Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Shrek » 01 Iul 2019, 16:47

Mah, spune pentru ce faci" roiu'"! Ai pa vreunul care trage.....la linguriță si tine morțiș sa-i vinzi un roi! Asta se numeste in limbaj academic, țeapă! Ori, vrei sa păstrezi peste iarna niste regine de rezervă si aia chiar asa se numesc " hotel de...regine"! In nici un caz nu poti sa spui roi la un ghiveci făcut in august! Doar daca spui ca reginele matale, ca ca ouă, precum akm-ul si, intr-o luna , umple zece rame de puiet, pui magazie iar in septembrie mergi in pastoral la miere de.....menta pa Ada Kale! Mai taie , te rog!
Shrek

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde yuonyuon » 01 Iul 2019, 17:01

jonny_it scrie:
Shrek scrie:Era vorba de roitul natural, in conditiile de anul acesta, cu stupi beton la culesul de salcam. Bine ca nu spuneti ca faceti roiuri in ...noiembrie sau in februarie! Una este " facutul de roiuri" si alta este un fel de " reforma a familiilor de albine" sau mai pe intelesul tuturor, unificari de sfarsit de sezon. Sa fii cinstit si sa spui adevarul( până la capat), cum are cineva o semnătură, p'aci!

In august iau 2 rame cu puiet care trebuie sa iasa, albinele de pe ele si inca 2 rame pline cu miere si polen plus o regina imperecheata dintr-un nucleu. Intra in iarna pe minim 4 intervale bine ocupate cu albine. Totusi trebuie alimentat bine de tot.
Merge si fara puiet, facut cu 1,5 kg de albine(roi la pachet) + regina imperecheata.
Aici in august am uneori si 3-4 caturi cu albine care daca nu este cules someaza, nu de putine ori au fost transformate in roi.
Nu-s singurul care face roi tarziu :)
jony ...sa zicem, deci eu anul asta vreau sa intru cu 100 de stupi deproductie ....si am nevoie de 400 de rame pline cu miere capacite pana la 1 august ....ce fac??? alimentz la fiecare ?? cu hranitoare de 700 mll..???

eu ma gandeam sa iau 10 stupi buni le pun 2 cauri 1/1 la tei, si le mai "trantesc" si cate o caldare de sirop de fiecare ,si voilla, 200 de rame capacite ....la FS ..repeat..

defapt asta am si facut...
Ultima oară modificat de yuonyuon pe 01 Iul 2019, 17:01, modificat 1 dată în total.
yuonyuon

Mesajde jonny_it » 01 Iul 2019, 17:01

Shrek scrie:Mah, spune pentru ce faci" roiu'"! Ai pa vreunul care trage.....la linguriță si tine morțiș sa-i vinzi un roi! Asta se numeste in limbaj academic, țeapă! Ori, vrei sa păstrezi peste iarna niste regine de rezervă si aia chiar asa se numesc " hotel de...regine"! In nici un caz nu poti sa spui roi la un ghiveci făcut in august! Doar daca spui ca reginele matale, ca ca ouă, precum akm-ul si, intr-o luna , umple zece rame de puiet, pui magazie iar in septembrie mergi in pastoral la miere de.....menta pa Ada Kale! Mai taie , te rog!

Ideea este sa faci roi cu cat mai putin varroa si care isi formeaza in scurt timp albinele pentru iarna. Albine care nu au avut nici un fel de tratament chimic sau uzura.
4 intervale bine ocupate cu albine(minim 4) fac cat 10 intervale de albine tratate cu amitraz(sau depinde ce il taie capul pe apicultor) si totusi cu varroa pe ele. Tot la alea 4 intervale daca nu le innebunim cu turte o sa avem familii de productie in anul urmator. Folosind doar un exces de albina, care oricum moare mai devreme sau mai tarziu se pot face destul de multi roi tarzii.

Bag de seama ca unele informatii sunt prea "subtile" uneori :lol:
jonny_it

Mesajde jonny_it » 01 Iul 2019, 17:08

yuonyuon scrie:jony ...sa zicem, deci eu anul asta vreau sa intru cu 100 de stupi deproductie ....si am nevoie de 400 de rame pline cu miere capacite pana la 1 august ....ce fac??? alimentz la fiecare ?? cu hranitoare de 700 mll..???

eu ma gandeam sa iau 10 stupi buni le pun 2 cauri 1/1 la tei, si le mai "trantesc" si cate o caldare de sirop de fiecare ,si voilla, 200 de rame capacite ....la FS ..repeat..

Si bine ai facut! :)
Si eu fac la fel cand este nevoie doar ca folosesc familiile cu regine care oricum trebuie schimbate(babele). Daca blocheaza cuibul cu sirop si slabeste familie oricum nu-mi pasa ca o sa fie unificat cu un nucleu, si per total iese o familie cat de cat ok.
jonny_it

Mesajde yuonyuon » 01 Iul 2019, 17:19

daca iei 2 rame de puiet si albina, deja sunt 4 rame .... :o .??
ce e si mai amuzat ca Srek, desii sunt 4 rame, tot pare nedumerit :)))))
yuonyuon

Mesajde yuonyuon » 01 Iul 2019, 18:55

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:jony ...sa zicem, deci eu anul asta vreau sa intru cu 100 de stupi deproductie ....si am nevoie de 400 de rame pline cu miere capacite pana la 1 august ....ce fac??? alimentz la fiecare ?? cu hranitoare de 700 mll..???

Si bine ai facut! :)
Si eu fac la fel cand este nevoie doar ca folosesc familiile cu regine care oricum trebuie schimbate(babele). Daca blocheaza cuibul cu sirop si slabeste familie oricum nu-mi pasa ca o sa fie unificat cu un nucleu, si per total iese o familie cat de cat ok.
era valabil si pentru roi
yuonyuon

Mesajde yuonyuon » 01 Iul 2019, 19:06

jonny_it scrie:
Shrek scrie:Era vorba de roitul natural, in conditiile de anul acesta, cu stupi beton la culesul de salcam. Bine ca nu spuneti ca faceti roiuri in ...noiembrie sau in februarie! Una este " facutul de roiuri" si alta este un fel de " reforma a familiilor de albine" sau mai pe intelesul tuturor, unificari de sfarsit de sezon. Sa fii cinstit si sa spui adevarul( până la capat), cum are cineva o semnătură, p'aci!

In august iau 2 rame cu puiet care trebuie sa iasa, albinele de pe ele si inca 2 rame pline cu miere si polen plus o regina imperecheata dintr-un nucleu. Intra in iarna pe minim 4 intervale bine ocupate cu albine. Totusi trebuie alimentat bine de tot.
Merge si fara puiet, facut cu 1,5 kg de albine(roi la pachet) + regina imperecheata.
Aici in august am uneori si 3-4 caturi cu albine care daca nu este cules someaza, nu de putine ori au fost transformate in roi.
Nu-s singurul care face roi tarziu :)
albinel de pe puiet capact se intorc mereu inapoi in lada deunde au fost luate...
insema ca sunt mai batrane de 12 zile.....nu?
yuonyuon

Mesajde jonny_it » 01 Iul 2019, 19:16

[quote="yuonyuon"albinel de pe puiet capact se intorc mereu inapoi in lada deunde au fost luate...
insema ca sunt mai batrane de 12 zile.....nu?[/quote]

Probabil ca o parte sunt si mai batrane ... dar nu toate.
jonny_it

Mesajde Shrek » 01 Iul 2019, 19:21

yuonyuon scrie:daca iei 2 rame de puiet si albina, deja sunt 4 rame .... :o .??

Nedumerit sunt ca incercati sa ma convingeti ca faceti roi in august. Mai ales ca Jonny o suceste ca la Ploiesti ca de fapt asa scap de varoua. Eu stiu( si am trait pe propria piele) ca dupa tei/ floarea soarelui, familiile intra intr-un regres din cauza uzurii ce abia își revin in august. Apoi începi hranirile si stimulatul pentru albina de iarna, tratamente, bla, bla, bla....Eventual schimbat regine bătrâne in august. Nici vorbă de albina roitoare. Da, nah niste subtilități, pe care unii se grăbesc să le înghită nerumegate! Io sunt satul de povești. Dacă vreți, pot sa va spun si io cateva.
Shrek

Mesajde jonny_it » 01 Iul 2019, 19:26

Shrek scrie:Nici vorbă de albina roitoare. .

Eu fac roi artificiali sau la pachet, nu roiesc ele!
Albina roitoare nu am nici in mai - iunie - iulie, in august nici atat.
jonny_it

Mesajde Shrek » 01 Iul 2019, 19:34

Doar ce ti-am zis mai devreme ca o sucesti! tot timpul! Negustor adevarat!
Shrek

Mesajde jonny_it » 01 Iul 2019, 19:48

Shrek scrie:Doar ce ti-am zis mai devreme ca o sucesti! tot timpul! Negustor adevarat!

Unde am scris ca roiesc? Greu ne intelegem :)
jonny_it

Mesajde yuonyuon » 01 Iul 2019, 22:11

Shrek scrie:
yuonyuon scrie:daca iei 2 rame de puiet si albina, deja sunt 4 rame .... :o .??

Nedumerit sunt ca incercati sa ma convingeti ca faceti roi in august. Mai ales ca Jonny o suceste ca la Ploiesti ca de fapt asa scap de varoua. Eu stiu( si am trait pe propria piele) ca dupa tei/ floarea soarelui, familiile intra intr-un regres din cauza uzurii ce abia își revin in august. Apoi începi hranirile si stimulatul pentru albina de iarna, tratamente, bla, bla, bla....Eventual schimbat regine bătrâne in august. Nici vorbă de albina roitoare. Da, nah niste subtilități, pe care unii se grăbesc să le înghită nerumegate! Io sunt satul de povești. Dacă vreți, pot sa va spun si io cateva.
pana cum 2-3 ani stupii de productie ii adunam cu forasu dupa FS......mai ales cand aveam orziontalii ...ii luam cu targa...ce sai faci "anturajele" ....

Acum am schimbat tactica....

Dupa salcam am pauza pana la tei...si matca fiind "blocata" din cauza culesului la salcam ......incepe sa ponteze pe 10 rame (ca i dau eu spatiu)
cand ajung la tei am 6- rame table capacite .si 2 larvar gata de capacire .....intru in cules si matca "ia pauza" dar la mine iese albina pana la 15 iulie indiferent de intensitatea culesului ....deci stupul da inainte dupa cules ....ba chiar duduie de puiet la 1 august fara sai fac nimic....
stupii sa mentind pe peste 20 de rame dadant (stupi de productie...nu sa fac roi din ei) si raman asa pana la 1 septembrie ba chiar si mai tarziu
nu sparg cuiburi nu dau cu stimulari .....sau alte bazaconii
yuonyuon

Mesajde Shrek » 01 Iul 2019, 22:49

Un raspuns pertinent si, presupun, documentat referitor la întrebarea mea! Multumesc!
Totusi daca-mi permiteți, două observatii:
1. Modul dv. De lucru si " tehnologia" folosita, presupune o logistica la care eu, la acest moment, nici nu pot visa. Este vorba de rame cu miere de la rezerva, rame clădite, negre si albe, magazii de depozitare , extracție și mijloace de transport, etc. De altfel, nici nu s-ar " pupa" cu modul meu hobbist de a face apicultura.
2. După ce pregatim stupii, atacăm salcamul, avem producții ( sau nu) record, după aceea trebe sa stam tot timpul cu surubelnita pe lângă stupi, pentru a ataca următorul cules , tei in cazul meu. Deci mai umblam la carburator, mai desfundam jigloarele, curatam platinele si dăm...avansul mai mare sa tragă la deal!? Asadar greseala mea de a-i trata cu indiferență timp de o lună. Am notat!
Shrek

Mesajde bobawic » 09 Iul 2019, 23:22

multumesc tuturor pentru informatiile oferite pe acest topic.
bobawic

Mesajde ignatov andrei » 10 Iul 2019, 23:47

Shrek scrie:Asadar greseala mea de a-i trata cu indiferență timp de o lună. Am notat!

Dejeaba ma, ai pricipit...?!?
ignatov andrei

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR