Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salcam.

Mesajde yuonyuon » 17 Feb 2019, 11:38

Culesul de salcam la noi tine intre 1 si 3 saptamani maxim, odata ratat ar trebuii sa ne puna pe ganduri(sa nu intram in depresie) deoarece jumatate din munca pe un an sa dus...cel putin daca il ratam sa ne asiguram ca nu e din vina noastra , si ca am facut tot posibilul sa il valorificam , fie si cu stupi mai slabi.
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 17 Feb 2019, 11:39

cam dupa tabelul asta ar trebuii lucrat , am transcris dupa un caiet , anul trecut am notat unul pe 6 si unul pe 3 , la cel pe trei a sarit de 10 rame la 1 mai dar nu in configuratie buna
la inceperea culesului trebuie sa avem raportu intre culegatoare/albina de stup si doica/albina tanara de 7 : 3 si cat mai putin puiet . ar fi ideal deloc pentru valorificare maxima(dar nu sunt deacord)
pentru a ajunge la raportul aceste trebuie facute 3 lucrari: egalizari de puiet, scos rame cu puiet capacit si dat faguri artificiali .... cand si cum? ....pai difera in functie de puterea stupului si data inceperii culesului
Fişiere ataşate
x.jpg
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 17 Feb 2019, 11:55

kovacslg scrie:In primul rand trebuie stabilit daca in tabel este prezentat un model pe rame de 1/ 1 dadant.

Al doilea aspect este zona in care este valabila.

Acolo scrie dezvoltare fara interventii. (Ce tip de interventii?)

O prima concluzie. Personala.
Legat de dezvoltare ...
Cati dintre Dvs aveti o dezvoltare de la 6 rame la 10 rame pana la final de martie. Chiar la varfuri de 6 rame bine acoperite?
Dupa aceea la 20 de rame pana la final de aprilie...?


Deci stup dadant , ca dadant avem toti "saracii"
Zona este irelevanta . tebelul e ca reper(interpretare)

in tabel este reprezentata dezvoltarea uni stup care nu sufere interventii negative din partea apicultorului si a naturii... adica dezvoltarea ideala /normala a unui stup fara boli / blocaje de cuib etc. Sa zicem ca stupului respectiv i se asigura hrana suficienta si rame la nevoie se pune cat si se lasa in voia lui, atunci se va dezvolta conform tabelului.. si va roii la 1 mai(asta stim cu totii)

Cati dintre Dvs aveti o dezvoltare de la 6 rame la 10 rame pana la final de martie. Chiar la varfuri de 6 rame bine acoperite?
Dupa aceea la 20 de rame pana la final de aprilie...?
nu ai vazut la rapita stupi pe 20 de rame sau ce? intrebarea e cati dintre voi intrati cu albina sanatoasa in iarna ca sa nu pierdeti in luna martie(sa nu aveti declin) ?.... raspuns nuprea multi ...e si normal ca majoritatea sa fie in partea gresita a baricadei ....

cum ar fie ideal ? si cati au ? dar totusi exista ..... deci aceiasi munca dar facuta altfel...
nici eu nu reusesc sa ating idealul , doar cu un procent mic din stupina am reusit.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 17 Feb 2019, 12:07

faceti si voi conversia > ideea e ca de la 15 aprilie se strica treaba , si se strica rau , albina e in lada (arata bine), dar raportu ala de 7:3 sa dus draq....

apare flux de albina tanara care nu are de munca .apar barbi la stupi , potirase , supra aglomeratie, sa ai 5 rame de albina in stup care doar mananca si se plimba ....nu e bine deloc...deci barbi la stupi = FAIL

Undeva prin aprilie trebuie trasa frana altfel intram in pom , iar in cazul lui Paul riscam sa nu facem un gram de miere dar stupii vor arata super in perioada salcamului....eu as alege sa fac miere ca stupii au timp sa arate bine si dupa..
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde paul » 17 Feb 2019, 12:39

Am baut si a doua cafea . :lol:
Tot ce-am inteles ... trebuie schimbat raportul culegatoare versus doica ( albina de stup), in conditiile in care in mod normal este invers .
Adica, sa infranam cumva ponta matcii prin izolare pe o rama, prin cedarea de puiet alb si completarea cu puiet capacit, prin introducerea de foite ...
Ce am inteles eu din ce spui tu, ar trebui sa lucram cu familii ajutatoare de la care sa luam puiet capacit si sa le cedam puiet alb, pentru ca in aprilie (variabila data) nu prea avem multe rame cu puiet capacit (minim 7) in famiile cu care trebuie sa atacam salcamul.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 17 Feb 2019, 13:50

stai putin ..... albina de stup m am referit la albina care nu mai e doica ...deci:
A = albina tanara 0-6 zile
B = albina doica 6-15
C = albina de stup 16-21 care poate participa la cules dar nu iese din stup . va iesi pe varfu salcamului ....
D = culegatoare 21 -X


nu ne trebuie familii ajutatoare,
iar rame cu puiet la inceputul culesului .... pai...cu cat mai putine cu atat mai bine...

am impresia ca descriu cum se face o operatie pe creier . dar in realitate trebuie doar sa urmarim raport 7:3 si facut 2 lucrari premergatoare ,daca se observa la data de 1 mai pentru ca nu sau eliminatrame cu puiet/infranat ponta matci va fi un explozie de albina ..... eu zic ca sa inteles idea in mare
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 17 Feb 2019, 14:07

In cazul in care multi au stupi pe 3 rame
trebule tinut strans pe 3, hrana asigurata si lasat asa toata luna martie pana cand cele 3 rame vor fi capacite integral, albina ecluzionata(adica inceputul lunii aprilie) de acolo va fi culegatoarea la salcam.
3 rame = 7 rame de albina sanatoasa (crescuta cu pastura/polen/miere) si care nu a suferit socuri de temperatura va culege pe toata periada salcamului vor traii 40 de zile.

DAR bineinteles ca la unii 3 ramen insemna 1.5 rame si hrana de calitate inseamna "cosmetice".....etc etc ....si pica teoria ("mitu" de care vorbesc)
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde vicpo » 17 Feb 2019, 14:23

yuoane hai sa vorbin in kg albina.3 rame f bine acoperite inseamna sub 1 kg albina ,o familie de genul asta nu poate avea 3 rame de capacit in 1 aprilie ...s-au nu am vazut eu ,desi am incercat
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde vicpo » 17 Feb 2019, 14:29

nu folosesc cosmetice nici eu(doar apa si sapun) la albine mici atat
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 17 Feb 2019, 14:36

vicpo scrie:yuoane hai sa vorbin in kg albina.3 rame f bine acoperite inseamna sub 1 kg albina ,o familie de genul asta nu poate avea 3 rame de capacit in 1 aprilie ...s-au nu am vazut eu ,desi am incercat
1 kg de albina inseamna aproape 4 rame. dintr o rama capacita complet . ecluzioneaza 2.5-3 rame albina dar raman 2 viabile (nu credeti ca totu merge perfect, mai sunt varooa si alti factori)
Nea Giovani vad ca adus metoda asta la extrem .... si are si rezultate... cel putin in dezvoltare se pricepe dar in apropierea culesului se mai putea face ajustari mici cu impact considerabil

3 rame de albina este doar o unitate de a masura pe moment, dar viabilitatea se vede in timp. deci trebuie sa fie si albina de calitate..
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde vicpo » 17 Feb 2019, 14:47

inteleg dar 6rame (aprx 15000)culegatoare e cam putin.In ani ca 2018 ,2015 2013etc sint suficiente dar sint si ani (tot mai multi) unde ai nevoie de peste 30 000 de culegatoare ca sa aduni ceva
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Balian » 17 Feb 2019, 14:57

Cunosc mulți stupari care restrâng cuibul înainte de salcâm. Cu 10 zile înainte de înflorire
(sau mai bine zis înainte de prima mișcare în plus de cântar) restrâng matca pe cca 4-5 rame.
O ramă de miere păstură rama pe care a găsit matca și în rest foițe. Separat cu gratia. Pe partea
cealaltă a gratiei puietul larvar urmat de puiet căpăcit și în rest rame goale. Țin așa până la
terminarea salcâmului. Urdiniș în sectorul fără matcă.
Am folosit această metodă când am avut orizontale. Merge și la MER cu matca în corpul 1,
peste care se pune gratie. În corpul 2 puiet și în rest rame goale cât dorim să fie magazia.
Urdinisul de jos închis și mutat pe corpul 2. Cel puțin un plus de 30% producție dacă
vremea este potrivită. Prognoza meteo pe 10 zile este destul de precisă.
Cu sistemul Dadant1/1+ 2x1/2 este mai greu de realizat. Acest sistem nu prea e flexibil
din cauza ramelor inegale.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde paul » 17 Feb 2019, 15:09

Eu zic ... altfel.
Inainte de plecarea la salcam, o zi sau doua, prepar stupii ... 8 rame capacit. Scot tot puietul alb si ii dau rame cu capacit. Daca este cules, in locul puietului care eclozeaza o sa depuna nectar, regina o sa cam someze, zic asa ca sa nu mai fiu nevoit sa izolez regina si nici sa-mi creasca foite cu mierea de la salcam.
Nu ma pricep, zic doar ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde vicpo » 17 Feb 2019, 15:14

pai asta zic si eu 30 la suta inseamna 3 kg la un cules de 10 kg .puietul deschis nu consuma mai mult de 3 kg (si asa e exagerat) in 14 zile cit tin 2 _3 culesuri de salcim .se merita indepartarea unui puiet (de care am nevoie ulterior) indiferent de metoda de indepartare?Asigurare a aprx 30000de culegatoare si nici ni_ti dai seama ca puietul consuma,doici ca sa creasca sint destule ,albina de 15 zile si peste poate iesi la culus daca vrea.roitul? acolo unde se da spatiu (caturi)nu sint probleme,a si matci tinere
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 17 Feb 2019, 15:14

vicpo scrie:inteleg dar 6rame (aprx 15000)culegatoare e cam putin.In ani ca 2018 ,2015 2013etc sint suficiente dar sint si ani (tot mai multi) unde ai nevoie de peste 30 000 de culegatoare ca sa aduni ceva
ce explic eu merge doar de doua ori pe an , odata pentru salcam si odata pentru tei/fs (la alegere)
daca va ganditi sa faceti si rapita si salcam ati pariat gresit . eu am pierdut multi ani pe chestia asta.......ne uitam in copaci de ce nu da in loc sa ne uitam in lada si mult timp am crezut ca salcamul de la barila nu e bun din cauza ca veneam direct de la rapita .....in fine

chiar daca e bun sau prost tu trebuie sa ai alea 30 000 de culegatoare in preajma celor doua "runde" de cules . si nu ai cum sa pierzi

anu asta la FS a plouat de a rupt si printre picaturi sa facut miere chiar bine....pentru ca a avut cine sa culeaga....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 17 Feb 2019, 15:21

paul scrie:Eu zic ... altfel.
Inainte de plecarea la salcam, o zi sau doua, prepar stupii ... 8 rame capacit. Scot tot puietul alb si ii dau rame cu capacit. Daca este cules, in locul puietului care eclozeaza o sa depuna nectar, regina o sa cam someze, zic asa ca sa nu mai fiu nevoit sa izolez regina si nici sa-mi creasca foite cu mierea de la salcam.
Nu ma pricep, zic doar ! ;)
facand asa iti dai seama ca ai "incatusat" 10 rame de albine care trebuie sa cloceasca , ele nu vor putea participa la cules sub nici o forma....si multi in preajma salcamului au doar 10 rame :lol: :lol: :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Neo şi 32 vizitatori