Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albina selectionata

Mesajde jonny_it » 04 Feb 2019, 20:03

5rame scrie:Consagvinizarea , mai ales in mâinile unui stupar mai putin priceput, nu mai iese din iarna. Hibridarea e precum iulisca. Acum depinde ce iti doresti pe termen lung.


Hibridarea nu este muma padurii: Se casatoreste un chinez cu o negresa. Credeti ca nepotii lor nu o sa aiba tot 2 maini, 2 picioare si creier suficient de dezvoltat incat sa se descurce? Eu as zice ca da. Cam asa este si cu hibridarea. Hibridarea aduce diversitate, iar indivizii care sunt "mai diversi" decat trebuie nu o sa reziste daca nu o sa fie suficient de adaptati. Daca o sa le iernam in casa dupa soba cum fac unii probabil o sa supravetuiasca si hibrizii neadaptati.
Cred ca toti am avut carpatina si mai vedeam albine cu inele portocalii, asta cu mult inainte sa apara BK-ul pe la noi. Ce, nu mai mancam miere de la alea?
Din 1972 cand a inceput sa se aduca masiv ligustica in Romania si pana in 2009 sunt 37 de ani... cred ca s-au combinat suficient de mult carpatinele cu ligustica de atunci si pana acum. Nu s-a produs miere in anii astia? Eu as zice ca s-a produs multa.
Vedeti un pic diversitatea si rasele folosite in Canada de exemplu. Am vorbit cu un apicultor de acolo si cand l-am intrebat de rasa nu a stiut ce sa-mi raspunda, avea un ghiveci de rase :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Albina selectionata

Mesajde Balian » 04 Feb 2019, 22:17

kovacslg scrie:Nu cred ca e de dorit sa ai o stupina dependent 100% de achizitie de matci. Fie stupina si de productie.
Adica sa nu ai sansa de a dezvolta macar partial stupina din familii recordiste, eliminand cele slabe, fiindca ai diversitate genetica slaba.
Si mai e o intrebare: daca cresterea de matci prin Ro se rezuma la a cumpara un f0, urmat de pasii de rutina transvazare etc, care va fi rezultatul daca, la un moment dat mai toate stupinele vor fi compuse din aceste loturi de matci obtinute in acest fel?
Daca aproape nimeni nu mai face selectie, mai toate stupinele vor fi incapabile de a supravietui din fondul genetic propriu...
Eu cred (am crezut) ca a fi crescator de matci e mai mult decat sa transvazezi de la un f0.
Sustin ca o stupina care s a dezvoltat si prin resurse proprii, adica cativa ani in care, ce a fost slab a fost eliminat si ce era bun favorizat, pare mai viabila, mai valoroasa, decat una care este constituita exclusiv din matci cumparate, cu un fond genetic limitat si fara sanse de reproducere.

Cum fac eu sau unde vreau să ajung.
Am un mumăr de familii în producție. Cumpăr în fiecare an în număr de 50% mătci de la crescător. Fac roiuri la pachet cu ele.
Toamna fac selecție după notițe. Unific și lichidezi mătcile de producție care nu au mers cum am vrut eu. 10-15% păstrez în nuclee, câte 4 mătci într-un stup MER.(inspirat după teinegru cu rame rotite 90 de grade în poziție verticală 4rame/nucleu)
Nu cresc mătci niciodată că cele crescute din greșală nu sunt bune de nimic.
Din producția de miere ce realizez în plus față de bricolările anterioare îmi cumpăr lejer mătcile și îmi mai rămâne ceva.
Așa fac de 6 ani și sunt mulțumit. Mai mult nu mă lasă timpul , dar nici nu vreau să iau mai mult de lucru pe cap.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Albina selectionata

Mesajde DoarEu » 05 Feb 2019, 01:33

Pe tema matcilor F0 aduse de afara si apoi tras din ele.
Se cumpara 2 f0 de la crescatori diferiti.
Se cumpara 10 f1 de la aceeasi crescatori
Se cresc trantori in familiile f1 si matci in cele f0
Se fac nuclee si se duc in grau,porumb etc
Se folosesc matcile in productie.
Asta inseamna sa fii MULTIPLICATOR.Selectia o face cel de peste granite.
Credeti ca in marea de trantori din pastoral(si nu numai-sunt zone de cativa km patrati pe care sunt si cate 6-700 familii) exista vreo sansa, cat de mica, sa avem CONSAGVINIZARE?? :mrgreen:
Invidiez pe cei care au vatra izolata si pot spune ca in afara de familiile lor nu mai sunt altele prin zona.Daca vreti,va rezolv eu cu cateva matci special alese.GARANTEZ ca in 2 ani iese tricolor in toata regula acolo. :lol:
In ROMANIA, foarte putini fac SELECTIE(toata stima pentru ei), mai toti fac MULTIPLICARE sau mai rau...CRESTERE de matci.
Selectie inseamna cu totul altceva...
De cand am renuntat in a mai creste matci si mi-am dedicat timpul 100% pe productie stau bine spre foarte bine.Din venitul rezultat platesc si matcile si tot ies mai bine decat daca le-as creste eu(si ca si calitate material biologic).
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Albina selectionata

Mesajde Balian » 05 Feb 2019, 07:04

DoarEu scrie:Pe tema matcilor F0 aduse de afara si apoi tras din ele....

Am încercat să cumpăr mătci din țară. Sau nici nu am fost luat în seamă, sau am primit
ceva cu calități f diferite sau pur și simplu țeapă. Să mă ierte cine procedează corect.
Un alt criteriu luat în calcul. Stau în vestul țării, să ajung în Viena am 500 de km în 5,5
ore, să ajung în București 600km, în 8 ore dacă am noroc.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Albina selectionata

Mesajde daffid mihailov » 05 Feb 2019, 08:53

Pai in pastoral nu face nimeni selectie. Consagvinizarea e mare la cei cu 10 regine din care probabil are si trantori inruditi. Si care apoi trag 400_500 de fice. In pastoral ies regine de buna calitate. Nu conteaza cu ce se orceste. Dar sunt putine...crescute in cules. Au alt start.

Eu zic ca fiecare sa isi produca regine din recordiste si din cand in cand sa aduca sange nou. Abia testeaza ,reginele selectionate, .
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Albina selectionata

Mesajde daffid mihailov » 05 Feb 2019, 08:58

https://m.youtube.com/watch?v=-IrmEEaTxug&t=3090s vad ca au ramas in discutia asta niste oameni priceputi.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Albina selectionata

Mesajde cucubau » 05 Feb 2019, 11:33

Tema topicului presupune discuții despre ce se așteaptă de la o matcă "cumpărată"(selecționată).
În privința mătcilor așa zis selecționate sunt șanse 60% să fie performante 30% medii și 10% nesatisfăcătoare.
Am afirmat într-o postare anterioară că sunt foarte multi așa zisi apicultori ce dau vina pe mătci pentru sănătatea precară a familiilor ce le dețin. În concepția d-lor nu le-a călcat boala prin ogradă, albinele sunt perfect sănătoase doar mătcile sunt niste făcături.
Să facem un mic rezumat al scenariilor posibile , dar cel mai mult întâlnite.
1.Apicultorul X, nu a folosit în viața d-lui medicamente antibiotice, sau când le-a folosit le-a administrat oxitetracilină, și aceea prin hrănirea cu sirop cu adaos de medicament.
Rămâne fără regine la 1,2,3 familii( v-ă dați seama că reginele nu dispar de nebune, există o cauză , cel mai adesea nosemoza care poate fi la pachet cu mai multe boli asociate). Cumpără mătci din cea mai apropiată sursă si constată că acele familii cu tot efortul depus de d-lui are o evoluție deficitară.
2.Acelați apicultor cumpără1,2,3 ... mătci de probă cu care formează câtea roiuri prin desființarea unor familii cu probleme (în concepția sa familii cu mătci neperformante). Roiurile astfel formate evoluează deficitar cu toate că omul a depus suflet.
3.Același apicultor cumpără câteva mătci pentru a schimba mătcile la familiile cu evoluție slabă. După schimbare evoluția nu se schimbă.
În toate aceste situații apicultorul trage concluzia că a fost țepuit și acel crescător este un șarlatan.
Continuăm cu scenarii:
4. Acelați apicultor cumpără o matcă scumpă de regulă din afara sau de la unii crescători cu ștaif. Nu își permite să riște, formează un roi cu material prelevat din cea mai bună familie a d-lui (sănătoasă). Desigur rezultatele sunt bune, concluzia : un crescător de încredere !
5. Același apicultor, vrea să se extindă și cumpără programat un număr mai mare de mătci. Formează roiuri cu materuial prelevat din familiile bune. Rezultatele sunt mulțumitoare. Concluzia ? la fel ca la punctul 4.
Sunt curios câți dintre d-voastră s-au încadrat în situațiile expuse mai sus?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Albina selectionata

Mesajde 5rame » 05 Feb 2019, 14:43

1. O rama de puiet piscat este data de:

- boala , matca oua dar albina curata larvele afectate de boala
- oua fertilizate, dar care sunt homozigoti - nu iese albina
- matca depune oua pe mai multi faguri, nu termina de oua bine un fagura, intinde foarte mult cuibul pe orizontala


As vrea sa intreb: Ultimul punct este determinat si se rezolva doar prin tehnica sau denota si o matca selectionata? Va rog sa ne limitam doar la Carpatina fara sa comparam cu alte rase.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Albina selectionata

Mesajde cucubau » 05 Feb 2019, 15:05

Când vine vorba despre consagvinizare foarte multă lume se sperie degeaba . În România consagvinizarea este prezentă doar în teorie , în practică aproape deloc.
5rame scrie:- boala , matca oua dar albina curata larvele afectate de boala
- oua fertilizate, dar care sunt homozigoti - nu iese albina
- matca depune oua pe mai multi faguri, nu termina de oua bine un fagura, intinde foarte mult cuibul pe orizontala

Este vorba despre loca europeană. Matca depune ouă, lavele mor în stadiul incipient când sunt foarte greu de distins cu ochiul liber.
D-voastră ca apicultor nu aveți nici o șansă să faceti diferența între o larvă vie și una moartă . Nici una din ele nu va mișca. Dacă vă referiți la culoarea schimbată sau prezența mirosului, aceste simptome apar după mai bine de 12h de la decesul larvelor timp pe care albinele nu-l așteaptă. Larvelor moarte nu li se face priveghi!
Un simplu tratament cu antibiotic (exclus oxitetraciclina) prin pulverizare peste ramele cu puiet va face ca puietul să devină compact.
În situația descrisă de d-voastră sunt șanse foarte mici ca familia să se îndrepte doar prin schimbarea mătcii. La aceste familii se intervine medicamentos înainte de schimbarea reginei sau sunt desființate.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Albina selectionata

Mesajde 5rame » 05 Feb 2019, 16:14

Altfel spus:

Avem doi stupi, de aceasi putere, au acelasi numar de rame, ventilatie asemanatoare, aceleasi provizii de hrana dispuse in acelasi mod si nu sunt bolnave.

Au acelasi volum de puiet luat in crestere

Vor avea acelasi numar de rame ocupate cu puiet sau o matca selectionata o sa comprime ponta pe un numar mai mic de faguri, oua mai mult pe suprafata ramei si mai ordonat?

Multumesc,
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Albina selectionata

Mesajde cucubau » 05 Feb 2019, 20:46

O matcă bună indiferent dacă provine din stupina proprie sau este cumpărată din diverse surse trebuie să asigure un nivel de dezvoltare si o evoluție peste medie.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Albina selectionata

Mesajde DoarEu » 06 Feb 2019, 01:09

cucubau scrie:O matcă bună indiferent dacă provine din stupina proprie sau este cumpărată din diverse surse trebuie să asigure un nivel de dezvoltare si o evoluție peste medie.

Da, o matca buna poate asigura o dezvoltare peste medie in primavara,dar problema care se pune e cat poate sa mentina acea dezvoltare.Din cate stiu eu cu 200 albine pe o rama nu se face miere.Si nici cu roii in pomi.Prima problema se poate rezolva daca se trece din cules in cules(cam greu daca nu imposibil la noi) dar ce-a de-a doua... :cry:
Eram sceptic la anumite matci aduse de peste hotare si de la diferiti crescatori din tara.
Matcile aduse de peste hotare m.au multumit.Se putea mai bine totusi.
Matcile de la diferiti crescatori...nu prea m.au multumit.Maxim un sezon si dupa...o dadeau in balarii.
Acum imi cumpar matcile de la un crescator de incredere.Nu pot sa spun ca sunt extraordinare.Si mai aduc din cand in cand si de "dincolo".Deocamdata merge treaba,si merge muult mai bine decat atunci cand imi cresteam eu matcile.Cand faceam asa-numita "selectie".
Incerc,caut,ma documentez pana gasesc ceva care chiar sa-mi placa.(si nu doar la materialul genetic fac asta)
Am avut stupina si 100% pe matci importate,si 100% pe matci de la noi, si...
Incercam...speranta moare ultima.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Albina selectionata

Mesajde Balian » 06 Feb 2019, 11:30

Fiecare furnizor are un nivel de servire. Fiecare consumator are un anumit fel de exigență.
Lungimea drumului depinde cât de repede se găsesc unul pe celălalt.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Albina selectionata

Mesajde kovacslg » 06 Feb 2019, 18:23

Daca cumperi o serie de 50 de matci, care provin de la o singura matca, acolo ce va fi in urm ani?
Eu cred ca cosangvinizarea e garantata la familiile descendente ale primelor 50.
Sunt modele pe care le pot atasa, cu privire la cosangvinizare si limitarea diversitatii genetice numai prin selectia a 2 familii din 10 pt reproductie, dar si in cazul altor combinatii.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Albina selectionata

Mesajde Balian » 06 Feb 2019, 21:35

kovacslg scrie:Daca cumperi o serie de 50 de matci, care provin de la o singura matca, acolo ce va fi in urm ani?
Eu cred ca cosangvinizarea e garantata la familiile descendente ale primelor 50.
Sunt modele pe care le pot atasa, cu privire la cosangvinizare si limitarea diversitatii genetice numai prin selectia a 2 familii din 10 pt reproductie, dar si in cazul altor combinatii.

Să nu crești mătci! Sau cumperi acele 50 de la mai mulți crescători. ;)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Albina selectionata

Mesajde DoarEu » 06 Feb 2019, 22:12

kovacslg scrie:Daca cumperi o serie de 50 de matci, care provin de la o singura matca, acolo ce va fi in urm ani?
Eu cred ca cosangvinizarea e garantata la familiile descendente ale primelor 50.
Sunt modele pe care le pot atasa, cu privire la cosangvinizare si limitarea diversitatii genetice numai prin selectia a 2 familii din 10 pt reproductie, dar si in cazul altor combinatii.

Consangvinizarea e una din cele mai mici probleme ale noastre.Nu isi fac probleme cei care cresc animale de ferma,care se imperecheaza controlat in boxe,le selecteaza,le imbunatatesc materialul genetic si ne facem noi probleme cand un trantor zboara 7km si o matca se imperecheaza cu pana la 10 trantori?!
Cei care fac selectie adevarata crezi ca de prosti imprecheaza pe insula,sau fac inseminare? :oops:
Si costurile nu sunt tocmai mici...
Cine te opreste ca din alea 50 matci sa iei 25 dintr-o parte si 25 din alta??
Asa faci si o selectie a crescatorilor.Vezi din care parte "confirma".
Si se rezuma si la rasa de care vorbim aici.Daca vorbim de o "carpatina" cu inele galbene/rosii ...nici nu merita sa aduci in discutie consangvinizarea.Asta asa cum am mai spus...daca ai stupina pe o vatra unde nu mai ai vecini si nu faci pastoral.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori