Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde ignatov andrei » 10 Iul 2019, 23:47

Shrek scrie:Asadar greseala mea de a-i trata cu indiferență timp de o lună. Am notat!


Dejeaba ma, ai pricipit...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde 5rame » 27 Iul 2019, 22:47

yuonyuon scrie:
cristi_vidican scrie:
paul scrie:Personal, chiar daca ma incurca tare ( timp, manopera, spatiu de depozitare) sunt adeptul strangerii la chinga a unitatilor biologice care intra in iarna !

Să fie albină de min 6 intervale și nu mai trebuie strâns.
P.S. Iarna, albina încălzește lada?
La mine se topeste zapada/bruma pe stupi si in lateral unde este ghemul , in forma e cerc. acum decand pun diafragme de polistiren nu am mai vazut "fenomenu"


As vrea sa va intreb, cum evitati condensul?
Puneti diafragme stanga, dreapta?

Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Balian » 27 Iul 2019, 23:21

5rame scrie:As vrea sa va intreb, cum evitati condensul?
Puneti diafragme stanga, dreapta?

Multumesc!

Îndoi un colț la folie să iasă umezeala.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 27 Iul 2019, 23:28

albina full pe toate intervalele , diafragme izolatoare , urdinis deschis 10 cm (cu gratie). deasupra pun o patura pe rame ca sa nu imi stea albina intre rame si podisor ....

cred ca important e sa fie albina pe intervale..

nu las rame dupa diafragma .....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde 5rame » 28 Iul 2019, 00:07

Balian scrie:
5rame scrie:As vrea sa va intreb, cum evitati condensul?
Puneti diafragme stanga, dreapta?

Multumesc!

Îndoi un colț la folie să iasă umezeala.


Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde 5rame » 28 Iul 2019, 00:13

yuonyuon scrie:albina full pe toate intervalele , diafragme izolatoare , urdinis deschis 10 cm (cu gratie). deasupra pun o patura pe rame ca sa nu imi stea albina intre rame si podisor ....

cred ca important e sa fie albina pe intervale..

nu las rame dupa diafragma .....



Inaltimea urdinisului este de 1 sau 2 cm?
Diafragma de polistiren este etansa?
Podisor cu sita?
Capace cu ventilatie?

Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde 5rame » 28 Iul 2019, 00:41

yuonyuon scrie:
jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:La dadant se pot pune caturi.
vara un stup normal tre sa fie pe 2 corpuri 1/1 (20 de rame) minim.......asta spatiul destinal albinei ......

eu nu vad asa ceva in pastorale ...

la ME (3 CORPURI) cei cu ME vor fi deacord , dar cei cu dadant ...nu ....


20 rame dadant = aprox 27 rame ME.
Si totusi eu vad mai des ME pe mai mult de 3 corpuri decat dadant pe mai mult de 2 corpuri. .. sunt bune si inversarile la ceva :D
jonny nu vb de invarsari ..

volumul cuibului la ME este de 15 rame 1/1 pe verticala, iar la dadant sunt doar 10 rame pe "orizontala" , contrar formei naturale .....
o familie puternica are nevoie de alea 15 rame
eu dupa salcam iau de jos rama cu cea mai mica suprafata de puiet si o pun sus in mijloc (la majoritatea nu e cazu ,se duc singuri in 12-14 rame 1/1 CU puiet...orcum fac roi )
cutia dadant ii limiteaza pe multi . ea a fost creeata bine dar se utilizeaza gresit...



As vrea sa va intreb.

Mai puneti un corp 1/1 peste cuib au puneti rama de puiet un 2 caturi 1/2 ?
Aveti caturi reduse sau stas?

Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 28 Iul 2019, 08:08

5rame scrie:
yuonyuon scrie:albina full pe toate intervalele , diafragme izolatoare , urdinis deschis 10 cm (cu gratie). deasupra pun o patura pe rame ca sa nu imi stea albina intre rame si podisor ....

cred ca important e sa fie albina pe intervale..

nu las rame dupa diafragma .....



Inaltimea urdinisului este de 1 sau 2 cm?
Diafragma de polistiren este etansa?
Podisor cu sita?
Capace cu ventilatie?

Multumesc!

-2 cm , fund plin ...e singura "poarta"
-polistirenele au rol mai mult de a nu creste faguri ...in nici un caz etans...tine ghemul "patrat"
-podisor cu sita si aerisre in capac ...numa pentru transport...

repet , daca ai intervalele foarte bine ocupate de albina, miere sa fie capacita ,urdinis deschis, nu ai cum sa faci condens...
deasupra pe rame se pune ceva izolant ...nu pentru a tine neaparat cald...ci pentru a face trecerea de la rece la cald ...tip termopan....//
in felul acesta nu mai apare condensu .......stim condensu se formeaza cand o masa de aer cald intra in contact direct cu suprafete reci....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Balian » 28 Iul 2019, 09:33

5rame scrie:As vrea sa va intreb.
Mai puneti un corp 1/1 peste cuib au puneti rama de puiet un 2 caturi 1/2 ?
Aveti caturi reduse sau stas?
Multumesc!

Aici omul a întrebat cum să realizeze în configurația Dadant 1/1 cu fund plin (mă gândesc) +cat1/2 volumul de 15 rame 1/1 pentru cuib.
Dacă peste corpul de 1/1 se pune două corpuri de 1/2 în care se pune rama de 1/1
Între cele două rânduri de rame va fi un gol de cca. 3cm și se va construi scărițe lipind rândurile unul cu celălalt.
E mai sănătos folosirea unui corp de 1/1 și un corp 1/2 deasupra pentru cuib (=15 rame Dadant) peste care eventual gratie și catul (caturile).
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 28 Iul 2019, 09:44

Balian scrie:
5rame scrie:As vrea sa va intreb.
Mai puneti un corp 1/1 peste cuib au puneti rama de puiet un 2 caturi 1/2 ?
Aveti caturi reduse sau stas?
Multumesc!

Aici omul a întrebat cum să realizeze în configurația Dadant 1/1 cu fund plin (mă gândesc) +cat1/2 volumul de 15 rame 1/1 pentru cuib.
Dacă peste corpul de 1/1 se pune două corpuri de 1/2 în care se pune rama de 1/1
Între cele două rânduri de rame va fi un gol de cca. 3cm și se va construi scărițe lipind rândurile unul cu celălalt.
E mai sănătos folosirea unui corp de 1/1 și un corp 1/2 deasupra pentru cuib (=15 rame Dadant) peste care eventual gratie și catul (caturile).

la mine nu face "scari" petru ca am exact 1 cm intre rame(ramele de jos si cele de sus)


adevarul e ca daca vrei sa faci recorduri trebuie sa lucrezi cu rame mari , corpuri 1/1 .....cuibul pe 2 corpuri ........dezavantaj mare ca nu le mai ridici (singur).

am caturi mici de 145 ..puse cate doua vine exact 1/1...in ideea de a lucra pe viitor cu rama mica...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Balian » 28 Iul 2019, 10:04

Deci MER? :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 28 Iul 2019, 10:23

Balian scrie:Deci MER? :D
nu am testat MER .desii am posibilitatea (logistica) ....

mai degraba as inclina spre ME......dar ne multumim cu ce avem.....

la cele mai bune matci (la mine ) cuibul este pana in corpul 2 si raman cam 5-10 cm coronita (deci in corpul 2).....asta nu inseamna ca e puiet compact peste tot ...dar e spatiu suficient ca matca sa nu stagneze.......adunat 10 -12 rame ....in periada de varf adica dupa salcam

la astfel de stupi se fac productii ...destul de bune...dar mai trebuie iinca 2 corpuri (4 1/1 in toatal) adica 8 caturi MER

matcile tin sa mentionez ca nu sunt " atent selectionate " ...sunt doar selectionate.....din stupina proprie...
ce vreau sa zic ca si carpatina/sau maidaneza ....se poate face stupi puternici....e vorba de spatiu cuibului....si viabilitate...

cu un singur corp dadant si gratie haneman deasupra nu se poate face...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Balian » 28 Iul 2019, 10:36

Pe MER folosesc maxim 6 corpuri 1/2. Cuibul îl am pe 3 corpuri. Există moment în special la rapiță să am puiet și în C1 cca. 4-6 rame.
Unde în plin sezon configurația ajunge numai un corp Dadant 1/1 +un cat, cred că este din cauza blocajelor permanente de cuib.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 28 Iul 2019, 10:51

Balian scrie:Pe MER folosesc maxim 6 corpuri 1/2. Cuibul îl am pe 3 corpuri. Există moment în special la rapiță să am puiet și în C1 cca. 4-6 rame.
Unde în plin sezon configurația ajunge numai un corp Dadant 1/1 +un cat, cred că este din cauza blocajelor permanente de cuib.
dupa salcam daca ii dai spatiu si matca e ok....se duce puternic.....

puterea stupului(nr de albine) reprezinta totusi numarul ce celule cu puiet in urma cu o luna.....daca la asta se mai adauca si viabilitatea atunci se vad diferentele..
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 28 Iul 2019, 11:04

matca trebuie sa aiba 2-rame libere la dispozitie ..in afara de cele 8 deja batute ...plus 2 -3 pastura polem miere in cuib....(in volumul cuibului sau volumul incalzit si raza /puterea matcii) altfel se creaza ambuteiaje ..pierderi ...matca nu mai oua etc..
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 28 Iul 2019, 11:09

nustiu cum se procedeaza la MER ...dar eu ca sa ma asigur ca am spatiu pentru ponta si polen ...dupa salcam......

rama de la perete care a re pasturia si miere o salt sus si pun una inchisa in loc .....in 7 zile e plina 100% polen
iar ramele cu puiet capacit care au coronite le pun in cat .......jost tot ce e compact (deobicei 5 sunt 100% ouate) plus restu rame la oauat si ultima(penultima defap, ultima e cu miere sau goala) a doaua cu polen care se afla in cuib (rama secundara cu polen)....

in felu asta duduie ...ponta matcii se intensifica concomitent cu aportul de polen...


tre sa mentionez ca nu se deranjeaza 2 saptamani cu nimic.......(sirop etc) se lasa miere 2 rame pline....

deja vorbim de dezvoltarea pentru la tei
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 76 vizitatori


cron