Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albina selectionata

Mesajde Balian » 08 Feb 2019, 16:18

cucubau scrie:Scopul cumpărări de mătci nu ar trebuii să fie îndreptarea stupinei, ci menținerea ei la un nivel ridicat.
Nu trebuie calculat că o matcă achiziționată trebuie să fie superioară celei din producție proprie, calculul se referă la faptul că reginele existente sunt bătrâne și trebuiesc schimbate.

Corect. Nu mă pricep la genetică. De la al meu crescător așa este puietul de lucrătoare de trântori.
Fişiere ataşate
20150509_131835.jpg
20150509_140946.jpg
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Albina selectionata

Mesajde 5rame » 08 Feb 2019, 16:39

cucubau scrie:În general mierea este căpăcită cam în aceeași măsură în toată stupina, nu ține cont de cantitate ci de perioada de eliminare a apei din nectar care este aproximativ aceeași la toți stupi indiferent de rasă mărime sau selecție.
Cantitatea de miere adunată diferă în funcție de experiența și priceperea ''stupicultorului"....!


tiih scrie:La aceasta intrebare nu am citit nici un studiu..nu am observat ceva deosebit in aproape 40 ani de activitate...
Stiu doar ca albina functie de rasa ,poate capaci "umed" sau "uscat".


Multumesc foarte mult pentru raspunsuri!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Albina selectionata

Mesajde daffid mihailov » 08 Feb 2019, 18:06

Americanii au distrus fondul genetic. Asa cum apare in clipul cu inseminarea artificiala, cautq acum sa ia sange nou din slovenia georgia, ucraina. Asta se intampla cand arunci hibrizi. Pe de alta parte, si pastrarea rasei "pure" e la fel de paguboasa. Eu cred ca solutia e imperechere regine in pastoral la salcam si tei. :D
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Albina selectionata

Mesajde daffid mihailov » 08 Feb 2019, 18:10

Balian, problema e cand o sa vrei sa tragi singur regine si o sa iasa o caricatura... daca pretul la miere o ia in jos sa dai 70 de lei pe o regina cat de cat nu stiu daca mai e o afacere. Iar reginele trebuie sa fie selectate si pe boli, nu doar productie, ca daca le pierzi in iarna costul lor ajunge la 100 lei. Bani care conteaza.

Cinci zece regine e ok. Poti aduce. Gena se va stabikiza in fondul genetic de baza. Chiar e indicat.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Albina selectionata

Mesajde ignatov andrei » 08 Feb 2019, 18:45

kovacslg scrie:Eu cred (am crezut) ca a fi crescator de matci e mai mult decat sa transvazezi de la un f0.


FELICITARI!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Albina selectionata

Mesajde Balian » 08 Feb 2019, 18:47

daffid mihailov scrie:Balian, problema e cand o sa vrei sa tragi singur regine si o sa iasa o caricatura... daca pretul la miere o ia in jos sa dai 70 de lei pe o regina cat de cat nu stiu daca mai e o afacere. Iar reginele trebuie sa fie selectate si pe boli, nu doar productie, ca daca le pierzi in iarna costul lor ajunge la 100 lei. Bani care conteaza.

Cinci zece regine e ok. Poti aduce. Gena se va stabikiza in fondul genetic de baza. Chiar e indicat.

Așa este cum spuneți. Din 2011 aduc mătci. În acest timp nu am tras nici o matcă. Adică intenționat nici una.
[b][Am mai spus, ce a ieșit din greșală nu era bun de nimic./b]
Toți cine scriați despre genetică cred că aveți dreptate. Dar am vrut să vă arăt că există viață
și în afară creșterii de mătci și dacă am găsit un crescător serios colaborarea poate fi funcționabilă.
Câte tratamente trebuie să suporte o matcă pe parcursul vieții mie greu să cred că există stupină
fără pierdere de matcă. Oricare ar fi proveniența ei.
Nu mă pricep la genetică și nici la creștere, de aceea am apelat la cineva cine cunoaște această meserie.
Dacă totuși am schimba metoda de lucru, ceea ce s-a scris în acet topic îmi va fi de mare folos. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Albina selectionata

Mesajde ignatov andrei » 08 Feb 2019, 19:06

5rame scrie:
Avem doi stupi, de aceasi putere, au acelasi numar de rame, ventilatie asemanatoare, aceleasi provizii de hrana dispuse in acelasi mod si nu sunt bolnave.

Au acelasi volum de puiet luat in crestere

Vor avea acelasi numar de rame ocupate cu puiet sau o matca selectionata o sa comprime ponta pe un numar mai mic de faguri, oua mai mult pe suprafata ramei si mai ordonat?

Multumesc,


Intrebarea e pusa gresit.

"Acelasi volum de puiet" nu inseamna si "acelasi volum din stup"!
Cine face selectie si AMELIORARE, mai mult ca sigur ca va FIXA insusirea "oua compact"!

5rame scrie:As vrea sa continui:

2. Ramanem la Carpatina, nu comparam cu alte rase. Nu discutam de boli, spatiu, ventilatie, pozitie.

Avem doi stupi, de aceasi putere, chiar si aceeasi structura, au acelasi numar de rame, ventilatie asemanatoare si nu exista boala.

O albina selectionata ( cand spun selectionata nu ma refer sa fie cumparata, dar pentru a ajunge sa avem se impune si ca cumparam ce trebuie si cand trebuie ) va concentra si capaci mai bine/ mai repede mierea in caturi?

Multumesc!


Depinde.
Cel ce AMELIOREAZA, va cauta sa FIXEZE pretioasa insusire "capaceste uscat"!

A "capaci mai bine" si a "capaci mai repede" nu sunt insusiri, sunt doar consecintze ce depind de vreme si cules.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Albina selectionata

Mesajde peterneamt » 08 Feb 2019, 20:26

David Tarpy - Calitatea Regilor Comerciale

Înregistrată la 6 iunie 2015. David vorbește despre modul în care statele NC constată despre calitatea reginelor comerciale și despre modul în care acestea evaluează o regină. De asemenea, el vorbește despre Clinica de Regină a Statelor Unite și de Droguri pentru screening-ul reginelor, în colaborare cu Parteneriatul informat cu privire la albine.



ps. folosiți traducerea automată din setări, alegând subtitrarea în limba Română !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Albina selectionata

Mesajde DoarEu » 09 Feb 2019, 02:00

Foarte bine.Strainii sunt prosti.Si-au distrus albina.Noi suntem cei mai cu mot.Avem albina perfecta , care culege 7 caturi la un cules.
Noi facem detoate, nu avem nevoie de nimeni altcineva.Spor la selectat in continuare!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Albina selectionata

Mesajde daffid mihailov » 09 Feb 2019, 07:12

Hai sa nu exageram ca nu a zis nimeni ca sunt prosti. Altfel nu postam tocmai ce ei spun. Trebuie sa invatsm si din greselile lor pentru ca suntem prea saraci sa cumparam hobrizi.

Uite aici proiectul carnica. https://m.youtube.com/watch?v=iYmLoZdkYe0 in USA. .trebuie sa fim constienti de avantajele hibridizarii dar sinde dezavantaje.


Alege fiecare ce i se poteiveste si ce e rentabil. Asa cum Balian e multumitnsa cumpere in fiecare an pentru ca productia lui acopera costul. Unu stationar nu stiu...
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Albina selectionata

Mesajde daffid mihailov » 09 Feb 2019, 08:34

Aici putina genetica https://m.youtube.com/watch?v=xD62suykD6o

Aici un sfat, cei care cresc trantori de preferat sa ii plaseze la 1 mila de nucleii de imperechere. In medie o regina se imperecheaza cu 13 trantori https://m.youtube.com/watch?v=tLHcle6CKcg
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Albina selectionata

Mesajde kovacslg » 09 Feb 2019, 13:59

Legat de acele productii f mari in Canada.
Si daca ele sunt legate de matca sau si de alti factori.
Nu am vrut sa scriu nimic pana nu am vorbit cu un apicultor prieten care a lucrat la o ferma apicola de acolo, trei ani.

Productiile acelea exista, insa sunt cateva elemente care merita analizate.
1 clima de acolo. Perioada lipsa puiet lunga
2 diferentele f mari in startul vegetatiei intre nord si sud
3 posibilitatea mutarii fam pe vetre de primavara mai timpurie , cu diferente de 1 luna
3 lungimea zilelor. F important, in apogeu sunt doar 2-3 ore de intuneric
4 ore de zbor marite
5 fotosinteza prielnica si pe perioade lungi
6 lipsa poluare pe zone extinse
7 perioade lungi de inflorire, diferentele se mentin si in varf de cules
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Albina selectionata

Mesajde Balian » 09 Feb 2019, 15:17

kovacslg scrie:Legat de acele productii f mari in Canada.
Si daca ele sunt legate de matca sau si de alti factori.
Nu am vrut sa scriu nimic pana nu am vorbit cu un apicultor prieten care a lucrat la o ferma apicola de acolo, trei ani.

Productiile acelea exista, insa sunt cateva elemente care merita analizate.
1 clima de acolo. Perioada lipsa puiet lunga
2 diferentele f mari in startul vegetatiei intre nord si sud
3 posibilitatea mutarii fam pe vetre de primavara mai timpurie , cu diferente de 1 luna
3 lungimea zilelor. F important, in apogeu sunt doar 2-3 ore de intuneric
4 ore de zbor marite
5 fotosinteza prielnica si pe perioade lungi
6 lipsa poluare pe zone extinse
7 perioade lungi de inflorire, diferentele se mentin si in varf de cules

Despre dezavantaje pe care le au și caracterul lor de cum pot face față acestor probleme nu a vorbit? :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Albina selectionata

Mesajde kovacslg » 10 Feb 2019, 12:39

Ierneaza albinele in adapost, probabil, dar nu am intrebat. La -40 e de inteles.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Albina selectionata

Mesajde un OM » 10 Feb 2019, 12:42

Daca am avea si noi punctele 5 si 7 diferentele ar fi ai mici.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Albina selectionata

Mesajde kiloz » 10 Feb 2019, 13:00

Nu toti ierneaza interior.
Vezi paletizarea a cate 4 familii si înpachetarea.
Daca baga in interior, sunt reduse si ingramadite pe sase rame.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 21 vizitatori