Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 10 Iun 2019, 00:56

peterneamt scrie:

depinde cat este de plin butoiul ;)
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 11 Iun 2019, 07:48

hai.... salcamul a fost ce a fost ...dar vine teiul/fs......
sa facem o socoteala babeasca ......am avut inainte de salcam puiet pana la a 7 rama ...la final de salcam cum ar fi posibil sa avem un cat 1/2 sau 3/4

adica 7 rame de puiet devin 15-20 de albina ....plus albina care mai ramane din lada (jumate) .....mie imi da cu virgula...

si odata cu asta problemele apar din ce in ce mai multe ......sa intrii in cules cu asa o inghesuiala ...e ca traficul din bucuresti...totu sa misca incet..
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde ignatov andrei » 11 Iun 2019, 07:52

yuonyuon scrie:hai.... salcamul a fost ce a fost ...dar vine teiul/fs......
sa facem o socoteala babeasca ......am avut inainte de salcam puiet pana la a 7 rama ...la final de salcam cum ar fi posibil sa avem un cat 1/2 sau 3/4

adica 7 rame de puiet devin 15-20 de albina ....plus albina care mai ramane din lada (jumate) .....mie imi da cu virgula...

si odata cu asta problemele apar din ce in ce mai multe ......sa intrii in cules cu asa o inghesuiala ...e ca traficul din bucuresti...totu sa misca incet..


De cate ori n-am zis pe live-uri ca multi nu vad ce contine rama din cauza aglomerarii de albine!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 11 Iun 2019, 08:05

am colegi la aceiasi padure care au scos 600 kg la 20 de stupi si altii care au scos 200 kg la 60 de stupi ....aceiasi pomi ...uni pa o parte alti pa partea cealalta...

ironic stupii colegului nr 2 au fost mai "puternici" .......asa de puternici incat au facut infarct.... :lol:

cum se zice puterea vine din interior ....stupul trebuie sa aiba spatiu , sa fie aerisit....trebuie sa aiba "autostrazi" prin centrul lui .....
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde 5rame » 11 Iun 2019, 12:40

Problema spatiului poat fi gandita si altfel.

O varianta ar fi cuib + 2,3,4 caturi . Clasic

Dar se poate si

Corp 1/1 poate cu ceva rame din care iese puiet + curp 1/1 in care se organizeaza cuibul + 1,2,3 caturi

In felul acesta se poate sa avem libertate de miscare, autostrazi, si miere capacita in caturi. Nectarul este intins pe ramele de jos si urcat deasupra puietului.

Este doar o idee.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 11 Iun 2019, 16:33

daca pui matca in corpul 2 ..jos vei avea mult polen......pentru ca spatiul de jos va fi "considerat" "spatiu de puiet" ....spatiu fiind mare 2 corpuri ....albina va incerca sa anticipeze cu cantitati masive de polen...(exact cum face si cu mierea ..daca e spatiu dat ;) )
mierea mereu deasupra puietului ...

cat despre aglomeratie....
trebuie sa ai un loc liber unde sa traga "lumea buna" seara dar si in timpul culesului......eu pun un cat 1/2 deasupra in permanenta ....gol.......seara e plin de albina ....
o alta chesti pe care o am este ca . soclu stupului este aproape 3 cm
sau se poate lasa loc liber ultima rama si deasupra in cat o rama cu pastura .....metode sunt multe......fiecare face cum i trece prin cap ...numa sa dea rezultate...
urdinise superioare ....etc

idea e ca in cuib trebuie sa fie doica si matca .....nu trantori /culegatoare sau albina batrana.....care incurca tot "mersu".....de la cresteri de puiet/ponta/cules/ventilat/etc....ajunge in final la roire...
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 30 Iun 2019, 09:10

S a scris multe detalii pe topicul asta ...dar ca sa rezumam cred ca era destul sa se tina cont de un singur lucru
coronitele de miere din cuib ---NU TREBUIE SA EXISTE !!!

M uit si la roiuri formate aceiasi greseala!.....\
coronitele se descapacesc si se tine puietul coompact pana rama este ouata integral, se elimina sau se da la margine ramele din cuib care contin mult polen ....ramane doar una la perete pentru fiecare stup din stupina ...foarte IMPORTANT sa fie ..
daca acea rama e plina cu miere se da dupa diafragama si se pune rama goala inchisa (de prefereat rosiatica care a mai avut polen.sau care are deja putin polen dar mai are celule goale )
e musai sa se faca rezervele de polen inca deacum......

multi sa plang ca au dat stupii inapoi la tei...pentriu ca la salcam au avut coronite sau blocaje cu "detoate" , adica natalitatea a scazut din aceste cauze.....
acum intra cu 4 rame de puiet si cuibu spart cu 5 faguri .....iar dupa FS ne intalnim topicul "varoua " cu toate ca nu are nici o legatura ...

Cand intrii intrun cules si deja avem puiet putin , se descapacsc coronitele , puietul ca[pacit se da in dreapta sau stanga(grupat) iar cel larvar in cealata parte si se adauga rame la ouat la MARGINEA cuibului (in partea cu larvar)... ....cel putin castigam o rama cu puiet ....decat deloc

la orizontal capacitu se da in partea cu urdinisul ...adica de la jumatea lazii (in partea cu urdinisul) incepem sa punem ramele cu capacit apoi rame pentru miere...iar in partea opusa(tot de la jumate , lipit de cel capacit) larvar oua/rame la ouat + diafragma..

la dadant e destul sa ai puiet pana sus (adica cuibul sa fie ocupar integral cu puiet ) albina va urca fluierand in cat ...fie el si din rame albe....

cuibul de puiet nu se SPARGE!!! ....mai ales deacum incolo...
Ultima oară modificat de yuonyuon pe 30 Iun 2019, 09:30, modificat de 3 ori în total.
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 30 Iun 2019, 09:23

Apicultori cu sute de stupi , dupa pierderi de 20-40 % , debia au reusit sa aduca stupina pe "verde" ,vad si ei productii la tei si fs , dar cifrele din cuib arata altceva.....
atentia acordata organziarii cuibului, inca de acum, va reflecta enorm calitatea si cantitatea albinei intrate pe iarna ....

un alt lucru pe care il mai fac eu ....dau deoparte rame pline cu miere la rezerva.....in iulie....
cred ca un minim de 2 rame per stup "ar fi" obligatoriu....
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde 5rame » 30 Iun 2019, 11:45

yuonyuon scrie:Apicultori cu sute de stupi , dupa pierderi de 20-40 % , debia au reusit sa aduca stupina pe "verde" ,vad si ei productii la tei si fs , dar cifrele din cuib arata altceva.....
atentia acordata organziarii cuibului, inca de acum, va reflecta enorm calitatea si cantitatea albinei intrate pe iarna ....

un alt lucru pe care il mai fac eu ....dau deoparte rame pline cu miere la rezerva.....in iulie....
cred ca un minim de 2 rame per stup "ar fi" obligatoriu....


Multumesc foarte mult pentru ce ati scris.

Va rog , daca puteti sa ne mai scrieti despre organizarea cuibului in vederea formarii albinei de iarna , atat cantitativ cat si calitativ.

Multumesc mult inca o data!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 30 Iun 2019, 13:30

5rame scrie:
yuonyuon scrie:Apicultori cu sute de stupi , dupa pierderi de 20-40 % , debia au reusit sa aduca stupina pe "verde" ,vad si ei productii la tei si fs , dar cifrele din cuib arata altceva.....
atentia acordata organziarii cuibului, inca de acum, va reflecta enorm calitatea si cantitatea albinei intrate pe iarna ....

un alt lucru pe care il mai fac eu ....dau deoparte rame pline cu miere la rezerva.....in iulie....
cred ca un minim de 2 rame per stup "ar fi" obligatoriu....


Multumesc foarte mult pentru ce ati scris.

Va rog , daca puteti sa ne mai scrieti despre organizarea cuibului in vederea formarii albinei de iarna , atat cantitativ cat si calitativ.

Multumesc mult inca o data!
Rama cu polen la margine (care va deveni cu pastura la iarna), dupa care : capacit, capacit, capacit etc ....larvar ,larvar , oua ..rama la ouat / FA (deci 7 rame DE puiet) si ultima cu hrana (miere)

conditii:
-ramele cu puiet sa nu contine suprafete mari de polen (blocaje) sau miere capacite (coronite)
-nu se mai sparge cuibul ,mai ales decum inainte
-ramele albe se mai scot .din cuib

la 7 rame de puiet eclizionat pe operioada de 21(sa zicem e la 1 august la 21 august) de zile inseamna 15-20 de rame de albina, bineintele cu nu toata va inta pe iarna.....

ideia e ce facem noi azi ca sa avem peste o luna aceata configuratia expusa mai sus?? in caul n care eu am fost la vreo 2 colegi si aveau 3-4 rame cu puiet ...dar la salcam erau pe 20 de rame de albina....

si sa nu uit de tratamentele de la sfarsitul lunii iulie inceputul lunii august....
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde 5rame » 30 Iun 2019, 13:42

yuonyuon scrie:Rama cu polen la margine (care va deveni cu pastura la iarna), dupa care : capacit, capacit, capacit etc ....larvar ,larvar , oua ..rama la ouat / FA (deci 7 rame DE puiet) si ultima cu hrana (miere)
..


De ce preferati aceasta configurare si nu mergeti pe o asezare bilaterala, cu puietul necapacit asezat in centru?
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 30 Iun 2019, 13:55

5rame scrie:
yuonyuon scrie:Rama cu polen la margine (care va deveni cu pastura la iarna), dupa care : capacit, capacit, capacit etc ....larvar ,larvar , oua ..rama la ouat / FA (deci 7 rame DE puiet) si ultima cu hrana (miere)
..


De ce preferati aceasta configurare si nu mergeti pe o asezare bilaterala, cu puietul necapacit asezat in centru?
si unde pui rama la ouat?? mai ales daca e cules.....

puietul necapacit reprezinta zona maxima de interes pentru matca si doica......daca ai capacit stanga dreapta ce faci pui rama la ouat in centru ?? (adica spargicuibul ) sau inmargine langa puiet capacit unde mai mult ca sigur vei gasi miere....

din luna iulie matca nu mai oua chiar asa pe toate cararile ...
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Shrek » 01 Iul 2019, 11:20

Din copilărie, imi vin in minte frânturi de discuții, ale bunicului cu diferiți mușterii, cărora le povestea ca roiurile se fac in mai. " Roiurile" făcute după această lună, sunt un fel de carcalete( ghiveci, adunătură de diverse), care nu pot fi numite roiuri de albine.
Anul acesta însă, am descoperit ca albinele roiesc si in iunie. După ce am respectat tehnologia ( aceeași ca anul trecut), slabind stupii după extractia de la salcam, cu 3-4 rame de puiet si 1-2 rame de miere sau polen din cuib, am fost nevoit să le "tratez" cu indiferență cam o lună. Surpriza a fost neplăcută, vecinul povestindu-mi ca a vazut cateva roiuri in pom. Mai mult, din stupii care au " rupt" la salcam, mai mult de jumătate cred ca au roit, constatând că au albina foarte putina. În schimb roiurile făcute la salcam, au luat-o razna, fiind nevoit să le pun cat, din cauza ca se anunță un cules bogat la tei si cresc fagurasi in draci.
Intrebarea este : cum se poate ca in conditiile in care la salcam nu aveam nici macar potirase insamantate ( ori poate nu am vazut io?), slabite suficient , din punctul meu de vedere, sa ma trezesc cu roit in iunie? Unde am gresit? Dom' Andrei, te rog sa ma ierți ca am fost superficial la luat notițe!
PS. Nectarul de la tei este dumnezeiesc! Nu se poate explica in cuvinte miresmele ce răzbat din stup atunci când umblu in el! Daca postarile ar reda si miresmele, as folosi telefonul pe post de odorizant! Va tzuc pa toți!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 01 Iul 2019, 12:57

salcaml na fost acum o luna ???

Adica daca fac un roi acum nu mai intra stup pe iarna???? fie el si pe 3 rame pline?
pana la 15 august nu face el 6 rame de puiet ....??
multi (foarte multi) la data aia au 5 (la stupi de productie .)...
e matematica de clasa 1 a...... :D

Le ai luat tor puietul si cine a "mers mai departe" la tei ? 2 rame ?
stii sigur ca au roit?
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde jonny_it » 01 Iul 2019, 14:02

Shrek scrie:Din copilărie, imi vin in minte frânturi de discuții, ale bunicului cu diferiți mușterii, cărora le povestea ca roiurile se fac in mai. " Roiurile" făcute după această lună, sunt un fel de carcalete( ghiveci, adunătură de diverse), care nu pot fi numite roiuri de albine.
Anul acesta însă, am descoperit ca albinele roiesc si in iunie.


Am facut roi si in august, daca sunt facuti cum trebuie intra mult mai bine pe iarna fata de cei facuti in iunie/iulie.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Shrek » 01 Iul 2019, 14:48

Era vorba de roitul natural, in conditiile de anul acesta, cu stupi beton la culesul de salcam. Bine ca nu spuneti ca faceti roiuri in ...noiembrie sau in februarie! Una este " facutul de roiuri" si alta este un fel de " reforma a familiilor de albine" sau mai pe intelesul tuturor, unificari de sfarsit de sezon. Sa fii cinstit si sa spui adevarul( până la capat), cum are cineva o semnătură, p'aci!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori


cron