Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde kiloz » 27 Apr 2019, 08:13

Lasati youtobul în pace. Acolos vedete! Dispar unii si apar altii. Au fost si o sa mai fie intotdeauna .Daca nu poate câstiga bani din apicultura , cauta fraieri care se aboneaza si urmareste ineptiile lor.
Sunt exemplare destule!
Nu va dau nume ca se supara si face spume în loc de miere.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde cristi82 » 28 Apr 2019, 16:33

Hristos a invitat!
Ieri am verificat câțiva stupi. În stupina am și 3 stupi orizontali care au o dezvoltare destul de buna . Stupul din imaginea atașată este pe 17 rame din care 10 rame cu puiet, albina blândă neroitoare. Anul trecut de la acest stup am stors 33 kg de miere de salcâm pe stationar în condițiile în care eu nu fac pastoral. Eu sper ca și în acest an sa fac ceva miere la el.
Fişiere ataşate
20190427_104838_800x450.jpg
cristi82

Mesajde yuonyuon » 30 Apr 2019, 09:28

cristi82 scrie:Hristos a invitat!
Ieri am verificat câțiva stupi. În stupina am și 3 stupi orizontali care au o dezvoltare destul de buna . Stupul din imaginea atașată este pe 17 rame din care 10 rame cu puiet, albina blândă neroitoare. Anul trecut de la acest stup am stors 33 kg de miere de salcâm pe stationar în condițiile în care eu nu fac pastoral. Eu sper ca și în acest an sa fac ceva miere la el.
muta l in lada de 10 r si punie vreo 5-6 caturi , scoatei si vreo 2 rame de puiet capacit , asa ca sa fi sigur.... :D

in orizontal nustiu daca poate sa isi arata adevarata "forta"
yuonyuon

Mesajde cristi82 » 30 Apr 2019, 13:23

yuonyuon scrie:
cristi82 scrie:Hristos a invitat!
muta l in lada de 10 r si punie vreo 5-6 caturi , scoatei si vreo 2 rame de puiet capacit , asa ca sa fi sigur.... :D
in orizontal nustiu daca poate sa isi arata adevarata "forta"

Nu il pot tranzvaza in stup de 10 rame momentan din diferite motive.
Are matca valoroasa și nu este roitoare, nu îmi fac griji, deja este pe 19 rame ieri i-am mai dat doua rame și mai este spațiu întrucât stupul este imens de 24 rame, fiind cu 2 urdinisuri. După ce îl completez cu rame în cules la salcâm as vrea sa îi deschid și sa doilea urdinis, am înțeles că se poate în cules , voi ați procedat cândva (când mai folosești și voi orizontali:)) acest mod de lucru?
cristi82

Mesajde yuonyuon » 30 Apr 2019, 14:47

" Cat in cuib" se numeste metoda

inainte de cules trageam cuibu(ramele cu puiet si pastura) pe partea "fara urdinis" si completam cu 10 rame goale pentru cules in dreptul urdinisului...dar daca ai si al doilea urdinis e mult mai bine...
stupul orizontal(orice model de stup) tinde mereu sa isi formeze cuibul in dreptul urdinisului pentrtu o mai buna ventilatie dar si mierea tot acolo o pune prima data ...

in anii trecuti la floarea soarelui scoteam miere din 5 in 5 zile l a orizontali pe 18 -16 rame....
yuonyuon

Mesajde cristi82 » 30 Apr 2019, 17:25

yuonyuon scrie:" Cat in cuib" se numeste metoda

inainte de cules trageam cuibu(ramele cu puiet si pastura) pe partea "fara urdinis" si completam cu 10 rame goale pentru cules in dreptul urdinisului...dar daca ai si al doilea urdinis e mult mai bine...
stupul orizontal(orice model de stup) tinde mereu sa isi formeze cuibul in dreptul urdinisului pentrtu o mai buna ventilatie dar si mierea tot acolo o pune prima data ...

in anii trecuti la floarea soarelui scoteam miere din 5 in 5 zile l a orizontali pe 18 -16 rame....

În concluzie deschid sau nu al doilea urdinis?
cristi82

Mesajde jonny_it » 30 Apr 2019, 19:11

cristi82 scrie:În concluzie deschid sau nu al doilea urdinis?

Deschide-l fara grija. Am avut si eu cativa ani orizontali pe 20 rame. Vara tot timpul eram cu 2 urdinise deschise.
jonny_it

Mesajde cristi82 » 30 Apr 2019, 20:46

jonny_it scrie:
cristi82 scrie:În concluzie deschid sau nu al doilea urdinis?

Deschide-l fara grija. Am avut si eu cativa ani orizontali pe 20 rame. Vara tot timpul eram cu 2 urdinise deschise.

Mulțumesc. În cazul acesta cuibul cum l-ai organizat?
cristi82

Mesajde jonny_it » 30 Apr 2019, 21:01

cristi82 scrie:Mulțumesc. În cazul acesta cuibul cum l-ai organizat?

Puietul intr-o parte(asa iesea din iarna) apoi gratie hanemann si restul ramelor. Lasam pt puiet 12 rame.
jonny_it

Mesajde yuonyuon » 30 Apr 2019, 22:04

la stupi in pat cald dai cuibul in spate si bagi rame goale in fata

la orizontal il deschizi pe cel mare(deci puietul in dreptul urdinisului mic) numa in cazul culesurilor intense.....la orizontal orcum blokeaza cuiburile...

erau cazuri in care faceam 3 extrageri la fs si pe final din cauza blocarii cuibului(ramanea fara puiet si toata albina "mergea" la cules). nu terminam ca trebuia de inceput iar extrasul....dar puiet "pauza" ....zero ..(tehnici antice )
dupa aceaia am dat puietul in partea "fara urdinish" si parca ramaneam cu vreo 3-4 rame bune de puiet capacit dupa un cules de 2-3 saptamani de FS

daca intrii in floare si culesul incepe cu o saptamana ploioasa sau vreme rea, matca " extinde cuibul in partea "ventilata" si te trezesti cu inca 2-3 rame de puiet in plus , cea ce nu da bine la productia de miere .....

din ce vad in poza, daca nu iei o rama cu puiet capacit gata de ecluzionare , vei avea probleme chiar inainte de cules..
yuonyuon

Mesajde yuonyuon » 30 Apr 2019, 22:24

cand se intensifica culesul poti inchide urdinisul mic din dreptul puietului , si ramane cel mare deschis unde ai rame pentru miere pregatite....

albinele care vin cu nectar odata intrate pe urdinis se duc direct in mijlocul ramelor(care sunt pe latimea urdinisului) si vor merge in sus pe rame pana vor gasii loc liber , odata umplute celulele vor aduga miere de sus in jos , in felul asta ramele din dreptul urdinsidului vor fi blocate primele .....pe timp de noapte alte albine vor muta nectarul unde trebuie ,dar daca e cules intens ...cubul va fi blocat instant ,daca il lasi in dreptul urdinisului....

in cazul stupilor vericali , culegatoarea care intra cu nectar va merge cu nectarul deasupra puietului tot in sus , cu conditia sa nu fie miere capacita deasupra puietului( coronite de miere capacite ) , ..
..in caz ca sunt, atunci nu va mai urca deasupra , considerant ca odata capacita reprezinta tavanul .....si va adauga in jost (in spatiul cuibului) si va bloca cuibul cu toate ca e loc destul in sus.
la orizontal nu ai cei face decat "sa te dai din fata trenuluii"

sunt cazuri in care din cauza lipsei de ventilatie in zona puietului (adica a fost mutat cuibul in partea fara urdinish) sa apara botci ......eu zic sa le deschizi pe amandoua si asa ai 9 rame cu puiet deja.....
yuonyuon

Mesajde cristi82 » 30 Apr 2019, 23:23

Mulțumesc pentru răspunsuri!
cristi82

Mesajde Shrek » 03 Mai 2019, 19:06

Ma uit la urdinise si ma bucur. Cara polen cu cotarita. Ma uit in stupi si ma bucur tare. Anul acesta nici potirase nu au tras ( multumesc pentru sfaturi dom' Andrei). Primul cat este aproape plin cu albina. Stau in dubii: sa pun al doilea cât sau nu? Prognoza spune ca va fi frig. Ai naibii meteorologii ăștia nu mai mint deloc. Va îngheța salcamul ( si) anul acesta?! Probabil da ( cel puțin în vest)! Poate dăm lovitura la tei. Un topic despre cum pregatim culesul la tei nu faceti? Netul este plin cu anunturi de vânzări stupine. O fi din cauza inghetului? Apicultura începe să fie facuta de două categorii de oameni : profesionistii pe scara industriala ( care vor câștiga din ce in ce mai putin) si hobby-stii ( care nu vor câștiga nimic). Cale de mijloc nu mai exista.
Shrek

Mesajde cornelioandanciu » 03 Mai 2019, 19:33

Din câte am văzut eu, temperatura nu va scădea sub zero grade, deci nu va îngheța, sper sa fie prognoza corectă. Dar trebuie avut grijă la puiet !
cornelioandanciu

Mesajde ignatov andrei » 04 Mai 2019, 00:48

Shrek scrie:Ma uit in stupi si ma bucur tare. Anul acesta nici potirase nu au tras ( multumesc pentru sfaturi dom' Andrei).

Ma bucur ca s-a nimerit sa fie bine... :lol:
Sa fii iubit!
ignatov andrei

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR