Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde ignatov andrei » 24 Iul 2019, 12:07

tiih scrie:
ignatov andrei scrie:
tiih scrie:PS2..Si pentru a fi si mai convingator....stie cineva de ce e mai sigur UNEORI sa folosesc VF comparativ cu acidul oxalic????


Nimeni nu poate sti ce consideri dumneata "de ce e mai sigur".
Garantat ca nu se va ghici raspunsul pe care numai dumneata il stii... :lol:


... revista Romania apicola 1990-2018...scria in unele numere,nu mai retin ...si pentru mine... facea parte din "micile secrete apicole" :idea: :lol:



:lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 24 Iul 2019, 12:17

ignatov andrei scrie:
tiih scrie:
ignatov andrei scrie:
tiih scrie:PS2..Si pentru a fi si mai convingator....stie cineva de ce e mai sigur UNEORI sa folosesc VF comparativ cu acidul oxalic????


Nimeni nu poate sti ce consideri dumneata "de ce e mai sigur".
Garantat ca nu se va ghici raspunsul pe care numai dumneata il stii... :lol:


... revista Romania apicola 1990-2018...scria in unele numere,nu mai retin ...si pentru mine... facea parte din "micile secrete apicole" :idea: :lol:



:lol: :lol:
deja-vu!
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde jonny_it » 24 Iul 2019, 15:01

ignatov andrei scrie:Parerea mea: datorita remanentei mai indelungate in "atmosfera stupului", AO duce la pierderi de matci.
De la Sineacar incoace, am folosit numai VARACHET!


Da, mai moare cate una uneori, nasol este ca moare in mijlocul iernii(cand se da prin picurare iarna) dar daca se respecta dozajul foarte rar sunt probleme. Si de la varachet mai murea cate una cand picatura pusa pe hartie era un sfert din continutul sticlei de varachet. Cam asa este si la oxalic. Multi dau 50 ml la o familie care ar trebui sa primeasca maxim 20 ml si se intampla inevitabilul.
Avantajul la oxalic si la toti acizii organici este ca distrug si sporii de nosema+etc prin crearea unui mediu acid in stup.
Remanenta in ceara/lemn pe termen indelungat este mai mare la amitraz fata de oxalic. A fost pe internet cazul unui apicultor din Polonia(cred, nu mai retin exact) care a facut gratar cu lemn de la un stup si a ajuns la spital intoxicat cu amitraz. Nu stiu cat de reala este povestea. ... poate a vrut sotia sa ramana vaduva si a incurcat mustarul cu amitrazul :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde tiih » 26 Iul 2019, 08:18

yuonyuon scrie:
ignatov andrei scrie:
tiih scrie:
ignatov andrei scrie:
tiih scrie:PS2..Si pentru a fi si mai convingator....stie cineva de ce e mai sigur UNEORI sa folosesc VF comparativ cu acidul oxalic????


Nimeni nu poate sti ce consideri dumneata "de ce e mai sigur".
Garantat ca nu se va ghici raspunsul pe care numai dumneata il stii..


... revista Romania apicola 1990-2018...scria in unele numere,nu mai retin ...si pentru mine... facea parte din "micile secrete apicole" :idea: :lol:



:lol: :lol:
deja-vu!


Situatia nu e asa comica...imi aduce aminte de expresia...Operatia reusita pacientul decedat ...Am vorbit si am distrus ultimul paduche de varooa...si s-ar putea totusi sa avem depopulari in toamna..si familiile sa cada pe capete iarna :roll: ...Bietul paduche si nosema sunt principalii vinovati...pe acest forum....!!!

daca stiati raspunsul....de ce nu mi-a raspuns nimeni si la cealalta intrebare..".Care e hrana de baza a paduchelui?".Bibliografia e aceiasi....

deja-oublier!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde Balian » 26 Iul 2019, 08:37

tiih scrie:...daca stiati raspunsul....de ce nu mi-a raspuns nimeni si la cealalta intrebare..".Care e hrana de baza a paduchelui?".Bibliografia e aceiasi....

deja-oublier!

Mulți ani credea lumea apicolă că varroa hrănește cu hemolimfa. De puțin timp toți ne-am luminat că această
credință era falsă. Corpul gras este ținta păduhelui.
”După luptă mulți viteji apar!” :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde tiih » 26 Iul 2019, 12:23

Balian scrie:
tiih scrie:...daca stiati raspunsul....de ce nu mi-a raspuns nimeni si la cealalta intrebare..".Care e hrana de baza a paduchelui?".Bibliografia e aceiasi....

deja-oublier!

Mulți ani credea lumea apicolă că varroa hrănește cu hemolimfa. De puțin timp toți ne-am luminat că această
credință era falsă. Corpul gras este ținta păduhelui.
”După luptă mulți viteji apar!” :lol:



Stati linistit...nu s-au luminat toti....
Si apoi iluminare nu consta neaparat in a-ti da seama ca paduchele nu se mai hraneste cu hemolimfa...ci mai ales ,cum sa faci ca acel corp gras sa fie asa de mare si plin mai tot timpul, sa le ejunga bietilor albine si pentru eventualii paduchi supravietuitori...si pentru a infrunta vicisitudinile iernarii ;)
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 26 Iul 2019, 12:38

tiih scrie:
Balian scrie:
tiih scrie:...daca stiati raspunsul....de ce nu mi-a raspuns nimeni si la cealalta intrebare..".Care e hrana de baza a paduchelui?".Bibliografia e aceiasi....

deja-oublier!

Mulți ani credea lumea apicolă că varroa hrănește cu hemolimfa. De puțin timp toți ne-am luminat că această
credință era falsă. Corpul gras este ținta păduhelui.
”După luptă mulți viteji apar!” :lol:



Stati linistit...nu s-au luminat toti....
Si apoi iluminare nu consta neaparat in a-ti da seama ca paduchele nu se mai hraneste cu hemolimfa...ci mai ales ,cum sa faci ca acel corp gras sa fie asa de mare si plin mai tot timpul, sa le ejunga bietilor albine si pentru eventualii paduchi supravietuitori...si pentru a infrunta vicisitudinile iernarii ;)

si cum faci?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde tiih » 26 Iul 2019, 12:53

Muncesc din greu mai tot timpul anului ptr a-i intretine intr-o zona bogata in polen...pole...polen,izolata....fara boli....
Daca ai polen si stupi sanatosi (LE,nozema,virozele "ingreuneaza formarea corpului gras)nu ai probleme cu iernarea si paduchele....
Daca nu ai...nici zece tratamente pe an facute contra paduchelui,nu te scapa..de pierderi peste iarna...Clar?
Ultima oară modificat de tiih pe 26 Iul 2019, 13:03, modificat 1 dată în total.
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 26 Iul 2019, 13:02

tiih scrie:Muncesc din greu mai tot timpul anului ptr a-i intretine intr-o zona bogata in polen...pole...polen,izolata....fara boli....
Daca ai polen si stupi sanatosi nu ai probleme cu iernarea si paduchele....
Daca nu ai...nici zece tratamente pe an facute contra paduchelui,nu te scapa..de pierderi peste iarna...Clar?
pentru mine e clar ....
...calitatea hranei si abundenta = medicina......valabil la toate
daca toate is bune si frumose mai e loc si de un paduche .....nu zice nimeni nimic....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde Balian » 26 Iul 2019, 13:04

tiih scrie:Muncesc din greu mai tot timpul anului ptr a-i intretine intr-o zona bogata in polen...pole...polen,izolata....fara boli....
Daca ai polen si stupi sanatosi nu ai probleme cu iernarea si paduchele....
Daca nu ai...nici zece tratamente pe an facute contra paduchelui,nu te scapa..de pierderi peste iarna...Clar?

Da. Așa mă gândesc și eu. Cu complectarea
ca la venirea deșertului la sfârșitul verii trebuie să vin cu complectări de polen adunat în primăvară sau cu înlocuitori.
Altfel nu am cum să am familii potrivite în putere în primăvară.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 26 Iul 2019, 13:07

muncesti 7 ani sa aduci celula la 4.9 si sa nu sti lucrurile de baza ...e cam nasol....


app. cum facem sa maximizam aportu de polen dupa ultimul cules???
sa facem vreo 3 table de pastura/polen pana la 1 septembrie de stup???


(asta ca sa nu mai venim cu inlocuitori de 2 lei )
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 26 Iul 2019, 13:10

Balian scrie:
tiih scrie:Muncesc din greu mai tot timpul anului ptr a-i intretine intr-o zona bogata in polen...pole...polen,izolata....fara boli....
Daca ai polen si stupi sanatosi nu ai probleme cu iernarea si paduchele....
Daca nu ai...nici zece tratamente pe an facute contra paduchelui,nu te scapa..de pierderi peste iarna...Clar?

Da. Așa mă gândesc și eu. Cu complectarea
ca la venirea deșertului la sfârșitul verii trebuie să vin cu complectări de polen adunat în primăvară sau cu înlocuitori.
Altfel nu am cum să am familii potrivite în putere în primăvară.
deacord dar sa vi cu inlocuitori? ...inseamna ca nu ai inteles....
deacord inseamna fara inlocuitori....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde Balian » 26 Iul 2019, 13:41

yuonyuon scrie:
Balian scrie:
tiih scrie:Muncesc din greu mai tot timpul anului ptr a-i intretine intr-o zona bogata in polen...pole...polen,izolata....fara boli....
Daca ai polen si stupi sanatosi nu ai probleme cu iernarea si paduchele....
Daca nu ai...nici zece tratamente pe an facute contra paduchelui,nu te scapa..de pierderi peste iarna...Clar?

Da. Așa mă gândesc și eu. Cu complectarea
ca la venirea deșertului la sfârșitul verii trebuie să vin cu complectări de polen adunat în primăvară sau cu înlocuitori.
Altfel nu am cum să am familii potrivite în putere în primăvară.
deacord dar sa vi cu inlocuitori? ...inseamna ca nu ai inteles....
deacord inseamna fara inlocuitori....

Este vorba despre corpul gras.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde tiih » 26 Iul 2019, 13:48

ok!...fara inlocuitori...fara polen provenit de la alte stupine sau din comert..asta se subantelege daca ne consideram ...meseriasi!
Ultima oară modificat de tiih pe 26 Iul 2019, 13:51, modificat 1 dată în total.
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 26 Iul 2019, 13:50

o albina care este crescuta cu polen si in conditii optime ..mai merge s ai dai zahar


dar o albina care e crescuta cu inlocuitori poti sa o duci la popa..ca nu mai e buna de nimic.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 26 Iul 2019, 13:55

daca vb de inlocuitori de polen ..deja vorbim de saracie......carpeala.....
e destul de mult polen in natura pentru rezerve si crestere in conditii optime......ce lipseste e nectarul (caloriile)

corpul gras e valabil pe tot sezonul ,nu doar iarna.....zile domnu THII .....matale sti mai bine..... :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 99 vizitatori