Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 02 Iul 2020, 09:06

Eu " recordurile " personale le am facut cu matci libere 8_9 puiet si 3 corpuri 1/1..... Dar trebuie structurati

Albina ecluzioneaza la 21 dar traieste 40 ..va dati seama cate stocuri de albina de stup(albine in rezerva care nu cresc puiet) se aduna...de la o generatie la alta..mai ales ca acele albind ce nu cresc puiet ajung la varste peste doua luni.? Aproape ca acel consum pentru cresterea de puiet nu e chiar asa de grav...mai ales ca mai rupem si xate un roi sau faptu ca intram pe 7 rame la iernat....

Mai toti stupi au albina in rezerva ...dar numai cei structurati o si folosesc in cules.....

Salcamul e de vina ca infloreste prea devreme in sezon ....deaia sa inventat iernatul pe 7 si nu pe 3-4

Ca am jnventat noi scoaterea unui rinichi ( izolarea matcii) pentru a scapa de pietre... E alta treaba.....imortant sa nu avem pietre la rinichi....nu? Acum ar fi bine si cu rinichii la locu lor..
Sunt convins ca izolarea matcii cum o face sergiu e o comedie si nu e prezentata corect ...deaceia si multi au dato in bara cu. Stupinele....se afiseaza doar partea frumoasa dar cand vine virba de rezultate sau efecte negative ...incepe sa ploua...sau intervine ceata.... :(
Urmariti totusi sa vedeti ce face el la fs ca albina e deja antrenata la crstere de puiet....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Closcutz » 02 Iul 2020, 13:28

paul scrie:
Closcutz scrie:Si ca să mai adaug eu o variabila pt care l-am combătut pe Chetroi: daca vizezi si alt cules în afara de salcam metoda nu mi se pare productivă! Pe Chetroi l-am combătut pt ca la salcam a scos mai mult de o gramada(adica mai nimic) și acum a dus familiile la floarea soarelui, dar familiile lui sunt foarte slabe! Chetroi a înnebunit romanii cu izolarea mătcilor!

In zona mea momentan este cules la tei. Am foarte putin tei pe vatra, de fapt am teita, care se stie ca nu-i prea melifera. Este ceva cules de la aceasta si de la faneata si ... curge bine din rame. Asta, la aproape doua luni de la izolarea matcilor. Despre ce vorbim ? Intr-adevar, albina mai putina in lazi, dar, mai productiva ( nu are de crescut puiet). Apreciez, fara sa gresesc ,sper, ca in stupii prietenului meu in care a pastrat reginele izolate se regasesc minimum 40 kg miere in acest moment. Deci, daca ar fi sa extraga acum plus ce a scos la rapita ar avea o medie de peste 50 kg si ar putea declara sezonul incheiat. De acum incolo, totul ar fi pentru dezvoltarea familiilor. Cum ar fi o medie de ... 50 kg. pe stationar ? ;) Crestem albine pentru miere sau pentru a face carnati ? ;)
Chetroi n-a innebunit pe nimeni cu nimic ! A prezentat un mod de lucru, intr-adevar, greu de crezut, dar care da rezultate chiar si in cele mai vitrege conditii ! Daca vrei o parere personala in ceea ce priveste greseala lui Chetroi de anul asta, greseala pe care am facut-o si eu, dar, la mine-i scuzabil ca-i prima oara ... nu trebuia sa elibereze reginele, trebuia sa le tina izolate pana dupa floare. Acum, are putina albina culegatoare si multa albina tanara care participa sau nu la cules.

Paul eu l-am combatut pe Chetroi pentru ca nici miere nu a scos prea bine la salcam iar acum are familii slabe duse la floarea soarelui. Eu nu stiu de prietenul tau ce culesuri urmareste, dar Chetroi a festelit-o anul asta! Uitati-va la filmuletul cu extractia lui la salcam, cu dplasarea stupilor la floarea soarelui si pe asta discutam! Si eu am stupii mai slabi ca niciodata din cauza secetei, dar parca ai lui Chetroi arata chiar si mai slabi!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde ignatov andrei » 02 Iul 2020, 23:06

yuonyuon scrie:Eu " recordurile " personale le am facut cu matci libere 8_9 puiet si 3 corpuri 1/1..... Dar trebuie structurati

Albina ecluzioneaza la 21 dar traieste 40 ..va dati seama cate stocuri de albina de stup(albine in rezerva care nu cresc puiet) se aduna...de la o generatie la alta..mai ales ca acele albind ce nu cresc puiet ajung la varste peste doua luni.? Aproape ca acel consum pentru cresterea de puiet nu e chiar asa de grav...mai ales ca mai rupem si xate un roi sau faptu ca intram pe 7 rame la iernat....

Mai toti stupi au albina in rezerva ...dar numai cei structurati o si folosesc in cules.....

Salcamul e de vina ca infloreste prea devreme in sezon ....deaia sa inventat iernatul pe 7 si nu pe 3-4

Ca am jnventat noi scoaterea unui rinichi ( izolarea matcii) pentru a scapa de pietre... E alta treaba.....imortant sa nu avem pietre la rinichi....nu? Acum ar fi bine si cu rinichii la locu lor..
Sunt convins ca izolarea matcii cum o face sergiu e o comedie si nu e prezentata corect ...deaceia si multi au dato in bara cu. Stupinele....se afiseaza doar partea frumoasa dar cand vine virba de rezultate sau efecte negative ...incepe sa ploua...sau intervine ceata.... :(
Urmariti totusi sa vedeti ce face el la fs ca albina e deja antrenata la crstere de puiet....


Ar fi frumos sa iesi din anonimatul care iti permite orice comentariu.
Sunt atat de multe posibilitati!
M-am cam plictisit de plagiatul ce-l practici.
Pentru mine, nu esti decat un copiator de pe youtube!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde tiih » 03 Iul 2020, 07:32

Asa sa fie?..si eu care incepusem sa apreciez chiar foarte mult acest articol...e un copiator bun...caci e jale ce vezi uneori pe you tube!

PS.Imi pare rau ca nu reusesc sa afisez o poza ca sa reprezinte cum ar trebui sa arate un stup pregatit cat de cat,pentru cules, inainte de inflorirea FS!.
O simpla poza care face mai mult decat 1000 de cuvinte...
O poza de la fiecare si o estimare de cules...cat mai realista as vrea.... :roll:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 03 Iul 2020, 09:48

Hai ca nu va mai plagiezi...cedez toate drepturile de autor domnului Ignatov.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Balian » 03 Iul 2020, 13:57

yuonyuon scrie:Hai ca nu va mai plagiezi...cedez toate drepturile de autor domnului Ignatov.....

Este un topic f bun. Eu urmăresc cu atenție. Că sunt ideile d-nului Ignatov că nu mie este indiferent.
Succes! :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 03 Iul 2020, 14:32

Balian scrie:
yuonyuon scrie:Hai ca nu va mai plagiezi...cedez toate drepturile de autor domnului Ignatov.....

Este un topic f bun. Eu urmăresc cu atenție. Că sunt ideile d-nului Ignatov că nu mie este indiferent.
Succes! :D
nici nu vreau sa blamez...am prea mult respect pentru oameni sau principii de genu....

Cred ca am batut eu toaca prea mult....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Balian » 03 Iul 2020, 14:56

Bate numa' că e mare liniște pe aici.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde ignatov andrei » 05 Iul 2020, 00:42

yuonyuon scrie:Hai ca nu va mai plagiezi...cedez toate drepturile de autor domnului Ignatov.....

Vad ca te-ai simtit "atins in orgoliu"...
Nu am chef sa intru in detalii. Vreau doar sa intelegi... ca eu nu inteleg ce inseamna un "stup structurat"!
Este, ca si cum ai spune ca solul e fertil sau steril.
Familia de albine are o structura, structura care se modifica in mod continuu.
Problema ce am ridicat-o, este ca trebuie sa intelegem cum trebuie sa fie acea structura cand atacam un cules, cand dorim sa obtinem alte produse apicole, sau cand ne pregatim pentru traversarea unor perioade critice (lipsa cules, iernare etc.).

Felul in care folosesti termenul de "structurat", nu cel de "structura", poate duce la ideea ca ar exista o formula magica de obtinere a unui "stup structurat".
Structura familiei - avand in vedere ca se modifica continuu - trebuie coordonata in asa fel incat sa obtinem rezultatele maxime! MOTIVATIA MUNCII e cea care ne arata daca am ingrijit si dezvoltat familia in asa fel incat structura, din acel moment, sa "ne ajute" sa obtinem rezultatele maxime.
Sa folosim niste termeni, numai asa ca e "cool", "trandy" sau "conform targetului", nu face dacat sa demonstreze ca n-am inteles esenta...
Sa fii iubit!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Balian » 05 Iul 2020, 06:48

Deci dacă ne-am ales să producem miere, există structură potrivită pentru lipsă cules sau în perioada activă sunt două situații? Sau adună din natură sau le dăm sirop și întotdeauna le pregătim pentru regim de cules?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 05 Iul 2020, 10:21

Incerc sa explic din capu meu(ss nu se inteleaga ca mam inascut invatat) fara termeni.... din ce am observat la mine in stupina ..este si ce spuneti dumneavoastra si altii prin alte meleaguri....biologia e universala....e adevarat ca citind ce ati scris ma ajutat sa " ard" etape....deci ca sa o lamurim cu plagiatu....50% meritu domnui ignatov(sper ca va ajunge :lol: )

De explicat e greu...de inteles nu mai vb...nam intalnit persoane sa inteleaga exact efectu ..( probabil de vina sistemu si perceptia falsa ce este implementata asupra biologie/naturii in mare parte).pentru ca mai tre si un pic de cultura generala....nu vreau sa para ceva extraordinar de greu ...pentru ca in realitate este extrem de simplu ...

Familiile de albine din zonele nordice (albina locala)au instincte de conservare a resurselor mai mari ca cele sudince(ligustica si bk are aceleas trasaturi)...deci sa nu se inteleaga ca cele nordice aduna mai mult ....doar pune deoparte mai mult..din cauza perioadelor critice din timpul anului chiar si vara. Automat nu se intind cu puietu prea mult..

In ce consta resursele.....pai ..polen care devine pastura..miere capacita..si albina neuzata care poate trece perioadele grele...albjna de stup/albina in rezerva /albina care nu a crescut puiet...
Deci albina de stup este resursa....este o resursa care poate fi utilizata/ comisa/folositea numai cand exista senzatia de siguranta/ sau siguranta ca a cea albina va putea fi inlocuita in viitoru apropiat de catre albine pe baza resurselor....

Acea albina va putea fi folosita in 3 feluri ....roit,dezvoltare si cules......in functie de clima si baza melifera..si DEMOGRAFIA acestei albine.care trebuie sa fie unifirma ..
Daca aceasta albina ecluzioneaza toata gramada. Sa zice 6 rame de puiet in doua sap ...sa zis cu structura si intra in roit mai mult ca sigur....senzatia de abundenta face ca albina sa roiasca...

(Trebuie sa observati un lucru ...ca familia "gandeste" in avans cu 21 de zile ....ia nu percepe nimic peste aceasta data...previziunea esre bazata pe cei in lada si in pom(nectar)....deci orce decizie este luata cu 3 saptamani inainte( roitu mai ales)....chiar si" motivatia de a culege "cum a zis nea ignatov..
Deci albina nu prezice viitoru ....clar ..
E ca un angajat care nu stie sigur daca va primi salariu peste 21 de zile....in nici un caz ca unu care sparge tot iar pe finalu lunii face foamea stiind ca vine salariu...(asemanator bk)
Deaceia si apicutori o iau in freza rau...cand observi problema chiar daca o remediezi imediat mai tre sa astepti 21 de zile...astai cifra magica...(daca tot vorbim de magie)

Lucrurile trebuiesc vazute din punctul de vedere al albine,biologie si al evolutie/selectie si sa lasam un pic realitate umana/sociala...ce ne obtureaza campu vizual...bineinteles daca se poate...

Albina de rezerva trebuie sa ecluzioneze in timp...constant / liniar...culesul la salcam fiind foarte devreme ..multi dau rame la ouat repede...stimuleaza( :lol: daca ar sti ei ce prostii fac)..cea ce duce la dereglare....
Solutia este sa iesim din iarna cu stupii puternici 7-8 rame ful si sa dam la ouat incet in asa fel incat inaite cu 35 de zile de inflorire sa ajungem la vreo 7 rame de puiet....in felu asta avem un stup functional.."structurat "...dezvoltare lenta inseamna resurse precare ;) cea ce duce la" motivatia de a cules"(scuze pentru termenu folosit) ..dar aici e " butonu magic de sub stup care face sa curga mierea"
Siguranta ca este puiet capacit destul,si lipsa puietului larvar in apropierea culesului dar si lipsa de resurse abundente face toata albina sa intre la cules.....bingo!!.. dar mereu trebuie sa gandim in avans cu 21 de zile ....aici e dilema ....
La roi lucrurile se observa usor.....luptele se dau intre cele trei resurse dar niciodata nu se compromite fara " asigurare ," ca se pot inlocuii
Structura asta reprezinta o demografie deci nu contraza marimea stupului......deoarece e vorba de procente....si un stup mic poate face miere daca e " structurat"....

E clar ca limbaju ne limiteaza in exprimare dar eu cand am invatat unele chesti asa leam invatat ....(hodorogind ptin carti forumuri si teste in stupina)importat sa fie scris...si atentie la comportamentu albine ...va spune tot....

In mare parte eu scriu pentru mine(asa cred eu) ..mai degraba ca o completare sau un alt mod de a explica....
In nici un yycaz ca sa sparg gheata....ca nu vand nimic...
Sper sa nu se interpreteze altfel decat am vrut...
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Balian » 05 Iul 2020, 10:48

Acest forum bănuesc că a fost inființat în primul rând să transmită informații apicole.
Pentru mine acest topic este interesant, că urmărește acest obiectiv.
(Probabil chiar de aceea că nu aveți nimic de vândut. ;) )
Transmiteți informații. Mulțumesc!
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 05 Iul 2020, 11:01

Daca nu scriam eu iti garantez ca nu mai iesea nea ignatov de la " naftalina" ..... :lol:
Cei mai frustant decat sa vezi un anonim ca iti fura ideile :lol: :lol:
Sanatate...sper sa nu se supere nimeni pe mine.... :D
Nici sa nu aud de scandal... :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde paul » 05 Iul 2020, 11:10

Eu is mai greu de cap . :(
N-am prins ideea ( informatia) . Ba 7 rame cu puiet, ba 6 rame in alte topicuri, ca altfel roieste, ba multa hrana pe alte topicuri, ba putina hrana pe topicul asta, ba-i plagiat, ba nu-i plagiat decat jumate ??? ;)
Yuoane, concentreaza-te si expune esentialul, chiar si plagiat ! Ca, de erate gen ... n-ar fi rau sa fie bine, is satul. Adica, daca la data x infloreste salcamul, cu 35, 45, enspe zile inainte trebuie sa avem urmatoarea structura ... x rame cu puiet din care y rame cu puiet alb si z nr. de rame acoperite cu albina ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Balian » 05 Iul 2020, 11:22

paul scrie:Eu is mai greu de cap . :(
N-am prins ideea ( informatia) . Ba 7 rame cu puiet, ba 6 rame in alte topicuri, ca altfel roieste, ba multa hrana pe alte topicuri, ba putina hrana pe topicul asta, ba-i plagiat, ba nu-i plagiat decat jumate ??? ;)
Yuoane, concentreaza-te si expune esentialul, chiar si plagiat ! Ca, de erate gen ... n-ar fi rau sa fie bine, is satul. Adica, daca la data x infloreste salcamul, cu 35, 45, enspe zile inainte trebuie sa avem urmatoarea structura ... x rame cu puiet din care y rame cu puiet alb si z nr. de rame acoperite cu albina ! ;)

Păi cu asta a început topicul. Cu tabelul în a doua postare.
Eu am înțeles acel tabel. Că e valabil sau nu, fiecare cu convingerea lui. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 05 Iul 2020, 11:44

Plagiat neplagiat....idea e ca nu a inteles nimeni.... :lol:
Biologia e biologie ...e universala....
E de ce bat toaca in calitate de profesor necalificat.....credeti ca nu vad ca nimeni nu a intes mai nimic.

Tre sa ma gandesc la un alt mod de a explica ( mai comercial).....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori