvoltarii urmaresc ramele "notate" si pe masura ce se golesc le inlocuiesc cu rame bune (sau chiar foite), familia se va retrage in corpul superior ....
- prin septembrie / octombrie in corpul inferior voi avea majoritare doar rame goale, eventuale cateva pe centru cu puiet, iar in cel superior rame crescute cu miere capacita in partea superioara si puiet in partea inferioara.
- pentru culesuri jonglez cu magazii .... in functie de intensitate culesului si puterea familiei pun 1, 2 sau 3 .... obisnuiesc sa separ si in culesuri, gen intercalez magazin nou intre cuib si magazinul cu miere din culesul anterior, etc.
Nu folosesc gratie dar pun doar opt rame in magazin si de accea regina de foarte putine ori depune oua in magazii. Atunci cand se intampla nu extrag acele rame, le pozitionez pe lateralele magazinului si le las pana puietul eclozeaza ... in general regina depune in cuib si de-a lungul sezonului coboara ponta pana la mijlocului sezonului si urca pe masura ce vine toamna.

Abordarea aceasta ajuta sa am un bun control si trasabilitate atat ptr rezerve de iernare cat si ptr "rulajul" ramelor, peractic anual inlocuiesc peste 30% din numarul de rame.

Dezavantaje ar fi faptul ca nu protejez ramele de stransura la tratamente si ca folosind mai putine in magazie am de lucru la inceput de sezon cu limbile crescute aiurea.

Ramele de magazin le evaluez si reformez la extractie, ce nu-mi plac (vechi, crescute urat, celule de trantor, etc) le pun in cateva magazine separat ... care le pun 1-2 zile la lins peste stupi si apoi le topit.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Cristian IONITA

Mesajde jonny_it » 01 Feb 2019, 15:51

Cristian IONITA scrie:Dezavantaje ar fi faptul ca nu protejez ramele de stransura la tratamente si ca folosind mai putine in magazie am de lucru la inceput de sezon cu limbile crescute aiurea.

Depinde si cu ce tratezi. Daca le nenorocesti cu amitraz posibil sa ajunga si in miere. De la oxalic / formic nu sunt probleme daca nu depasesti mult doza.

Scriu si eu imediat cum iernam eu ME-ul, acum nu mai am. :)
jonny_it

Mesajde jonny_it » 01 Feb 2019, 17:24

Acum folosesc dadant 12 rame si cat de 1/2 sau dadant 10 rame si cat de 3/4. Sincer nu-mi plac dar am ajuns sa-i folosesc din alte motive. ME am avut timp de aprox 15-16 ani.

Iti scriu pe scurt modul de lucru cu ME, este mai simplu decat sa-ti explic partea cu iernarea.

La ME primavara puietul, rezervele de miere si albinele sunt toate in corpul superior, o sa-i zicem C2. Jos(in C1) este gol.
Cand albinele au umplut cu puiet/polen si miere C2 se face inversarea corpurilor pentru a forta dezvoltarea. Se poate si fara, regina oricum o sa coboare jos si o sa depuna oua si acolo. Eu faceam inversare, chiar daca vatra era in zona de munte si de multe ori mai erau si nopti reci. Daca inversarea se face cand trebuie nu sunt probleme si este un plus.
Ok, am facut inversarea. Albinele o sa consume mierea din corpul de jos(C2-ul de dinainte de inversare) si o sa puna puiet, polen in loc. In C2-ul nou(C1 vechi) o sa fie puiet si usor usor miere proaspata si polen. Dupa in C1 nu o sa fie decat puiet, polen si ceva miere(uneori deloc) iar in C2 puiet(mai putin fata de C1), polen si miere destul de multa. Deasupra se pun cupuri 1/2 sau tot ME, eu am preferat ME pentru a avea acelasi tip de rama.
De obicei nu extrageam nimic din C2. Doar daca faceam extractia cu intarziere mare scoateam cateva rame pentru a mai da spatiu pentru puiet.
la sfarsitul verii(august) dupa ce am luat corpurile pentru miere in C1 este puiet, polen si putina miere(de obicei pe ramele din margine) iar in C2 este puiet(mai mult sau mai putin), polen si rezervele de miere pentru iarna. Daca nu are miere suficienta acum este momentul cand se fac hranirile, daca se fac mai tarziu uneori duc siropul in C1 si o sa ne incurce mai tarziu, in special cand se lucreaza cu albine cu tendinta de a bloca cuibul.
La ME tot timpul regina are spatiu pentru puiet, de aceea au tendinta sa fie mai multe albine si reginele sa fie schimbate mai des.
Toamna dupa ce iese si ultimul puiet C1 este cu ceva miere, poate si polen iar in C2 sunt rezervele de miere si polen pentru iarna. O sa vedeti ca asa se organizeaza ele, important este sa nu le stresati cu spargeri de cuib(care sunt inutile dupa parerea mea) si alte mutari de rame.
Restrangere se face doar daca in C2 nu sunt toate ramele pline cu miere sau familia are sub 7-8 intervale. Se lasa doar rame cu minim 2 kg de miere.

Parerea mea este ca iernarea la ME este putin mai ok fata de dadant, in special la familiile puternice. Cuibul se formeaza in C1 si putin in C2, sub miere, pe ramele goale. Pe masura ce consuma mierea urca in C2. In anul urmator se reia toata treaba.
La roi care erau pe un singur corp iernau la fel. Puneam in august ramele cu puiet in C1 si ramele cu miere in C2.

La ME este mai putina munca daca se lucreaza inteligent. Daca se lucreaza haotic si nu sunt estimate din timp anumite etape in dezvoltarea familiei este mult mai multa munca.
Ce am scris eu este asa in general, uneori apar si situatii mai ciudate sau exceptii.

Sunt si alte moduri de lucru, poate mai bune, depinde mult si de zona, cules, etc.

Daca ai intrebari sunt prin zona.
jonny_it

Mesajde Cristian IONITA » 01 Feb 2019, 17:55

La momentul inversarii banuiesc ca nu ai (nu este cazul) corpul de stransura?

Dupa inversare nu ai constatat o scadere de ritm in ponta reginei?

Ai facut o analiza/comparatie daca prin inversare creste sau nu productivitatea?
Cristian IONITA

Mesajde jonny_it » 01 Feb 2019, 18:17

Cristian IONITA scrie:La momentul inversarii banuiesc ca nu ai (nu este cazul) corpul de stransura?

Dupa inversare nu ai constatat o scadere de ritm in ponta reginei?

Ai facut o analiza/comparatie daca prin inversare creste sau nu productivitatea?

Prima inversare se face la pomii fructiferi, dar depinde si de puterea familiilor.
Daca inversarea se face prea repede(prea putine albine/puiet) familia este data inapoi in dezvoltare cu 1-2 saptamani. Daca se face cand trebuie avansul este de 1-2 saptamani si se vede la salcam.

Analiza da. La cei inversati am avut nevoie de 4 si chiar 5 corpuri, la ceilalti o buna parte au stat pe 3 si mai rar 4. Analiza facuta in 2014. Ultimul an cand am mai lucrat asa cum trebuie cu ME-ul. Faceam inversari pentru ca stiam ca trebuie, dar pana atunci nu am fost tentat sa nu fac, pur si simplu pentru ca am avut ca exemplu un apicultor foarte bun din zona de munte si el asa lucra. Conteaza mult puterea familiilor. La ME esti tentat sa le tii puternice, te cam zgarcesti la roi. :)
In cativa ani trec si eu iar pe ME sau MER, inclin catre ME .. sper sa nu citeasca Cristi Vidican :lol: :lol:
jonny_it

Mesajde Danieldan » 03 Feb 2019, 21:15

Pt. Jonny it, și eu sunt adeptul inversarii. La unul am făcut cum zici tu, prima după pomi fructiferi, a doua vara, după salcâm, sa previn roirea. La celălalt nu am făcut ca nu aveam cum, nu era proprin zis un multietajat, doar am pus peste un dadant un corp de 3/4, apoi gratia, pe urma un corp 3/4 pt. mierea de stransura. Din amândouă am extras mietea din cat, fără sa verific cuibul. Când sa-i pregătesc de iernare am văzut ca nu au miere suficienta, aproape deloc. Era târziu sa fac completări, am luat niște rame de 1/1 de la ceilalti stupi și le-am tăiat la 3/4. Unul iernează pe doua corpuri, jos gol, sus plin cu miere, celălalt, mai slăbuț ( la care nu am făcut inversarea- probabil au și roit), pe un singur corp. Mai am o întrebare: in cazul cand ierneaza pe doua corpuri, ramele din corpul de deasupra trebuie sa fie pline cu miere pana jos la maxim, mai exact pana la bagheta de lemn din partea inferioara? Este necesar asta ca albinele sa urce iarna în corpul 2? Sau poate fi și o porțiune inferioara golită de miere, adică rama sa fie plina cam pe 3 sferturi?
Jhonny, am stupi pe 10 rame cu cât de 3/4. Vrea sa-i transform cu cat de 1/2 ( capacire mai rapida),iar cu caturile de 3/4 ramase sa fac multietajati. Văd ca ai avut multietajati și te-ai orientat spre Dadant. E o idee buna?

ransform
Danieldan

Mesajde jonny_it » 04 Feb 2019, 16:14

Iti raspund pe rand.

Danieldan scrie:Pt. Jonny it, și eu sunt adeptul inversarii. La unul am făcut cum zici tu, prima după pomi fructiferi, a doua vara, după salcâm, sa previn roirea. La celălalt nu am făcut ca nu aveam cum, nu era proprin zis un multietajat, doar am pus peste un dadant un corp de 3/4, apoi gratia, pe urma un corp 3/4 pt. mierea de stransura. Din amândouă am extras mietea din cat, fără sa verific cuibul. Când sa-i pregătesc de iernare am văzut ca nu au miere suficienta, aproape deloc. Era târziu sa fac completări, am luat niște rame de 1/1 de la ceilalti stupi și le-am tăiat la 3/4. Unul iernează pe doua corpuri, jos gol, sus plin cu miere, celălalt, mai slăbuț ( la care nu am făcut inversarea- probabil au și roit), pe un singur corp. Mai am o întrebare: in cazul cand ierneaza pe doua corpuri, ramele din corpul de deasupra trebuie sa fie pline cu miere pana jos la maxim, mai exact pana la bagheta de lemn din partea inferioara?

Nu. Dar sa fie minim 2 kg de miere. Merge si cu 1,5 dar ajungi la turte si nu este bine deloc.

Danieldan scrie: Este necesar asta ca albinele sa urce iarna în corpul 2? Sau poate fi și o porțiune inferioara golită de miere, adică rama sa fie plina cam pe 3 sferturi?

Daca jos nu au miere si nu au urcat in corpul al 2-lea inseamna ca au murit. :)
Rama de 3/4 plina trei sferturi are cam 2 kg, aproximativ. Acum nu te-ai apuca sa cantaresti toate ramele. Una are mai mult, una mai putin.

Danieldan scrie:Jhonny, am stupi pe 10 rame cu cât de 3/4. Vrea sa-i transform cu cat de 1/2 ( capacire mai rapida),iar cu caturile de 3/4 ramase sa fac multietajati.

Pierzi avantajul de a avea un singur tip de rama. Ar fi un plus ca ramele de cat tot timpul doar in cat o sa fie, dar si la ME poti sa faci asta, doar ca trebuie putina atentie.
Eu nu as face asa ceva. Ori ME ori MER, nu combinatii.

Danieldan scrie:Văd ca ai avut multietajati și te-ai orientat spre Dadant. E o idee buna?

Nu recomand dadant + cat. Daca nu as fi folosit ME probabil ar fi fost ok, dar este mult mai simplu la ME fata de dadand + cat. Cand putrezesc astia fac si eu ME. In 3-4 ani, maxim, nu mai rezist :lol:
jonny_it

Mesajde stefanbad » 05 Feb 2019, 09:56

Cristian IONITA scrie:- iernarea se face in cuib de 2 ME iar sub cuib "depozitez" si 2 magazine 1/2;

Poate e o intrebare prosteasca, dar cele doua magazii de 1/2 sunt goale?
stefanbad

Mesajde un OM » 06 Feb 2019, 09:32

Da.
un OM

Mesajde stefanbad » 06 Feb 2019, 11:51

un OM scrie:Da.

dar sub cuib inseamna, de fapt, sub stup, nu intre fund si corpurile cuibului, nu?
stefanbad

Mesajde Danieldan » 06 Feb 2019, 12:50

De ce sa pună o cutie goala sub stup? Sa putrezească pe timp de iarna? Care e logica? Sa fie mai departe de zăpadă? Se poate face punând altceva sa-i inalti: anvelope peste care pui scândură, etc. Iar dacă pui sub cuib o cutie goala nu văd rostul, îngreunează albina când vrea sa iasă la zborul de curățire, trebuie ca albina sa meargă numai pe peretele corpului, nu se deplasează în jos pe rame. Unii pun sub cuib un corp cu rame plin cu rame ca sa nu le mai depoziteze în magazie, șopron, etc. Dar ele pot și mucegai în caz ca ai umezeala în stup. Intreaba de ce, nu fa așa fără sa întrebi. Poate mă lămurește și pe mine
Danieldan

Mesajde Cristian IONITA » 06 Feb 2019, 13:33

stefanbad scrie:
Cristian IONITA scrie:- iernarea se face in cuib de 2 ME iar sub cuib "depozitez" si 2 magazine 1/2;

Poate e o intrebare prosteasca, dar cele doua magazii de 1/2 sunt goale?

da, magaziile sunt goale (adica au rame crescute dar fara miere) si sunt puse intre soclu (fund) si cuib

una din cele mai eficiente metode de stocare a magaziile de la ultima extragere pana la primavara.

eu le pozitionez astfel dupa ultima extractie (sfarsit de iulie / inceput de august), scap de problema gaselnitei (si spatiu de depozitare, si securitate la furt, etc), dar asa cum am mai spus si mai sus .... nu le protejez la tratamente.

In primavara .... dupa ce albina ocupa minim 10 rame din cuib, permut una din mahazii deasupra cuibului si ce-a de-a doua in rezerva, apoi in functie de cum evolueaza culesul adaug a doua (si daca e cazul chiar si-a treia) magazie.

nu am avut niciodata pbe cu mucegaiul .... afectate de mucegai pot fi ramele ramase neacoperite din corpul de sus

inca un amanunt .... soclurile sunt cu plasa pe toata suprafata
Cristian IONITA

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR