Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 02 Iun 2020, 20:38

O sa va povestesc o intamplare de acum aproape 40 de ani. Eram la inceput si nu aveam multa practica in lucrul cu albinele. Aveam numai familii formate din roi naturali. Cum era si normal aveau tendinta accentuata de roire. Nu reuseam sa umplu stupul si ramele erau pline de botci.l Aveam numai stupi orizontali care aveau la capat un buzunar de 5 rame in care se putea pune un roi mic. Buzunarul putea fi despartit de familia mare cu o diafragma din tego care intra in niste canale facute in peretii stupului. Citisem despre gratiile Hanemann dar nu se gaseau. Avand drum la Bucuresti am mers la magazinul ACA de pe Dorobanti, de unde am cumparat pe sub mana niste gratii din folie din plastic. Am decupat diafragmele de care am vorbit mai sus si am montat in fereastra obtinuta astfel de gratii. Izolam reginele inainte cu 2 saptamani de inflorirea teiului in acel buzunar pe 4-5 rame si familiile adunau mai multa miere decat cele cu reginele neizolate. Intr-o primavara am zis ca pot sa opresc o familie intrata in friguri daca o sa inchid regina acolo, o sa iau ramele cu puiet din acel buzunar si sa le trec dincoace de gratie dupa ce distrug botcile. Am procedat asa de mai multe ori distrugand botcile de pe toate ramele din ambele compartimente. La un moment dat am gasit regina in compartimentul mare, micsorata foarte mult gata de a pleca in roi. Am verificat cu atentie gratia si nu avea nici un defect. Asa m-am convins ca o familie nu poate fi oprita din roit daca ii izolam regina si ca ea poate totusi sa treaca prin gratie si de multe ori practica contrazice teoria.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 02 Iun 2020, 21:18

Paul daca ai sti (sa nu se inteleaga ca am zis ca nu sti)cat de putin conteaza calitatea matci intrun cules, in raport cu pregatirea/structura ....aproape ca e irelevant....in practica.....
In teorie stiu ca nui asa.....dar mierea la butoi conteaza

Poti avea matci facute din carton...daca ponteaza7 table e ok...

Am avut matci cate bat o lada de orizontal ..dar ce folos....
Tipu apiculturi practicate la noi nu cere asemenea matci....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde jonny_it » 02 Iun 2020, 21:40

paul scrie:Jony, cand mananci toata ziua burgheri uiti cum arata parjoalele moldovenesti . ;)
Intr-adevar, galbejitele au toracele mai mare si nu prea au cum sa treaca prin gratie. Astea autohtone, mai brunete sunt mai zvelte. Este o diferenta cam ca intre o nemtoaica cu dorsalul mare si o ... columbianca ! ;) Sa nu-mi spuna niciunul dintre voi ca n-a avut regine pe care nu dadeau doi bani, ochiometric vorbind ( torace, abdomen ) si care au impresionat prin ponta, sau, daca n-au impresionat, s-au situat in media si standardul stupinei.
Eu apreciez reginele dupa ... ponta ! Nu dupa ... culoare, abdomen, lungime, latime ! ;)


Am folosit multi ani ani carpatine, nu treceau prin gratie.
Prin gratiile normale trec doar reginele crescute necorespunzator. Poate dl Bucovineanu are ceva gratii cu o alta dimensiune pentru spatiile libere ...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 03 Iun 2020, 07:02

Folosesc acelasi model de gratii de la inceput si pana acum si nu mi s-a intamlat sa treaca alte regine prin ele, nici dintre cele neimperecheate. Dar am vorbit cu cineva care a incercat sa foloseasca acele izolatoare de la ucrainieni si iau iesit mai multe regine din ele. Si Chetroi spune undeva acelasi lucru. Acelasi lucru spune si Paul in postarile lui. Or fi la toti regine subnutrite? Mai degraba cred ca atunci cand se vad inchise hranite necorespunzator si fara posibilitatea sa ponteze, se micsoreaza si reusesc sa se strecoare cumva prin gratie.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Balian » 03 Iun 2020, 08:07

Lățimea orificiului izolatorului 4,4mm am găsit:
https://www.miculapicultor.ro/produs/iz ... a-ucraina/
Diametrul toracelui mătcii este 4,5mm:
https://www.zumzet-magazine.ro/morfolog ... tcuK8DDJ9M
Să treacă matca prin orificiu sau izolatorul sau matca e rebut.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 03 Iun 2020, 08:11

Vasile_Bucovineanu scrie:Folosesc acelasi model de gratii de la inceput si pana acum si nu mi s-a intamlat sa treaca alte regine prin ele, nici dintre cele neimperecheate. Dar am vorbit cu cineva care a incercat sa foloseasca acele izolatoare de la ucrainieni si iau iesit mai multe regine din ele. Si Chetroi spune undeva acelasi lucru. Acelasi lucru spune si Paul in postarile lui. Or fi la toti regine subnutrite? Mai degraba cred ca atunci cand se vad inchise hranite necorespunzator si fara posibilitatea sa ponteze, se micsoreaza si reusesc sa se strecoare cumva prin gratie.
Matcile in izolatoare sunt hranite corespunzator..doar ca nu mai ponteaza.......era vorba de hranirea de la stadiul de larva......si in primele 5-6 zile de viata (de la ecluzionare)......ca dupa ..nu mai conteaza

Ce nu sa facut la inceput (in perioada de crestere si dezvoltare)nu se mai face in veci....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 03 Iun 2020, 08:15

Bucovineanu...matale vb de gratii haneman verticale?
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde tiih » 03 Iun 2020, 09:06

paul scrie: Sa nu-mi spuna niciunul dintre voi ca n-a avut regine pe care nu dadeau doi bani, ochiometric vorbind ( torace, abdomen ) si care au impresionat prin ponta, sau, daca n-au impresionat, s-au situat in media si standardul stupinei.
Eu apreciez reginele dupa ... ponta ! Nu dupa ... culoare, abdomen, lungime, latime ! ;)


Toti ar trebui sa apreciem matcile dupa ponta!Cu o precizare,ponta pe o durata de minim doi ani.
Orice matca tanara are ponta buna in primul an (chiar si cele de salvare crescute intr-o perioada optima cu cules de nectar si polen) dar prea putine in anul doi.Adica sa ajunga lejer la minim 3,5-4 kg albina inaintea culesului de salcam daca tot santem la acest topic.Pentru asta conteaza doi factori:1. marimea ei inca din stadiu de botca si care e in corelare cu cantitatea de laptisor de matca cu care a fost hranita nu numai in primele 6 zile ci chiar inainte de a fi capacita botca si 2:ZESTREA GENETICA!Nu toate se imperecheaza cu acelasi numar de trantori, nu mai zic ca unele ies o singura data la zborul de imperechere iar altele de mai multe ori.(deci cantitatea de spermatozoizi din spermatica e diferita.Trebuie sa cunoasteti istoricul familiei de albine pe cel putin 5...6 ani si cand gasiti o astfel de matca "nimfomana" care isi transmite caracterele,trebuie pastrata cu mare grija.
Sigur faci treaba buna cu ea si sigur nu trece prin gratie o astfel de matca... :!:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 03 Iun 2020, 10:37

yuonyuon scrie:Bucovineanu...matale vb de gratii haneman verticale?


La orizontali gratia nu se poate monta decat in plan vertical, paralela cu ramele.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 03 Iun 2020, 10:45

yuonyuon scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:Matcile in izolatoare sunt hranite corespunzator..doar ca nu mai ponteaza.......era vorba de hranirea de la stadiul de larva......si in primele 5-6 zile de viata (de la ecluzionare)......ca dupa ..nu mai conteaza

Ce nu sa facut la inceput (in perioada de crestere si dezvoltare)nu se mai face in veci....

O regina tinuta in colivie mai mult timp nu este hranita corespunzator pentru a zamisli oua, in mod sigur isi micsoreaza volumul. La fel se intampla si atunci cand familia se pregateste de roit. In primele ore de la eclozare e ceva mai mare apoi pierde ceva din volum pentru a putea iesi la imperechere.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 03 Iun 2020, 11:38

Nea ignatov sa referit la hranirea in perioada de devoltare ..in mod sigur....

Acum fiecare interpreteaza....ca daca nu a specificat..
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 03 Iun 2020, 13:23

Vasile_Bucovineanu scrie:
yuonyuon scrie:Bucovineanu...matale vb de gratii haneman verticale?


La orizontali gratia nu se poate monta decat in plan vertical, paralela cu ramele.

Si nu ramane spatiu sau este decupat......?aveti vreo poza ....

Am un vecin cu vreo 80 de orizontali si o da in bara mai mereu la salcam pentru ca nu poate controla ramele de/cu puiet...am zis sa i caut diafragme/gratii haneman...deasta intreb..
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Balian » 03 Iun 2020, 14:03

Gratie pentru orizontale.jpg

Așa am avut la orizontale.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde ignatov andrei » 03 Iun 2020, 15:12

yuonyuon scrie:Nea ignatov sa referit la hranirea in perioada de devoltare ..in mod sigur....

Acum fiecare interpreteaza....ca daca nu a specificat..


Da, la perioada din botca m-am referit.
Toracele cu care se naste, cu ala ramane, nu mai scade... nu mai creste. Numai daca mai pierde din perisori, apare iluzia ca toracele s-a micsorat.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 03 Iun 2020, 17:59

Asa cum am zis stupii aveau din constructie canale verticale de 1 cm in care intrau acele diafragme din tego. In diafragme am decupat ferestre iar pe diafragme am montat acele gratii.
Marimea reginei depinde de cantitatea de laptisor ce o primeste in botca. Daca dupa eclozare pe fundul botii mai ramane laptisor uscat, regina va fi de calitate.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde ignatov andrei » 04 Iun 2020, 09:13

Am vazut pe FB, am auzit pe la intruniri, vad si aici:
- matcile ies de mai multe ori la imperecheat!
Normal - ca in majoritatea cazurilor - au aparut si sustinatori ai acestui "adevar", sustinatori care - nu de putine ori - chiar au "observat" acest fenomen!

Inaintasii nostri, care - nu de putine ori - au cautat adevaruri orbecaind cu lumanarea prin intuneric, ne-au lasat mostenire si unele concluzii mult departe de realitate. Trebuie sa fim recunoscatori acelor pionieri, pentru ca numai datorita lor am ajuns sa intelegem mai bine biologia familiei, cat si anatomia si fiziologia indivizilor.
Matcile NU se imperecheaza de mai multe ori!
Matcile care, la eclozionare, au abdomenul lung si ascutit in zona acului, sunt matcile care au volumul spermatecii mult redus si care - din pacate - sunt matcile cele mai laudate si pozate!
Matcile cu abdomelul lat si cat mai rotund in zona acului, "gheboase" si cu torace puternic, au spermateca cu volum mare.
Volumul spermatecii este cel care dicteaza numarul de trantori necesari pentru imperechere, exceptand conditiile atmosferice improprii unor zboruri de imperechere normale, sau numarul de trantori foarte redus in acea zona!

Va mai retin atentia cu trei "adevaruri", care si in ziua de azi dispun de sustinatori patimasi:
1. doica tanara iese la cules;
2. albinele fura oua sau larve tinere;
3. forma si marimea celulei dicteaza matcilor ce fel de oua sa depuna!

Traiasca apicultura si apicultorii!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori