Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum asigur rezerve hrana în multietajat pt iernare

Mesajde 5rame » 06 Feb 2019, 14:30

Cristian IONITA scrie:
stefanbad scrie:
Cristian IONITA scrie:- iernarea se face in cuib de 2 ME iar sub cuib "depozitez" si 2 magazine 1/2;

Poate e o intrebare prosteasca, dar cele doua magazii de 1/2 sunt goale?

da, magaziile sunt goale (adica au rame crescute dar fara miere) si sunt puse intre soclu (fund) si cuib

una din cele mai eficiente metode de stocare a magaziile de la ultima extragere pana la primavara.

eu le pozitionez astfel dupa ultima extractie (sfarsit de iulie / inceput de august), scap de problema gaselnitei (si spatiu de depozitare, si securitate la furt, etc), dar asa cum am mai spus si mai sus .... nu le protejez la tratamente.

In primavara .... dupa ce albina ocupa minim 10 rame din cuib, permut una din mahazii deasupra cuibului si ce-a de-a doua in rezerva, apoi in functie de cum evolueaza culesul adaug a doua (si daca e cazul chiar si-a treia) magazie.

nu am avut niciodata pbe cu mucegaiul .... afectate de mucegai pot fi ramele ramase neacoperite din corpul de sus

inca un amanunt .... soclurile sunt cu plasa pe toata suprafata

Nu aveti probleme cu viespile?
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde Cristian IONITA » 06 Feb 2019, 16:56

nu .... sau mai degraba nu mai mult decat la stupi care nu au magazin sub cuib, logic ar fi ba dimpotriva ... toamna ramele din magazine sunt golite total de miere .... viespea trebuie sa "urce" pana la cuib daca vrea sa fure ceva .... iar acolo albina este mai activa decat daca nu ar fi avut "buffer"-ul

sau poate te referi la ideea sa nu se cuibareasca viespile ... cum se mai intampla intre capac si podisor .... nu am avut pba asta niciodata .... albina este activa pe ramele de magazin pe toata perioada cand zboara viespile.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Cristian IONITA

Mesajde Danieldan » 08 Feb 2019, 00:20

Câte inversarii faceți? Pt. A asigura rezervele de hrana la sfârșitul verii este necesar încă o inversare? În corpul de sus este puiet, jos mai puțin. Las corpurile așa? Mă gândesc ca dacă le inversez atunci au sa depună miere pt iernare în corpul cu mai puțin puiet, adică cel care era jos și acum va deveni corpul de sus+ mierea în corpul 3 de stransura. Ar fi 3 inversari pe an, cam mult? Dacă las corpurile așa, nu le mai inversez, albina coboară în corpul de jos sa oua pt a asigura puietul de toamna și sa facă sus loc mierii? La sfârșitul verii este mai răcoare noaptea și matca preferata sa oua sus.
Danieldan

Mesajde cornelioandanciu » 08 Feb 2019, 05:12

Eu am avut ME, acuma nu ma mai ocup de stupi când inversam, nu mergea bine, când nu inversam treaba mergea foarte bine.Asa recomanda regretatul Gică Romanescu , să nu se converseze corpurile si a avut dreptate.
cornelioandanciu

Mesajde cornelioandanciu » 08 Feb 2019, 21:26

Sa nu se inverseze, am vrut să zic. Nu am verificat bine mesajul postat, tastatura scrie ce vrea ea. Îmi cer scuze.
cornelioandanciu

Mesajde cornelioandanciu » 09 Feb 2019, 18:40

Dacă există zone unde se pretează această inversare, prin sud, probabil, eu cred ca pentru a face inversarea este necesară întrunirea a mai multor condiții, adică în nici un caz inversarea să nu se facă la sfârșitul sezonului activ sau iarna (atunci când unii dau apa la stupi :lol: ),este clar ca nu merge. Nici la începutul primăverii. Iar este clar. Deci inversarea să se facă doar în plin sezon activ, atunci când în catul doi nu mai există loc de ouat si puietul deja este capacit în marea lui majoritate, iar în natură există cules bun de lunga durata. În săptămâna imediat următoare inversarii să se stea cu ochii pe stupi iar în caz de ploi care durează mai mult, să se stimuleze matca cu sirop de zahar. Sa ma corecteze cineva dacă am gresit cu ceva si nu ar fi de prisos sfaturi de la apicultori mult mai experimentați decât mine.
cornelioandanciu

Mesajde pvc » 09 Feb 2019, 19:05

Cel mai usor la multietajat se asigura rezervele cu galeata! Merge si cu punga dar necesita manopera mai multa.
pvc

Mesajde Balian » 17 Feb 2019, 15:02

worbee scrie:se face inversare si la mer sau doar la me?
http://www.nectar-bees.ro

Dacă funcționează la ME, la MER și mai bine. Cu cât corpul
este mai mic cu atât inversarea va fi mai moale.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde tiih » 18 Feb 2019, 10:00

cornelioandanciu scrie:Eu am avut ME, acuma nu ma mai ocup de stupi când inversam, nu mergea bine, când nu inversam treaba mergea foarte bine.Asa recomanda regretatul Gică Romanescu , să nu se converseze corpurile si a avut dreptate.

A avut dreptate.ptr ca inversarea corpurilor e cea mai importanta lucrare la stupii multetajati.Si daca nu o stapanesti..mai bine sa nu o faci!
Depinde de multi factori,de puterea familiei de albine in momentul inversarii,de conditiile climatice in urmatoaree 5...7 zile premergatoare inversarii,de intensitatea culesului in urmatoarele 5..10 zile
O inversare tarzie poate sa insemne intrarea sigura in frigurile roitului..
O inversare prea devreme e o adevarata frana in calea dezvoltarii,generand puiet racit,puiet varos...(imaginati-va un stup ME pe 20 rame,ocupat cam 60% ...70% cu albina, la care am facut inversarea corpurilor in primavara,urmata de scadera brusca a temperaturii,ploi si lipsa de cules vreo 5...7 zile... KAPUT!

PS. In plus un aspect foarte important,puterea familiiilor de albine la stupii ME inaintea iernarii,ar trebui sa fie dubla fata de a celorlalti stupi..."muritori de rand",lucru inaccesibil multor stupari,din lipsa de baza melifera bogata ,in lunile august -septembrie....
tiih

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR