Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Zumzait puternic in stup

Mesajde raincode » 05 Feb 2019, 13:58

Salut!
Ieri eram prin stupina, puneam turte la stupi. La unul dintre ei, care avea f. multe albine deasupra, dupa ce i-am pus turta, am pus capacul si am observat un zumzait puternic, continuu care venea din interior, probabil albinele erau agitate si posibil erau de mai mult timp in acesta stare. Azi dimineata era tot asa. Care sa fie cauza?
raincode
 
Mesaje: 7
Membru din: 07 Mai 2018, 08:56

Re: Zumzait puternic in stup

Mesajde cucubau » 05 Feb 2019, 14:05

Lipsă matcă
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Zumzait puternic in stup

Mesajde yuonyuon » 05 Feb 2019, 14:13

raincode scrie:Salut!
Ieri eram prin stupina, puneam turte la stupi. La unul dintre ei, care avea f. multe albine deasupra, dupa ce i-am pus turta, am pus capacul si am observat un zumzait puternic, continuu care venea din interior, probabil albinele erau agitate si posibil erau de mai mult timp in acesta stare. Azi dimineata era tot asa. Care sa fie cauza?
ia si imparte ramele la alti stupi
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Zumzait puternic in stup

Mesajde jonny_it » 05 Feb 2019, 15:32

cucubau scrie:Lipsă matcă


Da, sau s-a impiedicat de stup. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Zumzait puternic in stup

Mesajde peterneamt » 05 Feb 2019, 16:06

raincode scrie:Salut!
Ieri eram prin stupina, puneam turte la stupi. La unul dintre ei, care avea f. multe albine deasupra, dupa ce i-am pus turta, am pus capacul si am observat un zumzait puternic, continuu care venea din interior, probabil albinele erau agitate si posibil erau de mai mult timp in acesta stare. Azi dimineata era tot asa. Care sa fie cauza?


Cauza este apicultorul ! Când mătcile se află în perioada de pauză de ouat ( fie în friguri, fie iarna, sau până să încapă ponta după împerechere ) albinele nu le mai hrănesc cu mult lăptișor și mătcile slăbesc devenind mult mai agile și apte de zbor .....și dacă apicultorul deschide stupul într-o zi de iarnă însorită ea se poate speria de lumină și se poate ascunde în zone reci și întunecate ale stupului.... sau poate chiar ieși pe urdiniș .....sau poate zbura de pe ramă ....și nu de puține ori albinele pot face ghem pe ea să o liniștească și o mai trag de vreun picior sau o aripă.... și câteodată mai mor și mătcile, că de....! Familiile slabe au avut puiet până târziu în toamnă .....! Ele nu încep creșterea puietului până când temperatura se stabilizează și albinele încep să aducă polen !Dar, dacă le forțăm să crească derajându-le cu turte le uzăm prematur și după 1-2 zile de cules la pomi rămâne puietul fără albină acoperitoare .....boli ( mai binele e de multe ori dușmanul binelui )! :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori