Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Balian » 28 Iul 2019, 11:24

yuonyuon scrie:nustiu cum se procedeaza la MER ...dar eu ca sa ma asigur ca am spatiu pentru ponta si polen ...dupa salcam......

rama de la perete care a re pasturia si miere o salt sus si pun una inchisa in loc .....in 7 zile e plina 100% polen
iar ramele cu puiet capacit care au coronite le pun in cat .......jost tot ce e compact (deobicei 5 sunt 100% ouate) plus restu rame la oauat si ultima(penultima defap, ultima e cu miere sau goala) a doaua cu polen care se afla in cuib (rama secundara cu polen)....

in felu asta duduie ...ponta matcii se intensifica concomitent cu aportul de polen...


tre sa mentionez ca nu se deranjeaza 2 saptamani cu nimic.......(sirop etc) se lasa miere 2 rame pline....

deja vorbim de dezvoltarea pentru la tei

Sistemul și modul de lucru al tău cu corpuri 1/1 și MER seamănă f mult având rame egale, (ff important). Diferență mare este forța la apicultor. :lol: La MER lucrul mai puțin cu rama și ridicările brutale.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 28 Iul 2019, 11:35

Balian scrie:
yuonyuon scrie:nustiu cum se procedeaza la MER ...dar eu ca sa ma asigur ca am spatiu pentru ponta si polen ...dupa salcam......

rama de la perete care a re pasturia si miere o salt sus si pun una inchisa in loc .....in 7 zile e plina 100% polen
iar ramele cu puiet capacit care au coronite le pun in cat .......jost tot ce e compact (deobicei 5 sunt 100% ouate) plus restu rame la oauat si ultima(penultima defap, ultima e cu miere sau goala) a doaua cu polen care se afla in cuib (rama secundara cu polen)....

in felu asta duduie ...ponta matcii se intensifica concomitent cu aportul de polen...


tre sa mentionez ca nu se deranjeaza 2 saptamani cu nimic.......(sirop etc) se lasa miere 2 rame pline....

deja vorbim de dezvoltarea pentru la tei

Sistemul și modul de lucru al tău cu corpuri 1/1 și MER seamănă f mult având rame egale, (ff important). Diferență mare este forța la apicultor. :lol: La MER lucrul mai puțin cu rama și ridicările brutale.
nici vb sa ridic cauri pline de 1/1 ...am umblatla 5 stupi si am abandonat ...pai un cat 1/1 capacit are 40 kg (cu tot cu scanduri)
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Balian » 28 Iul 2019, 11:54

Am lucrat mulți ani cu rame 1/1 pe orizontali. Se pare paradoxal dar, mă solicită la spate mai tare ținând rama 1/1 în fața mea, decăt manipulând corpuri 1/2.
Am avut un popas de rame variate între rame 1/1 și MER de 1/2. Probabil și din vina mea dar consumam mai mult nervi decât în toată activitate de apicultor.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde luci.pasca1 » 21 Mai 2020, 21:42

Paul, ai facut testul acela cu metoda lui yuonyuon pe 3 stupi? Sau acela cu 8 rame de capacit? Cum a mers anul trecut si anul asta? Ce poti spune?
luci.pasca1
 
Mesaje: 42
Membru din: 24 Oct 2019, 05:27
Localitate: Tulcea

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde paul » 21 Mai 2020, 22:41

Nu ! Nu l-am mai facut !
Anul trecut m-am axat pe inmultire deoarece am iesit sifonat rau in primavara din cauza mierii de mana pe care am avut-o in stupi iar anul acesta, dupa o imprimavarare cum rar am avut parte si o dezvoltare cum n-am mai avut niciodata, in sensul foarte bun, m-a cam depasit putin situatia, de fapt, nu stiu daca m-a depasit ci doar am apreciat eu gresit ... largirea cuiburilor si i-am cam scapat in friguri. Drept urmare ... am aplicat metoda husqvarna si am izolat reginele in izolete, asa cum face Sergiu Chetroi. Am izolat reginele in 8,9 si 11 mai, deci au intre 10 si 12 zile de izolare.
O prima constatare, stupii sunt plini cu miere si ... nu mai roiesc. Maine si poimaine ii extrag si-i pregatesc sa-i duc la salcam.
Legat de izolare, daca nu ai reginele marcate e-o intreaga aventura. Daca mai ai si regine care se pregateau de roit, asa cum am avut eu si erau la dieta pentru a putea zbura, operatiunea devine un fel de joc de-a hotii si vardistii. A trebuit sa modific izolete pentru ca reginele sa nu mai poata evada ! :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 25 Mai 2020, 23:07

Izolarea matcii nu rezolva problema cu structura familiei..ba din contra creaza o dezorganizare....miere mai multa ai dupa 25 de zile de la izolare
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 26 Mai 2020, 11:29

paul scrie:Nu ! Nu l-am mai facut !.............
Legat de izolare, daca nu ai reginele marcate e-o intreaga aventura. Daca mai ai si regine care se pregateau de roit, asa cum am avut eu si erau la dieta pentru a putea zbura, operatiunea devine un fel de joc de-a hotii si vardistii. A trebuit sa modific izolete pentru ca reginele sa nu mai poata evada ! :lol:

Astept rezultatele in urma izolarii.
Prin izolare se creeaza un mare dezechilibru in familia de albine. Mi se pare ca era vorba ca nu vor intra in frigurile roitului, daca reginele sunt izolate. Daca sunt in friguri ele isi micsoreaza volumul cu numai 1-2 zile inainte de a pleca in roi. Nu stiu daca era cazul in situatia de fata. Reginele evadeaza din custi din cauza faptului ca nefiind hranite cu laptisor pentru a ponta, isi micsoreaza volumul si pot trece prin gratie.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde jonny_it » 26 Mai 2020, 13:04

Vasile_Bucovineanu scrie: Reginele evadeaza din custi din cauza faptului ca nefiind hranite cu laptisor pentru a ponta, isi micsoreaza volumul si pot trece prin gratie.


Gratia aia nu este de aceeasi dimensiune cu hanemann-ul? :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde paul » 26 Mai 2020, 19:15

Vasile_Bucovineanu scrie:Astept rezultatele in urma izolarii.
Prin izolare se creeaza un mare dezechilibru in familia de albine. Mi se pare ca era vorba ca nu vor intra in frigurile roitului, daca reginele sunt izolate. Daca sunt in friguri ele isi micsoreaza volumul cu numai 1-2 zile inainte de a pleca in roi. Nu stiu daca era cazul in situatia de fata. Reginele evadeaza din custi din cauza faptului ca nefiind hranite cu laptisor pentru a ponta, isi micsoreaza volumul si pot trece prin gratie.

O mare parte a reginelor izolate de mine erau deja in friguri cand le-am izolat .
Foarte corecta observatia cu ... micsorarea volumului ! Aproape 30 % dintre regine au evadat ! ;) Poate, pentru faptul ca le-am taiat toate botcile si majoritatea trantorilor si era si un cules de la rapita, poate pentru faptul ca le-am luat cate o rama cu puiet capacit si albina aferenta, plus o rama cu miere si pastura facand cate un nucleu, adaugand in loc doua foite, evadatele s-au apucat de treaba si au renuntat la roit, sau, cel putin, nu si-au mai tras botci.
Partea cea mai proasta a fost alta ... am gasit patru regine moarte in izolete, dintre care una era spanzurata in gratie, banuiesc ca si-a apreciat gresit ... silueta ! ;) N-am inteles de ce au murit celelalte trei ?
Prietenul meu a izolat 13 regine, n-a murit niciuna si au evadat doua . Intr-adevar, la el stupii nu-i intrasera in friguri inaintea izolarii .
Rezultatul pozitiv a fost ca am scos o medie buna la rapita, chiar daca a fost putin timp de cand izolasem reginele iar vremea nu au fost tocmai propice pentru cules si mai ales ca rapita se afla la 2,5 km de stupii mei, marginea lanului .
Partea si mai proasta e alta. Familiile arata bine, salcamul era inflorit duminica aproximativ 20% acolo unde vreau eu sa-i duc, dar, e-o vreme de noiembrie si perspectiva nu este deloc buna. Inca nu-s hotarat daca sa-i duc sau nu, dat fiind faptul ca si accesul in acea locatie este destul de dificil. Albinele pot sa stea in stupi si pe vatra, nu neaparat in padure . :(
In concluzie, cand sa ma lamuresc si eu daca se merita treaba cu izoletele,culesul de salcam, se pare ca trebuie sa mai astept. ;)
Am sa va tin la curent cu ... rezultatele !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde jonny_it » 26 Mai 2020, 19:21

Paul, te-ai scarpinat vreodata cu mana dreapta dupa urechea stanga? :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde paul » 26 Mai 2020, 19:27

jonny_it scrie:Paul, te-ai scarpinat vreodata cu mana dreapta dupa urechea stanga? :lol:

Da ! Cand aveam mana stanga ocupata ! :lol:
Stai linistit, intotdeauna am si planul ... B ! Am gasit o locatie la munte unde salcamul infloreste peste vreo 10-15 zile. Daca n-o sa fie aici unde vreau sa-i duc, functie de vreme, o sa incerc si salcamul de la munte . Sau, daca se aliniaza planetele, sa deplasez stupii la ambii salcami ! :)
Vise taica, vise ... cum ar zice unii . :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde jonny_it » 26 Mai 2020, 20:11

paul scrie:
jonny_it scrie:Paul, te-ai scarpinat vreodata cu mana dreapta dupa urechea stanga? :lol:

Da ! Cand aveam mana stanga ocupata ! :lol:
Stai linistit, intotdeauna am si planul ... B ! Am gasit o locatie la munte unde salcamul infloreste peste vreo 10-15 zile. Daca n-o sa fie aici unde vreau sa-i duc, functie de vreme, o sa incerc si salcamul de la munte . Sau, daca se aliniaza planetele, sa deplasez stupii la ambii salcami ! :)
Vise taica, vise ... cum ar zice unii . :lol:


Eu la munte sunt inconjurat de salcami, dar daca nu se aliniaza planetele si sa fie noaptea cald degeaba infloreste. Odata la 4-5 ani sau poate si mai rar se intampla sa gust si eu salcamla munte.
La ce frig este anul acesta dupa 15 iunie infloreste, nu tin minte sa fi inflorit vreodata asa tarziu.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 26 Mai 2020, 20:21

jonny_it scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie: Reginele evadeaza din custi din cauza faptului ca nefiind hranite cu laptisor pentru a ponta, isi micsoreaza volumul si pot trece prin gratie.


Gratia aia nu este de aceeasi dimensiune cu hanemann-ul? :)
matca in izolator nu mai ponteaza....da izolatorul este exact aceeasi dimensiune...
Ultima oară modificat de yuonyuon pe 26 Mai 2020, 20:37, modificat 1 dată în total.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 26 Mai 2020, 20:36

Daca izolati matca nu mai intra in friguri? Dar ce matca intra in friguri.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde jonny_it » 26 Mai 2020, 21:08

La mine virginele nu trec prin hanemann. Probabil sunt obeze. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 26 Mai 2020, 21:31

In mod normal reginele neimperecheate nu trec prin gratie. Dar puse in izolator reginele chiar imperecheate se micsoreaza atat de mult incat reusesc sa evadeze. Au patit-o mai multi care au "arestat" reginele.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori


cron