Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 28 Iul 2019, 11:35

Balian scrie:
yuonyuon scrie:nustiu cum se procedeaza la MER ...dar eu ca sa ma asigur ca am spatiu pentru ponta si polen ...dupa salcam......

rama de la perete care a re pasturia si miere o salt sus si pun una inchisa in loc .....in 7 zile e plina 100% polen
iar ramele cu puiet capacit care au coronite le pun in cat .......jost tot ce e compact (deobicei 5 sunt 100% ouate) plus restu rame la oauat si ultima(penultima defap, ultima e cu miere sau goala) a doaua cu polen care se afla in cuib (rama secundara cu polen)....

in felu asta duduie ...ponta matcii se intensifica concomitent cu aportul de polen...

tre sa mentionez ca nu se deranjeaza 2 saptamani cu nimic.......(sirop etc) se lasa miere 2 rame pline....

deja vorbim de dezvoltarea pentru la tei

Sistemul și modul de lucru al tău cu corpuri 1/1 și MER seamănă f mult având rame egale, (ff important). Diferență mare este forța la apicultor. :lol: La MER lucrul mai puțin cu rama și ridicările brutale.
nici vb sa ridic cauri pline de 1/1 ...am umblatla 5 stupi si am abandonat ...pai un cat 1/1 capacit are 40 kg (cu tot cu scanduri)
yuonyuon

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde Balian » 28 Iul 2019, 11:54

Am lucrat mulți ani cu rame 1/1 pe orizontali. Se pare paradoxal dar, mă solicită la spate mai tare ținând rama 1/1 în fața mea, decăt manipulând corpuri 1/2.
Am avut un popas de rame variate între rame 1/1 și MER de 1/2. Probabil și din vina mea dar consumam mai mult nervi decât în toată activitate de apicultor.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR